Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2014., 21:54   #9081
Quote:
charlizeos kaže: Pogledaj post
kolika ti je rata sada u CHF i koliko je bila prije?

kolegica je digla kad i ja kredit, ja u pbz, ona u hypo, ja 60000 € ona 50000€, njena prva rata je bila oko 2000 kn, zadnja 2700, moja prva oko 2200, zadnja 3400, njena sadašnja je 2200, a moja bome 2800
ja stvarno ne kužim kako su oni to računali
Digla sam 2006.g krajem (prva rata u 12.mj.) 48000Eura, a rata mi je bila 1830kn (tako nešto) ali na 30godina. Prije smanjenja mi je bila cca 2650kn, a sad če biti cca2150kn. Sve ovisi na koliko godina i u kojem ti je sad odnosu kamata-glavnica.
stasja is offline  
Old 16.01.2014., 21:55   #9082
Quote:
stasja kaže: Pogledaj post
Digla sam 2006.g krajem (prva rata u 12.mj.) 48000Eura, a rata mi je bila 1830kn (tako nešto) ali na 30godina. Prije smanjenja mi je bila cca 2650kn, a sad če biti cca2150kn. Sve ovisi na koliko godina i u kojem ti je sad odnosu kamata-glavnica.
e da, na stranicama Udruge Franak imaš pojašnjenje s kalkulatorom izračuna
stasja is offline  
Old 17.01.2014., 00:36   #9083
Quote:
spirou kaže: Pogledaj post
jeli ti uopće to bio uvjet u ugovoru kad si potpisivao ugovor o kreditu?
recimo meni je kamata u ZABI bila nešto viša nego u PBZ
ali u PBZu sam morao imati status klijenta, dok to u zabi nije bio uvjet
uzeo sam kredit iz toga razloga u zabi
i danas mi postavljaju fixnu kamatu na 5,8 (ili koliko već) i umanjuju je za 0,8 jer sam klijent????

odakle im pravo ucjenjivati me SADA da budem klijent (jer to je ucjena),a kad sam potpisao ugovor jasno je bilo da kamatu ne određuje to jesam li klijent ili ne

Spirou,
kada sam sklopio ugovor uvjet u ponudi je bio da sam klijent banke. Da ne bi bilo nesporazuma, klijent banke je podrazumjevao da se redovito prima plaća na tekući račun u banci, a ne da se ima samo otvorene račune i nekakav mjesečni promet po računima (bilo je i takvih banaka).

No, u ugovoru se status klijenta ne spominje, odnosno nije uvjet ugovora. Banka je taj status zapisala u svoj sustav i prati da li mi redovno stiže plaća. Nešto nakon drugog povećanja kamata (4,5% --> 5,2% -->5,8%), digla se dreka upravo oko statusa klijenta (netransparentnost i neravnopravnost) i status klijenta je parametriziran, odnosno počinje se prikazivati kao olakšica na kamatu iz standardne ponude (one bez klijenta).

U stvari ponude su pisane na način: ima 1 ponuda koja ima opciju ako si klijent umanjujemo ti kamatu. Nažalost ZABA i dalje prati taj trend. Priznajem da nisam vidio nove ugovore (baš bih mogao zatražiti od bankarice jedan primjerak) ali vjerujem da i dalje tupe fiksni dio umanjen olakšicom po statusu klijenta odlukom banke, jer tu istu priču tupe i nama "starim" dužnicima.

Banke su trebale učiniti sljedeće (neke jesu): imati 2 ponude: 1. jesi klijent jedna fiksna kamata i 2. nisi klijent druga fiksna kamata. Upiše se uvjet u ugovor i definira se fiksni i varijabilni dio kamate. Prekši li se uvjet, raskida se ugovor.

No, banke su se našle totalno zbunjene zahtjevom da se usklade sa ZoPK-om 1.1.2013., jer se pojavljuje fiksni i varijabilni dio kamate, te zakon dodatno nalaže da su dužne uskladiti sve stare ugovore. To u praksi znači izmjenu ugovora, a to znači pozovi dužnika na novi ugovor i solminiziraj ga u bančinom trošku. Da su to napravile mogle su svakom u ugovor staviti uvjet klijenta. E, to su banke pokušale (i uspjele) izbjeći do tužbe Udruge Franak. One banke koje imaju u ponudi opciju na status klijenta, kamatu definiraju kao diskreciono pravo banke temeljem Odluke. No, to se kosi sa ZoPK-om u dijelu oko definiranja varijabilnog dijela, jer na odluku o tome da li si klijent ili ne, možeš utjecati osobnom željom (dobiješ ili ne dobiješ olakšicu) ili može utjecati banka uvjetima o statusu klijenta (plave oči, bijeli zubi..) i određivanjem visine olakotne kamate (npr. 0,000001%).

Mislim da status klijenta nije ucjena, već pravo banke (vjerovnika) da određuje uvjete. No, promjenom zakona neke banke su se (tu uvrštavam ZABU) postavile drsko, bezobrazno i bahato iz razloga koji sam objasnio, a to je veliki operativni trošak. S druge strane našle su se u pravnoj banani, jer su stare modele ponuda trebale uskladiti s novim modelima, a nisu željeli ući u troškak izmjene ugovora. No, bankari u svojem "risk management"-u imaju jedan rizik gdje se mjeri da li je bolje ući u trošak sudskog spora ili platiti ovo usklađivanje ugovora. U Hrvatskoj su se odlučili da prihvate sudski spor (pokrenut od Udruge), ali i paralelno rade na pisanju ZoPK-a u svoju korist (mislim zajedno s ministarstvom financija) što je rezultiralo novim usklađenjem 1.1.2014.

Pozdrav!
cybplay is offline  
Old 17.01.2014., 01:24   #9084
Konačno na Netbankingu Erstebanke vidim kamatu 3,23%.
Rata je otprilike kao što mi je izbacio kalkulator izračuna Udruge Franak.
mario1970 is offline  
Old 17.01.2014., 14:30   #9085
Quote:
cybplay kaže: Pogledaj post
Mislim da status klijenta nije ucjena, već pravo banke (vjerovnika) da određuje uvjete. No, promjenom zakona neke banke su se (tu uvrštavam ZABU) postavile drsko, bezobrazno i bahato iz razloga koji sam objasnio, a to je veliki operativni trošak.
ja vjerujem da je i ucjena i pokvareno

naime, plaćao sam njihov (skuplji) kredit upravo iz razloga što nisam želio biti klijent te banke tako dugi niz godina (sutra mogu npr. otići raditi u tunguziju).

i nakon nekoliko godina, oni odjednom dodaju da MORAM biti klijent banke, ukoliko želim kamatu koju sam imao ranije

i sad..ako mijenjam banku..imam 1000 kn veću ratu
kako nije ucjena?
spirou is offline  
Old 17.01.2014., 16:32   #9086
Quote:
mario1970 kaže: Pogledaj post
Konačno na Netbankingu Erstebanke vidim kamatu 3,23%.
Rata je otprilike kao što mi je izbacio kalkulator izračuna Udruge Franak.
Također. Ali ponovio bih što su neki ovdje napisali da ovo nije konačno rješenje - treba sačekati drugostupanjsku presudu.

Čestitam udruzi franak na dosadašnjim rezultatima i želim još bolje ubuduće, iako mi se čini da bolje od ovog trenutno i nije moglo.
registriran_clan is offline  
Old 17.01.2014., 23:49   #9087
Quote:
spirou kaže: Pogledaj post
ja vjerujem da je i ucjena i pokvareno

naime, plaćao sam njihov (skuplji) kredit upravo iz razloga što nisam želio biti klijent te banke tako dugi niz godina (sutra mogu npr. otići raditi u tunguziju).

i nakon nekoliko godina, oni odjednom dodaju da MORAM biti klijent banke, ukoliko želim kamatu koju sam imao ranije

i sad..ako mijenjam banku..imam 1000 kn veću ratu
kako nije ucjena?
Spirou, mislim da je priča oko statusa klijenta izašla na vidjelo kao parameter (umanjenje kamatne stope) tamo negdje prije 4 godine.
Nešto kao kamatu na CHF kredite su mi digli na 6%, ali je umanjena ako sam klijent banke za 0,8%, pa mi je kamata konačno bila 5,2%.
Čak ako se ne varam bio sam obaviješten o tome i bilo je (i dan danas je) vidljivo preko e-zabe.
cybplay is offline  
Old 20.01.2014., 10:00   #9088
Quote:
cybplay kaže: Pogledaj post
Spirou, mislim da je priča oko statusa klijenta izašla na vidjelo kao parameter (umanjenje kamatne stope) tamo negdje prije 4 godine.
Nešto kao kamatu na CHF kredite su mi digli na 6%, ali je umanjena ako sam klijent banke za 0,8%, pa mi je kamata konačno bila 5,2%.
Čak ako se ne varam bio sam obaviješten o tome i bilo je (i dan danas je) vidljivo preko e-zabe.
pisao sam im prigovor, ali su me odj...
odluka banke...bla..bla...

nego,nevezano uz temu..ili vezano?
http://www.jutarnji.hr/analiza-sanad...kuna-/1156346/

Sanader je pristao da Mađari prodaju Ini plin po ruskoj formuli koja je proglašena tajnom. A onda se utvrdilo da je riječ o najskupljoj cijeni plina u Europi. Zato će Hrvatska tražiti da MOL vrati taj novac

ako su obračunavali po formuli po kojoj su se dogovorili, kakve veze ima šta je ta formula tajna ili cijena najskuplja?

sa kakvim pravom sa vlada traži da im se novac vrati?

ili možda oni imaju pravo znati i osporavati tajne formule,a mi nemamo?
spirou is offline  
Old 20.01.2014., 15:37   #9089
Quote:
spirou kaže: Pogledaj post
pisao sam im prigovor, ali su me odj...
odluka banke...bla..bla...

nego,nevezano uz temu..ili vezano?
http://www.jutarnji.hr/analiza-sanad...kuna-/1156346/

Sanader je pristao da Mađari prodaju Ini plin po ruskoj formuli koja je proglašena tajnom. A onda se utvrdilo da je riječ o najskupljoj cijeni plina u Europi. Zato će Hrvatska tražiti da MOL vrati taj novac

ako su obračunavali po formuli po kojoj su se dogovorili, kakve veze ima šta je ta formula tajna ili cijena najskuplja?

sa kakvim pravom sa vlada traži da im se novac vrati?

ili možda oni imaju pravo znati i osporavati tajne formule,a mi nemamo?
Pa zato sto oni imaju đentlemens agriment, što sa nama jednostavo nemaju
ninoras is offline  
Old 20.01.2014., 23:54   #9090
Prigovor

Quote:
cybplay kaže: Pogledaj post
Spirou, mislim da je priča oko statusa klijenta izašla na vidjelo kao parameter (umanjenje kamatne stope) tamo negdje prije 4 godine.
Nešto kao kamatu na CHF kredite su mi digli na 6%, ali je umanjena ako sam klijent banke za 0,8%, pa mi je kamata konačno bila 5,2%.
Čak ako se ne varam bio sam obaviješten o tome i bilo je (i dan danas je) vidljivo preko e-zabe.
Dakle, upravo sam sastavila Prigovor za Banku nakon što sam pročitala sve njhove odluke o formiranju kamatnih stopa, metodologije izrade istih, opće uvjete poslovanja i sl.
Meni u ugovoru o kreditu stoji da sam ja dužna svoja redovna primanja usmjeriti na račun banke za cijelo vrijeme trajanja kredita, a ukoliko to ne napravim banka će mi zaračunati komercijalnu kamatnu stopu (a može i neke penale). banka je u poćim uvjetima definirala na koji nači i tko ostvaruje bonus, a to su oni koji imaju redovna primanja u banci i samim tim imaju status klijenta.

Dakle, kamata od 3,23% je trenutno komercijalna kamata jer u Zakonu piše da je to maksimalna kamata i da se odnosi na sve korisnike takvih kredita. Stoga, to sigurno nije povlaštena kamata jer se kao takva NIGDJE ne spominje.

Tražim u prigovoru da postupe sukladno ugovornoj obvezi koja je obvezujuća za obje strane (meni da primam primanja kod njih, a njima da mi osiguraju kamatu nižu od komercijalne), te da mi na kamatu od 3,23% umanje za % iznos bonusa budući da ja i dalje poštujem tu ugovornu obvezu i da je nikada nisam ni prekidala.

Dalje, ne znam u kojoj ste banci ali Hypo se malo zaj... u dopisu pa su napisali da mi se kamata od ograničava na 3,23% i da se primjenjuje od 31.12.2013., a taj isti datum su mi naplatili anuitet po staroj kamati i naveli da se novi anitet primjenjuje na dospjeću 31.01.2014. Sada tražim i da to isprave i vrate mi višak pretplaćenih sredstava , a sve sukladno svojoj vlastitoj obavijesti (hahahahaha)!!

U dopisu sam također navela i sve ostale stavke koje je udruga franak (Bog ih blagoslovio) stavila u špranci ali biti će interesantno čitati što će odgovoriti na ovaj prvi dio.
Ako kažu da je kamata 3,23% nepromjenjiva i da se na nju ne primjenjuju odredbe o bonusu onda moraju pisati anex, zar ne? Ha ha ..
ili moraju na nju obračunati bonus..?
ili će vjerojatno izmisliti da nemamo svi na jednak način izračunat udio parametara u kamati od 3,23%! Ovo zadnje bi bio vrhunac.

U svakom slučaju javim vam odgovor kada dođe (a mora u roku od 15 dana).

Lijep vam svima pozdrav
aurora st is offline  
Old 21.01.2014., 12:16   #9091
Bio u banci jutros zatvoriti racun. Kaze meni ona na salteru da nemogu jer imam kredit. Kazem ja da lijepo u ugovoru pise da ukoliko prestanem primati placu na ovaj racun da banka moze odrediti novu kamatu medutim nigdje nepise da nesmijem to napraviti. Kaze ona da ce mi onda biti veca kamata. Kazem ja zato sam i dosao. Ova 3.23 mi je premala. Navikao sam na 6.25. Samo vi povecajte kamatu i zatvorite mi tekuci racun. Da nemoze bez sefa, da sefa nema da ona misli da se nemoze zatvoriti racun.
Kome da prijavim banku, sto napraviti. ja zelim zatvoriti sve racune na toj banci! Placu na njoj ne primam od 12 mjeseca od donosenja zakona.
davor_du is offline  
Old 21.01.2014., 15:15   #9092
Quote:
davor_du kaže: Pogledaj post
Bio u banci jutros zatvoriti racun. Kaze meni ona na salteru da nemogu jer imam kredit. Kazem ja da lijepo u ugovoru pise da ukoliko prestanem primati placu na ovaj racun da banka moze odrediti novu kamatu medutim nigdje nepise da nesmijem to napraviti. Kaze ona da ce mi onda biti veca kamata. Kazem ja zato sam i dosao. Ova 3.23 mi je premala. Navikao sam na 6.25. Samo vi povecajte kamatu i zatvorite mi tekuci racun. Da nemoze bez sefa, da sefa nema da ona misli da se nemoze zatvoriti racun.
Kome da prijavim banku, sto napraviti. ja zelim zatvoriti sve racune na toj banci! Placu na njoj ne primam od 12 mjeseca od donosenja zakona.
Prvo se vrati tamo i od nje traži napismeno da ne smiješ/možeš zatvoriti račun
spirou is offline  
Old 21.01.2014., 16:17   #9093
koja kokoš! naravno da može... kao što su ti napisali, traži pismeni komentar na to, pa da vidimo....
neuron22 is offline  
Old 21.01.2014., 23:11   #9094
Quote:
davor_du kaže: Pogledaj post
Bio u banci jutros zatvoriti racun. Kaze meni ona na salteru da nemogu jer imam kredit. Kazem ja da lijepo u ugovoru pise da ukoliko prestanem primati placu na ovaj racun da banka moze odrediti novu kamatu medutim nigdje nepise da nesmijem to napraviti. Kaze ona da ce mi onda biti veca kamata. Kazem ja zato sam i dosao. Ova 3.23 mi je premala. Navikao sam na 6.25. Samo vi povecajte kamatu i zatvorite mi tekuci racun. Da nemoze bez sefa, da sefa nema da ona misli da se nemoze zatvoriti racun.
Kome da prijavim banku, sto napraviti. ja zelim zatvoriti sve racune na toj banci! Placu na njoj ne primam od 12 mjeseca od donosenja zakona.
Mora zatvoriti račun ako račun nije u blokadi ili nešto slično (ima dugovanja npr.).
Predlažem pismeni zahtjev na koji se onda mora pismeno i odgovoriti. Došla su vremena da sve treba pisati, ne može usmeno.. ne, ne..
Ja sam čak išla toliko daleko (što ti je paranoja) da sam dopis koji sam uputila banci parafirala na svakoj stranici. Ne znam ja što njima može pasti na pamet da sami napišu i zaklamaju sa drugom stranicom.
aurora st is offline  
Old 21.01.2014., 23:26   #9095
sad znas zasto ozbiljnije banke parafiraju SVE stranice na ugovorima o kreditu.

Uostalom evo link

ps
dont try this at home - krivotvorenje potpisa je KD!
mislim
MMachéte is offline  
Old 22.01.2014., 07:37   #9096
Sta kazete na trenutno reklamiranje hpb-a parolom "UVIJEK NA VASOJ STRANI" bilo bi dobro da buduci klijenti snime sve reklame i spreme sve materijale...
Inace me ovaj slogan kojim nas bombardiraju svakodnevno iritira do te mjere da bi im napisao dopis da obrazloze!
Znam da postoji zakon kad se reklamiraju vozila gdje kada je na fotografiji najskuplji model a uz njega cijena najjeftinijeg to mora pisati. Samo banke mogu kenjat bez da itko reagira, da li je i to da se ne urusi bankarski sustav??
__________________
Nije sramota odlaziti na psihoterapiju, sramota je liječiti svoje komplekse na drugima.
ninoras is offline  
Old 22.01.2014., 10:03   #9097
Samo da nešto pitam. Kako poslati ove prituzbe za određivanje fiksnog dijela?
Preporučeno? - Poštar vraća papirić?
Dex11 is offline  
Old 22.01.2014., 11:48   #9098
Sa povratnicom. Popunis onaj narancasti kartoncic, i onaj bijeli papiric na njemu zaokruzis stavku ''s povratnicom'' (znaci nije preporuceno nego je sa povratnicom). Postar ti vrati narancasti kartoncic ( imas onda zig banke da su primili posiljku).
kolko narancastih sa zigom hippa imamo, mogli bi se pridruziti hns-ovcima
__________________
People organize because of solutions, not because of problems. They moan&complain about problems, but ORGANIZE because they believe/know/see or FEEL that there is a better way.
rocka is offline  
Old 22.01.2014., 17:16   #9099
ispravak: ipak je to ''preporuceno & sa povratnicom''.
__________________
People organize because of solutions, not because of problems. They moan&complain about problems, but ORGANIZE because they believe/know/see or FEEL that there is a better way.
rocka is offline  
Old 23.01.2014., 22:59   #9100
Prijedlozi za udrugu Franak

Dobra večer,

Ne znam da li ovdje ima nekog tko je aktivan u udruzi, no ako ima (ili ga vi znate) imam nekoliko prijedloga kako da poboljšaju i pojasne svekolikom građanstvu neke stvari, a sebi malo olakšaju pritisak.

1) Bila sam jučer u savjetovalištu u Splitu i tamo se nitko nije pojavio. Znam da svi ljudi rade volonterski ali ipak smatram da je to neozbiljno jer su tamo došli članovi udruge koji žele sa nekim porazgovarati a naišli su na zatvorena vrata bez ikakve obavijesti. Bilo bi dobro da na stranicama udruge piše da li će savjetovalište raditi ili ne.
2) koordinatori koji su navedeni na stranicama udruge- trebalo bi navesti i grad na koji se oni odnose jer samo navođenje "srednja Dalmacija" meni znači i Zadar i Split, a južna Dalmacija meni znači Metković i Dubrovnik. Dok je na stranicama južna Dalmacija zapravo područje Splita- što mi baš i nema neke logike?!
3) na stranici bi trebalo pisati "najčešća pitanja i odgovori" i otvoriti mogućnost da se javno vide postavljena pitanja na koja još čekamo odgovor jer svatko će se naći pod nekom temom koja ga zanima pa se pitanja prema udruzi neće duplirati.
4) poslala sam u zadnjih tjedan dana najmanje 4 maila u udrugu- nisam dobila nikakav odgovor- čak ni na najbanalnije pitanje. Stoga ispada da sam član udruge sa kojom ne mogu stupiti u kontakt (u savjetovalištu nikoga nema, a na mail nitko ne odgovara).
5) vidim da je fokus problema kod dosta ljudi koji su dovedeni pred zid (srećom ne spadam još među njih) kakva su njihova prava po pitanju ovršnog zakona, u kojem ih trenutku banka može izbaciti vani i oduzeti im nekretnine i sl. Na žalost dok se čeka na pravomoćnu presudu ove situacije nemaju odgodu- ljudi trebaju savjet a nemaju novca za odvjetnike- stoga i takve informacije bi bile zlata vrijedne da se nađu na stranicama udruge (ne samo zakon jer ga dosta ljudi ne razumije- njima treba narodnim riječnikom reći što tamo piše).
6) zašto nigdje nema objavljene kompletne presude? Ja bih baš voljela pročitati cijelih 180 stranica. Također me zanimaju i žalbe banaka. Suđenje je javno. Zašto ti dokumenti nigdje nisu objavljeni?
7) ako nemam svoj Facebook profil ( a nemam i ne želim ga imati) zapravo nemam nikakvu mogućnost interakcije sa udrugom.
8) Osobno poznajem odvjetnika koji bi bio zainteresiran da pomogne radu udruge u Splitu. Kome da tog čovjeka uputim? Gdje? Na koji broj? Na koji kontakt?
9) Pitanje zastare se nigdje ne spominje, a vrlo je interesantno. Priča se samo o tome da će se podizati tužbe. Što će biti u tužbenom zahtjevu? Koja osnova? Može li tužba biti zajednička (npr. 20 ljudi koji su podigli kredite u istoj banci i po sličnim uvjetima)?

Molim vas da me ne shvatite pogrešno, nemam namjeru kritizirati rad udruge-upravo suprotno! Smatram da su ti ljudi vrlo požrtvovni i ustrajni za dobrobit svih nas.
Ovo je bio samo prijedlog kako neke stvari malo poboljšati.
Ukoliko netko zna odgovore na barem dio postavljenih pitanja, molim vas da napiše ili da me kontaktira na PM.
Hvala i pozdrav
aurora st is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:44.