Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.07.2007., 19:04   #21
Quote:
Izrail kaže: Pogledaj post
vidim da ima više žena koje mi se nameću pa vas molim da to nastavite preko pp a ovdje se držimo teme čovjekova sloboda. Hvala!
Ne radim to baš rado. Ne treba mi. Volim pravu borbu.
Nego ispovijedaš li ti kad tako velikodušno praštaš i ono što nije do tebe?
Samo pitam, da mi odgovoriš direktno.
Pa ću se lijepo povući.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2007., 09:06   #22
Bog nas je stvorio zato da ga spoznamo, služimo mu i ljubimo ga i tako u nebo dođemo. Blaženstvo nas čini zajedničarima božanske naravi i vječnoga života. Po njemu čovjek ulazi u Kristovu slavu i u radost života Presvetog Trojstva.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2007., 10:51   #23
I gdje je smisao u tome? Ispravi me ako griješim, ali ne bi li to značilo da je tipu bilo dosadno? Zašto bi postavio uvjete za razvitak životinjske vrste koja je dovoljno napredna da posjeduje svijest, pa da počne ratovati i ubijati u njegovo ime?

Vidiš, kokobill, lakše je, puno je lakše misliti kao ti.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2007., 19:32   #24
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
I gdje je smisao u tome? Ispravi me ako griješim, ali ne bi li to značilo da je tipu bilo dosadno? Zašto bi postavio uvjete za razvitak životinjske vrste koja je dovoljno napredna da posjeduje svijest, pa da počne ratovati i ubijati u njegovo ime?

Vidiš, kokobill, lakše je, puno je lakše misliti kao ti.
Jednako tako mogli smo krenuti drugim putem i ne ubijati. Kako bilo da bilo, svejedno imamo priliku postići nešto više. Uz takvu ljubav nije ni teško.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 06:27   #25
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
I gdje je smisao u tome? Ispravi me ako griješim, ali ne bi li to značilo da je tipu bilo dosadno? Zašto bi postavio uvjete za razvitak životinjske vrste koja je dovoljno napredna da posjeduje svijest, pa da počne ratovati i ubijati u njegovo ime?

Vidiš, kokobill, lakše je, puno je lakše misliti kao ti.
Postovani ja ne mislim,ja tvrdim....
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 10:36   #26
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
.
Bog je htio covjeka prepustiti u 'ruke njegove vlastite odluke' (Sir 15,14), tako da sam od sebe trazi svog Stvoritelja i da slobodno prianjajuci uza nj dodje do potpunog i blazenog savrsenstva". ...?
Mala dopuna.Bog nije htio, nego smo mi to oteli.Bog je htio da pitamo Njega kad imamo neku dilemu.Mi smo htjeli sami. I zbog toga smo istjerani iz Raja.Sada tumačiti da je ta kradja bila Božja volja ako nije zlonamjerno onda je barem nepoznavanje materije.

Postanak 1:15
Jahve, Bog, uzme čovjeka i postavi ga u edenski vrt da ga obrađuje i čuva. 16Jahve, Bog, zapovjedi čovjeku: "Sa svakoga stabla u vrtu slobodno jedi, 17ali sa stabla spoznaje dobra i zla da nisi jeo! U onaj dan u koji s njega okusiš, zacijelo ćeš umrijeti!"
TkoJePut is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 11:15   #27
Quote:
TkoJePut kaže: Pogledaj post
Mala dopuna.Bog nije htio, nego smo mi to oteli.Bog je htio da pitamo Njega kad imamo neku dilemu.Mi smo htjeli sami. I zbog toga smo istjerani iz Raja.Sada tumačiti da je ta kradja bila Božja volja ako nije zlonamjerno onda je barem nepoznavanje materije.

Postanak 1:15
Jahve, Bog, uzme čovjeka i postavi ga u edenski vrt da ga obrađuje i čuva. 16Jahve, Bog, zapovjedi čovjeku: "Sa svakoga stabla u vrtu slobodno jedi, 17ali sa stabla spoznaje dobra i zla da nisi jeo! U onaj dan u koji s njega okusiš, zacijelo ćeš umrijeti!"
Pored Bozije upute, covjek je pogresio,znaci nije nista "ukradeno"nego je po srijedi neposlusnost.Dal je moguce nasom danasnjom "poslusnoscu" ispraviti pra iskonski grijeh?
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 13:42   #28
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Postovani ja ne mislim,ja tvrdim....
Ajme nadam se da shvaćaš što si upravo napisala.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 13:52   #29
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Ajme nadam se da shvaćaš što si upravo napisala.
Molim jedan odgovor prije nego Ti odgovorim na Tvoju pretpostavku.Vjerujes li u Sveto Trojstvo?

PS.
Kokobill je musko !
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 14:07   #30
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Pored Bozije upute, covjek je pogresio,znaci nije nista "ukradeno"nego je po srijedi neposlusnost.:
Kako nije ukradeno.
Pa danas čak ako čovjeku uđeš u voćnjak i "neovlašteno se gostiš" to je krađa.
Bog je rekao Sve je tvoje(Vaše) SAMO ovo jedno drvo je MOJE.
Kako to nije krađa?
Djeca kažu idemo krasti trešnje pa je to simpatično.
Bogu ukrasti jedinu stvar koju je zadržao za sebe je puno ozbiljnije.
Ta, nisu to bile trešnje nego drvo spoznaje dobra i zla.


[
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Dal je moguce nasom danasnjom "poslusnoscu" ispraviti pra iskonski grijeh?
Kao što ti je poznato taj grijeh je plaćen.
1kor 15,3
Doista, predadoh vam ponajprije što i primih: Krist umrije za grijehe naše po Pismima; 4bi pokopan i uskrišen treći dan po Pismima
TkoJePut is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 14:32   #31
[QUOTE=TkoJePut;9577594]Kako nije ukradeno.
Pa danas čak ako čovjeku uđeš u voćnjak i "neovlašteno se gostiš" to je krađa.
Bog je rekao Sve je tvoje(Vaše) SAMO ovo jedno drvo je MOJE.
Kako to nije krađa?
Djeca kažu idemo krasti trešnje pa je to simpatično.
Bogu ukrasti jedinu stvar koju je zadržao za sebe je puno ozbiljnije.
Ta, nisu to bile trešnje nego drvo spoznaje dobra i zla.


E ovako,jel Adam imao spoznaju sta smije sta ne smije? Nije! Poenta je u tomu da covjek pa i Adam kao prvo nepogrijesivo stvoreno bice imade ugradjeni cip istrazivanja nepoznatog.Djeci podijeli 10 sibica i sta ce biti ?Ima da plane najmanje jedno sijeno.Ima li krivicu dijete koliko i ja kao darovatelj sibica?
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 15:58   #32
npo6a...
 
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 15:58   #33
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Molim jedan odgovor prije nego Ti odgovorim na Tvoju pretpostavku.Vjerujes li u Sveto Trojstvo?

PS.
Kokobill je musko !
Prvo, ispričavam se na toj spolnoj pogreški.
Kao drugo, ne razumijem tvoje pitanje. Ozbiljno, ne shvaćam što si htio s tim saznati. Jesu li sveti, je li ih troje, ne kužim.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 16:06   #34
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Prvo, ispričavam se na toj spolnoj pogreški.
Kao drugo, ne razumijem tvoje pitanje. Ozbiljno, ne shvaćam što si htio s tim saznati. Jesu li sveti, je li ih troje, ne kužim.
Da budem preciznijioje si vjeroispovjedi?
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 16:21   #35
[QUOTE=kokobill;9578001]
Quote:
TkoJePut kaže: Pogledaj post
E ovako,jel Adam imao spoznaju sta smije sta ne smije? Nije! Poenta je u tomu da covjek pa i Adam kao prvo nepogrijesivo stvoreno bice imade ugradjeni cip istrazivanja nepoznatog.Djeci podijeli 10 sibica i sta ce biti ?Ima da plane najmanje jedno sijeno.Ima li krivicu dijete koliko i ja kao darovatelj sibica?
Neutemeljeno na bibliji.Istina je mao drugačija.

Prvo: Adam nije bio neki mutavac ni dijete već odrastao čovjek.
On nije bio u ne znanju i neinformiran.
Bog mu je jasno rekao :5Jahve, Bog, uzme čovjeka i postavi ga u edenski vrt da ga obrađuje i čuva. 16Jahve, Bog, zapovjedi čovjeku: "Sa svakoga stabla u vrtu slobodno jedi, 17ali sa stabla spoznaje dobra i zla da nisi jeo! U onaj dan u koji s njega okusiš, zacijelo ćeš umrijeti!"
Bog mu je čak mu je zaprijetio smrću.
Pitanje:Ako je Bog ugradio "čip istraživanja nepoznatog" ne bi li bio nepravedan ako bi usmrtio Adama kad ovaj "upotrijebi" čip?


Drugo:Adam je sa Bogom proveo mnogo vremena sa Bogom dok su radili na tome da Adam imenuje sve životinje na zemlji.To je sigurno zahtijevalo neko vrijeme i intelektualnu zrelost.
Tada Jahve, Bog, načini od zemlje sve životinje u polju i sve ptice u zraku i predvede ih čovjeku da vidi kako će koju nazvati, pa kako koje stvorenje čovjek prozove, da mu tako bude ime.
Drugo a:Taj posao je sigurno bio zahtjevan kad biblija dalje izvještava slijedeće:Čovjek nadjene imena svoj stoci, svim pticama u zraku i životinjama u polju. No čovjeku se ne nađe pomoć kao što je on.

Otkud teza da je Bog napravio Adama da griješi?
TkoJePut is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 16:23   #36
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Da budem preciznijioje si vjeroispovjedi?
U papirima stoji da sam rimokatolik. Obitelj mi je od pamtivijeka bila puna rimokatolika, odgojen sam u tom duhu (ne fanatično).
Odrastajući, shvatio sam da su to zapravo sve priče koje spadaju u folklor. Roditelji su odavno znali, ali su mi htjeli dati uvid u religiju. Smatram da su učinili odličnu stvar. Kad odgojiš dijete u ateizmu, zakidaš ga u nečemu, pa kad odraste, neće moći shvatiti neke stvari, već će naučiti da "bog ne postoji". Neće imati izbor. To je zapravo ravno striktnoj religiji.
Shvatio sam da je bit vjere vjerovati da nismo smrtna bića, i da postoji netko/nešto što nam je cilj, čemu treba težiti, no o čemu ne možemo previše razglabati jer nismo sposobni za to.
Također, uvidio sam da uistinu nema dokaza za bilo kakve izvanmaterijalne stvari, te da se sve svodi na čistu vjeru.
I tako sam postao (valjda) agnostik. Od vjere je ostalo samo ono najosnovnije, što se ne da opovrgnuti. Vjerujem da smrću ne prestajem bivati, ali sam se pomirio s činjenicom da to znati ne mogu.
Lakše mi je kad sam se oslobodio dogmatizma koji se nameće religijom, no moralne osnove nisam odbacio. Nisam se pretvorio u monstruma, nisam lud. Sve je ostalo isto - jedino sam prestao razmatrati taj folklor iz "palestinske pripizdine" kako enzo kaže.


Nego, kako će to sad meni pomoći da shvatim kako ti ne misliš, nego tvrdiš? I dalje mislim da si napisao apsolutnu budalaštinu kojom si nešto pokazao o sebi.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 16:36   #37
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
U papirima stoji da sam rimokatolik. Obitelj mi je od pamtivijeka bila puna rimokatolika, odgojen sam u tom duhu (ne fanatično).
Odrastajući, shvatio sam da su to zapravo sve priče koje spadaju u folklor. Roditelji su odavno znali, ali su mi htjeli dati uvid u religiju. Smatram da su učinili odličnu stvar. Kad odgojiš dijete u ateizmu, zakidaš ga u nečemu, pa kad odraste, neće moći shvatiti neke stvari, već će naučiti da "bog ne postoji". Neće imati izbor. To je zapravo ravno striktnoj religiji.
Shvatio sam da je bit vjere vjerovati da nismo smrtna bića, i da postoji netko/nešto što nam je cilj, čemu treba težiti, no o čemu ne možemo previše razglabati jer nismo sposobni za to.
Također, uvidio sam da uistinu nema dokaza za bilo kakve izvanmaterijalne stvari, te da se sve svodi na čistu vjeru.
I tako sam postao (valjda) agnostik. Od vjere je ostalo samo ono najosnovnije, što se ne da opovrgnuti. Vjerujem da smrću ne prestajem bivati, ali sam se pomirio s činjenicom da to znati ne mogu.
Lakše mi je kad sam se oslobodio dogmatizma koji se nameće religijom, no moralne osnove nisam odbacio. Nisam se pretvorio u monstruma, nisam lud. Sve je ostalo isto - jedino sam prestao razmatrati taj folklor iz "palestinske pripizdine" kako enzo kaže.


Nego, kako će to sad meni pomoći da shvatim kako ti ne misliš, nego tvrdiš? I dalje mislim da si napisao apsolutnu budalaštinu kojom si nešto pokazao o sebi.
Nisi precizan nit mi dade odgovor.Vjernik si ili nisi.I komunisti su imali ista poimanja dok su vladali nad vjernicima,a sad iste vidimo u prvim redovima ispred oltara.Nemas pravo vrijedjati,ponizavati jer se kosi sa moralom i etikom.Dajmo spustiti tenzije i naci zajednicku spoznaju Boga ak To zelis.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 16:47   #38
Ceznja za Bogom upisana je covjeku u srce, jer je od Boga i za Boga stvoren. Bog nikad ne prestaje covjeka privlaciti sebi. Samo ce u Bogu covjek pronaci istinu i blazenstvo za cime neprekidno traga:

"Posebno bitna crta ljudskog dostojanstva jest ta sto je covjek pozvan u zajednistvo s Bogom. Vec od samog svog postanka covjek je pozvan da stupi u dijalog s Bogom, jer samo stoga postoji sto ga je Bog iz ljubavi stvorio i sto ga iz ljubavi stalno uzdrzava. Covjek ne moze punim zivotom po istini zivjeti ako tu ljubav slobodno ne prizna i ako se svome Stvoritelju ne povjeri".
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 16:51   #39
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Ispravi me ako griješim, ali ne bi li to značilo da je tipu bilo dosadno? .
Misliš da nas je Bog stvorio iz dosade?
Zar smo svi rodjeni zato što je očevima bilo dosadno?
Čuvaj se dosade da ne bi postao otac.

Osim toga zvati Boga "tipom"? Svašta.
TkoJePut is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 16:54   #40
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Ceznja za Bogom upisana je covjeku u srce, jer je od Boga i za Boga stvoren. Bog nikad ne prestaje covjeka privlaciti sebi. Samo ce u Bogu covjek pronaci istinu i blazenstvo za cime neprekidno traga:

"Posebno bitna crta ljudskog dostojanstva jest ta sto je covjek pozvan u zajednistvo s Bogom. Vec od samog svog postanka covjek je pozvan da stupi u dijalog s Bogom, jer samo stoga postoji sto ga je Bog iz ljubavi stvorio i sto ga iz ljubavi stalno uzdrzava. Covjek ne moze punim zivotom po istini zivjeti ako tu ljubav slobodno ne prizna i ako se svome Stvoritelju ne povjeri".
Amen.

Samo bi dodao: pozvan na dijalog ne sukob i neposlušnost.
TkoJePut is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:58.