Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci

Kućni ljubimci Za vlasnike pasa, mačaka i ostalih životinjica dragih
Podforumi: Zdravlje kućnih ljubimaca, Psi, Mačke, Udomljavanje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.07.2004., 10:41   #1
Kopnene kornjače (čančare)

U vrtu smo nasli kornjacu, i koliko se sjecam iz skole to je čančara...zanima me kako znam da li je musko ili zensko, koliko ju trebam hraniti i s cim i da li su to drustvene zivotinje-da li im treba partner??
__________________
Darta
darta is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2004., 10:57   #2
treba im sloboda...suma...priroda
__________________
ako sam veslo sisala nisam brod progutala
nivle is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2004., 10:59   #3
Daj joj vode ,pogotovo sad po vrućini ,zalijevaj je vodom pa će sama skužiti da ćeš joj ti dati vode kad joj treba.

Naše jedu salatu, paradajz, tost,kruh, voće, lubenice ...

Donesemo joj u vrt i one "jure" prema nama - tada skužim da su gladne

Uglavnom, kad bude shvatila da ju hraniš ,početi će ti se i sama približavati.
Ove naše uđu u kuću ako misle da smo ih zanemarili

Ima neka finta,kako razlikuješ jel muško ili žensko-mi imamo par-ali se sad ne sjećam više

Pitaj u pet shopu
 
Odgovori s citatom
Old 03.07.2004., 21:11   #4
samo pripazi jer su čančare ugrožena vrsta i zakonom su zaštićene

http://public.srce.hr/ptice/zast/prav02.htm

4.000, 00kn nije malo
__________________
Its amazing what goes into making something efortless
Naya is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2004., 22:34   #5
meni se čini da se muškarci i žene razlikuju po zadnje dijelu oklopa, kod guze.. žene ti to imaju nekak više zaobljeno, a dečki u obliku slova U recimo uglavnom, dečki imaju taj dio spušteniji od cura..

što se partnera tiče - ako mu/joj nađeš družicu ili druga, vidjet ćeš da su dotične životinje pravi seksualni manijaci


p.s. možeš li možda fotkati zadnji kraj kornjače, pa poslati sliku? mislim, da odredimo spol
326 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2004., 10:39   #6
Quote:
326 kaže:
meni se čini da se muškarci i žene razlikuju po zadnje dijelu oklopa, kod guze.. žene ti to imaju nekak više zaobljeno, a dečki u obliku slova U recimo uglavnom, dečki imaju taj dio spušteniji od cura..

što se partnera tiče - ako mu/joj nađeš družicu ili druga, vidjet ćeš da su dotične životinje pravi seksualni manijaci


p.s. možeš li možda fotkati zadnji kraj kornjače, pa poslati sliku? mislim, da odredimo spol
he he super...poslat cu ti sliku na pm imam ju ali kod decka na kompu pa cim ju dobijem cu ti ju poslat!!!thx!!a ako znas gdje mogu nabaviti drugu kornjacu JAVI!!
__________________
Darta
darta is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2004., 10:43   #7
Quote:
nivle kaže:
treba im sloboda...suma...priroda
Jooj imamo tako veliki vrt...park!!Dobro je njoj cak ima i kucicu i spava u njoj! Dobro je njoj ne brini...nemam ju di pustit sve je puno groznih ljudi okolo koji sigurno vole juhu od kornjace Sve je super s njom samo joj zelim pokloniti frenda/frendicu
__________________
Darta
darta is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2004., 11:02   #8
ok onda sto prije nabavi par da se vesele
__________________
ako sam veslo sisala nisam brod progutala
nivle is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2004., 23:27   #9
Wink

SAZNALA SAM!Moja kornaca je musko, ne voli vodu i ako netko ima zenku viska dolazim po nju!!
__________________
Darta
darta is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2008., 16:14   #10
Kada čančara stavlja jaja u zemlju?

Kao i što je naslov teme ja bih htio znati kada kornjaca čančara stavlja jaja u zemlju i koliko jaja stavi u zemlju.
Znam da su kornjace čančare zašticene ali ja sam svoju našao na cesti
Moja je žensko a od susjeda sam dobio mušku kornjacu samo za vrijeme parenja.
Dini is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2008., 20:44   #11
Čančare se pare neposredno nakon zimskog sna, u lipnju. Kada mužjak osjeti potrebu za parenjem, krene u potragu za odgovarajućom ženkom. U vrijeme parenja spremne ženke ispuštaju osobite mirise, raspoznatljive samo čančarama, pomoću kojih ih mužjaci mogu lakše pronaći.

Nakon što pronađe pogodnu ženku započinje ritual parenja. Mužjak najprije započne njušiti i povremeno lagano grickati ženku, nakon čega ona obično počinje trčati pred njim. Nakon nekog vremena ženka zastane, a mužjak joj ponovno počne grickati prednje noge i glavu, koje ona uvlači u oklop kako bi se zaštitla od njegovih ugriza. Mužjak ovom prilikom zna biti vrlo agresivan, a ugrizi mu često znaju biti vrlo snažni. Cijelo ovo vrijeme mužjak se pokušava spariti s ženkom naskačući joj s leđa. Ukoliko ženka prihvati mužjaka, parenje započinje i tom prilikom mužjak ispušta glasove nalik pištanju, dok se ženka u principu ne glasa.

Tijekom parenja ženka se cijelo vrijeme pomalo pomiče prema naprijed, a on ide za njom i naskakuje je. U slučaju da ženka ne odgovara na udvaranje, mužjak zna biti vrlo agresivan prema njoj. U mužjaka se sperma stvara tijekom ljeta i ostaje kroz hibernaciju do slijedećeg proljeća i parenja, a kod ženke se također jaja počinju ljeti razvijati i razvoj im se dovršava na proljeće.

Prije krajnjeg razvoja ljuske ono biva oplođeno. Također, ženka se ne mora svaki puta pariti da bi jaja bila oplođena, jer ima sposobnost čuvanja sperme u sebi do četiri godine. To znači, da čak i ako nema mužjaka oko sebe, može sama oploditi svoja jaja u razdoblju od jedne do tri godine od kada je primila spermu.


Nakon parenja i oplodnje ženka počne tražiti pogodno mjesto za polaganje jaja. Najprije vrhom čeljusti počne pipati zemlju i zagrebavati zemlju prednjim nogama. Kada pronađe neko zaklonjeno, suncu izloženo mjesto u rahloj zemlji započne stražnjim nogama kopati jamicu. U njoj odloži 3 – 15, obično 6 – 8 bijelih ovalnih ili okruglastih jaja, veličine golubljih. Cijeli proces polaganja jaja, od početka kopanja, polaganja i zatrpavanja jamice traje oko 3 sata. Nakon što zatrpa rupu, završavaju njene materinske brige.

Čančarina jaja ostaju dugo u zemlji; u idealnim uvjetima inkubacija traje između 8 i 11 tjedana (60 do 90 dana), mladunci iz jaja izlaze u rujnu. Što je temperatura zraka niža, to inkubacija dulje traje. Idealna temperatura za inkubaciju je 30° - 31,5°C i u tim se uvjetima najčešće izliježu mladi miješanih spolova.

Nakon što dovrši embrionalni razvoj u jaju, mladunci počinju izlaziti van. Obično taj proces traje od 8 – 24 sata. Ponekad svi mladunci ne izađu u isto vrijeme van, neki izađu i dan kasnije. Probijanje iz ljuske jaja i izlazak iz gnjezdišta nisu nimalo lagan zadatak, treba se probiti i kroz sloj zemlje kojim su pokriveni. U svojim prvim trenucima izlaska iz jaja oklop im je skroz zgužvan i naboran od sklupčanog položaja u jajetu. Kada se izlegu, veličine su 30 – 40 mm i sa 6 – 8 g težine prepuštene same sebi, ali jako aktivne i živahne i odmah spremne za samostalan život. Istog se trenutka počnu kretati, a kroz par sati, odnosno dana, oklop im se izravna i svakim danom postaje čvršći. Rastu polako, pa će veličinu svoje roditelje dostići tek za 5 - 7 godina.


preuzeto sa Wikipedije
sivi_machor is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2008., 15:56   #12
hvala na odgovoru ali me zanima još nešto kornjača stavlja jaja u hlad ili na mjesto na kojem skoro uvijek ima sunca.
Quote:
Najprije vrhom čeljusti počne pipati zemlju i zagrebavati zemlju prednjim nogama. Kada pronađe neko zaklonjeno, suncu izloženo mjesto u rahloj zemlji započne stražnjim nogama kopati jamicu.
ovdje piše u hladu ali moja je jucer sa vrhom celjusti pipala zamlju na mjestu di je sunce i u tvrdoj zemlji ali nije položila jaja .
Dini is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2008., 17:44   #13
zaklonjeno, suncu izlozeno mjesto je mjesto koje je "skriveno", odnosno gdje nema opasnosti za potomke i gdje sija sunce
sivi_machor is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2008., 21:08   #14
znaci na suncu
Dini is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2008., 21:33   #15
tako pise
sivi_machor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2008., 16:48   #16
sada razumijem da na suncu ali kako može biti zaklonjeno.Jer inace zaklonjena mjesta su u hladu
Dini is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2008., 09:41   #17
Čančare kod tete u vrtu su se parile krajem ljeta. Koji je to živi piš Mužjak se glasa i stenje vrlo glasno
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2008., 15:30   #18
Evo opet mene u ovoj temi,bilo je ono tocno da kornjaca stavlja jaja u zemlju na mjesto koje je izloženo suncu jer sam ja jucer vidio svoju kako stavlja jaja.Stavila je nekih 7-8 jaja i zatrpala.
Dini is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2008., 17:26   #19
Kornjaci je potrebna hrana sa kalcijem da bi joj se razvio oklop.Da li znate koja je hrana bogata kalcijem a da kornjaca jede
Dini is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2008., 19:57   #20
Evo ja mogu iz iskustva potvrditi, moje na moru su polagale jaja u zemlju na mjesto na kojem inače ima sunca, ali nije bilo nešto zaklonjeno. Položi jedno 5-6 jaja, koliko se sjećam. Kad ti male kornjače izađu van bit će velike kao kovanice od 5 kuna, doslovno! I imaju jako nježan oklop, uopće nije čvrst! Rastu vrlo sporo, tek nakon 3-4 godine će se taj oklop malo stvrdnuti i kornjača biti primjetno veća od one koja se netom izlegla.

E da, i moje su se parile non stop
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:20.