Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.07.2017., 22:58   #401
Quote:
revo kaže: Pogledaj post
zna...
svaku ostavstinu prilikom smrti vode javni biljeznici...
sud to dodjeljuje ''random'' odabirom u mjesti stanovanja..
javni biljezink je duzan pozvati sve nasljednike(krvne ili bilo kakve) na raspravu te prikupiti sve relevantne dokumente(dugove,oporuke,vlasnistva..)...
baš mi je drago što ste mu odgovorili tako da mu uopće niste odgovorili na pitanje oko uništenja
odgovor ovom prije Vas: radim nasljedno tako da znam; ali me iritiraju ljudi kojima bi se sve trebalo poslužiti na pladnju. zato sam vam i rekla da proguglajte zakon jer tamo točno sve piše što u slučaju uništene oporuke, što u slučaju kasnije sastavljene itd.
ako možete ovakve postove pisati onda možete i guglati zakon.
Ivana335 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 23:03   #402
Quote:
Aida Bo kaže: Pogledaj post
Bok svima!

Jedno pitanje. Moja teta, razvedena, ima kcer koja nikada nije zivjela s njom. Teta je cijeli zivot zivjela sa svojom sestrom tj. mojom mamom. Radi toga je teta oporukom kod javnog biljeznika ostavila sve mojoj mami, osim nuznog dijela koji ce pripasti njenoj kceri.

Mene zanima ukoliko moja mama umre prije moje tete tko onda nasljedjuje to sto je teta ostavila mojoj mami?
Da li to nasljedjuju mamini nasljednici automatski ili pak sve pripada tetinoj kcerki?

Hvala!

LP
E, to je pitanje.

Odgovor je: tetinim nasljednicima. Naime, u trenutku smrti Vaše majke, ona prestaje postojati kao osoba koja može biti nasljednik (jer osoba kojoj se nešto ostavlja mora biti živa). Rješenje bi bilo da, ako ste dobri Vi sa tetom , a Vaša majka umre prije, teta napravi drugu oporuku tako da Vama (tj maminim nasljednicima, vjerojatno ih ima više, niste samo Vi) ostavi oporučno. Ili još bolje, da napravi ugovor o doživotnom, tako je isključena kćer (ako su odnosi poremećeni) iz bilo kakvog nasljedstva (tj.može pobijati ugovor ali to je vrlo teško, ako je napravljen kvalitetno i ako su sve ugovorne strane pri zdravoj pameti bile )
Ivana335 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2017., 13:15   #403
Quote:
revo kaže: Pogledaj post
zna...
svaku ostavstinu prilikom smrti vode javni biljeznici...
sud to dodjeljuje ''random'' odabirom u mjesti stanovanja..
javni biljezink je duzan pozvati sve nasljednike(krvne ili bilo kakve) na raspravu te prikupiti sve relevantne dokumente(dugove,oporuke,vlasnistva..)...
zaista ti puno hvala !
__________________
samo jednom se živi, svi ostali pokušaji su reinkarnacija.
kulturna asimilacija, jer nijedna druga ne postoji.
poliglot: s gospodom gospodski, s ciganima ciganski.
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 13:17   #404
Ako napišem oporuku u kojoj jasno i glasno kažem da moj muž ne dobiva ništa - dal to vrijedi u slučaju moje smrti ako i dalje budemo u braku ??
Meni su rekli da je oporuka moćna kao dokaz - ali da u tom slučaju ne može se ništa i muž svejedno dobiva stan ?
__________________
Malo nas je al smo govna
escada4life is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 19:46   #405
Quote:
escada4life kaže: Pogledaj post
Ako napišem oporuku u kojoj jasno i glasno kažem da moj muž ne dobiva ništa - dal to vrijedi u slučaju moje smrti ako i dalje budemo u braku ??
Meni su rekli da je oporuka moćna kao dokaz - ali da u tom slučaju ne može se ništa i muž svejedno dobiva stan ?
Oporuka uvijek vrijedi (s time da nasljednici trebaju biti određeni ili odredivi, pa je sigurnije napisati tko naslijeđuje nego tko ne naslijeđuje), ali ne možete isključiti nužni dio koji je u slučaju Vašeg supruga 1/2 zakonskog dijela. Niste ništa napisali o ostalim nasljednicima, ali recimo da imate samo kuću i jedno dijete, po Vašoj smrti bi bez oporuke muž naslijedio jednu polovinu kuće, a dijete drugu. Ako oporukom odredite da kuća u cijelosti pripada vašem djetetu, muž može istaknuti prigovor i u tom slučaju će dijete naslijediti 3/4 kuće, a muž 1/4. Ako ne istakne prigovor, dijete će naslijediti kuću 1/1.

I naravno da vrijedi ako budete u braku. Ako niste u braku, nemate bračnog druga pa nije zakonski nasljednik te ga ne morate ni isključivati iz naslijeđa.
Stravinsky is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 11:21   #406
Quote:
sasa80 kaže: Pogledaj post
Teško je predvidjeti koliko će trajati neka parnica, no znaj da imaš prvostupanjski i drugostupanjski postupak.

Prvostupanjski ovisi kao prvo o kojem se sudu radi jer recimo u Zagrebu će ti između ročišta proći i po 6 mjeseci, a negdje van Zagreba, na nekom manjem sudu, može iduće ročište biti već za mjesec dana. Ako se tvrdi da je krivotvorina morat će se ići na grafološko vještačenje pa će i to oduzet par mjeseci. S obzirom da vas ima dosta, može biti i dosta saslušanja stranaka + koji svjedok i evo prošlo godinu do dvije ko od šale.

Drugostupanjski postupak, dakle po žalbi rekao bi minimum 2 godine.

mi smo na sudu zbog krivotvorene oporuke traje već preko 3 godine spor u Zagrebu
pavlek07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 22:59   #407
to nije toliko čudno, otprilike dva ročišta godišnje, vještačenje jedno ili tri, svjedočenja, nakupi se...sveukupno predviđam 6-7 godina
Ivana335 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 16:08   #408
Može li mi netko preporučiti odvjetnika u Zadru koji radi sa nasljednim pravom - trebao bi nam pomoći oko sastavljanja oporuke. Hvala!
yukata10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2018., 09:33   #409
Starija osoba vlastoručno piše oporuku. Budući da je jako slabog zdravlja, teško joj je pisati i navoditi svu svoju imovinu.

Može li u oporuci napisati, a da bude u skladu sa zakonom:

Osobi xx ostavljam svu svoju imovinu, osim 100.000 kn koje ostavljam osobi yy.

ili

Osobi xx ostavljam svu svoju imovinu, osim 100.000 kn s bankovnog računa.
Osobi yy ostavljam 100.000 kn s bankovnog računa.

ili nešto treće?
dj108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2018., 02:31   #410
Osoba može vlastoručno napisati oporuku i istu vlastoručnu potpisati. Nije nužno ali je korisno navesti mjesto i datum. Dakle mora vlastoručno napisati. Ne pc, pisača mašina i sl.
Može tako što staviti u oporuku. Važno je da navede osobe kojoj ostavlja nešto da se može shvatiti kome ostavlja. Dakle da je određena ili odrediva osoba.
Ali jasno, ako napiše nešto i tako zakine nužne nasljednike može se pobijati oporuka u tom pogledu, osim ako ih ne isključi.
Pawrent is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2018., 09:39   #411
Koliko sam našao, tu bi se mogao upotrijebiti nalog. Dakle:

Osobi xx ostavljam svu svoju imovinu. Osobi xx dajem nalog da osobi yy isplati 100.000 kn u roku od 30 dana nakon što je oporuka postala pravovaljana.

Neki komentar?
dj108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2018., 19:58   #412
Pronašla sam odgovor na svoje pitanje na temi Nužni dio.
__________________
Objektivno ne postoji, subjektivno se ne broji.
greyish is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2018., 07:48   #413
Quote:
dj108 kaže: Pogledaj post
Starija osoba vlastoručno piše oporuku. Budući da je jako slabog zdravlja, teško joj je pisati i navoditi svu svoju imovinu.

Može li u oporuci napisati, a da bude u skladu sa zakonom:

Osobi xx ostavljam svu svoju imovinu, osim 100.000 kn koje ostavljam osobi yy.

ili

Osobi xx ostavljam svu svoju imovinu, osim 100.000 kn s bankovnog računa.
Osobi yy ostavljam 100.000 kn s bankovnog računa.

ili nešto treće?
Može, oporuka vlastoručno napisana ne mora biti niti ovjerena niti imati sviejdoke, ona je punovaljana, no u današnjoj praksi vrlo rijetka, obično je sastavljena i ovjerena kod javnog bilježnika .
Ukoliko je osoba pri svijesti, ona može sastaviti oporuku, vlastoručnu svojim riječima. Naravno da je razumljivo.
__________________
🐾🌞
duxi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2018., 09:38   #414
Quote:
dj108 kaže: Pogledaj post
Koliko sam našao, tu bi se mogao upotrijebiti nalog. Dakle:

Osobi xx ostavljam svu svoju imovinu. Osobi xx dajem nalog da osobi yy isplati 100.000 kn u roku od 30 dana nakon što je oporuka postala pravovaljana.

Neki komentar?
Sve jasno.Nema se tu što komentirati.
__________________
🐾🌞
duxi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2018., 22:09   #415
ukoliko se oporuka sastavi kod javnog bilježnika i navede se da ne postoje djeca, bračni partner ili bilo koji drugi direktni nasljednik osobe koja radi oporuku te se "sva imovina, pokretnine, nekretnine, bankovni računi, naknadno pronađena imovina i sva prava ostavljaju osobi xyz", da li se onda ostavinska rasprava nikad ne događa, tj. osoba xyz može samo s oporukom ić u banku, gruntovnu, poreznu, i tako dalje?

hvala unaprijed
hmore85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2018., 15:40   #416
Quote:
hmore85 kaže: Pogledaj post
ukoliko se oporuka sastavi kod javnog bilježnika i navede se da ne postoje djeca, bračni partner ili bilo koji drugi direktni nasljednik osobe koja radi oporuku te se "sva imovina, pokretnine, nekretnine, bankovni računi, naknadno pronađena imovina i sva prava ostavljaju osobi xyz", da li se onda ostavinska rasprava nikad ne događa, tj. osoba xyz može samo s oporukom ić u banku, gruntovnu, poreznu, i tako dalje?

hvala unaprijed
Mora bit ostavinska.
PabloN is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2018., 18:24   #417
Quote:
PabloN kaže: Pogledaj post
Mora bit ostavinska.
znači čak i kad je jedina rodbina nekakve sestrične, rođaci i šta ja znam šta?

onda bolje radit ugovor o doživotnom i po njemu sve ostavit umjesto oporuke
hmore85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2018., 21:04   #418
Quote:
hmore85 kaže: Pogledaj post
znači čak i kad je jedina rodbina nekakve sestrične, rođaci i šta ja znam šta?

onda bolje radit ugovor o doživotnom i po njemu sve ostavit umjesto oporuke
Da i da
PabloN is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2018., 21:25   #419
Quote:
hmore85 kaže: Pogledaj post
znači čak i kad je jedina rodbina nekakve sestrične, rođaci i šta ja znam šta?

onda bolje radit ugovor o doživotnom i po njemu sve ostavit umjesto oporuke
Mišljenja sam da tako jedino se može izbjeći eventualno osporavanje oporuke .Dakle, ugovorom o uzdržavanju.
__________________
🐾🌞
duxi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2018., 22:07   #420
Quote:
PabloN kaže: Pogledaj post
Da i da
Quote:
duxi kaže: Pogledaj post
Mišljenja sam da tako jedino se može izbjeći eventualno osporavanje oporuke .Dakle, ugovorom o uzdržavanju.
ok, sve mi jasno, hvala

da li se u doživotnom može navest okvirno "sva imovina, prava, blabla" da se sve pokrije kao s oporukom, ili se mora konkretno sve navodit, primjer taj i taj auto, ta i ta kuća, taj i taj račun, itd?
hmore85 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:48.