Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.03.2003., 14:03   #41
Išla sam u medicinsku školu u kojoj PCOS ne da nije spomenut, nego nisam niti znala što je to (valjda tada to nije bilo tako često) Učili smo samo česte bolesti. Tak da nije ni čudo kaj o tome rijetko tko zna, a kada te to snađe onda se raspituješ.

Evo link na kojem je to lijepo opisano:

http://www.poliklinika-harni.hr/teme/neplodn/05pcos.asp
 
Odgovori s citatom
Old 10.03.2003., 14:09   #42
Mozhda si bila bolesna kad su to uchili
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2003., 14:30   #43
Moš mislit. 10 stranica popunjenih u bilježnici kroz cijelo polugodište iz vrlo mi dragog predmeta - ginekologije!
 
Odgovori s citatom
Old 10.03.2003., 14:35   #44
Evo, pročitala sam i ovaj članak... Puno podudarnosti sa prošlim, uz neke dodatke... (liječenje svjetlom )

Uglavnom, smeta me što doktori ne razgovaraju s curama jer očito je da se svakoj treba posvetiti pojedinačno s posebnom pažnjom... baš zbog činjenice da svaka pokazuje određene simptome... Svaka od nas kombinira neke od navedenih na stranicama. Živcira me što smo većini njih samo brojke a ne imena i prezimena, osobe , individualci... Nadam se da su privatnici drukčiji, ako im već plaćaš...

Recimo, meni kosa baš ne ispada, dapače, s godinama je sve gušća, a i krvni tlak mi je snižen do normalan (češće normalan)

Osim toga, sad mi je sinulo da sam ja s negdje 16-17 god (otprilike vrijeme postavljanja dijagnoze) skinula 10 kg, pa poslije još 5 (bila sam stvarno buca) Nakon toga nisam bila na pretragama tako da ne znam je li se išta promijenilo, znam da mi se lice očistilo i dlačice su se smanjile. Je li to zbog tih kila ili tableta vrag zna...??

Dobila sam mengu danas i moram čekat da prođe, onda trčim tom prokletom doktoru.. Koristit će mi još jedno mišljenje. Cure, kaj mislite da mu isprintam ove članke i odnesem mu da ih prokomentira?
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2003., 14:40   #45
Zaista ne znam kakav odnos imate sa svojim ginekolozima, no i oni se dadu nijenjati, bash kao i lijechnici opce prakse. Ja odlazim privatnome ginekologu i to je treci u 15 godina, chak nisam zadrzhala ni onoga koji mi je vodio trudnocu jer nije pokazao ama bash nikakvo razumijevanje za te moje vrazhje jajnike...ja bih se rushila od bolova, a on meni antibiotike...

Ovome svome lijepo dodjem s isprintanim chlankom ili fotokopijom da ne bi bilo da sam neshto krivo razumjela ili interpretirala i onda razglabamo...i bash je odushevljan i mojim poznavanjem vlastitog tijela i zanimanjem
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2003., 14:46   #46
magic, misliš dakle da je ok da ja novom giniću sve to odnesem?

Idem kod njega po preporuci, moja dobra frendica je oduševljena njime i ja joj vjerujem, kaže da se s njim dade super razgovarati, a navodno je i dobar stručnjak, čovjek zna znanje..

Bumo vidli.
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2003., 14:49   #47
I još me jedna stvar nervira - gomila doktora kao da se boji reći 'ne znam što vam je' nego se prave pametni i rade pokuse na tebi...

Pa jebemu, više ću te cijeniti ako priznaš da nisi upućen u problem, istina odnijet ću svoj karton ali neću te se sjećati s gorčinom... Bolje tako nego da predstavljam još jednog dosadnog pacijenta kojeg se što prije treba riješiti...
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2003., 14:50   #48
Ma kazhem ti da tako uchinish. Nisu ginekolozi vidovnjaci, odakle bi on znao koliko si ti informirana i koliko uopce zhelish znati o svojoj anatomiji.

Ima zhena shto ne znaju svoje spolne organe ni nabrojat ili pod to podrazumijevaju samo...jelte nju

Samo ti njemu odnesi.

Mozhesh ga chak pitat nek te naruchi samo na razgovor, naravno kad vec budesh njegov pacijent.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2003., 14:51   #49
Dobro, krećem printat...
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 12:19   #50
Evo, idem na ultrazvuk i razgovor (NAPOKON!) drugom dr.-u u ponedjeljak pa javim što mi reče...
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 13:24   #51
Da, ja imam slicne-iste probleme već godinama (multicističnost janika, nedostatak ženskih hormona, menge svakih 45 dana ako ne pijem nista...) ... promijenila sam 3 ginekologa, ni ovaj posljednji ne valja, i najviše sam frustrirana jer ne znam što ja to imam, zašto, jel to bolest,...najgore od svega što mi je žena na ultrazvuku rekla da imam i SPUSTENU MATERNICU (??) te da bi mogla imati problema u trudnoći i bolne spolne odnose,te da moram izbjegavati određene poze... da, seks do sad mi je uglavnom bio grozno bolan, ja misla da je to od moje "nenapaljenosti", a kaj ja znam više, možda i je... samo se nadam da nisam samu sebe uništila kad sam sa 17 dosta smršavila,a sad sam skoro i vratila te kile...
ako netko zna nesto o "SPUSTENOJ MATERNICI", što to dovraga je i koje poze treba izbjegavati, please help!!!!
 
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 14:20   #52
Quote:
3. Zna li itko više o tom fenomenu cista na jajniku i hormonalnog poremećaja...? Zašto do toga dolazi? Dr. mi ništa ne zna konkretno reći, možda netko od vas ima bolje doktore...
Evo da i ja ispricam svoju pricicu. Narasla mi je oooooogromna cista na desnom jajniku koja mi je ispunjavala cijeli trbuh. Naravno kad je to tako veliko mora se na operaciju. I ja u bolnicu. Tokom vizite grupa doktora mi lijepo isprepipa moj trbuscic, a jedan od tih 'neznamkakodaihnazovem' me stisne tako jako da sam vidjela sve zvijezde. Nitko se nije obazirao previse na moju bol, a cijele noci nisam mogla spavati od bolova. Valjda su mislili da umisljam da me nisu mogli tako jako stisnuti...ma pitaj boga ako su ti uopce i mislili....poslali su mi internistu koji nema blage veze o ginekologiji i on je skuzio da je sa mnom sve u redu.

I tek drugi dan ja na ultrazvuk- a ono PUKNUTA CISTA

Naravno odmah panika, mora me se odmah operirat i slicno...Citala sam da ako ti pukne tako velika cista to moze biti opasno i za zivot. Naravno nitko mi to nije od tih doktora rekao, dobro da su mi uopce rekli da je cista pukla tj, da su je oni puknuli.

I tako ja ostala bez ciste i bez desnog jajnika....operacija se radi laparaskopski tako da je oporavak brz a oziljci su gotovo neprimjetni.

Razlog nastajanja tih cisti se ne zna tocno. Neki kazu da je to od cestih promjena tjelesne tezine a moze nastati i od stresa.
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 14:24   #53
btw. kad idete kod ginekologa na pregled obavezno napravite i ultrazvuk jer to je najsigurniji nacin da se otkriju te ciste.
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2003., 17:01   #54
Quote:
Uranus kaže:
btw. kad idete kod ginekologa na pregled obavezno napravite i ultrazvuk jer to je najsigurniji nacin da se otkriju te ciste.
i marker-test CA125 !! To ginekolozi jako rijetko rade, sto zbog cijene, sto zbog tehnicke nemogucnosti da ga naprave. Test se vrsi ispitivanjem krvi. Vrlo je jednostavan, u priv. klinikama rezultati u roku od par sati, istina kosta oko 200kn, ali vam moze spasiti zivot! Procitajte malo na netu o tom testu! Otkriva maligne i benigne strukture u tijelu vrlo rano; dok su jos i na samom pocetku. Poslije bi moglo biti i kasno...
Corpus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2003., 14:38   #55
Izvještaj:

Dr. je simpa i vrlo razgovorljiv. Uglavnom - veli da su mi, htjela ili nehtjela Diane jedino rješenje koje moje stanje drži pod kontrolom. Osudio je moju staru ginićku jer me u ove 4 godine nije poslala niti na jedne krvne hormonske pretrage, s time da on forsira i još neke druge (jetra, bubrege - zlu ne trebalo)... Također, rekao je da nije ok što sam s Diana prešla na Triquilar i čudi se toj odluci moje ginićke.

Radio mi je ultrazvuk, cisti ima dosta, no sve drugo je ok...

Njegov prijedlog je da što prije napravim krvne pretrage jer mi on bez njih neće dati Diane (što je i logično).. Također, smirio me, veli da jednog dana s trudnoćom sigurno neću imati problema, pogotovo ako idem na redovite kontrole svake godine... Sviđa mi se što je forsirao da mi izbije iz glave sve negativnosti koje sam o Dianama pročitala jer je činjenica da sam se pijući ih - osjećala vrlo dobro. A to je valjda glavni pokazatelj. Dalje, uz te pretrage Diane se bez straha mogu piti još ohohoho godina.

Po njemu se glavni i stopostotni uzrok PCOS - geni... Ništa drugo, samo geni. Ni prehrana, ni zrak, ni dijete... Geni. Veli da gene ne mogu mijenjati, da ću s tim imati vječno problema, no tu je terapija da se to drži pod kontrolom..

Sviđa mi se što ne kenja, odmah je rekao da to što imam - doživotno imam, odmah je rekao da je neizlječivo (jedino operacija, ali čemu kad ću ionako jednog dana poželjeti imati djecu), nije seruckao, nije se izmotavao... Sve u glavu...

Ne sviđaju mi se neke druge stvari. On je prvi doktor koji nije urlao na mene zbog cigareta, dapače, rekao je da mi neće braniti ni u ludilu jer da ljudi od pamtivjeka uživaju u duhanu i da to apsolutno nema veze s ničim... Ista stvar za alkohol... Također, smatra da mi ni gubitak tih par kg neće rješiti stvar, ali da je dobro da to držim pod kontrolom jer bi se bez Diana vrlo lako opet dosta zdebljala (višak masti je posljedica poremećaja a ne njegov uzrok!)... Kad sam mu spomenula da sam izgubila 15 kg prije par godina rekao je da je to puka sreća -> s tim se ne mogu složiti.. Pa neću se pomiriti s XL guzom zato što mi je rekao da kod mene gubitak kg ide vrlo teško! Da, s tim se definitivno ne slažem... Ja ću se svejedno truditi i dalje, ako ništa drugo donijet će mi dobar osjećaj...

Ne znam, vidjet ćemo, očito je to stvar s kojom se moram pomiriti i izvući maksimum iz toga... Nije smak svijeta... Svi smo po nečem sjebani, neki su kratkovidni, neki su tlakaši, ja pijem hormone... Nije to razlog za očaj... Malo mi je lakše... Idem dalje!
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2003., 18:44   #56
Diane sadrže jedan lijek koji se zove ciproteron acetat koji je antiandrogen. Inače se koristi kod tumora koji su ovisni o muškim spolnim hormonima. U nekim zemljama se uz Diane još dodatno koristi i te tablete, mislim od 50 mg i to do 15 dana ciklusa (zajedno sa Dianama) s tim da se Diane dalje nastavljaju koristiti i to tako do tzv. poboljšanja. A kada se th prestane koristiti opet isto.

Znači ništa. Diane 35 jedini izbor liječenja. Ja sam mjesec dana na pauzi od njih i osjećam se SUPERRRR. Osim što mi hormoni divljaju, faca koma. Ali kaj se može... Biti upran i optimističan!
teta mica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2003., 20:27   #57
Da, još nešto. Kad me pitao zašto sam s Diana prešla na Triquilar rekla sam da je žena rekla kako Triquilar ima manje hormona. Na to se ginić nasmijao i rekao da je uopće glupo raditi usporedbe u smislu više/manje hormona jer su Triquilar/Cilest i Diane sasvim drugačiji pripravci s drugačijim sastavom i drugačijim efektima... I da je uopće smješno supstituirati jedne drugima kada se ustvari uopće ne radi o srodnim lijekovima. Uglavnom, kao da umjesto jabuka počneš jesti čokoladu što apsolutno nema smisla..
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2003., 12:49   #58
Quote:
Na to se ginić nasmijao i rekao da je uopće glupo raditi usporedbe u smislu više/manje hormona jer su Triquilar/Cilest i Diane sasvim drugačiji pripravci s drugačijim sastavom i drugačijim efektima... I da je uopće smješno supstituirati jedne drugima kada se ustvari uopće ne radi o srodnim lijekovima.
Hm..a kako je meni moj dao Cilest za liječenje istih problema?
indian is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2003., 12:51   #59
Koje je bilo veoma uspješno nakon 5-mjesečnog pijenja Cilesta...

Pa ti sad budi pametan
indian is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2003., 13:50   #60
Glede Cilesta... E sad... Sjećam se da mi je još rekao da je logičnije (ako se već Diane zamjenjuju čistom kontracepcijom) dati pacijentici Cilest, a Triquilar nikako...

Izgleda da i obična kontracepcija može pogodovati PCOS-u, iako nije isto što Diane (Diane NISU konracepcija već isključivo lijek)... Možda je Cilest malo pogodniji za tu svrhu.. Ma tko će ga znati, ispada da svatko govori nešto drugo...

Ipak, treba uzeti u obzir da je on pregledavao mene kao mene, nije me trpo u isti koš sa drugim ženama već je uzeo u obzir moje simptome i probleme... U mom slučaju dakle zamjena Diana nečim drugim nema smisla. Možda je kod tebe indian malo drugačije, poremećaj nešto slabije izražen, ne znam...

Mislim da je najvažnije biti optimist i živjeti zdravo pa je sve nekako lakše...
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:15.