Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.10.2010., 22:54   #1
Atila the Hun

Bas citam knjigu Junaci i zločinci.I nikako da uspijem shvatiti kako je jedan nomadski narod poput Huna uspio pobijeđivati u ratu dobro organizirani rat protiv Bizanta,jel mi netko može objasniti
Papagajzp is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 15:01   #2
čekaj kaj nema serija "Heroes and Villians" ? Kaj ti to čitaš pisanu verziju te serije?
Alsam Lud is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 16:16   #3
XD.Knjiga se zove junaci i zločinci pisac je Frank McLyn koji je specijaliziran za vojnu povijest
Papagajzp is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 16:58   #4
Quote:
Papagajzp kaže: Pogledaj post
Bas citam knjigu Junaci i zločinci.I nikako da uspijem shvatiti kako je jedan nomadski narod poput Huna uspio pobijeđivati u ratu dobro organizirani rat protiv Bizanta,jel mi netko može objasniti
To je i mene dugo vremena mučilo, pa sam bio sklon pomisliti da su Bizantinci bili totalno nesposobni. No, nije tome tako.
Čitajući Gibbona saznao sam koliku ogromnu silu je Atila mogao skupiti, a riječ je i do 400.000 ljudi pod oružjem. U njegovom napadu na ostatke zapadnog carstva Aetius ga je uspio odbiti, ali samo zato što su mu se u tu svrhu pridružili Goti i Franci.
Što se istoka tiče, u tom ratu je pobijedio Bizant. Da, on je bio pobjeđivan u bitkama, no pobjednik je onaj koji zadnji ostane stajati, a Bizant je trajao još stoljećima nakon što su Huni nestali sa pozornice.
U vezi tvog pitanja bitne su dvije činjenice.
Prva je u osobi Atile koji je uspio milom i silom podjarmiti mnoge narode koji su mu se pokorili i ratovali pod hunskim zapovjedništvom. Čim je Atila umro, svi ti narodi su se okomili na Hune koji su nakon toga u brutalno reduciranom izdanju trajali možda još svega pedesetak godina.
Druga je u samom konceptu na kojem je Bizant zasnovan. U vojnom smislu oni su se oslanjali na profesionalnu, dobro obučenu i opremljenu vojsku, koja je zbog toga bila skupa, pa nije mogla biti brojna. No zato su se, čak i više od vojske, oslanjali na diplomaciju. U slučaju Atile Bizant je pregovarao, plaćao danak, slao darove, izbjegavao konfrontaciju koliko god je mogao, otezao i čekao da ovaj umre.
Imajući u vidu ogromnu silu kojom je raspolagao protivnik, to je bila pametna taktika.

Nedavno sam saznao za zanimljivu knjigu "The Grand Strategy of the Byzantine Empire", Edward N. Luttwak, u kojoj autor objašnjava Bizantsku strategiju preživljavanja.
Ne bih sada o detaljima, no nakon što sam pročitao dio knjige dostupan na Amazonu, počeo sam o Bizantu misliti sa poštovanjem, te mi je to sada prva knjiga na listi za kupovinu.
__________________
Puno čitam, malo pišem
RIMOR is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 17:31   #5
Quote:
RIMOR kaže: Pogledaj post
To je i mene dugo vremena mučilo, pa sam bio sklon pomisliti da su Bizantinci bili totalno nesposobni. No, nije tome tako.
Čitajući Gibbona saznao sam koliku ogromnu silu je Atila mogao skupiti, a riječ je i do 400.000 ljudi pod oružjem. U njegovom napadu na ostatke zapadnog carstva Aetius ga je uspio odbiti, ali samo zato što su mu se u tu svrhu pridružili Goti i Franci.
Što se istoka tiče, u tom ratu je pobijedio Bizant. Da, on je bio pobjeđivan u bitkama, no pobjednik je onaj koji zadnji ostane stajati, a Bizant je trajao još stoljećima nakon što su Huni nestali sa pozornice.
U vezi tvog pitanja bitne su dvije činjenice.
Prva je u osobi Atile koji je uspio milom i silom podjarmiti mnoge narode koji su mu se pokorili i ratovali pod hunskim zapovjedništvom. Čim je Atila umro, svi ti narodi su se okomili na Hune koji su nakon toga u brutalno reduciranom izdanju trajali možda još svega pedesetak godina.
Druga je u samom konceptu na kojem je Bizant zasnovan. U vojnom smislu oni su se oslanjali na profesionalnu, dobro obučenu i opremljenu vojsku, koja je zbog toga bila skupa, pa nije mogla biti brojna. No zato su se, čak i više od vojske, oslanjali na diplomaciju. U slučaju Atile Bizant je pregovarao, plaćao danak, slao darove, izbjegavao konfrontaciju koliko god je mogao, otezao i čekao da ovaj umre.
Imajući u vidu ogromnu silu kojom je raspolagao protivnik, to je bila pametna taktika.

Nedavno sam saznao za zanimljivu knjigu "The Grand Strategy of the Byzantine Empire", Edward N. Luttwak, u kojoj autor objašnjava Bizantsku strategiju preživljavanja.
Ne bih sada o detaljima, no nakon što sam pročitao dio knjige dostupan na Amazonu, počeo sam o Bizantu misliti sa poštovanjem, te mi je to sada prva knjiga na listi za kupovinu.
Kad nabavis javi treba i meni takvo nes
Papagajzp is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2011., 21:16   #6
Quote:
RIMOR kaže: Pogledaj post
To je i mene dugo vremena mučilo, pa sam bio sklon pomisliti da su Bizantinci bili totalno nesposobni. No, nije tome tako.
Čitajući Gibbona saznao sam koliku ogromnu silu je Atila mogao skupiti, a riječ je i do 400.000 ljudi pod oružjem. U njegovom napadu na ostatke zapadnog carstva Aetius ga je uspio odbiti, ali samo zato što su mu se u tu svrhu pridružili Goti i Franci.
Što se istoka tiče, u tom ratu je pobijedio Bizant. Da, on je bio pobjeđivan u bitkama, no pobjednik je onaj koji zadnji ostane stajati, a Bizant je trajao još stoljećima nakon što su Huni nestali sa pozornice.
U vezi tvog pitanja bitne su dvije činjenice.
Prva je u osobi Atile koji je uspio milom i silom podjarmiti mnoge narode koji su mu se pokorili i ratovali pod hunskim zapovjedništvom. Čim je Atila umro, svi ti narodi su se okomili na Hune koji su nakon toga u brutalno reduciranom izdanju trajali možda još svega pedesetak godina.
Druga je u samom konceptu na kojem je Bizant zasnovan. U vojnom smislu oni su se oslanjali na profesionalnu, dobro obučenu i opremljenu vojsku, koja je zbog toga bila skupa, pa nije mogla biti brojna. No zato su se, čak i više od vojske, oslanjali na diplomaciju. U slučaju Atile Bizant je pregovarao, plaćao danak, slao darove, izbjegavao konfrontaciju koliko god je mogao, otezao i čekao da ovaj umre.
Imajući u vidu ogromnu silu kojom je raspolagao protivnik, to je bila pametna taktika.

Nedavno sam saznao za zanimljivu knjigu "The Grand Strategy of the Byzantine Empire", Edward N. Luttwak, u kojoj autor objašnjava Bizantsku strategiju preživljavanja.
Ne bih sada o detaljima, no nakon što sam pročitao dio knjige dostupan na Amazonu, počeo sam o Bizantu misliti sa poštovanjem, te mi je to sada prva knjiga na listi za kupovinu.
Uz to rimska vojska nije poznavala stremen i glavnina vojske im je uvijek bila pješaštvo.A nije lako kad na tebe navali stotinjak tisuća konjanika i jos k tome ne zalijecu se vec te iz daljine gađaju strelicama.Oni nisu bili nekakvi seljaci koji su odjednom dosli na konje oni tu vještinu razvijaju narastajima a pjesastvo ako ga je i bilo to su bili ti pokoreni narodi.Oni su putovali na konjima,jeli na konjima,vecinu svoga vremena provodili na konjima,nerjetko su i spavali na konjima i na kraju i umirali su na konjima.Atila je polozen u grob uspravno na konju,barem tako kaze legenda.

Zadnje uređivanje Libija i Gadafi : 24.04.2011. at 21:22.
Libija i Gadafi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2011., 21:44   #7
U vrijeme Atille većina vojske istočnog carstava bila je konjica. Nakon poraza kod Adrianopola njihova vojska se transformira iz pješačko orijentirane u pretežno konjaničku.
Hurin is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2011., 23:27   #8
Bizant(u tom smislu) u to doba nije postojao,a Rim je tada bio slab i korumpiran
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 19:52   #9
Cudno za Rimnjane koji su bili poznati po usvajanju svega sta je bilo bolje od njihovog da se nisu vise pouzdali u vec isprobanu taktiku protiv strijelaca na konju i konjickog ratovanja opcenito koje im je ostavio Ventidius Pollio.Njhov problem je po mom misljenju vise bio politickog oblika koji utjece na ratni element carstva.
__________________
..onaj tko mačeve pretopi u plugove -za drugog će orat!..
p3ro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:17.