Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

Pogledaj rezultate ankete: Zašto su Muslimani ostali jedino u BiH nakon pada Otomanskog carstva?
Jer su poturčili velik dio stanovništva 11 28.21%
Jer nakon pada Osmanlijskog carstva BIH više nije imala svoj identitet koji se do dolaska turaka oslanjao na hrvatsku (vladari) i zapadnu crkvu (rim) 5 12.82%
Jer su turci "upali" u BiH u nezgodnom trenutku odnosno onda kad kao država još nije ojačala 3 7.69%
Jer se stvorila mješavina naroda i vjera koja je garantirala sigurnost muslimanskom življu 3 7.69%
Jer hrvatska nije bila dovoljno jaka i utjecajna da BiH "uzme" pod svoje okrilje 5 12.82%
Jer je BiH oduvjek bila "ničija zemlja" 5 12.82%
Odgovor leži u nekoj drugoj činjenici 11 28.21%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 39. Ne možete glasovati u ovoj anketi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.08.2008., 15:21   #201
Mislim da nebi bilo loše da se neke zablude oko masovnog prihvatanja Islama u Bosni, a koje su ovdje prihvaćene kao činjenice razobliče.

Evo jedan tekst pa izvolite. Dajem samo neke izvode:

Quote:
Kod pristupa proučavanju uzroka masovnog prihvaćanja islama nerijetko su uključene brojne mitske predstave koje opterećuju historičare. S tim u vezi, u dosadašnjoj historiografiji o spomenutom fenomenu iskristaliziralo se nekoliko mitova: uzrok primanja islama bila je prisila, islam je primila društvena elita u cilju očuvanja privilegija, islam primaju isključivo ili uglavnom bosanski heretici (pri čemu je relevantna činjenica sličnost učenja islama i Crkve bosanske). Posljedice predodžbi o procesu islamizacije u Bosni izgrađenih na osnovu ovakvih mitova osjećaju se i u današnjim međuvjerskim i međunacionalnim odnosima u Bosni i Hercegovini. Tijekom proteklih petnaestak godina, za vrijeme ratnih zbivanja i nacionalne (nacionalističke) euforije, čak su i neki eminentni povjesničari revitalizirali spomenute mitove. Iako ni jedan od tih mitova ne može izdržati kritičku analizu, zbog dnevno-političkih ciljeva oni se još uvijek "provlače" kroz historijsku literaturu i školske udžbenike.
Quote:
Kod svakog pokušaja da se odgonetnu uzroci masovne islamizacije slavenskog etnosa u Bosni, treba imati na umu činjenicu da se radi o mentalitetu srednjovjekovnih ljudi i da bi konverzija trebala da znači nešto sasvim drugačije nego što bi to danas značila. Riječima Sime Ćirkovića, "shvatanje o čoveku kao autonomnoj jedinki koja o verovanju ili neverovanju, o pripadanju jednoj ili drugoj religijskoj zajednici, samostalno odlučuje i bira" ne bi bilo ispravno. U srednjem vijeku "realnost je sasvim drugojačija, čovek biva urođen, donet na svet koji je struktuiran, prožet religijom, koju zastupa jedna jedinospasavajuća crkva. Izvan nje ne samo da nema spasenja, nego nema ni slobodnog izbora".[3] Međutim, proučavajući primarne historijske izvore za proučavanje procesa islamizacije, dakle osmanske katastarske popise, može se zaključiti da se konvertiti u Bosni ponašaju upravo kao "autonomne jedinke". Ima jako mnogo slučajeva da muslimani i nemuslimani – bliži srodnici – žive u istom domu, ili da jedan brat primi islam, a drugi ostane u dotadašnjoj vjeri. Srednjovjekovna Bosna je, očito, bila nešto osobeno i ne da se uklopiti u obrasce kasnosrednjovjekovnih društava jugoistočne Europe, u kojima je utjecaj crkve i religije uglavnom bio dominantan. U Bosni su vladale specifične vjerske prilike, kako u predosmanskom, tako i u ranom osmanskom periodu, koje su djelomično uvjetovale i samu islamizaciju.
Cijeli tekst:
http://www.iis.unsa.ba/institut/du_edin.htm
__________________
A sada nešto sasvim uobičajeno ...
Brothers in arms, Israel and Pretoria. Kraj jednog divnog prijateljstva i sve ljepote zionizma. HAFRADA.
https://www.theguardian.com/world/2006/feb/07/southafrica.israel
COD2 is offline  
Old 08.08.2008., 15:22   #202
Quote:
zebu kaže: Pogledaj post
Kako ti znas kako cu ja nazvati svoju kcer? 90% Hrvata nosi imena koja su stranog porijekla pa im niko ne govori da nisu Hrvati.Ako ja svog sina nazovem Sun Tsu(ponjela me Olimpijada) , ne znaci da je on Kinez,nego da se meni to ime svidjelo.
to pomodarstvo u imenima je unazad stotinjak godina. prije toga, prema imenu čovjeka ili obliku imena, jasno si znao iz kojeg je roda i kraja, jer su svi davali svoje imena ili prilagođavali strana svojemu govoru.
divizija is offline  
Old 08.08.2008., 15:23   #203
Quote:
Constatinopol kaže: Pogledaj post
Zašto ti onda svoju kćer ne nazoveš Katarina!? Zašto imate dijametralno suprotna imena od starih Bosanskih,a mi Hrvati identična!? Zašto se nazivate turskim i arapskim imenima???
Ne'znam.....cudi me.....kako nisi zapazio....da "prava" muslimanska (arapska, perzijska, turska) imena...nisu uopce bila popularna...medju ex-Yu Muslimanima. Tesko je naci jednu mladu Zejnebu, Fatimu, Tahiru, Djulzulejhu....al' zato ima..... Almira, Jasmina, Armina.....na izvoz.
Fate is offline  
Old 08.08.2008., 15:26   #204
Quote:
Tel Aviv kaže: Pogledaj post
Nema šta tu da se misli ili ne misli.
Karadžić je pristao na taj plan (da sam bio na njegovom mjestu ne bih pristao), Boban takođe prihvatio, a Alija ga odbio, kao i nekoliko narednih.
i nakon alijinog odbijanja, karadžić je krenuo na plan RAM-3.
uostalom, to što ga je karadžić prihvatio, ne znači da bi ga srbi usvojili. naime, karadžić je prihvatio i wance.owenov plan, pa su ga srbi odbili.
divizija is offline  
Old 08.08.2008., 15:27   #205
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
goran je narodno slavensko ime, koje na slavenskom jeziku ima jasno značenje, gorštak, čovjek s planine! u SKANDINAVIJI IMA JEDNO IME KOJE SE SLIČNO PIŠE, DRUKČIJE IZGOVARA, I ZNAČI POSVE TREĆE, naime znači jure, đuro, đorđe. sveti đorđe/juraj je kod skandinavaca sveti goran (čita se juran)!
evo ti pa uči: http://www.behindthename.com/nm/g2.php
a za ime katarina si lijepo primjetio- različiti narodi imaju različiti način pisanja i izgovora tog imena, koje je izvorno grčko. oblik katarina je hrvatsko-srpski oblik tog imena, tako se engleske kraljice nisu zvale, nego su imale engleski oblik. kad se neka djevojka zove catherine ili katarina, jasno je čije je to ime, jednako kao što mi jako dobro znamo kad je netko elizabeta ili jelisaveta, elisabet ili elisabeth ili elisabetta otkud je i šta je i čiji je to oblik imena. katarina je hrvatsko-srpski oblik, i u toj grafiji, izgovoru i akcentuaciji ga drugdje nema. svi srednjovjekovni bošnjani imali su hrvatska ili hrvatsko-srpska imena i imenske oblike, kao i prezimena.
Katarina nije ni srpsko,ni hrvatsko,ni bosansko ime,nego je stranog porijekla.Samo cu toliko reci.Otvori temu o imenima pa cemo tu diskutovati.To sto se bosanska kraljica Katarina tako zvala nema veze ni sa Hrvatskom ni Srbijom.
zebu is offline  
Old 08.08.2008., 15:30   #206
U Bosni ima na tisuće Katarina i sve su Hrvatice ili Srpkinje,baš slučajno ja dolje imam rodicu Katarinu. U BIH ne postoji niti jedna Bošnjakinja s tim imenom. To sve govori-više od stotina fasificiranih dokumenata mijenjanja povijesti u projektu izrade Bošnjačkog imena i nacije.
Constatinopol is offline  
Old 08.08.2008., 15:32   #207
Quote:
Constatinopol kaže: Pogledaj post
U Bosni ima na tisuće Katarina i sve su Hrvatice ili Srpkinje,baš slučajno ja dolje imam rodicu Katarinu. U BIH ne postoji niti jedna Bošnjakinja s tim imenom. To sve govori-više od stotina fasificiranih dokumenata mijenjanja povijesti u projektu izrade Bošnjačkog imena i nacije.
I do kojeg si zakljucka dosao?
zebu is offline  
Old 08.08.2008., 15:33   #208
Quote:
zebu kaže: Pogledaj post
Katarina nije ni srpsko,ni hrvatsko,ni bosansko ime,nego je stranog porijekla.Samo cu toliko reci.Otvori temu o imenima pa cemo tu diskutovati.To sto se bosanska kraljica Katarina tako zvala nema veze ni sa Hrvatskom ni Srbijom.
katarina je hrvatsko-srpski oblik jednog grčkog imna. u toj grafiji, izgovoru i akcentuaciji imaju ga samo srbi i hrvati. da se postaviš na trepavice, jedan notorni hrvatsko-srpski oblik imena. i ne samo ta kraljica, već svi bošnjani imadoše hrvatska ili hrvatsko-srpska imena i prezimena, ili imenske oblike. katarina je notoni hrvatsko-srpski imenski oblik.
divizija is offline  
Old 08.08.2008., 15:34   #209
Šta ja znam. Nisam baš neki pasionirani povjesničar,ali Tahvil paša me totalno izbaci iz takta sa veliko-bošnjačkim spikama i opakim nacionalizmom.

Nikad više ništa neće biti kao prije nakon one izdaje na SP-u. S onoliko strasti navijati protiv nas
Constatinopol is offline  
Old 08.08.2008., 15:35   #210
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
katarina je hrvatsko-srpski oblik jednog grčkog imna. u toj grafiji, izgovoru i akcentuaciji imaju ga samo srbi i hrvati. da se postaviš na trepavice, jedan notorni hrvatsko-srpski oblik imena. i ne samo ta kraljica, već svi bošnjani imadoše hrvatska ili hrvatsko-srpska imena i prezimena, ili imenske oblike. katarina je notoni hrvatsko-srpski imenski oblik.
Po cemu je to Katarina hrvatsko-srpska varijacija izvorno grckog imena,ali ne i bosanska?
zebu is offline  
Old 08.08.2008., 15:36   #211
Quote:
Constatinopol kaže: Pogledaj post
Šta ja znam. Nisam baš neki pasionirani povjesničar,ali Tahvil paša me totalno izbaci iz takta sa veliko-bošnjačkim spikama i opakim nacionalizmom.

Nikad više ništa neće biti kao prije nakon one izdaje na SP-u. S onoliko strasti navijati protiv nas
Daj Constantinopol,ne mogu da vjerujem da svoj odnos prema cijelom narodu zasnivas na osnovu jedne utakmice.To je kao da neko o Hrvatima zakljucuje na osnovu Thompsonovog koncerta.Opusti se
zebu is offline  
Old 08.08.2008., 17:21   #212
Quote:
zebu kaže: Pogledaj post
Po cemu je to Katarina hrvatsko-srpska varijacija izvorno grckog imena,ali ne i bosanska?
I Bosanska je, ali nije Bošnjačka.
Tel Aviv is offline  
Old 08.08.2008., 17:24   #213
Quote:
zebu kaže: Pogledaj post
Daj Constantinopol,ne mogu da vjerujem da svoj odnos prema cijelom narodu zasnivas na osnovu jedne utakmice.To je kao da neko o Hrvatima zakljucuje na osnovu Thompsonovog koncerta.Opusti se

Bilo bi lijepo da se o Hrvatima zaključuje na osnovi MPT koncerta jer se radi o koncertu domoljubnog pjevača na koji dolaze domoljubni HRvati. Domoljubni HRvati navijaju za HRvatsku na svim poljima, a domoljubni Bošnjaci navijaju za Tursku, ali i protiv Hrvatske.
Između ta dva događaja nema nikakve ni približne sličnosti.
Kexx is offline  
Old 08.08.2008., 17:35   #214
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
goran je narodno slavensko ime, ...
Ja sam citao suprotno - da je Ivan Goran Kovacic bio prvi s imenom Goran. Rodio se je kao Ivan Kovacic, a u mladosti si je dodao Goran kako bi se razlikovao od nekog drugog Ivana Kovacica koji je takodjer bio pjesnik. Odlucio se je biti Goran jer je rodom iz Gorskog Kotara.
tomi7 is offline  
Old 08.08.2008., 17:50   #215
Quote:
Constatinopol kaže: Pogledaj post
Šta ja znam. Nisam baš neki pasionirani povjesničar,ali Tahvil paša me totalno izbaci iz takta sa veliko-bošnjačkim spikama i opakim nacionalizmom.

Nikad više ništa neće biti kao prije nakon one izdaje na SP-u. S onoliko strasti navijati protiv nas


Hoce li vise ikad ista biti isto poslije Ahmica, Vrbanje, Stupnog Dola, Starog Viteza, Stoca, Gornje Vakufa, Starog Mosta?

Jebla vas utakmica.

Danasnji Bosnjaci su promjenili vjeru (sto je svaki Evropski narod ucinio), danasnji Hrvati naciju (tesko je naci slican primjer) a Srbi su uglavnom sto nacionalni konvertiti sto vecinom doseljeni element od strane Osmanlija i begova koji su prilicno kraktorocno razmisljali.

I to je to.

A teme se vidim niko vise ne drzi.
Tahvil-pasa is offline  
Old 08.08.2008., 17:57   #216
Quote:
Tahvil-pasa kaže: Pogledaj post
Danasnji Bosnjaci su promjenili vjeru
Današnji Bošnjaci nisu promjenili vjeru, oni su od svoga nastanka muslimani, prošlo je tek petnaest godina, rano je da narod vjeru promijeni
Starfucker226 is offline  
Old 08.08.2008., 18:08   #217
Quote:
Tahvil-pasa kaže: Pogledaj post


Hoce li vise ikad ista biti isto poslije Ahmica, Vrbanje, Stupnog Dola, Starog Viteza, Stoca, Gornje Vakufa, Starog Mosta?

Jebla vas utakmica.

Danasnji Bosnjaci su promjenili vjeru (sto je svaki Evropski narod ucinio), danasnji Hrvati naciju (tesko je naci slican primjer) a Srbi su uglavnom sto nacionalni konvertiti sto vecinom doseljeni element od strane Osmanlija i begova koji su prilicno kraktorocno razmisljali.

I to je to.

A teme se vidim niko vise ne drzi.
Ne nabijaj meni krivnju,ja jako dobro znam i žalim zbog tih zločina,isto kao što žalim i zbog muslimanskih zločina nad Hrvatima u Jablanici,Konjicu,Travniku,Uzdolu,Bugojnu...

Utakmica nam je otvorila oči,u smislu da vidimo s kime se vi identificirate. Ne s prvim susjedima,nego sa azijskom zemljom-negdašnjim okupatorom.
Constatinopol is offline  
Old 08.08.2008., 18:10   #218
Quote:
Tahvil-pasa kaže: Pogledaj post
:
Danasnji Bosnjaci su promjenili vjeru (sto je svaki Evropski narod ucinio),
Ispada da je to vasa najjaca, a mozda i jedina veza s Europom.

Quote:
danasnji Hrvati naciju (tesko je naci slican primjer)
Danasnji Hrvati su isto sto i prije tisucu godina - Hrvati. Slazem se da je tesko naci slican primjer.


Quote:
I to je to.
I to je to.
tomi7 is offline  
Old 08.08.2008., 18:23   #219
Quote:
Constatinopol kaže: Pogledaj post
Ne nabijaj meni krivnju,ja jako dobro znam i žalim zbog tih zločina,isto kao što žalim i zbog muslimanskih zločina nad Hrvatima u Jablanici,Konjicu,Travniku,Uzdolu,Bugojnu...

Utakmica nam je otvorila oči,u smislu da vidimo s kime se vi identificirate. Ne s prvim susjedima,nego sa azijskom zemljom-negdašnjim okupatorom.
Takvim rezonom ispada da se Hrvatska identifikuje sa NDH i ustasama,a ja znam da nije tako
zebu is offline  
Old 08.08.2008., 18:32   #220
Quote:
Constatinopol kaže: Pogledaj post
Ne nabijaj meni krivnju,ja jako dobro znam i žalim zbog tih zločina,isto kao što žalim i zbog muslimanskih zločina nad Hrvatima u Jablanici,Konjicu,Travniku,Uzdolu,Bugojnu...

Utakmica nam je otvorila oči,u smislu da vidimo s kime se vi identificirate. Ne s prvim susjedima,nego sa azijskom zemljom-negdašnjim okupatorom.
Mi se indentifikujemo sa samima sobom (sto jasno mozes vidjeti svaki put kada igra BiH) ali usput se i u inat smijemo u facu idiotima koji navijaju protiv svoje zemlje ili koriste svaku priliku da sasvim jasno i nasilno pokazu da mrze i nju i svoje sugradjane.
Tahvil-pasa is offline  
 



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:26.