Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Eno i ino

Eno i ino (Bez)Alkoholna pića - Ne očekujte Mladena Grdovića na stolu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.05.2013., 11:50   #81
Quote:
fretless11 kaže: Pogledaj post
@tanveer - nema na čemu, mene je oduševio birc. Ja osobno nikad nisam uspio dobit takvu finu i taman kafu kao kod Kazana. Inače mi turska najviše varira od svih u spravljanju, jako je teško pogoditi točan omjer.

@Sonja - ako nisi probala moku(kafetijeru) svakako je probaj, jer si ljubitelj turske i jake kafe, a moka ti daje ekstra jaku kafu ali puno finiju sa više dobrog okusa.
hvala na preporuci imas neku provjerenu lokaciju u Zg di se mozda moze popit?
nešto što se zove mocca sam redovito pila u Os, al neznam da je to to, imaju kao, te neke mocce s okusima, pa čokolada pa badem pa ovo pa ono, u jednom prekrasnom kafiću koje je jedno od rijetkih mjesta di ima kava za van u Os.meni je to fino, e sad, dal je to samo esspresso s okusom ili prava mocca, neznam, nisam strucnjak bas

inače, istina ovo što kažeš, turska baš varira, jedan dan ispadne super, drugi dan loše, ovisi kakve si ruke. mom burazu uvijek ispadne bolja kava od mene. nemam pojma kako, sve radimo isto al eto, on ima valjda nos za to, nemam pojma.
__________________
"Yin needs a Yang,not another Yin.Yin Yang is harmony, Yin Yin is...a name for a panda"
sonja:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2013., 18:03   #82
Nažalost, bar ja nisam čuo, da postoji negdje kafić gdje se može popiti kava iz moke.

Moka kao aparat ti je ovo:
http://www.youtube.com/watch?v=diFjx2TnkRk

Super je aparat jer je kava jaka kao turska ali bez soca, kavu ne spaljuješ (osim ako ne znaš skuhat) i ima puno više esencije kave i okusa u njoj, te na kraju trošiš manju količinu kave nego kod turske. Ja sam se zaljubio u moku. Možeš je nabavit poprilično jeftino u Mulleru, tipa nekih 60kn za 3 šalice. Najpopularnija marka za moku ti je Bialetti koji je i prvi dizajnirao takvu spravu, a njih možeš naručiti preko interneta već za nekih 150kn, ja sam svoju platio 200kn.

A Mocha je vrsta kave gdje se pravi ajmo reći caffe late te se dodaje topla čokolada, postoji sad više varijacja naravno.
__________________
"Nema više ovdje ni Grka ni Židova, ni obrezana ni neobrezana, ni barbara ni skita, ni roba ni slobodna čovjeka; tu je samo Krist—koji je sve i u svima" (Kol 3,1-17)
fretless11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2013., 13:04   #83
često sam znao dobiti ovako zapakiranu kavu. pakiranje je žute boje i i na sebi ima samo malenu naljepnicu HR gramaža i neki broj, budući da nisam bio u prilici pitati gdje je kupljena, koje je marke, dali bi netko možda znao koja je to kava, gdje se može nabaviti?
inače dosta je tamna, tamnija od franca, anamarija, barcaffe i ostalih popularnih.

link na sliku pakiranja:http://img607.imageshack.us/img607/3251/24052013.jpg
aboriđin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2013., 15:09   #84
Evo dobri ljudi odlučio sam malo vizualizirati pravljenje bosanske kahve onako kako ja to radim.

Uvijek naravno preporučeno imati kvalitetnu i svježu kavu, kao i uvijek preferiram 100% arabicu te svijetlije prženu. Ovo je blend 3 arabica (kao što se vide na slici) iz Express bara u Zagrebu.


Vidite lijepo zrno i svijetlo prženje.


Kavu sameljete da bude kao prah otprilike, ako to ne možete i malo krupnije će poslužiti svrsi.


Ovdje možete vidjeti granulaciju i svjetlinu.


U džezvu stavit vodu, ja stavljam iz Brita bokala jer ipak treba pazit na kvalitetu vode pošto je upravo ona jedna od najvažnijih sastojaka dobre kave.


Nakon što je voda provrila staviti kavu i promješati.


Kao što vidite reakcija je prilično burna jer se oslobađa CO2 iz kave, pogotovo svježe, pa može iscuriti ako vam je voda pri vrhu.


Nakon što je voda provrila prvi put sa kavom stavimo još 2 puta na vatru (jako kratko, čisto da se kava digne).


I na kraju uživate u crnom napitku, po mogućnosti u fildžanu.


Nadam se da ste uživali.
__________________
"Nema više ovdje ni Grka ni Židova, ni obrezana ni neobrezana, ni barbara ni skita, ni roba ni slobodna čovjeka; tu je samo Krist—koji je sve i u svima" (Kol 3,1-17)
fretless11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2013., 17:41   #85
Jako lijepo.
Treba li i džezva biti od posebnih materijala...mesing, bakar i sl.?

Kava navodno ne voli dugo kuhanje radi gorčine pa me baš iznenađuje da si radio trostruko zakuhavanje. Ja inače pustim samo jedanput da se kava digne.
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2013., 17:48   #86
u Austriji ima kava koja regulira dijabetes .
racunajnamene is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2013., 21:59   #87
Navodno ima i u Burkini Faso i još nekim zemljama. Mašala.
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2013., 22:22   #88
Tako je crni, upravo su to materijali za izradu, znam da ima pravila svakako. Sto se tice zakuhavanja turska kava u startu radi grijeh prema danasnjim standradima kuhanja kave. Kod turske voda mora zakuhati, dok se kod espressa mora odrzavati temp. od 95 stupnjeva, sto dovodi do pretjerane ekstrakcije kave i izlaska gorcine, da ne govorim da je kava mora biti mljevena ko puder tako da to dodatno pojacava gore navedeno, te je kava cijelo vrijeme u kontaktu sa vodom. Tako da ta 2 prokuhavanja nece nista promjeniti, nego ona sluze da se pojaca/digne pjena/krema na vrh, tako je po turskom standardu i to je bas draz i specificnost toga nacina spravljanja kave.
__________________
"Nema više ovdje ni Grka ni Židova, ni obrezana ni neobrezana, ni barbara ni skita, ni roba ni slobodna čovjeka; tu je samo Krist—koji je sve i u svima" (Kol 3,1-17)
fretless11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 10:26   #89
Njuz apdejt:

U međuvremenu sam popizdila s prekrupno mljevenom kavom po našim dućanima (gotovo niti jedna kava više nije dovoljno sitno mljevena za skuhati normalnu tursku kavu), pa sam si kupila mlinac za kavu i kupujem uglavnom u InterSparu njihovu robnu marku SparPremium, http://www.spar.hr/hr_HR/nase-robne-...r_premium.html, najčešće uzmem 100% arabicu, fino si sameljem i sreća svako jutro (cijena negdje oko 100 kn/kg).


Osim toga, jučer sam u Metrou slučajno naletjela na ovo: http://www.barcaffe.com/si/home/novo...ffe-selection/, ne mogu ju naći na hrvatskom dijelu sajta , stvarno je dobra, baš onako - dobra. Cijena isto oko 100 kn/kg (našla sam samo pakiranje od 20 deka), bormeč kad bih to negdje našla da ima kupit u zrnu mislim da bi mi to bila sljedeća resident kava
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 14:36   #90
Kemik a da ja tebi spržim malo svježe kave pa dobiješ u zrnu? Čisto da si usporediš sa ovime što kupuješ.
Danas se osjećam velikodušno...
__________________
We are all mad here.
--
https://www.instagram.com/passportofdijana/
ahnu is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 15:38   #91
meni je super moka kava... sama si ju pravim, i što se tiće toga aparatića bio je u kauflandu prije kojih mjesec/dva za 39 kuna..
imagine only is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 17:05   #92
Gdje si kupila mlinac?
Pošto?
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 17:52   #93
gdje kupujete sirovu kavu?
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 17:56   #94
Quote:
ahnu kaže: Pogledaj post
Kemik a da ja tebi spržim malo svježe kave pa dobiješ u zrnu? Čisto da si usporediš sa ovime što kupuješ.
Danas se osjećam velikodušno...
ah, tko sam ja da odbijem ovakvu velikodušnu ponudu

može javim ti se u pm, da mi javiš detalje

tko si ti uopće, dovraga?

Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Gdje si kupila mlinac?
Pošto?
http://www.elipso.hr/mali-kucanski/kuhinjska-pomagala/

Ovaj od 199 kn bio na nekakvom sniženju 30%, ništa mu ne fali, za moje potrebe - savršen.

Baš mi je pričao čovjek u dućanu da strašno puno ljudi u zadnje vrijeme kupuje mlince za kavu, jer su jednako kao i ja primijetili da kava nije dovoljno dobro samljevena za tursku, da su u zadnjih godinu dana prodali više mlinaca nego u prethodnih 15
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 18:26   #95
Nedavno sam kupovao blender, hodočastio po Elipsu i nije mi na pamet palo pogledati mlinac za kavu

Eh, kad bih negdje mogao naći onaj starinski, manufakturni- mislim da je bio od mesinga
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 01:13   #96
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Eh, kad bih negdje mogao naći onaj starinski, manufakturni- mislim da je bio od mesinga
sigurno ima po buvljacima i to za male novce, pogledaj nedjeljom na Britanskom trgu
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 09:59   #97
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
ah, tko sam ja da odbijem ovakvu velikodušnu ponudu

može javim ti se u pm, da mi javiš detalje

tko si ti uopće, dovraga?
Uh, teška pitanja u rano jutro na koja ni sama još nisam našla odgovor

Uglavnom vjerojatno popodne pržim za sebe i frendove pa se javi, mogu se odvojiti od manje degustacijske količine. Možeš birati jednu od 3 koje imam. Single origin su.
Nabavljeno u Austriji u maloj privatnij pržionici koja prodaje i sirovu kavu.

Na temu mlinaca, ja imam mali ručni Hario, 300njak kn, zadovoljna. Ima za kupiti u Zgbu mislim da u Teneo kaficu na Tresnjevki.
__________________
We are all mad here.
--
https://www.instagram.com/passportofdijana/
ahnu is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 16:29   #98
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
sigurno ima po buvljacima i to za male novce, pogledaj nedjeljom na Britanskom trgu
Prvo ću ja sa korpom punom slatkiša, jabuka, mljevene kave, instant-kave, kapućina do moje bake.
Onda ću joj to sve dati i nedužno pitati : Bako, bako, imaš li ti negdje još onaj starinski mlinac za kavu koji ti sad više ne treba, kad imaš fine mljevene i instant kave?

:crvenkapica:

body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 09:03   #99
meni je svaka turska kava skoro dobra, bitna je procedura i način kuhanja, ja na džezvu od 4 dcl stavim žlićicu šećera i dvije žlićice kave vrhom, kad stavim kavu opet vratim na vatru da se drugi put malo prokuha i pjena digne do vrha i onda počinje kafenisanje
znamkuhat is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2014., 16:35   #100
za uživanje u kavi potrebno je imati kvalitetnu kavu i napravit je na pravi način... mnogi ovdje koliko vidim kupuju loše kave, tipa špar i slične nisko kvalitetne kave... nažalost nema baš puno mjesta u zagrebu gdje se može kupiti kvalitetna kava, ali nađe se poneko... doduše može ih se nabrojhat na prste jedne ruke
a turska kava se kuha, tako da se na hladnu vodu stavi kava... bez šećera naravno (šećer ubija okus kave)... i onda se stavi na plamen... pričeka se da kava sama potone... i tek se na kraju promiješa... jednostavno , a fino
__________________
We are only limited in life by the limitations, we set upon ourselves
Dega76 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:48.