Natrag   Forum.hr > Sport > Ostali sportovi > Borilački sportovi i vještine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.09.2003., 15:21   #41
Quote:
Probaj u karate borbi okrenuti ledja i dobit ces udarac koji ce se kasnije bodovati najvisom ocjenom.
Čuj...kako se u karateu okretanje leđe sankcionira bodovanim udarcem, tako se u ITF-u sankcionira opomenom.
Peta opomena znači diskvalifikaciju.
Također se sankcionira i izlazak iz borilišta.
__________________
Bow down before the one you serve.You're going to what you deserve.
subc0mandante m0ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2003., 15:34   #42
Htio bih još napomenuti da razlika između ITF-a i WTF-a nije samo u načinu borenja.
Razlikuju se u svemu ostalom i gotovo da nemaju dodirnih točaka.
ITF tehnika se izvađa sa tzv. Hwaldungom tj. amplitudinalnim gibanjem, dok se u WTF-u izvađa pravocrtnim gibanjem kao u karateu.
Forme su potpuno drugčije kao i način izvađanja blokova i udaraca.
Doboci (kimona) se razlikuju pa čak su i drukčiji nazivi za iste tehnike.
__________________
Bow down before the one you serve.You're going to what you deserve.
subc0mandante m0ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2003., 18:53   #43
Quote:
subc0mandante m0ris kaže:
Čuj...kako se u karateu okretanje leđe sankcionira bodovanim udarcem, tako se u ITF-u sankcionira opomenom.
Peta opomena znači diskvalifikaciju.
Također se sankcionira i izlazak iz borilišta.
Tocno, no dobro je da se i prilikom treniranja neke vjestine stekne refleks.
Pogotovo na ulici kada ti netko u borbi (ili ne) okrene ledja. Dobro je imati taj osjecaj da mu trebas odmah skociti na grbu.

Izlazak iz borilista se sankcionira u svakom sportu (tamo gdje je moguc izlazak ).
Mislim da znam sta pricam jer se karateom bavim dvadesetak godina.

Naravno ne zelim umanjivati vrijednosti itf tekvandoa koji mi se jako svidja.
__________________
Kako oblikovati potpis
Edge is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2003., 01:23   #44
Quote:
subc0mandante m0ris kaže:
Onaj tko okrene leđa dobija opomenu.
U slučaju da borac namjerno udari protivnika koji okrene leđa onda ide obostrana opomena.
A dozvoljeno je okretanje leđa samo ako se izvodi Dwitcha-jirugi...odnosno skraćeni bočni u okretu.
pa ovo je glupost. pa ne okreću se leđa pa se stane, pa se onda udari, nego se valjda udarac radi jednostavno iz okreta, pa to ne znači da je to dozvoljeno okretanje leđa. to je taki udarac, a ima ga i u karateu, a radi se i u K-1. jednostavno udarac iz okreta koji je brz i teško da će te protivnik stić maznit po leđima.
Afrofeet is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2003., 01:29   #45
Quote:
subc0mandante m0ris kaže:
Onaj tko okrene leđa dobija opomenu.
U slučaju da borac namjerno udari protivnika koji okrene leđa onda ide obostrana opomena.
A dozvoljeno je okretanje leđa samo ako se izvodi Dwitcha-jirugi...odnosno skraćeni bočni u okretu.
pa ovo je glupost. pa ne okreću se leđa pa se stane, pa se onda udari, nego se valjda udarac radi jednostavno iz okreta, pa to ne znači da je to dozvoljeno okretanje leđa. to je taki udarac, a ima ga i u karateu, a radi se i u K-1. jednostavno udarac iz okreta koji je brz i teško da će te protivnik stić maznit po leđima.
ee čuda sam ja radio s tim udarcem u WTF-u. hehehe (2 nokauta čak :-) )
Afrofeet is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2003., 14:08   #46
Afrofeet..

Postoje dve vrste bočnog u okretu...
Jedan zovemo Tora Yop Chagi...i na taj si ti mislio.
Nije ni čudo što si nekoga nokautirao s njim jer bi to po svim zakonima fizike trebao biti najjači udarac nogom.

Drugi tip udarca je tzv skraćeni bočni u okretu iliti Dwitcha Jirugi koji se izvađa kad si protivniku okrenut leđima i ideš iz niskog položaja koljena prema gore i ne udara se bridom stopala nego petom.
Za taj udarac sam govorio....
__________________
Bow down before the one you serve.You're going to what you deserve.
subc0mandante m0ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2003., 00:27   #47
Quote:
subc0mandante m0ris kaže:
Afrofeet..

Postoje dve vrste bočnog u okretu...
Jedan zovemo Tora Yop Chagi...i na taj si ti mislio.
Nije ni čudo što si nekoga nokautirao s njim jer bi to po svim zakonima fizike trebao biti najjači udarac nogom.

Drugi tip udarca je tzv skraćeni bočni u okretu iliti Dwitcha Jirugi koji se izvađa kad si protivniku okrenut leđima i ideš iz niskog položaja koljena prema gore i ne udara se bridom stopala nego petom.
Za taj udarac sam govorio....
ma znam ja šta si ti mislio, al to ne možeš svrstat pod okretanje leđa.
ne znam kak se to zove u itf-u, u wtf-u je momdolyo chagi ili zadnji kružni, a onaj dwitchablablabla je zadnji bočni, kod nas se zove Dwit chagi. Je imo sam zadnjim kružnim 1 nokaut i par nokdauna, al i sa zadnjim bočnim nokaut i to kroz oklop! hehehe samo treba fino pogodit.
Afrofeet is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2003., 12:58   #48
Afro..

Samo sam ti htio reći da mi u ITF-u ono što vi nazivate Dwitchagi zovemo Tora Yop Chagi.
A kod nas je Dwitchagi (onosno Dwit-cha Jirugi -> zbog podjele udaraca na jirugi (rotacija) i busigi (bez rotacije udarne površine)) udarac koji se izvađa tako da se protivnika gaša petom u pleksus kad ti stoji iza leđa.

Ja sam imao te sreće da se borim i u full-contactu na raznim međunarodnim turnirima i s obzirom da sam primio i zadao gomile udaraca slažem se s tobom da je zadnji bočni najjači mogući udarac.


taekwon...
__________________
Bow down before the one you serve.You're going to what you deserve.
subc0mandante m0ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2003., 18:53   #49
Nisam strucnjak za borilacke vjestine, ali jesam za fiziku. Stoga bih htio reci nesto o snazi udarca. Udarac moze biti snazan na dva nacina:
1. Da udarac ima veliku silu (npr. kada citavo tijelo prati nogu ili ruku koje udara, ili kada ruka/noga ima veliku masu).
2. Da udarac ima veliku brzinu.

Efekti te dvije vrste snaznih udaraca se razlikuju. Nadam se da nam netko ovdje moze vise reci o razlici u efektima tih dvije vrste snaznih udaraca.

Ekstreman slucaj prvog tipa snaznih udaraca su udarci Boba Sappa. On udara rukama, a kad bi udarao nogom, to bi vjerojatno vise licilo na snazno guranje nego na udarac.

S druge strane, brzi udarac negog jako laganog borca ne moze nikoga odgurati, ali lagani niski borci obicno imaju vecu brzinu udarca od teskasa. Primjer za ovu drugu vrstu borca bi bio Bruce Lee.

Tipicno, udarci rukama imaju vecu brzinu a manju silu od udarca nogom. Stoga je moguce da netko snaznije udara rukom nego nogom, barem ako se radi o udarcima u visini ili iznad pojasa.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2003., 22:59   #50
da slažem se s tim. to je točno. npr kad bi me Sapić udario rukom onda bi ja vjerojatno odletio 2 metra, a kad bi neki lakši borac jako brzim udarcem udario vjerojatno ne bit odletio, ali bi mi pukla neka kost na licu. npr. za polaganju za crni pojas moraš slomit dasku. i neki mrga mazne dasku onako jebač... i daska ne pukne nego odgurne onog ko ju drži..i to ne znači da je udarac slab, a neko mazne brzo i tehnički ispravno i ona pukne ko da je od papira il tak neš.
Afrofeet is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2003., 11:37   #51
Quote:
Afrofeet kaže:
... il tak neš.
I ti kazes da si ti u Splitu? Hmmm...!!!

Ispricavam se na skretanju s teme, ali ovo mi je zapelo za oko.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2003., 12:16   #52
Hmm.

Da se nadovezem na skeptika.
Ovdje je rijec o fizikalnom pojmu koji se zove impuls sile (ili kolicina gibanja koja ima istu jedinicu), a oznacava ga umnozak brzine (v) i sile (N). Sila opet ovisi o masi i akceleraciji sto znaci da jedan Bob Sap moze upotrijebiti manju akceleraciju da bi udario istim impulsom kao i netko tko je puno laksi.

Primjer ovoga je i kod vlaka ili tramvaja. Probaj stati pred tramvaj koji ide relativno sporo (pod relativno mislim da tek krece ili usporava) pa ce te on odbiti opako (salim se nemoj stati , a nemoj gurnuti ni prolaznika da bi to uvidjeo ).
Tako da se ne bih potpuno slozio s time da jedan Bob Sap nebi slomio dasku recimo rukom. Sa nogom mislim da nebi jer nemoze tolko dici nogu, a i ako digne noga mu nema tolku brzinu za potrebni impuls.

Dobiti pravi impuls je vec umjece i kod udaraca sa rukama je potrebna velika koncentracija i ovisno o udarcu upotrijebiti i kukove i kraljeznicu ( konkretno ako se radi o udarcu sa rukom).

Sto se tice Afroa i onog "..il tak nes" ma on ti je zagorac i ima brajdu podno Sljemena. Domaci decko .
__________________
Kako oblikovati potpis
Edge is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2003., 14:48   #53
Malo fizike

Ne bih htio da se ovo iz sportskog topica pretvori u znanstveni, ali ipak moram malo ispraviti Edgea.

Produkt sile i brzine ne zove se ni impuls sile ni kolicina gibanja, nego snaga. Snaga je takodjer jednaka prenosu energije u jedinici vremena.
Kolicina gibanja ili impuls gibanja jednak je produktu mase i brzine.
Impuls sile jednak je produktu sile i duljine kraka izmedju oslonca i tocke u kojoj djeluje sila.

Sportasi ne moraju znati te finese, ali eto, "da se ne bi reklo da niko nije reko".
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2003., 14:54   #54
Bob Sapp bi vjerojatno slomio dasku koja stoji na CVRSTOM osloncu. Medjutim, kad tu dasku drze dva covjeka, tada je puno teze slomiti dasku. Ni tenk ju tako ne bi slomio, nego bi odgurao i dasku i ljude. Da bi dasku slomio pod tim uvjetima, naprosto moras imati veliku brzinu.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2003., 15:04   #55
Quote:
skeptik kaže:
Bob Sapp bi vjerojatno slomio dasku koja stoji na CVRSTOM osloncu. Medjutim, kad tu dasku drze dva covjeka, tada je puno teze slomiti dasku. Ni tenk ju tako ne bi slomio, nego bi odgurao i dasku i ljude. Da bi dasku slomio pod tim uvjetima, naprosto moras imati veliku brzinu.
Istina! Ja sam držo dasku kolegi iz kluba kad je polagao za crni pojas. Tip je bio prestrašno dobar: lomio je dasku zadnjim kružnim (ja sam je držo jednom rukom u visini glave) i komad daske mi je ostao u ruci. Ko u filmu... Za nepovjerovat!
Paragalactic is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2003., 15:27   #56
Nego jel zna netko od kakvog drveta se rade te daske?
Ne bih htio podjcjenjivati majstore borilackih vjestina, ali ja nekako sumnjam da se bas ne rade od hrastovine, nego prije recimo od iverice.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2003., 17:05   #57
Re: Malo fizike

Quote:
skeptik kaže:
Ne bih htio da se ovo iz sportskog topica pretvori u znanstveni, ali ipak moram malo ispraviti Edgea.

Produkt sile i brzine ne zove se ni impuls sile ni kolicina gibanja, nego snaga. Snaga je takodjer jednaka prenosu energije u jedinici vremena.
Kolicina gibanja ili impuls gibanja jednak je produktu mase i brzine.
Impuls sile jednak je produktu sile i duljine kraka izmedju oslonca i tocke u kojoj djeluje sila.

Sportasi ne moraju znati te finese, ali eto, "da se ne bi reklo da niko nije reko".

Hvala na ispravku.
Jednostavno nisam bio skoncentriran.

Slazem se sa tim da Sap nebi slomio dasku kada bi ju drzali ljudi upravo zato sto bi njihove mase imale vremena da se odmaknu, tj. da prime impuls (doslo bi do efekta guranja).

Impuls sile jednak je produktu sile i duljine kraka izmedju oslonca i tocke u kojoj djeluje sila.

Hmm.
Zar ovo ne predstavlja moment (jedinica Nm)?

Sto se tice drveta mislim da bas i nije cista hrastovina.
Ako i je mislim da je to drvo oslabljeno na nekom kriticnom presjeku.

Evo jedna zanimljiva anegdotica.
Kod mene na treningu nam je frend dofurao siporeks za polaganje da lomimo. Svi smo bili odusevljeni jer je to trebalo unesti nekakvu zanimljivost za gledaoce.
No niko nije skuzio da je taj siporeks bio armiran.
Mozete zamisliti face vrlih karatasa kada je trebalo doci vrijeme lomljenje.
Ja, koji imam iskustva sa baustele (kao student sam svasta radio ) sam to skuzio na vrijeme i sprijecio sramotu.
__________________
Kako oblikovati potpis
Edge is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2003., 17:44   #58
Re: Re: Malo fizike

Quote:
Edge kaže:

Impuls sile jednak je produktu sile i duljine kraka izmedju oslonca i tocke u kojoj djeluje sila.

Hmm.
Zar ovo ne predstavlja moment (jedinica Nm)?

Heh, sad je i meni malo popustila koncentracija.

Ono gore nije impuls sile nego moment sile. Dakle, tu si u pravu.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2003., 18:00   #59
Inace, ako zelite saznati koliko je vazna koncentracija pri udarcima lomljenja greda, odite na
http://www.judoinfo.com/video5.htm
i kliknite na Concentration.

Naravno, mozete kliknuti i na ostale stvari. Ima puno kratkih zanimljivih videa.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2003., 23:37   #60
Quote:
skeptik kaže:
Nego jel zna netko od kakvog drveta se rade te daske?
Kolko se ja sjećem (a bilo je to davno) daske su od jelovine i debele su 2 i pol cm. Znam da su ih neki papci sušili pećnici da lakše pucaju...
Paragalactic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:52.