Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2012., 10:31   #141
mi smo između podstanarstva, života kod njezinih izabrali našu vikendicu od 30 kvadrata i 3300 kvadrata zemlje 13 kilometara od centra grada
jeste kao pravo selo ali deset minuta od grada
ne plaćamo stanarine i lagano se kućimo a temelji veće kuće su tridesetak metara od sadašnje montažne vikendice
jedi priblem je što se ranije moramo ustajati i što radimo u 2 smjene pa nam je gorivo malo skuplje
i da... zimi je dosta hladnije
doduše i ljeti također 2-3 stepena

kako će biti u budćnosti ne znam...
kontamo koji zimski mjesec opet kod njezinih provesti jer je veliki stan
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 12:10   #142
Quote:
Lepricorn kaže: Pogledaj post
Nisam više podstanar
Bila sam 2 godine, i vjeruj mi da su manje više svi isti.
jedina iznimka po mom mišljenju su ovi stanovi koji se unajmljuju uz mogućnost kupnje.
Ja sam podstanar 9 godina i nikad problema sa gazdama. Prijašnjima sam uplaćivala stanarinu na račun pa bi ih vidila jednom godišnje kad bi njihova pošta slučajno došla na staru adresu, a sadašnjem dajem lovu na ruke pa ga vidim jednom mjesečno. Čovjek ne želi ni uć u stan, uzme novac, zahvali i ode. Tako da ne treba generalizirati.
Garf is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 13:29   #143
Quote:
Garf kaže: Pogledaj post
Ja sam podstanar 9 godina i nikad problema sa gazdama. Prijašnjima sam uplaćivala stanarinu na račun pa bi ih vidila jednom godišnje kad bi njihova pošta slučajno došla na staru adresu, a sadašnjem dajem lovu na ruke pa ga vidim jednom mjesečno. Čovjek ne želi ni uć u stan, uzme novac, zahvali i ode. Tako da ne treba generalizirati.
Nema problema i kad se odlučiš na neke sitne radove po stanu?
Možeš slobodno prekrečit dnevnu u ljubičastu ako želiš?
Imaš li potpisan ugovor o najmu?
__________________
Tempus fugit!
Lepricorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 15:09   #144
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Ali ako kombiniraš podstanarstvo i štednju do razlike rate kredita, znači da se bitno ranije rješavaš življenja još jadnijeg života nego ako ne štediš nego plaćaš kredit od početka.

Meni to izgleda kao daleko praktičnija varijanta od ulaganja u uređenje kata na roditeljskoj kući. I onda potrošiš pare, i zaključiš da ta kombinacija ne ide. I odeš, i imaš kredit za uređenje prostora u kojem više ne živiš. Sjajno.
Ma gle, ja definitivno nisam zagovaratelj kredita, i načelno stoji to što pišeš.

No, treba vidjet kako to funkcionira u praksi.
A funkcionira tako da je teško u današnjoj situaciji štedjeti, i ne posegnuti u ušteđeno kad stisne frka.
I samoj mi se to masu puta dogodilo.

I nije to lijenost, nesposobnost odricanja, ili slično, što ljudi vole tvrditi. Okej, neki pojedinci uspiju, no velikoj većini ljudi teško je s lakoćom štedjeti uz plaće od 4-5 (ili manje) tisuća kuna. Da su prosječne plaće možda 7-10 tisuća, bilo bi puno lakše.

Pa kad se sjetim sebe, krenem štedjeti, uspijem oko pola godine - godinu, dogodi se neka frka, neki kvar, neki ekstra izdatak, netko blizak mi ostane bez posla i treba posudbu, i hop, posegneš u zalihu.

A nije da posežeš zbog luksuza, već jebiga, primarnih potreba.

Da mi netko s 10 tisuća kuna kaže kako ne uspjeva štedjet i usto kuka, sterala bi ga u kurac.
No, kad to ne ide nekome s 4-5 tisuća, to mi je sasvim razumljivo.

Jebote, pa danas ti ovdje za NORMALAN život treba barem 8 tisuća kuna - dvije do tri tisuće idu na stanarinu/ratu + sve režije, 1000 na benzin (znači, da se komotno voziš, bez razmišljanja hoćeš li uštedjet gorivo ili ne), minimalno 1000 za hranu, 500 za kućnu higijenu, 200-1000 za osobnu higijenu (ovisno jesi li m ili ž), i ostane još 1500-2000 za razne druge aktivnosti (kave, fitness, izlet, neki komad odjeće).

Naravno, pričam o situaciji u kojoj si čovjek opušteno priušti sve te stvari, bez vaganja i razmišljanja hoće li platit Holding ovaj mjesec, ili kupit si Nivea kremu za lice. A tako živi MASA ljudi.
Utopijski je očekivati da s duplo manjim primanjima možeš išta uštedjeti, kad je sve toliko skupo, i stalno si jadan i u strahu hoćeš li imati dosta.

Neću ni razmišljati kako je tek onima koji imaju klince.

Btw, ovime ništa ne zagovaram, samo iznosim činjenice.
Bez svijesti o izgubljenom i dobivenom ni nema smisla potezati neke korake.
Ukoliko ideš u najam/dižeš kredit, treba biti svjestan da ćeš bez mnogih stvari automatski ostati. Šteta, a u idealnom svijetu - prava bi srednja klasa trebala imati dovoljno i za stanarinu, i za primarne potrebe, i za poneki trenutak gušta.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 15:33   #145
Lepricorn, slučajno je ispalo da su mi baš tvoja 2 posta zapela za oko.

Mi smo podstanari, nešto manje od 2 godine živimo skupa.
ja sam prije dok sam živjela sa starcima plaćala stambenu i jednu sam zavtorila pa sam prije 3 godine otvorila novu i nastavila s plaćanjem - dakle paralelno sa plaćanjem podstanarsva, imamo i neke ušteđene novce (on isto štedi, ali ne na stambenoj). Razmišljamo o kupovini vlastite nekretnine, ali želimo još malo uštjedjeti da imamo što više keša i (nadajmo se) manju ratu kredita. Da imamo mogućnosti, privremeno bi pristala na ovo (naglasak na privremeno)

Quote:
Lepricorn kaže: Pogledaj post
Mi smo pokušali, sad su prošle 2 godine kako živimo u kući njegovih( mi na prizemlju, oni kat), i u te 2 godine smo uspjeli popriličnu svotu uštedjeti.
Dok smo otišli u podstanare ta svota bi bila upola manje.
Svakako bi onda ušteđena cifra bila veća, ali i ovako uspjevamo staviti na stranu.

U stanu u kojem smo sada imamo dobro iskustvo sa gazdama. Nisu došli ni jednom kod nas u stan, mogli smo u stanu napraviti sve što smo htjeli (stan je jednosoban pa nismo imali baš prostora za neke zahvate, ali recimo da smo htjeli mogli smo pofarbati zidove kako hoćemo,iako ih nismo mijenjali jer je i tako jedn zid bio zelen, drugi ljubičast od prethodne stanarke pa nam je to bilo cool, stavili smo neke police, sat na zid....), gazdarica nije došla ni jednom k nama iako stanuje 5 min od nas. Jedino nismo imali potpisan ugovor, ali to nam nije ni bilo bitno.
Sad selimo u novi stan, potpisali smo ugovor na rok od 1 god i dogovor je sljedeći:

Quote:
Lepricorn kaže: Pogledaj post
Nema problema i kad se odlučiš na neke sitne radove po stanu?
Možeš slobodno prekrečit dnevnu u ljubičastu ako želiš?
Imaš li potpisan ugovor o najmu?
1. ne znam na što si mislila pod time,ali ako misliš na nešto tipa postavljanja polica (a ne pregrađivanja sobe) - onda nema problema. veće zahvate ne bi ni radili u stanu.
2. možemo, ali po izlasku moramo vratitu bijelu boju kako je i bilo
3. da

Stvarno ovisi na kog naletiš.

Što se vlastite nekretnine tiče, mi planiramo slično što je i netko tu već rekao - kupiti neku kućicu/vikendicu malo van grada pa onda malo po malo raditi na njoj. Ali to su za sada samo planovi i razmišljanja.
Vivy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 15:58   #146
najači su ovi što se hvale kako ime je super u stanu a u roditeljskoj kući na odovjenom spratu je fuj...
znači u tudjem za što plaćaš i što nikad neće biti tvoje ti je super a na svom što dobijaš do ostavinske rasprave free na korištenje ti ne valja??
ja bih se zapitao da to možda nije do mene ili do moje mi voljene supruge!??
ne postoji teoretska šansa da u jednom zdravom odnosi izmedju roditelja i djeca dodje do takve situacije da je podstanarstvo bolja opcija.
naravno da postoje manjine kako roditelji tako i djeca kod kojih nikakav kontakt nije moguć i koji se ne podnose ali u jednoj zdravoj obitelji gdje su se roditelji mučili 20-30 god da naprave kuću i odvoje sinu npr kat nema smisla razmišljati o podstanarstvu.
kad se uštedi dovoljno para uvijek je moguće izvoljevati i težiti ka boljem ali mijenjati roditeljski dom za par kvadrata medju nepoznatim ljudima u velegradu ne može pasti na pamet nikom normalnom...
dct4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 16:51   #147
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Ne. Iz razloga kojeg su mnogi već objasnili. Prevelike kamate. Dugoročno je to previše novaca u vjetar.
A o nožu koji ti konstantno visi nad vratom ne želim ni govoriti.

@Lepricorn, i moje trenutne gazde su fakat okej.
Iako, osobno bih više voljela živjeti u uređenom stanu baš za najam, ali obzirom na situaciju - ovo je super.
Da se nadovožem na vaš post i onaj gore post, za popušiti posao uvijek postoji rizik. Ali, kada uđemo u EU, kamate će pasti.
U današnje je vrijeme sve rizik, ali moje mišljenje je da je podstanarstvo bacanje ''love u vjetar'', i da se za taj ulog može dovesti do kredita za stan ili još možda bolje za stambenu štednju. Ako baš ne ide, onda ona 3. opcija kat kod roditelja,ali odmah na početku dati do znanja uvjete. Iako kažu tamo gdje čeljad nije bijesna, nije ni kuća tijesna. Makar teorija i praksa su dvije različite stvari.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 16:57   #148
Quote:
Lepricorn kaže: Pogledaj post
Nema problema i kad se odlučiš na neke sitne radove po stanu?
Možeš slobodno prekrečit dnevnu u ljubičastu ako želiš?
Imaš li potpisan ugovor o najmu?
Imam potpisan ugovor. Po stanu mogu raditi što želim, pod uvjetom da ga prilikom izlaska vratim u prvobitno stanje. To se ne odnosi na boje zidova, važno je samo da budu svježe opiturani. Igrom slučaja dnevna mi je sad ljubičasta, jer je gazda tako obojao prije našeg useljena.
Napravili smo zapisnik o stanju stana, fotografije i vlasnik ima polog iz kojeg se može naplatiti ukoliko nešto bude uništeno. U to ne ulazi trošenje redovitom upotrebom, npr pretpostavlja se da će se stolice možda rasklimati.

Popravke nastale našom greškom plaćamo mi, ostale on. Nedavno mi je otišao grijač na mašini, javila sam mu koliko je popravak i kod slijedeće stanarine smo to odbili.

Brat mi je također podstanar u drugom gradu sa sličnim uvjetima. Tako da nije istina da nema normalnih gazda. Ima i kretena, ali ima i normalnih ljudi kojima je to kao i meni poslovni odnos.
Garf is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 16:58   #149
Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
Da se nadovožem na vaš post i onaj gore post, za popušiti posao uvijek postoji rizik. Ali, kada uđemo u EU, kamate će pasti.
U današnje je vrijeme sve rizik, ali moje mišljenje je da je podstanarstvo bacanje ''love u vjetar'', i da se za taj ulog može dovesti do kredita za stan ili još možda bolje za stambenu štednju. Ako baš ne ide, onda ona 3. opcija kat kod roditelja,ali odmah na početku dati do znanja uvjete. Iako kažu tamo gdje čeljad nije bijesna, nije ni kuća tijesna. Makar teorija i praksa su dvije različite stvari.
Pa gle, i ja ću kad tad doći do točke rješavanja stambenog pitanja, i možda ću također dići kredit.

No, i dalje mislim da vrijeme za to NIJE SAD, pogotovo kada se karijere tek grade.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 16:59   #150
Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
Da se nadovožem na vaš post i onaj gore post, za popušiti posao uvijek postoji rizik. Ali, kada uđemo u EU, kamate će pasti.
U današnje je vrijeme sve rizik, ali moje mišljenje je da je podstanarstvo bacanje ''love u vjetar'', i da se za taj ulog može dovesti do kredita za stan ili još možda bolje za stambenu štednju. Ako baš ne ide, onda ona 3. opcija kat kod roditelja,ali odmah na početku dati do znanja uvjete. Iako kažu tamo gdje čeljad nije bijesna, nije ni kuća tijesna. Makar teorija i praksa su dvije različite stvari.
Pa gle, i ja ću kad tad doći do točke rješavanja stambenog pitanja, i možda ću također dići kredit.

No, i dalje mislim da vrijeme za to NIJE SAD, pogotovo kada se karijere tek grade.
Znači, zaletavati se istog trena grlom u jagode je jako riskantno. Bolje možda pričekati koju godinu, pa čak i u podstanarstvu.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 17:13   #151
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Pa gle, i ja ću kad tad doći do točke rješavanja stambenog pitanja, i možda ću također dići kredit.

No, i dalje mislim da vrijeme za to NIJE SAD, pogotovo kada se karijere tek grade.
Dobro, u današnje vrijeme je malo se teže odlučiti što je najbolja opcija. Ali što ako ima izgrađenu karijeru.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 17:15   #152
A šta se tiče samog odgovora na temu, ja bi možda ipak pokušala opciju sa životom na katu, naravno ako se cura slaže, kao privremeno rješenje. Ako tu nisu potrebna ulaganja, možete živjeti tu neko vrijeme pa pokušati uštedjeti štogod.
Garf is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 17:18   #153
Progooglajte malo koliko amerikanica je izgubilo kuce od 2009 do 2012 u drzavi koja je vjerovatno 3-4 puta uredjenije od vecine na balkanu...
dct4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 18:59   #154
Quote:
dct4 kaže: Pogledaj post
ne postoji teoretska šansa da u jednom zdravom odnosi izmedju roditelja i djeca dodje do takve situacije da je podstanarstvo bolja opcija.
Jesi li ikad zavirio u temu o svekrvama, ili u temu o nepodnošljivim djedovima i bakama na "Roditeljstvu"?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 19:05   #155
A tamo ima i priča o zdravim odnosima?
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 19:28   #156
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
A tamo ima i priča o zdravim odnosima?
Tamo ima dovoljno priča da rečenica "naravno da postoje manjine kako roditelji tako i djeca kod kojih nikakav kontakt nije moguć i koji se ne podnose" postane klimava - s tim da za loš suživot treba puno manje od "nikakav kontakt nije moguć i ne podnose se".
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 19:38   #157
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Jesi li ikad zavirio u temu o svekrvama, ili u temu o nepodnošljivim djedovima i bakama na "Roditeljstvu"?
Ne, za svojih 30 god nisam imao potrebe. Protiv roditelja sam rebelirao sa15-18 god...kasnije sam shvatio sta to znaci biti roditelj i naucio sam se izgraditi jedan normalan odnos sa svojim roditeljima, kao i moj zena. Shvatio sam da moj stari nije bez razloga napravio kucu sa 2 sprata (koliko djece i ima) iako ju je zavrsavao do svoje 50 god iako je mogao npr kupiti 2 soban stan do 30 npr. Ne bih imao srca uvrijediti svoje roditelje i pniziti njihov rad od 20 godina. Naucili me eto da je obitelj jedina konstanta u zivotu, da te samo obitelj podrzava bio ti u pravu ili krivu, zdrav ili bolestan, popularan ili luzer.
Naucili me eto da sam razmisljam, da znam odabrati zivotnu partnericu koja nam nece zagorcati brak nekakvim nebulozama za 2 godine, itd,itd.
Ja pricam o normalnim i zdravim sredinama kakvu u ja zelim stvoriti svojoj djeci a ne o iznimkama, svadjama, spletkama itd.
dct4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 20:22   #158
A što da je otac tvoje drage napravio kat za nju, tko bi ponizio svog roditelja? Ili biste živjeli odvojeno da se tateki ne osjećaju poniženo? Ili biste našli neukućene partnere?

Odluče li se tvoja djeca za životni put kakav im nisi planirao, hoćeš li to smatrati uvredom tebi i ženi?

I kad kažeš da je obitelj jedina konstanta u životu, misliš tu na svoje roditelje ili na svoju ženu i djecu?
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 21:41   #159
Quote:
dct4 kaže: Pogledaj post
Shvatio sam da moj stari nije bez razloga napravio kucu sa 2 sprata (koliko djece i ima) iako ju je zavrsavao do svoje 50 god iako je mogao npr kupiti 2 soban stan do 30 npr. Ne bih imao srca uvrijediti svoje roditelje i pniziti njihov rad od 20 godina.
A mogao je i sa strane stavljati novac koji je utrošio u gradnju, pa ti ga dati i reći "evo, sine, riješi stambeni problem ondje i onako kako ti želiš, nisam ti htio nametati gdje ćeš i s kim živjeti".
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 21:48   #160
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
A što da je otac tvoje drage napravio kat za nju, tko bi ponizio svog roditelja? Ili biste živjeli odvojeno da se tateki ne osjećaju poniženo? Ili biste našli neukućene partnere?

Odluče li se tvoja djeca za životni put kakav im nisi planirao, hoćeš li to smatrati uvredom tebi i ženi?

I kad kažeš da je obitelj jedina konstanta u životu, misliš tu na svoje roditelje ili na svoju ženu i djecu?
A napravio je i njen. Nekom logikom ce tu biti njen brat, a da mi nismo imali gdje mogli smo i mi. Ne razumijemo se mi bojim se. Ne pricam ja o planiranom zivotnom putu neko o tako zdravoj srediduni da se na nikakav bijeg ne pomislja. Radije sebi kupimo 1 god nakon braka auto od 15-16 k eur bez kredita i namjestimo svoj sprat kao sto zelimo i kao sto i jesmo. Na ljeto opet dolazi novi motor i svasta nesto. Na godisnji idemo gdje hocemo i to sve zato sto ne moramo 30 god odvajati 300-400 eur mjesecno. Obitelj je obitelj. Ja i moja zena, nasi roditelji, braca i sestre te buduca djeca.
Nije bitno dali roditelji to smatraju uvredom vec je bitno da djeca imaju toliko izrazene moralne vrijednisti da sami skontaju. Neko se patio 20 dodatnih god u zivitu da ima bude bolje nego ostalim a oni to ne vide. Moj caca bi rekao: neka, djeca idu gdje im je bolje. Ne bi pokusao zadrzati ali ja fa
naravno poznajem i znam da mu bi bilo drago isko bi se trudio da to ne pokaze.
Tako cu i ja pokusati odgojuti sviju djecu:
Obrazovati ih, dati im nj slobode i pokazati da je kod kuce najljepse te ih osposobiti da sami donese svoje odluke, te ih podrzati sta god odluce.
Ko moze bolje misliti djeci od roditelja?

Zadnje uređivanje dct4 : 22.03.2012. at 22:43.
dct4 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:09.