Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.12.2019., 17:15   #1
Gluten

Čitajući po internetu i gledajući neke emisije
Zaključio sam da je gluten iz pšenice glavni krivac za masovne pojave alergija anksioznosti i svakakvih upala
Obično brašno je puno glutena a prije su ljudi jeli drugu vrstu pšenice pir-pirovo brašno sadrži gluten u tragovima..
Kad je počela industrija tad su prešli na sorte od kojih zrno lako pada zbog žetve s kombajnom itd tako da je izvorni pir postao gotovo zaboravan.

Sadašnje brašno da bi se proizvelo
Prolazi kroz 12faza tretiranja pesticidima
9faza fungicidima-to su preparati protiv gljivičnih oboljenja
2faze herbicidima -skupine preparata na bazi glikofosfata da u usjevima nema korova
1faza prskanje insekticidima protiv štetočina i lisnih ušiju
Dajnju fazu ne znam ali znam da u skladištima također dodaju protiv glodavaca itd


Zanima me jel netko izbacio gluten iz prehrane ?
Kakav je osjećaj?
Marko Markovix is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2019., 18:10   #2
lakše sjede na želudac i ljepše spavam kada na večer jedem tjesteninu bez glutena. iako nije jednaka niti sva tjestenina s glutenom
Glavni frajer kaže: is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2019., 02:16   #3
Pirovo brašno imaš i danas, takođe i speltino brašno.

Ovo je jedan moj post koji sam nedavno napisala. Nema tu puno filozofije ili se hranu zdravo ili nemoj se hraniti zdravo. Sve što je mekano i fino je nabildano glutenom, mislim na peciva.
Bezglutenske stvari koje su certificirane su sami škrob, soja..

Quote:
petra00 kaže: Pogledaj post
...

Nemoj jesti ona škrobna smeća koja masno prodaju. Ako ćeš već jesti takvo nešto (bez glutena) imaš heljdu, proso, amarant, quinoa....

Ako nemate dijagnozu da ne smijete gluten, bezveze je ići na toliko komplicirane stvari. Pređite na neku zdravu prehranu. Pokušajte i pirovo... speltino brašno, i neka zdravija brašna.

Ja ugljikohidrate jedem samo za doručak i tako mi je dobro. Kruh sama radim od heljde, proso, slanutak, lan, kuhana quinoa, soda bikarbona, jaja, ulje maslonovo, bučine sjemenke i brašno, tef brašno, ..i što imam u kući.


https://www.coolinarika.com/recept/h...i-uvek-uspeva/

https://www.malinca.hr/blog/recepti/...cMiQUIC_4o_0IY

.
__________________
http://www.index.hr/lajk/poster/151946/the-truth

“Bez obzira koliko si talentiran, inteligentan ili bogat, način na koji se odnosiš prema životinjama govori sve što treba znati o tebi.”
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2019., 02:17   #4
Da 10 god se trudim biti bezglutenac, zbog dijagnoze.
__________________
http://www.index.hr/lajk/poster/151946/the-truth

“Bez obzira koliko si talentiran, inteligentan ili bogat, način na koji se odnosiš prema životinjama govori sve što treba znati o tebi.”
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2019., 09:30   #5
Quote:
petra00 kaže: Pogledaj post
Da 10 god se trudim biti bezglutenac, zbog dijagnoze.
Sta bi bilo da npr jedeš obični kruh 2-3dana
Koji bi bili simptomi
Marko Markovix is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2019., 03:08   #6
Ništa ne bi bilo, ali dugoročno da sa vratim nastaje niz problema.
Ali kažu da kad se zagadi osoba osjetljiva na gluten ili celijakičar treba 5 godina da ne budete u opasnosti od raka crijeva, i godina dana da se upala smiri.

Masna stolica, dijareje, alergije na raznu drugu hranu kao posljedica ubale crijeva, bolovi u nekim dijelovima crijeva, upala jetre, neki parametri za gušteraču poremećeni, reumatoidni artritis, antitejla štitnjače, visok tlak i neka zbivanja sa bubrezima, vrtoglavice i pritisak u glavi zbog kojeg sam ležala na neurologiji bezveze, poremete se hormoni... Malapsorpcija u crijevima nutrijenata. Kod mene je uvijek kalij i natrij nizak, imala sam deficit magnezija i simptome (grčeve u šakama i stopalima i leđima)....Napuhanost u trbuhu, čudni ispadi po koži i jako neugodni i bolni, bilo je i velikih fleka i dermatitisa nalik na herpese.

I masa toga sve se povuklo nakon izbacivanja glutena. Testirano je biopsijom crijeva. nemam gen za celijakiju niti antijela na gluten, niti alergije na bilo koju žitaricu na testu kože.
Biopsija je pokazala takvo stanje crijeva da sam prvobitno imala dijagnozu celijakije.
__________________
http://www.index.hr/lajk/poster/151946/the-truth

“Bez obzira koliko si talentiran, inteligentan ili bogat, način na koji se odnosiš prema životinjama govori sve što treba znati o tebi.”
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2019., 21:17   #7
Quote:
petra00 kaže: Pogledaj post
Ništa ne bi bilo, ali dugoročno da sa vratim nastaje niz problema.
Ali kažu da kad se zagadi osoba osjetljiva na gluten ili celijakičar treba 5 godina da ne budete u opasnosti od raka crijeva, i godina dana da se upala smiri.

Masna stolica, dijareje, alergije na raznu drugu hranu kao posljedica ubale crijeva, bolovi u nekim dijelovima crijeva, upala jetre, neki parametri za gušteraču poremećeni, reumatoidni artritis, antitejla štitnjače, visok tlak i neka zbivanja sa bubrezima, vrtoglavice i pritisak u glavi zbog kojeg sam ležala na neurologiji bezveze, poremete se hormoni... Malapsorpcija u crijevima nutrijenata. Kod mene je uvijek kalij i natrij nizak, imala sam deficit magnezija i simptome (grčeve u šakama i stopalima i leđima)....Napuhanost u trbuhu, čudni ispadi po koži i jako neugodni i bolni, bilo je i velikih fleka i dermatitisa nalik na herpese.

I masa toga sve se povuklo nakon izbacivanja glutena. Testirano je biopsijom crijeva. nemam gen za celijakiju niti antijela na gluten, niti alergije na bilo koju žitaricu na testu kože.
Biopsija je pokazala takvo stanje crijeva da sam prvobitno imala dijagnozu celijakije.
Kako si odradila biopsija crijeva?
Kako misliš genetski?
Marko Markovix is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2019., 08:25   #8
Taj gluten je doslovno smeće i otrov. Onog trena kad sam ga izbacio na duži period ( njega i općenito ugljikohidrate), pa kad nekad sjebem i pojedem nešto sa glutenom tek onda vidim šta čini i kako se osjećam. A nisam celijakičar
otilam is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2019., 10:24   #9
Quote:
otilam kaže: Pogledaj post
Taj gluten je doslovno smeće i otrov. Onog trena kad sam ga izbacio na duži period ( njega i općenito ugljikohidrate), pa kad nekad sjebem i pojedem nešto sa glutenom tek onda vidim šta čini i kako se osjećam. A nisam celijakičar
Ja kruh izbacio na 10dana
Deset puta sam se bolje osjećao sad jel to moje subjektivno mišljenje nemam pojma
Do nedavno sam jeo jedan kruh dnemno znači 40cm x15cm
Marko Markovix is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2019., 12:56   #10
Današnji kruh ( osim ako ga sam na praviš) je pun aditiva tako da nije sva krivnja u glutenu.
Nercjeger is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2019., 13:54   #11
Quote:
Nercjeger kaže: Pogledaj post
Današnji kruh ( osim ako ga sam na praviš) je pun aditiva tako da nije sva krivnja u glutenu.
Amen to that.
Npr. oni alergični na perje će od E920 (L-cistein, tvar za rahljenje koja se dodaje svugdje, a koji se većinom dobiva iz pačjeg perja) koji NIJE OBAVEZA označiti na popisu aditiva imati puno svrabljivih i probavnih problema koji će možda pripisivati glutenu.
Najbolje i najsigurnije je doma sam peći kruh i peciva.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2020., 01:54   #12
Quote:
Marko Markovix kaže: Pogledaj post
Kako si odradila biopsija crijeva?
Kako misliš genetski?
Pa iz krvi se radi analiza i traži odrđeni gen. Kod mene je rađena proširena analiza i po njihovoj bazi nisam u tim bazama. Tu proširenu analizu sam imala u sklopu neke europske donacije testiranja ili nešto slično.
Ali kako jedan dr veli a što je to nego celijakija, a njihove baze gena pitanje jesu li potpune kako treba.
Našla sam da moji geni aleli u južnoj Americi uglanom imaju ljudi sa celijakijom, ali se gleda gen a ne ti aleli.

Biopsija crijeva koja je kao gastroskopija. Imala sam sreću da su otkrili iz 3 uzorka. Jer je to malo ta 3 uzorka tkiva, treba bliže 10 uzoraka da im test ne omane tj lažno negativan.
__________________
http://www.index.hr/lajk/poster/151946/the-truth

“Bez obzira koliko si talentiran, inteligentan ili bogat, način na koji se odnosiš prema životinjama govori sve što treba znati o tebi.”
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2020., 22:16   #13
Quote:
otilam kaže: Pogledaj post
Taj gluten je doslovno smeće i otrov. Onog trena kad sam ga izbacio na duži period ( njega i općenito ugljikohidrate), pa kad nekad sjebem i pojedem nešto sa glutenom tek onda vidim šta čini i kako se osjećam. A nisam celijakičar
Šta ti bude kad pojedeš?
Bude li anksioznosti malo?
Marko Markovix is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2023., 00:26   #14
Alergija na gluten povisen igg

Zna li netko sta znaci ako je u bolnici iz krvi izmjeren povecan IGG na gluten, ref vrijednost izmjerena je 20 a normalna 1-5. Celijaklija nije potvrdena biopsijom tj uzimanjem uzoraka iz zeludva i duodenuma. Kakva se dijagnoza treba postaviti na konto samo potvrdene alergije, meni je dr reko da to ustvari nista neznaci khh !?!
dalibor88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2023., 20:04   #15
Quote:
dalibor88 kaže: Pogledaj post
Zna li netko sta znaci ako je u bolnici iz krvi izmjeren povecan IGG na gluten, ref vrijednost izmjerena je 20 a normalna 1-5. Celijaklija nije potvrdena biopsijom tj uzimanjem uzoraka iz zeludva i duodenuma. Kakva se dijagnoza treba postaviti na konto samo potvrdene alergije, meni je dr reko da to ustvari nista neznaci khh !?!
U Vas su, pretpostavljam, određivana protutijela anti-tTG razreda IgG zbog selektivnog deficita IgA?

U svakom slučaju, kada postoji kontradiktoran nalaz između serologije i biopsije, treba se uvjeriti da ste uistinu uzimali gluten dovoljno duge prije podvrgavanja biopsiji. Ako jeste, treba odrediti DPG i EMA te tipizaciju HLA, lokus DQ.

Ako su ostali testovi negativni, tada je dijagnoza celijakije malo vjerojatna, a korisnost bezglutenske dijete upitna.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2023., 01:27   #16
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
U Vas su, pretpostavljam, određivana protutijela anti-tTG razreda IgG zbog selektivnog deficita IgA?

U svakom slučaju, kada postoji kontradiktoran nalaz između serologije i biopsije, treba se uvjeriti da ste uistinu uzimali gluten dovoljno duge prije podvrgavanja biopsiji. Ako jeste, treba odrediti DPG i EMA te tipizaciju HLA, lokus DQ.

Ako su ostali testovi negativni, tada je dijagnoza celijakije malo vjerojatna, a korisnost bezglutenske dijete upitna.
Hvala, sigurno sam dovoljno dugo uzimo gluten prije obe pretrege tj tada uopce ni nisam jos bio na nikakvoj djeti. Gdje mogu napraviti te pretrage, mogu li traziti od DR-a uputnice ili se to moze samo u nekim privatnim klinikama ?
dalibor88 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:41.