Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Nautika

Nautika Hvali more, drž' se kraja.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.03.2009., 11:33   #1
pomocni motor 5KS (honda ili tohatsu 2T)

Znam da se vec pisalo dosta o slicnim temama, ali jos imam neke nedoumice oko toga koji motor kupit. Ima li neko iskustva sa samostalnim odrzavanjem ovih motora, to je glavno sto me zanima?
Da pojasnim, zanima me kolika je posla oko odrzavanja honde (4T) ili tohatsu-a (2T), konzerviranje, nabava rezervnih dijelova, dugotrajnost motora i sl. Ako netko zna gdje bi se mogao nabaviti nekakav prirucnik za odrzavanje bit cu zahvalan ako mi javi.
Cijena samih motora i dijelova, potrosnja i sl. su mi apsolutno nebitni.
Motor cu koristit kao pomocni na gliseru (5m) koji ima novu hondu 75KS, dakle vjerojatno nece radit vise od par sati godisnje. Pouzdanost motora mi je vrlo bitna (tj. zelio bih ga servisirat jednom godisnje i da radi cijelo ljeto bez problema) jer brod iznajmljujem pa ne bi htio da musterije imaju ikakvih problema s njim u slucaju da nesto zabrljaju s "glavnim" motorom (zbog toga saljem starog Tomosa 4.5 u "penziju").
Trenutno malu prednost dajem Tohatsu-u jer je par kg laksi, a 2T motor bi trebao imati manje dijelova koji se mogu pokvarit i trebao bi bit jednostavnji za odrzavanje?. Razmisljam o ova dva motora jer mi ni servis u Splitu nije problem (Katunaric je ovlasteni serviser za oba).

Pozdrav svima
open510 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 16:02   #2
Tohatsu, 2T su jednostavniji za održavanje, jeftiniji, jedino više troše. Kako će raditi samo par puta godišnje 2T definitivno.
__________________
apartmani na moru
Antimon2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 18:40   #3
Bilo bi ti dobro da misliš na kompatibilnost goriva sa glavnog i pomočnog motora jer ako je gliser 5m sumljam da imaš prostora na bacanje.
Ovo ča kaže Antimon nije uopče krivo ,ali mene su učili da je bolje na barci ili brodu ne koplicirati stvari tj da cijeli sistem bude ča jednostavniji za uporabu.
Inače,komplimenti za 75tku!!
Bark is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 21:08   #4
Honda 4T sa zračnim hlađenjem ? Nekima se pokazala ok , nekima i ne , meni je osobno OK , nema zahebancije sa impelerom , automatik je , dakle na minimum gasa je u leru , daš gasa i ide naprid .... ali kad se sve to pokvari onda je komplikacija servis naspram Tohatsu 2T koji je dozla boga jednostavan. Mane Tohatsu-a 2T su propeler , tj štift na osovini propelera koji je od mesinga i često puca , ako staviš od kroma puca propeler , impeler je lako zamjenit , slaba im je plastika , vrlo brzo izblidi i motor izgleda katastrofa, kaburator se zna šporkat ka i svaki , preporučam stavit neki mali sitni filterić između tanka goriva i karburatora . E sad , da ja uzimam ja bi uzeja Mercury-a , isti je to motor potpuno kao i tohatsu , bolja mu je plastika puno , impeler je drugaćiji , a ostalo je sve isto...
Vicenco71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 23:29   #5
Quote:
Vicenco71 kaže: Pogledaj post
Honda 4T sa zračnim hlađenjem ? Nekima se pokazala ok , nekima i ne , meni je osobno OK , nema zahebancije sa impelerom , automatik je , dakle na minimum gasa je u leru , daš gasa i ide naprid .... ali kad se sve to pokvari onda je komplikacija servis naspram Tohatsu 2T koji je dozla boga jednostavan. Mane Tohatsu-a 2T su propeler , tj štift na osovini propelera koji je od mesinga i često puca , ako staviš od kroma puca propeler , impeler je lako zamjenit , slaba im je plastika , vrlo brzo izblidi i motor izgleda katastrofa, kaburator se zna šporkat ka i svaki , preporučam stavit neki mali sitni filterić između tanka goriva i karburatora . E sad , da ja uzimam ja bi uzeja Mercury-a , isti je to motor potpuno kao i tohatsu , bolja mu je plastika puno , impeler je drugaćiji , a ostalo je sve isto...
Neznan,stari ,ali ja ne gren ča od TOHATSUA,4 ili 2 T,koj bilo.
Imao sam puno sodisfakcija sa njin i ne gren kod drugih se zaje.....!
Bark is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 23:42   #6
Quote:
Bark kaže: Pogledaj post
Neznan,stari ,ali ja ne gren ča od TOHATSUA,4 ili 2 T,koj bilo.
Imao sam puno sodisfakcija sa njin i ne gren kod drugih se zaje.....!
Tako i triba kolega , ako si zadovoljan sa nekim motorom i upoznaš ga u dušu onda tog i imaš , tako triba . Nekažen ja da je Tohatsu loš , vraga , prošlo ih je priko moje ruke stotinu , kao i Yamaha , Maercury-a etc , al ja najbolja iskustva sa malim motorima imam na Yamaha Malta i Mercury ... zato ja te konje falim
Vicenco71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2009., 01:00   #7
hvala na savjetima, u svakom slucaju cu razmislit jos i o Mercury 2T.
Mislija sam i na kompatibilnost goriva, ali slucajno iman dovoljno mista, ispod konzole mi je vec rezervar od 84L+pomocni od 25L+Tomosov od 12L i jos ima mista.
Znam da je kompliciranije kombinirat 4T Hondu i 2T pomocni, ali pomocni ce imat rezervar na glavi motora, a nije mi tesko stavit bocicu ulja u spremiste i par litara mjesavine koja se moze nadolijevat u rezervar u kapi motora.
Cijene su im slicne (cca 7000kn), vidit cu jos na Boat Show-u oce li se sta minjat.
open510 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:09.