Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.12.2011., 22:05   #1
Financije i planiranje potomstva [obavezno pročitati prvi post]

Nekidan sam se svađala s frendicom oko toga da li sirotinji koja ima puno djece treba pomagati ili im treba uvaliti kontracepcijske pilule. Znam za obitelj koja ima preko nekoliko djece, jedva ih hrane, ali to ih nije zasmetalo da ih naštancaju. Nisu baš totalno nepismeni, koriste net što znači da se mogu informirati, iako žive na selu. Žena ne radi, domaćica, svi žive od njegove plaće. Oboje su već dosta bolesni, što nije ni čudo, od tolikog stresa, pokušaja da se skrpa kraj s krajem i sl.,

Gledam u novinama, neka samohrana majka 7 djece traži pomoć. Em samohrana em 7 djece. Svaki dan prolazim pored žena koje s malom bebom u rukama prose.

Što vi mislite o tome? Treba li takve ljude žaliti, pomagati im ili bi im najradije odrezali onu stvar? Ja osobno bih ovo zadnje, jer mislim da smiješ imati samo onoliko djece koliko možeš hraniti. Ne moraju se odjevati u svilu i kadifu, ali osnovne uvjete trebaju imati.

Sve više osjećam gađenje prema samhoranim majkama 7 djece,a sve manje susojećanje i žaljenje. Da nemam novaca, zašila bih onu stvar, a muž bi drkao, ali ne bi radili djecu.

Znam da mi post nije politički korektan, ali valjda smijem napisati što stvarno mislim? Kakvi su vaši ISKRENI OSJEĆAJI po tom pitanju?


Dragi forumaši, ova će tema ostati na ŽUD-u samo ako budete raspravljati pristojno i bez agresivnih komentara jer se takvi neće tolerirati. Pritom mislim na komentare o gađenju, šutanju nogom i slično. Tome nije mjesto ovdje. Molim vas da temu ne pretvorite u pljuvačnicu nego da argumentirano i civilizirano raspravljate o utjecaju financija na planiranje potomstva.

Zadnje uređivanje bliss : 14.12.2011. at 13:28. Reason: upozorenje
nee_postojim is offline  
Old 13.12.2011., 22:30   #2
Quote:
nee_postojim kaže: Pogledaj post
Nekidan sam se svađala s frendicom oko toga da li sirotinji koja ima puno djece treba pomagati ili im treba uvaliti kontracepcijske pilule.
Treba pomagati toj djeci, pa makar preko njih. Ja imam susjedu koja je sad trudna sa petim djetetom (i trećim muškarcem) i iskreno nemam pojma što bih mislila o njoj. Neodgovorna je i ne razmišlja, a djeca su bez obzira na sve toliko draga, pametna i prekrasna. Ne podržavam niti odobravam njene postupke, no niti joj solim pamet, svatko radi od svog života na kraju ono što želi i nikakvo uvaljivanje kontra. pilula neće to promjeniti.
__________________
Stop using my Confusion
GigiBo is offline  
Old 13.12.2011., 22:34   #3
iskreno? mislim da nitko ne bi trebao imati djecu ako im ne moze osigurati egzistenciju. a ove debilane sa sedmero djece i nedovoljno love za cunga lunge ne zelim ni komentirati.
__________________
The cake is a lie.
4fun is offline  
Old 13.12.2011., 22:38   #4
Ja kad vidim neke dvije ženske s bebama, tu u kvartu su sitni inventar, pa kad krene kukati....dajte bebici za hranu, dodje mi da ju šutnem nogom i mislim da joj napravim uslugu time što joj se uopće ne obratim. Novac dajem drugim kategorijama prosjaka, ali primjetila sam da majkama s malom djecom ne dajem, jer mi se gade. Dodje mi da ih pljunem, a ne da im dam koju kunu. Samu sebe uvjeravam da nikad ne znaš zašto se tko našao u takvoj situaciji, ali opet...vjerojatnost da ga je rodila bez imalo ideje kako će ga hraniti mi se jednostavno gadi...zato što VOLIM djecu...i bljuje mi se od takvih roditelja..
nee_postojim is offline  
Old 13.12.2011., 22:40   #5
Moram priznati da nemam empatije prema takvima. Čak ni prema onima koji imaju jedno dijete, a nemaju nikakve uvjete za odgajati ga. To su nezreli i neodgovorni ljudi. Nije da oni "vole djecu", što im je najčešći argument, oni ih ne vole, jer svatko bi trebao željeti svojem djetetu najbolje.
Sigurna is offline  
Old 13.12.2011., 22:46   #6
Meni je žao dječice pa dam kunu, dvije.
A samohrane majke s petero, šestero, kolko-već-djece su mi neshvatljive.Kak im se to može slučajo desiti? Pa zar ne misle na ništa osim na sebe i eventualno tog muškarca koji ih trenutno ševi i vrlo brzo ode...Strašno.

Doduše, ne mislim da su novci nužni da bi obitelj bila funkcionalna a djeca sretna. Jasno, nije da zagovaram da trebaju oskudjevati ali sasvim mi je, nažalost, danas normalno da obitelji skromnije žive a ako se vole i sretni su, drugi ljudi im na tome mogu samo pozavidjeti.

Mnogi će reći da ne žele ni pomišljati na planiranje obitelji prije nego se materijalno kolko-tolko osiguraju. I ja spadam u tu kategoriju.
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Old 13.12.2011., 22:50   #7
Quote:
nee_postojim kaže: Pogledaj post
Ja kad vidim neke dvije ženske s bebama, tu u kvartu su sitni inventar, pa kad krene kukati....dajte bebici za hranu, dodje mi da ju šutnem nogom i mislim da joj napravim uslugu time što joj se uopće ne obratim. Novac dajem drugim kategorijama prosjaka, ali primjetila sam da majkama s malom djecom ne dajem, jer mi se gade. Dodje mi da ih pljunem, a ne da im dam koju kunu. Samu sebe uvjeravam da nikad ne znaš zašto se tko našao u takvoj situaciji, ali opet...vjerojatnost da ga je rodila bez imalo ideje kako će ga hraniti mi se jednostavno gadi...zato što VOLIM djecu...i bljuje mi se od takvih roditelja..


...meni se sad bljuje od ovakvog posta
...a kojoj to kategoriji prosjaka daješ ako se smije znat...onima koji ti napismeno podnesu dokaze da nisu oni krivi što moraju prosit
__________________
trebam novo telo
gica is offline  
Old 13.12.2011., 22:50   #8
Voljela bih da ova tema ne krene u moralnu raspravu o tome, nego o tome kako vi osjećate prema takvim slučajevima?

Na žalost, ne može se nikome zakonom zabraniti da ima djecu, iako bi trebalo, očito.

Ja sam iskreno napisala da mi se gade, a vidim da neki tu furaju "finoću i kršćansku sućut" pa bih voljela vidjeti što drugi forumaši misle, čisto da vidim kojih je više
nee_postojim is offline  
Old 13.12.2011., 22:58   #9
...pa nit mi se gade nit sam kršćanski fina...nekad dam nekad ni ne pogledam...al ako mi se javi osjećaj da dam, onda mi se jebe jel se mama mogla i ne jebat, ne zadižem nogavicu da provjerim jel noge stvarno nema, i boli me briga oće neko kupit kruh ili pivo od mojih 5 kuna
...isto tako nekad ne dam iako imam 500 kn u novčaniku, a jednom sam išla razmjenit zadnjih 20 kuna, i vratila se nazad da dam par kuna jednom čovjeku...jer me zaista pogodilo u kakvom je stanju bio i što uopće nije nikoga vukao za rukav...i jebe mi se šta je on učinio s njima, jel kupio kruh ili cigar
...isto me tako jedna baba zaustavila s pričom da je gladna, da nema za lijek i sve u tom stilu...hranu je odbila, lijek je rekla da ne mogu ić kupit jer treba recept kojeg ona nema, i na kraju sam skužila da sere..al sam joj svejedno ostavila 10 kuna...neće joj bit viška, to sigurno

...ko što rekoh, više mi se gade ovi koji bi pomogli jedino ako je po njihovom
__________________
trebam novo telo
gica is offline  
Old 13.12.2011., 23:13   #10
Ljude koji stancaju tuce djece, a da ne razmisljaju ni o cemu, da nemaju ni krov nad glavom...huh - mislim da to zakonski treba sprijeciti na neki nacin...
Ako nemas za osnovno i imas vec djecu - moras ugraditi spiralu, ici na sterilizaciju ili sta vec...

Ali vidim da su ljudima djeca postala prije svega trosak ili modni dodatak...
Modni dodatak u smislu - imam bebu, bas divno, svi me zapitkuju o tome, u centru sam paznje, huh - proslo je 5 minuta sad mogu djete da uvalim prodavacici, konobaru, gostima trznog centra na brigu, a ja cu da duvanim i pijem kaficu i razmjenjujem traceve sa frendicama kao da sam sama na svijetu i bez ikakvih briga i obaveza...
Trosak u smislu da se prvo kaze da su djeca skupa, pa se navode primjeri 'vidis njih kako zive, a imaju troje djece, o cemu oni razmisljaju', jer kao da oni nemaju "nista" jer imaju troje djece (a oni zive normalno, samo sto nemaju lcd televizor vec crt, nemaju haj-faj-kurcim-se mobilne telefone vec telefone koji sluze za telefoniranje, nemaju markiranu odjecu, ali su svi obuceni pristojno, cisti su i nisu pokrpani)...
Imam primjer u blizini gdje ljudi sa troje djece zive nesto teze, ali zive normalno. Imaju za jesti, djeca su divna, prelijepa, pametna i odgojena...Nekad zasteka oko love za rezije - ali plati se sve na kraju...Ja vidim ljubav koja vlada medju svima, podrsku koju rooditelji daju djeci, a djeca roditeljima...Otac zaista radi 'kao konj' i po deset sati dnevno, majka kuha i brine o domacinstvu i radi poslove od kuce honorarno ili zna cuvati jos necije djete da poboljsa budzet...
I svi njih uzimaju kao neki negativan primjer, jer Boze moj, on radi kod privatnika - sta ako!!!! ako on ostane bez posla...sta onda...
Mislim sta ako na mene padne klavir, a dragog strefi zestok mozdani pa jedno bude biljka, a drugo biljka bez pola udova...

Mislim da su ljudi postali previse sebicni i previse ih usrecuju metal, cigle i elektronika...

Treba naci zlatnu sredinu.
I sirotinja ima pravo imati djecu, pa mozda nece jesti snicle svaki dan, ali kao da moraju jesti snicle svaki dan...
Medjutim ljudi koji nemaju cim prehraniti jedno dijete, pa naprave i drugo, pa i trece...i mene to ljuti...
Ne zivimo u drzavi koja je tako uredjena da bi toj djeci mogla zbilja pomoci...zivimo u drzavi gdje se budzet trosi na skupe automobile i preplacene radove koje izvode "rodjine firme", a socijelna davanja su sve manja i manja...
__________________
It's not PMS I'm always bitch!!!
Ruzgar i Zeynep [♫ Esmeray - Soruyor musun ♫]
Ona se, slučajno, udala 18. maja 1980. Da se udala za mene, verovatno bih, kao pravi muž, ponekad i zaboravio taj datum. Ovako, zapamtio sam ga zauvek… (Đorđe Balašević)
M@3X is offline  
Old 13.12.2011., 23:13   #11
Quote:
nee_postojim kaže: Pogledaj post
Nekidan sam se svađala s frendicom oko toga da li sirotinji koja ima puno djece treba pomagati ili im treba uvaliti kontracepcijske pilule. Znam za obitelj koja ima preko nekoliko djece, jedva ih hrane, ali to ih nije zasmetalo da ih naštancaju. Nisu baš totalno nepismeni, koriste net što znači da se mogu informirati, iako žive na selu. Žena ne radi, domaćica, svi žive od njegove plaće. Oboje su već dosta bolesni, što nije ni čudo, od tolikog stresa, pokušaja da se skrpa kraj s krajem i sl.,

Gledam u novinama, neka samohrana majka 7 djece traži pomoć. Em samohrana em 7 djece. Svaki dan prolazim pored žena koje s malom bebom u rukama prose.

Što vi mislite o tome? Treba li takve ljude žaliti, pomagati im ili bi im najradije odrezali onu stvar? Ja osobno bih ovo zadnje, jer mislim da smiješ imati samo onoliko djece koliko možeš hraniti. Ne moraju se odjevati u svilu i kadifu, ali osnovne uvjete trebaju imati.

Sve više osjećam gađenje prema samhoranim majkama 7 djece,a sve manje susojećanje i žaljenje. Da nemam novaca, zašila bih onu stvar, a muž bi drkao, ali ne bi radili djecu.

Znam da mi post nije politički korektan, ali valjda smijem napisati što stvarno mislim? Kakvi su vaši ISKRENI OSJEĆAJI po tom pitanju?
Naravno da im treba pomoci. Pa moramo misliti na svoje penzije.

Svako pomaganje ljudima sa puno djece danas ce nam se storostruko vratiti u buducnosti.


One koje bi trebalo kaznjavati su ljudi koji nemaju djecu!
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Old 13.12.2011., 23:14   #12
Quote:
nee_postojim kaže: Pogledaj post
Što vi mislite o tome? Treba li takve ljude žaliti, pomagati im ili bi im najradije odrezali onu stvar?
J

Ja mislim o tome da je ideja da je svijet, druge ljude, njihove zivote i odluke potrebno i moguce kontrolirati uznemirujuce problematicna.
Ne razumijem zasto te smeta kako drugi ljudi zive i kakve odluke donose.
Jel te smeta to sto nisu svi poput tebe
Drugo, mislim da ti je problematika vrlo povrsno postavljena jer ne zalazi u kompleksen socio-ekonomsko-psiholoske razloge zbog kojih ljudi imaju djecu, a siromasni su.
Mislim da tu postoje i neki vrlo rudimentarni evolucijski razlozi prezivljavanja.

Po mom skromnom misljenju: ako imas zelju, ako si u prilici, ako imas ambiciju i volju, i ako smatras da tim ljudima treba pomoc, onda im treba pomagati. Na vise nacina nego jedan.


Quote:
Sve više osjećam gađenje prema samhoranim majkama 7 djece,a sve manje susojećanje i žaljenje. Da nemam novaca, zašila bih onu stvar, a muž bi drkao, ali ne bi radili djecu.
Napisala si da ne zelis da se ova tema pretvori u moralinu rasparvu, a ti sama koristis termin 'gadjenje' prema kategoriji samohranih majki.

Quote:
Na žalost, ne može se nikome zakonom zabraniti da ima djecu, iako bi trebalo, očito.
Je, je, bilo je ideoloskih sistema koji su to i te kako radili. Cak isli tako daleko da su sterilizirali nepocudne. Po rasnom, vjerskom opredjeljenju; i ti sistemi nisu bas na dobrom glasu danas.
Nausikaja is offline  
Old 13.12.2011., 23:19   #13
Quote:
nee_postojim kaže: Pogledaj post
Ja kad vidim neke dvije ženske s bebama, tu u kvartu su sitni inventar, pa kad krene kukati....dajte bebici za hranu, dodje mi da ju šutnem nogom i mislim da joj napravim uslugu time što joj se uopće ne obratim. Novac dajem drugim kategorijama prosjaka, ali primjetila sam da majkama s malom djecom ne dajem, jer mi se gade. Dodje mi da ih pljunem, a ne da im dam koju kunu. Samu sebe uvjeravam da nikad ne znaš zašto se tko našao u takvoj situaciji, ali opet...vjerojatnost da ga je rodila bez imalo ideje kako će ga hraniti mi se jednostavno gadi...zato što VOLIM djecu...i bljuje mi se od takvih roditelja..
da, baš.
I mene zanima kakvoj drugoj kategoriji prosjaka daješ.
Da voliš djecu, otišla bi u dućan i kupila im hrane.
A čuj, ja bez jedne kutije čokolina neću propasti pa čak i da je prevarantica.

Ne da si totalno bešćutna, još bi ih i tukla. Bravo!
pink5 is offline  
Old 13.12.2011., 23:21   #14
Ja kada sam isao u osnovnu skolu vazila je teza "sirotinja radja puno djece"....i moja generacija je nekako odgojena da nam se gade ljudi sa puno djece jer su bili pojam siromastva.
Medjutim, danas zivimo u malo drugacijem svijetu....danas zivimo u svijetu u kojem su glavna sirotinja ona silna starcad a koje ima sve vise i vise.

Meni iskreno danas obitelji sa puno djece nikako ne izazivaju osjecaj gadjenja nego vise ono "hajde bar netko"...umjesto toga upravo suprotno od onoga sto su me ucili u skoli.... danas kada vidim obitelji sa jednim ili nijednim djetetom pomislim "evo buduce sirotinje".
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Old 13.12.2011., 23:24   #15
Meni je najteže razumijeti one slučajeve samohranih majki sa 5-ero djece, a svako od drugog oca!
Tinkerbell 8 is offline  
Old 13.12.2011., 23:29   #16
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Ja kada sam isao u osnovnu skolu vazila je teza "sirotinja radja puno djece"....i moja generacija je nekako odgojena da nam se gade ljudi sa puno djece jer su bili pojam siromastva.
Medjutim, danas zivimo u malo drugacijem svijetu....danas zivimo u svijetu u kojem su glavna sirotinja ona silna starcad a koje ima sve vise i vise.

Meni iskreno danas obitelji sa puno djece nikako ne izazivaju osjecaj gadjenja nego vise ono "hajde bar netko"...umjesto toga upravo suprotno od onoga sto su me ucili u skoli.... danas kada vidim obitelji sa jednim ili nijednim djetetom pomislim "evo buduce sirotinje".
Potpis.
Nemam nista za dodati puno.
Nije da sam sljedbenik pod svaku cijenu podizanja nataliteta, no osudjivati ljude sa puno djece, ili jos gore, na nivou drzave, drustva, zabranjivati ljudima da imaju djece je monstruozno.
Ja tu zastupam obrazovanje, edukaciju, promisljanje, osvjescivanje, emancipaciju.
Sigurno da ne mislim da je idealni scenarij samohrane majke tinejdjerice; no zasigurno mi nikad ne bi palo na pamet da ju osudjujem, omalovazavam, prezirem.
Nausikaja is offline  
Old 13.12.2011., 23:29   #17
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
danas kada vidim obitelji sa jednim ili nijednim djetetom pomislim "evo buduce sirotinje".
...a ti brate isto pretjeruješ...šta nisi vidio onu staru nekidan na dnevniku...102 god., kako pleše ko cura, nema djece, a živi ko bubreg u loju...imanje djece nije garancija sretne i bezbrižne starosti...dapače, ja znam da su recimo u selu moje babe uvijek najljepšu starast dočekale one babe bez djece, jer su se svi tukli da ih služe ne bi li im ostavile imovinu...a djeca to ionako očekuju po difoltu, pa se neće baš pretrgnit
__________________
trebam novo telo
gica is offline  
Old 13.12.2011., 23:34   #18
Quote:
gica kaže: Pogledaj post
...pa nit mi se gade nit sam kršćanski fina...nekad dam nekad ni ne pogledam...al ako mi se javi osjećaj da dam, onda mi se jebe jel se mama mogla i ne jebat, ne zadižem nogavicu da provjerim jel noge stvarno nema, i boli me briga oće neko kupit kruh ili pivo od mojih 5 kuna
Tocno tako.
Ja sam nedavno dosla u situaciju da sam bila izgubila bankovnu karticu, a bio je vikend, i ja ostalo totalno bez love.
I fino sam si posvjestila kako je to kad se suludo razveselis ko malo dijete kad u djepu neke stare jakne nadjes 5 kuna.
Nausikaja is offline  
Old 13.12.2011., 23:35   #19
Jucer sam u gradu vidjela mladu narkomanku (znam da to jest jer mi je svojevremeno bila susjeda), znaci na heroinu godinama..sa TRBUHOM DO ZUBA. Smucilo mi se. Baulja, zica lovu, oci kao od stakla, ono gleda kroz tebe. Odvratno. Nisam joj dala ni lipe. Ne dajem nikome tko prosi na cesti.

Takodjer ni ostalim zenama s djecom pod ruku koje zicaju ne dam nikad. Jednom sam na svoje oci vidjela jednu takvu kako je obilazila neku terasu kafica; onda joj je neki mladji lik prisao, nesto prisapnuo i ona se za njim uputila prema autu, neka golf cetvorka, i otisli su. Jbg, da su tak jadni ne bi imali za jest a ne za auto..ma odvratno sve skupa, tu jadnu djecu povlacit tak.

Ne dajem nikad prosijacima na cesti. S druge strane: nosim odjecu koju ne nosim u caritas (sto za odrasle sto za djecu), uplatim kad su neke akcije (tipa za onaj odjel onkologije, pa za djecje selo), odnesem koji put hranu za pse u azil (ovo najrijedje). Zelim pomoc, znam da ima svakakvih sudbina, ali ne neodgovornim ljudima koji radjaju djecu da bi im ona ista bila sredstvo za prezivjet.
sedamdana is offline  
Old 13.12.2011., 23:36   #20
Ne razumijem što ova tema radi na ŽUD-u ako će se u njoj raspravljati o sirotinji, prosjačenju i sličnom.
Možda ako se nastavi na temu "nemamo dovoljno novaca za život, a želimo dijete: što da radimo?"

A ako se ova tema pretvori u pljuvačnicu i pozivanje na ograničavanje prava na djecu i slično, onda uistinu.... katastrofa.
__________________
There is nothing noble in being superior to your fellow man; true nobility is being superior to your former self. E.H.
higijeničarka is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:25.