Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.10.2012., 08:41   #1
A što kad vas netko bez posla zamoli pozajmicu



Pozajmice postoje razne: ulaganje u tuđi posao, pozajmljivanje nekom bliskom do plaće, pozajmica uz kamatu ...a što kada vas netko tko je bez posla zamoli za pozajmicu? Neovisno o stupnju prijateljstva i mišljenju o osobi, nije izgledno da ćete taj novac vidjeti u skorije vrijeme (jer je već "ispucan" dozvoljeni minus, a posla baš i nema na vidiku). S jedne strane želiš pomoći prijatelju u nevolji, s druge strane javlja se zli glasić u glavi koji kaže "ima imovinu pa neka je proda, nisi ti kriva za njegovu financijsku situaciju imao je daleko bolju startnu poziciju u životu pa je nije iskoristio, radije sačuvaj te novce tko zna kad će tebi zatrebati", pa onda dobri glasić "da, ali da se ti nađeš u takvoj situaciji valjda bi ti netko pomogao"

Osobno sam se jako opekla na tim "malim" pozajmicama, postoje ljudi koji su još uvijek dužni, neki kojima sam posudila 100-200 kn čak to više ni ne spominju .. možda je najveći problem to što znam da takve stvari trajno narušavaju prijateljstvo? A s druge strane mene je neugodno podsjećati te ljude da mi duguju novac

što napraviti?
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 09:16   #2
Ne znam što bih rekla.

Posudila bih ovisno o osobi i cifri.
Ako mi je iznos prevelik i ne mogu si to priuštiti ne bih, ako nije bih.
Naravno, bitnija stvar je tko je osoba koja me traži.
Ako je netko koga stvarno volim posudit ću, ako je netko onako neću.
__________________
After this we have to rewrite all definitions of what awesome stands for.
Morticia Addams is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 09:46   #3
Quote:
sunčica kaže: Pogledaj post
A s druge strane mene je neugodno podsjećati te ljude da mi duguju novac
Ovo mi se čini kao moguće dobra fora - posuditi onima koje ti neće biti neugodno pitati kad ti misle vratiti i mogu li ti uopće vratiti novac.

Ne znam. Nema tu univerzalnog odgovora jer nema baš ni univerzalne situacije - sve ovisi o tome u kojoj situaciji te netko zamoli za posudbu, tko te zamolio, kakva je trenutno tvoja financijska situacija, možeš li si priuštiti da ostaneš i bez tih novaca i tog bića...

Ponekad ljudi sitnije iznose (a nekim je sitan iznos i par stotina kuna koje spominješ) stvarno zaborave i nisu zbog toga grozni već samo rastreseni ponekad.
Na poslu često znamo posuđivati za gablec kad netko zaboravi novčanik, nije stigao na bankomat,... Puno nas je i često se nekom posuđuje pa zato pišemo i podsjećamo jedni druge i nitko se zbog toga nije naljutio.
darkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 10:15   #4
Do sad sam imala jedno ali vrijedno negativno iskustvo s pozajmicom i to osobi koja je radila i uredno dobivala plaću. Bilo mi je neugodno pitat za svoje novce, na kraju sam ih dobila s velikim zakašnjenjem i ostala posrana jer sam se uopće usudila tražit.

Malo sam oprezna po tom pitanju od tada, ali svejedno mislim da bih posudila novce osobi koju dobro poznajem, kojoj to stvarno treba i koja je u gabuli. Ne znam, nekak se vodim pod onim "a šta ako se i ja danas-sutra nađem u takvoj situaciji".
__________________
Dvije stvari opisuju čovjeka: strpljenje kad nema ništa i ponašanje kad ima sve.
kokosh_anel is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 10:22   #5
Quote:
sunčica kaže: Pogledaj post
...a što kada vas netko tko je bez posla zamoli za pozajmicu? ...
ponuditi mu neki poslić da zaradi tih 100 - 200 kn

kad je netko u stvarnoj gabuli, i nije izgledno da će novac biti vraćen, radije mu novac dam nego da posuđujem
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 10:53   #6
Ovisi kome mislite pozajmiti.Ja sam posudila susjedi koja je zaposlena i kad sam je nakon 2 mjeseca podsjetila da mi vrati novce jer mi trebaju naljutila se i više neće razgovarati sa mnom.Odvratno je kad druge moraš moliti za svoje novce...
Uglavnom,imam samo neugodna iskustva s tim.
nina88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 10:57   #7
Quote:
baja kaže: Pogledaj post
ponuditi mu neki poslić da zaradi tih 100 - 200 kn

kad je netko u stvarnoj gabuli, i nije izgledno da će novac biti vraćen, radije mu novac dam nego da posuđujem
ovo s poslicem mi se cinbi super samo ako je u pitanju stvarno bliski prijatelj. u suprotnom ispada da vec u startu mislis da ti ta osoba nece vratit posudjeno

recimo, tokom faksa bi mi stariji brat cesto kapnuo koju kunicu u zamjenu za temeljito ciscenje stana. dobro meni, dobro njemu.
iako, dao bi mi lovu svejedno, a i ja bi mu ocistila stan s parama ili bez. volimo se.

zasad sam se nasla u situaciji da sam lovu bas dala, a ne posudila, samo roditeljima i braci.

posudjivat prijateljima i poznanicima? joj, ne znam. ovisi koliko je gadna situacija. radije ne. ali ako su u pitanju zdravstveni problemi, pomogla bih.
Blentava is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 11:04   #8
Quote:
blentava kaže: Pogledaj post
ovo s poslicem mi se cinbi super samo ako je u pitanju stvarno bliski prijatelj. u suprotnom ispada da vec u startu mislis da ti ta osoba nece vratit posudjeno
ako tako mislim, tako ću i reći
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 11:08   #9
posudila sam, i vratit će mi kad joj kažem da mi treba
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 11:12   #10
ovisi o kome se radi
svega par ljudi bi posudila bez problema koliko treba/imam (i bez nekog roka - osim ako i ja bas ne dodjem u neku jako losu financijsku situaciju)
Peppa Pig is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 11:17   #11
Quote:
baja kaže: Pogledaj post
ako tako mislim, tako ću i reći
stvarno? ja ne bih mogla.
Blentava is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 11:27   #12
Quote:
blentava kaže: Pogledaj post
stvarno? ja ne bih mogla.
stvarno
u ljude, koji me okružuju, imam različite stupnjeve povjerenja
ako mi netko nije baš blizak i procijenila sam novac neće/ne može vratiti onda ću mu otvoreno ponuditi biznis
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 12:06   #13
Ne posuđujem, sa tim sam se dosta opekao, sad lovu ili dajem ili ne posudim. Rijetke su osobe kojima bih baš posudio novce.
__________________
Carpe diem!
I'm starting with the man in the mirror. :)
tvuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 12:11   #14
posuđujemo samo familiji u principu, ili jako bliskim prijateljima
i to nisu neki basnoslovni iznosi već oni manji i realniji da će ti ga taj netko vratiti

ova prva rečenica mi zvuči ko da smo neka mafija ali tako sam odgojena, ako meni nešto treba da se uvijek prvo obratim roditeljima i tako i funkcioniram
nisam imala neugodnih iskustava, uvijek su mi svi vratili do zadnje lipe
ali velim, ne posuđujem nekim tamo random poznanicima već samo ljudima kojima stvarno vjerujem

na stranu to što trenutačno nisam u financijskoj situaciji da nekome posudim ni za kavu
__________________
..generally an egocentric introvert with masses of self love and self loathing in equal measure..trying to stay sane is like a full time hobby.
electric_barbarella is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 17:48   #15
Meni je nevjerojatno to kako se netko može uvrijediti ako ga pitaš za svoje novce... A pogotovo to koliko vas je spomenulo takav primjer! Osobno, dala bi ili posudila novce jedino ljudima u koje imam puno, puno povjerenja... Nikakvi susjedi, rođaci i sl.
Kamena is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 19:31   #16
Ako netko nema ni za kruh ili mu prijeti isključivanje struje, vode, plina.. dam lovu.Dam...ne posuđujem.Koliko mogu.
Kako će mi netko u takvim problemima vratiti to ? I još da je time opterećen ?
Dam lovu i amen.Vrati ili ne nebitno.Bitno da se požar ugasi.
pozitivax is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 19:54   #17
Mislim da je kod posuđivanja bilo kome uvijek najbolje ić po onoj "Nikad nemoj posudit više no što možeš poklonit"
__________________
Prvo reci ne, onda pregovaraj
Ange ou Demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 19:59   #18
Quote:
sunčica kaže: Pogledaj post


Pozajmice postoje razne: ulaganje u tuđi posao, pozajmljivanje nekom bliskom do plaće, pozajmica uz kamatu ...a što kada vas netko tko je bez posla zamoli za pozajmicu? Neovisno o stupnju prijateljstva i mišljenju o osobi, nije izgledno da ćete taj novac vidjeti u skorije vrijeme (jer je već "ispucan" dozvoljeni minus, a posla baš i nema na vidiku). S jedne strane želiš pomoći prijatelju u nevolji, s druge strane javlja se zli glasić u glavi koji kaže "ima imovinu pa neka je proda, nisi ti kriva za njegovu financijsku situaciju imao je daleko bolju startnu poziciju u životu pa je nije iskoristio, radije sačuvaj te novce tko zna kad će tebi zatrebati", pa onda dobri glasić "da, ali da se ti nađeš u takvoj situaciji valjda bi ti netko pomogao"

Osobno sam se jako opekla na tim "malim" pozajmicama, postoje ljudi koji su još uvijek dužni, neki kojima sam posudila 100-200 kn čak to više ni ne spominju .. možda je najveći problem to što znam da takve stvari trajno narušavaju prijateljstvo? A s druge strane mene je neugodno podsjećati te ljude da mi duguju novac

što napraviti?
Pa lijepo reci da nemaš.
Ako sloviš kao netko s puno novaca, onda reci da sve držiš u zlatnim polugama/dionicama Applea/vezanoj štednji jer kuna i euro nisu sigurni.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 22:20   #19
Ja mislim da je prošlo vrijeme posuđivanja novaca,možda nešto malo sitno tipa nemam za kavu pa onda ja platim...
Ljudi su prije više posuđivali novce jedni drugima a danas kad imaš banke i kartice u koje čak imaš dozvoljene minuse
posuđuj od njih ako osoba nema karticu znači nema primanja ne bi imala ni banci odakle vratiti pa kako će meni?
eelli is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 23:11   #20
jako dugo me nitko nije pitao.
dva puta sam nekome posudila i oba puta mi je bilo vracano na jedvite jade, iako su si doticne osobe redovito kupovale ne bas potrebne stvari u vrijeme dok su meni bile duzne.
mislim da bi moj odgovor bio: zao mi je, ali zbilja mi nije zgodno.
ako bi osobi bas bilo nuzno za zdravlje i ako bi se radilo o svoti koju mogu podnijeti, onda bih posudila ili platila sto treba, ako bi to bio netko do koga mi je uopce stalo.
radije anonimno dam u dobrotvorne svrhe, pa bar nista ne ocekujem nazad.
Hannah 3 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:06.