Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.06.2011., 15:40   #1
Na ispitu ne može proći niti 10 posto studenata

http://danas.net.hr/hrvatska/tlakic/...06.html?pos=n0

Ajde da sada vidim sve one dušebrižnike znanstvenike koji predaju na fakultetima kako će braniti ovu nebulozu.
__________________
Pravo je znanost? :lol: :rofl: :kidaseodsmijeha: :rigo:
Hrc is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 15:46   #2
Nisam znanstvenik no branit ću.
Prošle godine fakultete besplatno su upisali skoro svi gimnazijalci i dosta strukovnjaka.
Nisu svi materijal za fakultet.
Ocjenjivanje i prolaznost na ispitu nije kao u školi i "dvojka" nije opcija kakva se tamo nudi.
Profesor te može srušiti ako ne znaš jedno pitanje koje on smatra bitnim za tu materiju.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 15:50   #3
Naravno da može. Samo je upitno ima li to veze sa mozgom. Kakav je to onda profesor? Njegov je posao da te nauči a ako nije sposoban naučiti nekoga onda neka ide u pizdu maminu kopati kanale umjesto da bude "ugledni profesor". Prolaznost na ispitima je isto tako odraz njegova znanja prenošenja znanja iliti metodike između ostalog. Ne može biti da su baš svi retardirani. Ili treba promijeniti program tj. smanjiti ga jer ne postoji nitko tko može naučiti 4 000 stranice napamet. A niti 1 000. Jednostavno ne postoji.
A umjesto pad i prolaz postoje ocjene od 1-5 što oni izgleda ne znaju. Kod mene na jednom ispitu moraš imati 95% da bi uopće mogao ići na usmeni. Kakve to ima veze s mozgom?
__________________
Pravo je znanost? :lol: :rofl: :kidaseodsmijeha: :rigo:
Hrc is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 15:56   #4
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Nisam znanstvenik no branit ću.
Prošle godine fakultete besplatno su upisali skoro svi gimnazijalci i dosta strukovnjaka.
Nisu svi materijal za fakultet.
Ocjenjivanje i prolaznost na ispitu nije kao u školi i "dvojka" nije opcija kakva se tamo nudi.
Profesor te može srušiti ako ne znaš jedno pitanje koje on smatra bitnim za tu materiju.
Ne samo to. Iako se radi o Tatjani Josipović (a svi znamo tko je ona), mediji se nisu raspisivali o nekim drugim profesorima s pravnom fakulteta u Zagrebu. Spomenuo bih recimo profesora Vjekoslava Miličića kojeg se mnogo studenata s prava itekako sjeća, ali ne baš u pozitivnom svjetlu. Ima njih mnogo tamo o kojima bi se štošta dalo napisati, ali eto - prezime Josipović ima svojih prednosti i mana očito.

Cika Strile
__________________
I believe in God, but the only man I am afraid of is Keyser Soze
Life is a road of many signs
Cika Strile is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 16:00   #5
Quote:
Hrc kaže: Pogledaj post
A umjesto pad i prolaz postoje ocjene od 1-5 što oni izgleda ne znaju. Kod mene na jednom ispitu moraš imati 95% da bi uopće mogao ići na usmeni. Kakve to ima veze s mozgom?
Pa? Ja sam imal ispit na kojem si na pismenom moral imati 100% da dođeš do usmenog. Sasvim korektno - pitanja na pismenom su bila temeljno znanje, koje se moralo u potpunosti svladati. Kad si došel na usmeni, onda si "zaslužival" ocjenu. Ili pad, ak si govoril gluposti.
__________________
Sve ima kraj. Osim hrenovki. One imaju dva kraja.
darthraven is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 16:02   #6
Nije to slučaj samo sa Pravnim fakultetom i Josipovićkom nego na svakom fakultetu ima takvih fafana.

Ustvari, ja sam čudan jer se čudim takvima koji to opravdavaju.
__________________
Pravo je znanost? :lol: :rofl: :kidaseodsmijeha: :rigo:
Hrc is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 16:03   #7
Quote:
Hrc kaže: Pogledaj post
Ajde da sada vidim sve one dušebrižnike znanstvenike koji predaju na fakultetima kako će braniti ovu nebulozu.
Nema tu obrane. Opseg gradiva im se, koliko znam, bitno povećao u odnosu na ono što su pravnici imali prije 20-tak godina, a metodologija, način rada, mogućnost provođenja bolonje (male grupe, vježbe i sl.) uopće nisu provedeni.

Fakulteti se ovako pretvaraju u malo zahtjevnije srednje škole. Učiš i polažeš.

Ja na državnom faksu imam grupu od 200 studenta. Tu od studiranja nema ni "s", to je ex katedra rad temeljen na prijenosu čistih podataka. Na privatnoj visokoj školi imam grupu od 10, gdje mogu vidjeti dok predajem svakog studenta kako prihvaća, da li je nešto zapeo, popričamo, ljudi daju svoja iskustva i tako dalje. Sasvim druga koncepcija.

S tim da ne predajem na pravnim fakultetima.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 16:05   #8
Quote:
Hrc kaže: Pogledaj post
Ili treba promijeniti program tj. smanjiti ga jer ne postoji nitko tko može naučiti 4 000 stranice napamet. A niti 1 000. Jednostavno ne postoji.
A umjesto pad i prolaz postoje ocjene od 1-5 što oni izgleda ne znaju. Kod mene na jednom ispitu moraš imati 95% da bi uopće mogao ići na usmeni. Kakve to ima veze s mozgom?
Postoje ljudi, pa neki ljudi su prošli taj ispit. Doduše njih 8%, ali ipak postoje. Drugo je pitanje što ako studenti ne dolaze na predavanja, ne dolaze na konzultacije, ne uče iz službene literature (koja nije 4 000 stranica, nego nekih 1 000 za GP II) što sa takvim studentima, da li ih treba pustiti samo zato što ih ima puno?

Koliko je od ovih 92% kojih je palo redovito slušalo predavanje prof. Josipović, koliko ih je dolazilo na konzultacije.... jako malo, vjerojatno manje od 8% i što da se s njima radi, da ih se sakuplja po obližnjim kafičima i shoping centrima ili da im se tamo organizira predavanje
Chakotay.zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 16:16   #9
Građansko je teško i opširno, nekima se ne uči, a desi se da profesoru nisi simpa ili da ima loš dan i da se iživljava, sve to i zasebno može dovesti do pada a kad još staviš te tri stvari na kup- to ti je to- u tom slučaju pad ti ne gine.

Osim toga na toj katedri već dugo vlada pravilo da prolaznost ne smije biti iznad 0,02% to bi im narušilo image

Zadnje uređivanje Libertango : 07.06.2011. at 16:22.
Libertango is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 16:17   #10
Ne vidim nikakav problem u navedenom. Srećom, profesori ne puštaju svaku budalu da položi tek tako GP. 8-9% po terminu je sasvim fina prolaznost za GP. Da je tolika i u cijelom ispitnom roku, opet bi bilo u redu. Tako da su ovi napadi samo proziran napad na profesore i treba ih ignorirati.
Harvey_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 16:18   #11
Quote:
Chakotay.zg kaže: Pogledaj post
Postoje ljudi, pa neki ljudi su prošli taj ispit. Doduše njih 8%, ali ipak postoje. Drugo je pitanje što ako studenti ne dolaze na predavanja, ne dolaze na konzultacije, ne uče iz službene literature (koja nije 4 000 stranica, nego nekih 1 000 za GP II) što sa takvim studentima, da li ih treba pustiti samo zato što ih ima puno?
Ma problem je drugdje - ovo nije prva godina gdje imaš selekciju onih koji žele raditi i onih koji ne žele raditi. Ovo su ljudi koji su uredno položili Rimsko i još neke teške predmete i nekako mi ne čini da su se baš ulijenili na GP II. Da se tako nešto meni dogodi na mislim III. godini, kao predavač bih se dobro zamislio.

Ja si za svaki kolokvij pratim da li je bilo nerazumljivih pitanja, za ispitne rokove pratim upravo ljude za koje vidim da su mi aktivni na predavanjima - i ako ti ljudi imaju probleme, onda i ja imam problem. Ne govorim dakle o onima koji kada ih se prozove za nazočnost šmugnu u birtiju. Ali moraš pratiti prolaznost i zapitati se ako nešto nije u okvirima, posebno na višim godinama.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 16:32   #12
Kao prvo GP2 ima oko 2000 stranica. Ja bih volio vidjeti nekoga tko može naučiti 2000 stranica i da zna odgovoriti na svako pitanje!

Ispiti na pravu su stvarno loše smišljeni. Gradivo je stvarno ogromno a na usmenom padneš ukoliko ne znaš odgovor na jedno jedino pitanje. Istina jest da nisu svi profesori takvi da će te rušiti na prvom pitanju koje ne znaš ali mnogi to rade.

60-80% za prolaz na pismenom na Pravnom fakultetu jest mnogo teže postići nego na mnogim drugim fakultetima iako i oni, možda, traže isti postotak. A razlog tomu jest ogromna literatura. Nije isto naučiti 200-300 stranica teksta (ili čak i manje) na mnogim drugim fakultetima i 700 stranica pa na više na pravnom fakultetu!!! To je ogromna razlika.

Meni je je još ostalo 3 ispita do kraja faksa ali ću zavijek zapamtiti GP koji sam polagao u komadu. To je živi užas koji sam ja polagao 2 godine i profesori će morati nešto promijeniti ukoliko stvarno žele da Bolonja zaživi u stvarnosti a ne samo na papiru. Na pravom fakultetu u Zagrebu Bolonja je samo zaživjela što se tiče paprenih cijena za bodove ali na drugim aspektima bolonje oni moraju još puno raditi.
Drakon is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 16:37   #13
@Vojky A čuj novinari su iz nekog razloga naveli GP II i prof. Josipović, no ista je stvar i sa GP I i sa ostalim profesorima na toj katedri, jednako tako je i prolaznost mala na drugim težim ispitima, recimo na GPP je također prolaznost mala. Prije dok je Građansko pravo bilo jedan ispit, tada je prolaznost bila i još manja. Ja se sijećam da je bilo dana da je u kabinet prof. Josipović ušlo deset ljudi i svih deset palo i to je bilo to za taj dan. Sljedeći dan možda jedan od deset prođe i tako kod svih ostalih.

@Drakon ako ti je ostalo još tri ispita onda si i ti taj koji je prošao GP pa ako želiš vidjeti osobu koja je to naučila, pogledaj u ogledalo
Chakotay.zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 16:54   #14
Quote:
Chakotay.zg kaže: Pogledaj post
@Drakon ako ti je ostalo još tri ispita onda si i ti taj koji je prošao GP pa ako želiš vidjeti osobu koja je to naučila, pogledaj u ogledalo
Hvala na komplimentu ali ni ja nisam znao sve kada sam položio GP. Gradivo je jednostavno ogromno i mogao sam i taj put pasti da se je neko pitanje potrefilo. Hvala bogu pa se to nije dogodilo
Drakon is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 17:02   #15
ajt da se barem u ovom kontekstu dotaknulo u sveti gral pravnog faxa

i nije ona jedina takva...85 posto ispita na pravnom su takvi..prolaznost mizerna a profesori se furaju na neku uber elitu...kao ne moze svatko nauciti...ma daj

ne znam kako je sada, ali kad sam ja polagala GP, imali smo 4000 stranica literature plus zakonske tekstove mozda su sad malo skresali.

kako to da nije zazivjelo ocijenjivanje profesora? po bolonji je to jedan od uvjeta kako bi se ocijenio finalni rad profesora sa studentima.

recimo, u europskom visokoskolskom sustavu, profesori se itekako potrude da SVATKO skuzi o cemu to oni pricaju i kako savladati gradivo. jer nakon par negativnih ocjena od strane studenata, slijede sankcija a krajnja sankcija je otkaz.
__________________
Sometimes I feel like throwing my hands up in the air
I know I can count on you When food is gone You are my daily meal
voorn7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 17:07   #16
Quote:
voorn7 kaže: Pogledaj post
recimo, u europskom visokoskolskom sustavu, profesori se itekako potrude da SVATKO skuzi o cemu to oni pricaju i kako savladati gradivo. jer nakon par negativnih ocjena od strane studenata, slijede sankcija a krajnja sankcija je otkaz.
Da, ali i profesoru onda moraš dati uvjete za rad. A ne kao jedan moj poznanik kojemu Ministarstvo prigovara da mu ljudi imaju prevelike satnice i da uzima previše vanjskih, ali mu ujedno i ne odobravaju nove ljude (da se razumijemo - školuju inženjere koji i danas nalaze posao, tako da nisu neki suficitarni).
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 18:26   #17
Ljudi,kupujte tamo di vas cijene Npr. ekonomski ili saobračajni fakulteti u Zagrebu
Warg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 18:31   #18
Quote:
voorn7 kaže: Pogledaj post
recimo, u europskom visokoskolskom sustavu, profesori se itekako potrude da SVATKO skuzi o cemu to oni pricaju i kako savladati gradivo. jer nakon par negativnih ocjena od strane studenata, slijede sankcija a krajnja sankcija je otkaz.
kao i kod mase drugih stvari "sredisnjice" donose pravila i zakone bez kontakta sa strukom, odnosno uzimanja u obzir stvarnog stanja na terenu. Bolonja se propisala, ljudi (posebno koordinatori) se oko toga naradili, al prekticnih mogucnosti (sredstva, broj uposlenika, jadajada..) da se nastava kvalitetno odvija po toj zamisli nema. Profe su se od pocetka bunile na bolonju...
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 18:32   #19
Ne znam što je, ali je definitivno pokazatelj da nešto na tom fakultetu ne štima kako treba.
Grupa Queen is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 18:39   #20
Quote:
Hrc kaže: Pogledaj post
Naravno da može. Samo je upitno ima li to veze sa mozgom. Kakav je to onda profesor? Njegov je posao da te nauči a ako nije sposoban naučiti nekoga onda neka ide u pizdu maminu kopati kanale umjesto da bude "ugledni profesor". Prolaznost na ispitima je isto tako odraz njegova znanja prenošenja znanja iliti metodike između ostalog. Ne može biti da su baš svi retardirani. Ili treba promijeniti program tj. smanjiti ga jer ne postoji nitko tko može naučiti 4 000 stranice napamet. A niti 1 000. Jednostavno ne postoji.
A umjesto pad i prolaz postoje ocjene od 1-5 što oni izgleda ne znaju. Kod mene na jednom ispitu moraš imati 95% da bi uopće mogao ići na usmeni. Kakve to ima veze s mozgom?
Nije posao profesora da te nauci. To je osnovna pogreska prilikom promatranja ovog problema.

Kao drugo, ako ne postoji nitko tko moze nauciti, kako onda nije proslo 90% ljudi, a ne svih 100%?

Postoje ocjene, no znati se mora. Ispit na fakultetu ne smije se svoditi na to da znas dio gradiva i prodjes. Moras baratati svim, a tek o stupnju baratanja gradivom moze ovisiti ocjena. Postoji mnogo ispita na kojima nisi mogao proci a da nisi znao sve sto su te pitali. Do kojih detalja si isao, o tome ti je ovisila ocjena, ali ako nisi znao, vidimo se sljedeci put. I to je jedino ispravno i pozeljno.
MučkoĐubre is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:12.