Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.04.2016., 13:19   #1
Republika (HRT1) - novi povijesni serijal

Večeras u 20 sati na HRT 1 će biti prikazan prvi nastavak nove dokumentarne serije Božidara Domagoja Burića o Dubrovačkoj republici.

S obzirom da je ovako visoka produkcija rijetka čak i izvan naše države, otvaram ovu temu da podijelimo naše dojmove na podforumu Povijest.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2016., 18:51   #2
Odlicno!
Mozete prenijeti i osobama koje slabije cuju (npr.starim ljudima), gluhim osobama da se moze gledati uz skriveni titl. Ukljuci se teletekst, te se utipka "888" i pojavit ce se titl, na hrvatskom.

Po intervjuu s Buricem (intervju sam stavila na temu "Republika" na pdf Televizija) iz Globusa se cini da ce biti odlicna serija.
Pa krenimo s prvom epizodom veceras!
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."

Zadnje uređivanje nasmijanonebo : 18.04.2016. at 19:26.
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2016., 20:59   #3
Za sada zadovoljan. Sutra stavim recenziju ali kažem sasvim na razini "Hrvatskih Kraljeva".
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2016., 21:23   #4
Samo jedan detalj - po meni pretjerivanje s onim prikazima nasilja 1 na 1.
whitestone is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2016., 21:29   #5
Dobili smo osnovni presjek povijesti Dubrovnika, mada je meni bilo i nekih zanimljivih stvari poput dubrovačke trgovine engleskom vunom i engleskim nazivljem za njihove brodove.

Lako se primjeti sličnost s hrvatskim kraljevima, pogotovo u pogledu vrlo bogate scenografije.

Nešto mi ovako pada na um, Dubrovačka republika je bila baš poput Titove Jugoslavije, most između dva svijeta, kad se promijenila ravnoteža snaga, odu i Dubrovnik i yuga u pm3
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2016., 21:32   #6
Quote:
whitestone kaže: Pogledaj post
Samo jedan detalj - po meni pretjerivanje s onim prikazima nasilja 1 na 1.
misliš na mohaćku bitku?

Po meni čitava rekonstrukcija bitke je čisto pretjerivanje jer ona i nije toliko važna za DU, mislim važna je ali opetgospari su se lako prilagodili na novu situaciju i sve 5
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2016., 21:36   #7
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Dobili smo osnovni presjek povijesti Dubrovnika, mada je meni bilo i nekih zanimljivih stvari poput dubrovačke trgovine engleskom vunom i engleskim nazivljem za njihove brodove.

Lako se primjeti sličnost s hrvatskim kraljevima, pogotovo u pogledu vrlo bogate scenografije.

Nešto mi ovako pada na um, Dubrovačka republika je bila baš poput Titove Jugoslavije, most između dva svijeta, kad se promijenila ravnoteža snaga, odu i Dubrovnik i yuga u pm3
Iako ne bih volio da tema ode u te vode, priznat cu da ti sličnosti ima. No Dubrovnik je preživio i dolazak Turaka i uspon Venecije i katastrofalni potres. Spomenuta država ipak nije ni jedno desetljeće nadživjela svog uteneljitelja. Ali da, slažem se da je u njegovo doba dobro iskorišten položaj izmedju sila. Maknimo se sada od dnevne politike, može?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2016., 21:48   #8
Francuska armada 1806-e ulazi u DU, republika praktično i nema oružane snage. Republika plaća danak, pa valjda bi je trebali braniti oni kojima plaća danak Dubrovnik je plaća danak na početku 19st?

Samo agresor(Francuska) i zemlja kojoj se plaća danak(Turska) su u dobrim odnosima, pa francuska armada je morala preći preko Neuma, tj turske teritorije Ne virujem da su došli s mora?
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2016., 21:54   #9
Nisam gledao, sjetio se tek kad je prošla
Ima repriza ?
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2016., 22:02   #10
Mene kao Čehinju koja voli hrvatsku povijest (ali to kod nas u Češkoj ne prikazuju) to isto zanima. Baš sam iznenadila kasnije druge kad sam znala pričati o Sisku i tako što se tiče Hrvatskih kralja.
Pa bi me Dubrovačka republika zanimala. Jedan dio vrlo lijepe i bogate Hrvatske.
__________________
Acta, non verba. - Dijela ne riječi.
"Kako bi igra bila užitak, trening bi trebao biti patnja." - Dražen Petrović
Čehinja is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2016., 22:47   #11
Dubrovacka republika je trajala oko 450 god, zahvaljujuci iskljucivo vlastitim snagama/umijecu, tj.oslanjali se u se i svoje kljuse .
Nema mjesta usporedbi s YU, niti s dnevnom politikom, te cu ubuduce brisati svaki takav post. (Napomena moderatora!).

Mohacka bitka nije nasilno prikazana, jer, sto, neka ljudi vide kako je to gadno i nasilno doba bilo.
Meni je jedino zasvrbilo ovo s Balkanom, balkanskim zaledjem. Pojam Balkan uopce nije postojao u razdoblju DU republike. I jos jedna greska: britanski povjesnicar je rekao da je Du bio skroz okruzen pravoslavljem, a u jos vecem omjeru islamom..
Du je u samo malom dijelu bio okruzen pravoslavljem.

Cehinja, ovo je premijera u Hr, pa nije ni bilo moguce da se sad prikazuje u Ceskoj.
Postoji sansa da ce History channel (Viasat) otkupiti seriju, a u Ceskoj sigurno hvatate taj kanal. Usput, jako dobro pises hrv. .

Sve ostalo u ovoj epizodi bas dobro napravljeno. Pocetak je bas epski.
Za prvi londonski kafic .


Repriza je sutra na HRT1 u 15:57.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2016., 22:52   #12
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Repriza je sutra na HRT1 u 15:57.
Danke
Probat ću prije zbrisat' s posla, pa pogledat
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2016., 22:53   #13
Ma sigurno ce biti i na Yt, kao sto su kompletni Hrv kraljevi.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2016., 23:03   #14
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Ma sigurno ce biti i na Yt, kao sto su kompletni Hrv kraljevi.
To bi bilo
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2016., 23:27   #15
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Ma sigurno ce biti i na Yt, kao sto su kompletni Hrv kraljevi.
pa nisu hrvatski kraljevi na yt. sam kratki isječci.
Sinji strijač is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2016., 23:48   #16
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Dubrovacka republika je trajala oko 450 god, zahvaljujuci iskljucivo vlastitim snagama/umijecu, tj.oslanjali se u se i svoje kljuse .
Nema mjesta usporedbi s YU, niti s dnevnom politikom, te cu ubuduce brisati svaki takav post. (Napomena moderatora!).

Mohacka bitka nije nasilno prikazana, jer, sto, neka ljudi vide kako je to gadno i nasilno doba bilo.
Meni je jedino zasvrbilo ovo s Balkanom, balkanskim zaledjem. Pojam Balkan uopce nije postojao u razdoblju DU republike. I jos jedna greska: britanski povjesnicar je rekao da je Du bio skroz okruzen pravoslavljem, a u jos vecem omjeru islamom..
Du je u samo malom dijelu bio okruzen pravoslavljem.

Cehinja, ovo je premijera u Hr, pa nije ni bilo moguce da se sad prikazuje u Ceskoj.
Postoji sansa da ce History channel (Viasat) otkupiti seriju, a u Ceskoj sigurno hvatate taj kanal. Usput, jako dobro pises hrv. .

Sve ostalo u ovoj epizodi bas dobro napravljeno. Pocetak je bas epski.
Za prvi londonski kafic .


Repriza je sutra na HRT1 u 15:57.
Ima li preko neta ili se moram požuriti kući da stignem na reprizu ?
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 00:00   #17
Mislis, streaming? Ne radim na HTV (ali dobivam info), ali mislim da ima streaming na webu HRT, provjeri sad.

Ja sam davno nasla negdje na netu kompletnu seriju Hrv.kraljeva i tako gledala. Mozda na dailymotion, pod drugim imenom?
Edit: nasla Hrv.kraljeve kompletne, na nekim drugim stranicama.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 00:58   #18
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Mislis, streaming? Ne radim na HTV (ali dobivam info), ali mislim da ima streaming na webu HRT, provjeri sad.

Ja sam davno nasla negdje na netu kompletnu seriju Hrv.kraljeva i tako gledala. Mozda na dailymotion, pod drugim imenom?
Edit: nasla Hrv.kraljeve kompletne, na nekim drugim stranicama.
Mislio sam na streaming da, ali su ga skoro uvijek zatamnili za takve i slične emisije.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 06:13   #19
Hrvatska revizijska povijest u punom zamahu na forum.hr od strane moderatorice... U zaledju Dubrovnika živi pravoslavna zajednica, kako danas, tako i u doba republike, a u vezi islama, pa republika je graničila samo s Osmanskim carstvom koje je tada bila najmoćnija islamska zemlja.

Tako da navodi dotičnog britanskog povjesničara mogu smetati samo osobi koja bi mjenjala povijest, time i sadašnjost i budućnost...
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 09:07   #20
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Hrvatska revizijska povijest u punom zamahu na forum.hr od strane moderatorice... U zaledju Dubrovnika živi pravoslavna zajednica, kako danas, tako i u doba republike, a u vezi islama, pa republika je graničila samo s Osmanskim carstvom koje je tada bila najmoćnija islamska zemlja.

Tako da navodi dotičnog britanskog povjesničara mogu smetati samo osobi koja bi mjenjala povijest, time i sadašnjost i budućnost...
Postoje i katolička sela u zaleđu, danas s BiH strane, zar nisu čuo za Ravno i druga sela?
I zašto skrečeš na politiku? Nasmijano nebo je mislila na Balkan, koji je zapravo bio naziv za Europski dio Osmanskog Carstva, dakle u 13. stoljeću nešto tipa "Balkan" nije postojaolo u zaleđu Dubrovnika.

Dubrovnik inače nije imao vjersku toleranciju, nekatolici nisu smijeli prenoćiti u gradu. Koliko god su spremni bili priznavati strana vrhovništva i trgovati, unutar zidina se su strogo provodili svoja pravila.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:48.