Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.02.2010., 08:18   #61
Quote:
SDS988 kaže: Pogledaj post
@dudu, @lookey

Slobodno zaboravite te podatke o nacionalnosti na Kosovu pre 1999. Ako pogledate dobro, videcete da je uvedena neka vestacka konstanta udela Srba i Albanaca kroz sav period 90-ih.

Primer :

90% Albanaca ; 6 % Srba

Godina X :

30.000 rodjenih ; 27.000 Albanaca ; 1.800 Srba

Godina Y :

36.000 rodjenih ; 32.400 Albanaca ; 2.160 Srba

Sa druge strane, broj rodjenih ni broj stanovnika nije najbolje pracen. Jedini relevantan podatak je popis 1981., koji je u svakom smislu zastareo. Iz ekonomskih statistika sam zapamtio poslednji podatak (1997. mislim) za opstinu Glogovac, tada je bio neki indeks razvijenosti (Srbija = 100 = prosek), opstina Glogovac je imala 0,0?!? Ostale opstine na Kosovu su imale nesto vise (oko 20-35), a samo jedna je bila iznad proseka, mislim Kosovo Polje, skoro 200. A zasto? Pa cela opstina Glogovac je bila pod kontrolom OVK Nikakva statistika na Kosovu nije vodjena. I te brojke koje se sada izbacuju (posle 1999.) i na samom sajtu zavoda pise da obuhvataju oko 90% rodjenih i skoro sve umrle.
Za godine 1991-1997 etnička struktura o rođenjima je procena ZSK'a i za smrti za per. 1991-1994. Za godine 1998-2001 procena ZSK'a za rođenja i slučajeva smrti.

to stoji u pasusu ispod tablice.
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 08:21   #62
Quote:
SDS988 kaže: Pogledaj post
Kosovo ulazi u 3. stupanj demografske tranzicije. Mi smo vec debelo u 5. Isto kao i sa Kosovom, desava se sa Indijom, Kinom, Iranom, Turskom...

http://en.wikipedia.org/wiki/Demographic_transition
vidi, vidi, dodali su i 5. fazu u model. do prije koju godinu to nije postojalo.
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 08:24   #63
Quote:
Vožd kaže: Pogledaj post
Prirodni priraštaj Albanaca na Kosovu:

1988. +41.293
2008. +26.696

---------------------------------

Prirodni priraštaj u Albaniji

2004. +25.273
2008. +18.635


Treba dodati da i ovima na Kosovu i onima u Albaniji dobar deo pozitivnog priraštaja "pojede" izrazito velika emigracija, verovatno najveća od svih evropskih zemalja... Ne znam tačne podatke, ali bilo bi interesantno videti podatke o migracionom saldu Albanije, pošto čisto sumnjam da ovi na Kosovu vode tako nešto...
itekako vode. zapravo zavod za statistiku Kosova je daleko bolji i informativniji od zavoda za statistiku Srbije ili Hrvatske. njihova dobno-spolna piramida je za muškarce od 20-40 godina jako nagrižena, tako da je žena skoro za 50% više od muškaraca u toj dobi.
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 08:28   #64
Quote:
Vožd kaže: Pogledaj post
Pogledaj ovaj članak na Vikipediji, uradio ga je lik koji je apsolvent demografije na Geografskom faksu u Beogradu i razume se u ove stvari bolje od svih nas na gomili koliko nas je ovde. Imaš kolonu sa migracijama, tu su uračunate i spoljne i unutrašnje ali kod unutrašnjih migracija saldo ne može biti veći ili manji od nule, tako da je ova razlika od +104.000 posledica doseljavanja u Srbiju u periodu 2002-2008. što je i on sam objasnio u sekciji "razgovor"...

http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%A0...B8%D0%BD%D0%B5
pitanje je, što misli pod migracijama? pravo je sumnjivo da ovoliko gradova ima pozitivni migracijski saldo s inozemstvom. valjda je točno.
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 08:32   #65
Quote:
Vožd kaže: Pogledaj post
Moja procena za 2011:

Srbija - 7,45 miliona
Bugarska - 7,18
Hrvatska - 4,43
BiH - 3,25
Albanija - 3,22 (s Kosovom 5,2)
malo si se zajebao kod Bugarske.

2008. rođeni/umrli

77.710/110.520

Broj stanovnika 1.1.2009.

7.606.550
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 08:36   #66
Quote:
Vožd kaže: Pogledaj post
U Srpskoj bi popis 2011. verovatno pokazao da je broj Srba pao ispod milion, Bošnjaka bi trebalo biti oko 85.000 i nekih 10.000 Hrvata.

Po meni godišnji minus Srba u Srpskoj je nekih 10.000 što zbog priraštaja a više zbog iseljavanja u maticu...
ma šta ti je. to je čisti mit o nekoj velikoj seobi naroda iz BIH prema maticama. prije će biti da je pojačano prema trećim zemljama. šta bi Srbin iz zapadne RS išao za Srbiju, kad ga tamo ne čekaju nimalo bolji uvjeti za život? uostalom, RS već godinama bilježi stagnaciju broja rođenih, što znači da broj mladog stanovništva ne opada. vjerujem da pojačanog iseljavanja ima samo iz istočnog dijela RS.
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 10:09   #67
Quote:
SDS988 kaže: Pogledaj post
Rast mortaliteta nije nuzan. U Srbiji je zdravstvena zastita na solidnom nivou (dosta je para pojelo zdravstvo), cak sam cuo na nivou drzava koje imaju 3 puta veci BDP (Grcka, Japan). U Srbiji raste prosecna starost umrlog lica. To se desilo u Rusiji, koja zbog rasta mortaliteta + rasta migracionog salda ima populacioni rast 2009., a pre svega nekoliko godina (5,6) gubila je i 850.000 stanovnika godisnje.

Fertilitet nije najbolji pokazatelj za ono za sta se na forumu koristi jer uracunava sve zene u fertilnoj dobi. Mnogo je bolje gledati pojedinacan udeo prvorodjene, drugorodjene, trecerodjene i ostale dece. Konkretno, Bosnjaci u BiH imaju veci fertilitet od Srba u BiH, mada su stope radjanja iste.

Ili, stopa fertiliteta od 1,4 je tacno 1/3 ispod one neophodne za prostu reprodukciju. U praksi prevedeno, da bi se danas u Srbiji rodilo 70.000, znaci da se trebalo roditi 105.000 negde oko 1983. (nemam podatak, mada mi zvuci visoko).

Oko stimulisanja :

Investicije se dele na demografske i ekonomske. Ekonomske povecavaju BDP po stanovniku, a demografske broj stanovnika, uz odrzanje BDP po stanovniku.

E sad aj ti proceni kada ce nasa politicka svest dostici taj nivo da pocnemo ozbiljno da se bavimo demografskim investicijama.

Srbija ima demografske resurse - ruralno stanovnistvo, RS... Gasenje sela je u evropskim drzavama uzelo veceg maha nego kod nas. Sa druge strane, ocekujem na popisu 2011. rast strateski vaznih gradova, koji je bio prekinut 90-ih zbog opste stagnacije. A sela... Jako me zanima za vojvodjanska sela, pogotovo ova oko mene iz JBO, koja sva imaju tu negde 3.000-5.000 stanovnika, koliko ce na popisu 2011. imati.
Nije nuzan,ali zar treba ocekivati pad stope mortaliteta znajuci kakvo je nase drustvo,i pritom znajuci da tek na red za izumiranje dolaze generacije koje su se najvise radjale. Zato i kazem neka bar natalitet se odrzi na ovom nivou (sto ne bi trebalo biti veliki problem),a za kasnije cemo videti.

Ovo iz poslednjeg pasusa zapravo je najtuznije. 2008. godine samo 4 grada (gradskih naselja) u Vojvodini imaju pozitivan prirodni prirastaj. Stanovnistvo sela u Vojvodini je relativno mladje (mada neznatno) od stanovnistva u selima Centralne Srbije (posebno sela sa srpskom vecinom),pa tu jedino zbog migracija moze doci do pada stanovnika. Medjutim,ono sto danas snalazi vecinu sela Centralne Srbije kroz nekoliko godina ceka i sela u Vojvodini.

Sto se tice gradova,predvidjam siguran rast za 5 gradova u zemlji a to su Beograd,Novi Sad,Kragujevac,Novi Pazar i Nis. Svi ostali gradovi su na tankom ledu. Vranje je imalo do 2007. pozitivan prirodni prirastaj,ali je iseljavanje iz tog grada veliko. Ako bi se racunali i raseljeni sa Kosova,eventualno mozda i Kraljevo.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat

Zadnje uređivanje Lookey : 26.02.2010. at 10:43.
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 10:19   #68
Quote:
SDS988 kaže: Pogledaj post
Na forumu se pridaje ogroman znacaj prirodnom kretanju. Ja, naprotiv, predvidjam pad Srba iz popisa u popis, koji prirodnim putem nece biti nadoknadjen. Isto, uopste ne bih bio iznenadjena ako broj Srba bude stagnirao, ili cak skocio u Vojvodini. Ja licno ne verujem da je Srba iz Hrvatske proterano 390.000. Pa mnogo je! Ali, toliko manjka. Asimilacija za prostore izmesane etnosima slicnih obelezja je mnogo bitnija od prirodnog kretanja.
Mislim da Vojvodina trenutno lepo kompenzuje prirodni minus Srba doseljenim stanovnistvom iz BiH i verovatno iz Centralne Srbije. Prirodnim putem od 2002. do 2008. Srbi su u Vojvodini izgubili oko 35 hiljada stanovnika,Madjari 18 hiljada,Hrvati 6 hiljada,ali su i Romi u plusu jedno 7 hiljada.

Moja procena za 2008. bi bila da je u Vojvodini oko 1.3 miliona Srba, 265-270 hiljada Madjara, 50ak hiljada Hrvata i isto toliko Slovaka,Roma 40ak hiljada, deklarisanih Crnogoraca mozda i duplo manje nego 2002.

Sto se tice asimilacije,srpski nacionalni korpus tu jeste na dobitku,ali to nema mnogo znacaja,jer se moze racunati samo na Crnogorce,Bunjevce i delom Jugoslovene i maloj meri cak i na Hrvate.

Srba u Srbiji prirodnim putem za poslednjih 6 godina je 200 hiljada manje,izracunato na osnovu podataka iz RZS. Doduse,u taj minus ugradjeni su i minusi Vlaha i jos nekih asimiliranih grupa (Crnogoraca i Jugoslovena npr. ako su uopste u minusu).

Naravno da brojka od 379 hiljada izbeglih ne otpada kompletno na izbeglice iz Hrvatske i Bosne. Ima tu i doseljenih iz drugih delova Juge nakon 1991.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat

Zadnje uređivanje Lookey : 26.02.2010. at 11:35.
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 10:23   #69
Quote:
Vožd kaže: Pogledaj post
Slažem se.

Jugoslovena (na prošlom popisu je bila SR Jugoslavija, sad je nema, i neće biti te opcije na popisu) je na prošlom popisu bilo oko 80.000, uzmi da će se bar 2/3 na ovom popisu izjasniti kao Srbi, to ti je 50-55.000.

Crnogoraca je bilo skoro 70.000. Uzmi istu proporciju i to ti je novih 40.000 Srba.

A asimilacija u Srbe je prisutna i kod ostalih naroda: Roma, Vlaha, Makedonaca, Rumuna...

Asimilacija, pozitivni migracioni saldo (ogromnom većinom su to Srbi koji se doseljavaju), raseljeni Srbi sa Kosova će poništiti negativan priraštaj Srba stvoren u međupopisnom periodu. Čak po nekim mojim proračunima Srba će biti i više nego na zadnjem popisu za par desetina hiljada, otprilike oko 6.250.000.
Kada su Vlasi u pitanju,proces je sada upravo suprotan. Gledajuci kakvo je stanje na terenu odakle sam,vlaski nacionalni korpus ce brojcano jacati,cak iako i oni imaju veliki minus u prirodnom prirastaju. Mnogi Vlasi u istocnoj Srbiji svoju zivorodjenu decu jednostavno moraju da upisu kao srpsku,jer im se nacelno ne dozvoljava da ih upisu kao vlasku ili rumunsku. A provereno znam da se dosta njih pogotovo sada ne bi izjasnili kao Srbi na popisu. Jedino je prica jasna kada se govori o selima gde vise nema ni vlaskog jezika ni vlaske svesti,tu je asimilacija uspela,ali nije uspela u najvecem delu istocne Srbije,tj ta asmilicaija je samo prikrivena za vreme SFRJ.

I ne mracim,samo dajem procene na osnovu realnih podataka,ako je verovati RZSu. A trebalo bi verovati jer sve drugo je zavaravanje,tipa da ce nas 2011. biti tek nesto manje od 7.5 miliona. Ne,ipak ce nas biti znacajno manje,a ako raseljeni ne budu popisani kao stalno nastanjeni onda ce se videti jos gora slika. U poslednje tri godine broj stanovnika u Srbiji belezi sunovrat veci nego za vreme 90tih,posebno u provinciji,gde se u nekim mestima u odnosu na 2002. broj zivorodjenih smanjio i za 30-40 %,a u nekim i za 50%. To opet ne znaci da je doslo do iseljavanja mladih,ali i poprilicno moze da ukazuje na takav proces.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat

Zadnje uređivanje Lookey : 26.02.2010. at 10:30.
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 10:32   #70
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
malo si se zajebao kod Bugarske.

2008. rođeni/umrli

77.710/110.520

Broj stanovnika 1.1.2009.

7.606.550
Bugari beleze znacajan rast zivorodjenih poslednjih godina,iako je iseljavanje do pred krizu bilo jako veliko.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 10:38   #71
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
pitanje je, što misli pod migracijama? pravo je sumnjivo da ovoliko gradova ima pozitivni migracijski saldo s inozemstvom. valjda je točno.
Upravo tako. Migracije su samo unutrasnje,RZS ne vodi spoljne migracije,provereno. Stanje spoljnih migracija utvrdjuje se od popisa do popisa i jedino ako novinari ne provere u MUPu koliki je spoljni migracijski saldo,ostajemo uskraceni za taj podatak. Takodje pod velikim znakom pitanja je i broj raseljenih sa Kosova.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 10:38   #72
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Bugari beleze znacajan rast zivorodjenih poslednjih godina,iako je iseljavanje do pred krizu bilo jako veliko.
po Eurostatu je u 2008. Bugarska imala samo -880 ljudi u vanjskim migracijama. postoje podaci za sve zemlje osim za Srbiju, BIH, Kosovo, Crnu Goru, Tursku i Estoniju.

pravi boom doseljenika ima Češka, čak 72.000 u pozitivi, svega 5.000 manje od jedne Francuske. Njemačka je na nuli, Italija 460.000 u plusu, Španjolska 266.000 u plusu, UK 226.000 u plusu. nitko drugi ni blizu tim brojkama.

EU 2008.

Ukupno stanovništvo 497.659.810
Rođenih 5.420.900
Umrlih 4.834.580
Migracije +1.417.670

Rođeni po zemljama
Francuska 835.000
UK 794.380
Njemačka 675.200
Italija 575.810
Španjolska 518.920
Poljska 414.500

Rusija 1.713.950
Turska 1.272.000
Ukrajina 510.590

Zadnje uređivanje dudu : 26.02.2010. at 10:46.
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 10:45   #73
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
ma šta ti je. to je čisti mit o nekoj velikoj seobi naroda iz BIH prema maticama. prije će biti da je pojačano prema trećim zemljama. šta bi Srbin iz zapadne RS išao za Srbiju, kad ga tamo ne čekaju nimalo bolji uvjeti za život? uostalom, RS već godinama bilježi stagnaciju broja rođenih, što znači da broj mladog stanovništva ne opada. vjerujem da pojačanog iseljavanja ima samo iz istočnog dijela RS.
Pa uglavnom jeste tako. Najvise ces po Srbiji sresti ljudi iz Bijeljine,Zvornika,Rogatice,Visegrada i Trebinja nego iz Doboja,Banja Luke,Prijedora. Cak je Bijeljina toliko vezana za Srbiju da ima i dnevnih migranata ka Srbiji (Bijeljina je podosta u gravitacionoj zoni Beograda ali i Novog Sada). Od Beograda su na sat i po do dva,od Novog Sada jos i manje. Meni je licno bilo interesantno da i Bosnjaci iz okoline Zvornika cesto gravitiraju ka Srbiji iz raznoraznih razloga
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 10:51   #74
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
po Eurostatu je u 2008. Bugarska imala samo -880 ljudi u vanjskim migracijama. postoje podaci za sve zemlje osim za Srbiju, BIH, Kosovo, Crnu Goru, Tursku i Estoniju.

pravi boom doseljenika ima Češka, čak 72.000 u pozitivi, svega 5.000 manje od jedne Francuske. Njemačka je na nuli, Italija 460.000 u plusu, Španjolska 266.000 u plusu, UK 226.000 u plusu. nitko drugi ni blizu tim brojkama.

EU 2008.

Ukupno stanovništvo 497.659.810
Rođenih 5.420.900
Umrlih 4.834.580
Migracije +1.417.670

Rođeni po zemljama
Francuska 835.000
UK 794.380
Njemačka 675.200
Italija 575.810
Španjolska 518.920
Poljska 414.500

Rusija 1.713.950
Turska 1.272.000
Ukrajina 510.590
Da,Nemacka je na nuli,i to sam vec negde procitao. Za Srbiju je na EUROSTATu doduse stajao podatak iz 2007. gde pise da je migracijski bila u plusu 11 hiljada. I posle toga po pitanju migracija za Srbiju se gubi svaki trag.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 11:01   #75
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Da,Nemacka je na nuli,i to sam vec negde procitao. Za Srbiju je na EUROSTATu doduse stajao podatak iz 2007. gde pise da je migracijski bila u plusu 11 hiljada. I posle toga po pitanju migracija za Srbiju se gubi svaki trag.
što znači da Srbija ipak ne vodi evidenciju jer Eurostat samo prenosi informacije državnih zavoda za statistiku.

Hrvatska
1.1.2008. 4.436.000
Rođenih 43.750
Umrlih 52.150
Migracije +7.050
1.1.2009. 4.435.060

Srbija
1.1.2008. 7.365.510
Rođenih 69.080
Umrlih 102.710
Migracije -
1.1.2009. -
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 11:02   #76
I jos nesto,ako u decembru 2009. godine (uz uracunatu korekciju podataka tokom godine) bude makar priblizno isti broj zivorodjenih kao u decembru 2008.,Srbija bi mogla stici do stope nataliteta od 9.6 promila. Jedina svetla tacka u sumornoj demografskoj realnosti Srbije,a videcemo hoce li potrajati tako i narednih godina.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 11:05   #77
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
što znači da Srbija ipak ne vodi evidenciju jer Eurostat samo prenosi informacije državnih zavoda za statistiku.
Upravo tako,meni su u RZSu licno potvrdili da se spoljne migracije prate preko popisa stanovnika,gde se tek tada utvrdjuje porast/pad velicine populacije u inostranstvu. jedino me buni a znam da sam sigurno procitao podatak za Srbiju iz 2007. godine. Odakle im?
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 11:11   #78
Quote:
SDS988 kaže: Pogledaj post
Da li NS ima +, ili je taj + posledica toga sto se puno njih rodi u NSu, a deo statistika previdi i upise kao Novosadjane, nisam siguran. Elem, gradsko naselje Novi Sad u kom zivi oko 64% stanovnika grada, ima poporilicno staro stanovnistvo, 39,8 godina prosek, i nesto mi ne ide u glavu kako moze praviti plus (granica za pozitivu je negde mozda 37 godina). Istina, prigradska naselja su mladja (Veternik, prosek 35,1 godina), ali to ne vadi mnogo sam grad. No videcemo.
NS kao gradsko naselje sigurno je ispod proseka opstine (analogno naselju Beograd),ali zato predgradja napumpavaju broj zivorodjenih. Do samo pre 6-7 godina nije bilo bas tako. To vidis moze da ukazuje na pojacano doseljavanje iz provincije u vece gradove,naseljavanje mladih po periferiji itd. Na popisu 2011. ce se videti drastican pad broja stanovnika po najvecem broju gradova osim u gorenavedenih 5 gradova,mada mislim da je Kragujevac jos uvek u ugrozenoj zoni u tom smislu.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 11:17   #79
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Upravo tako,meni su u RZSu licno potvrdili da se spoljne migracije prate preko popisa stanovnika,gde se tek tada utvrdjuje porast/pad velicine populacije u inostranstvu. jedino me buni a znam da sam sigurno procitao podatak za Srbiju iz 2007. godine. Odakle im?
ali to i jest najbolji način vođenja evidencije, ovo kako DZS vodi evidenciju je smjehotresno, podaci s BIH i Srbijom su nigdje veze, a kad usporediš s Njemačkom i njihovim podacima za migracije prema RH razlika u tisućama.
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 11:21   #80
Quote:
Vožd kaže: Pogledaj post
Pogledaj ovaj članak na Vikipediji, uradio ga je lik koji je apsolvent demografije na Geografskom faksu u Beogradu i razume se u ove stvari bolje od svih nas na gomili koliko nas je ovde. Imaš kolonu sa migracijama, tu su uračunate i spoljne i unutrašnje ali kod unutrašnjih migracija saldo ne može biti veći ili manji od nule, tako da je ova razlika od +104.000 posledica doseljavanja u Srbiju u periodu 2002-2008. što je i on sam objasnio u sekciji "razgovor"...

http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%A0...B8%D0%BD%D0%B5
Da je bar objasnio. Pre bih rekao da je i decko zbunjen jednako kao i mi,sto se dalo videti iz diskusije. Ko kaze da saldo kod unutrasnjih migracija mora biti nuzno poravnat? Pogledaj statistike drugih zemalja.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:27.