Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.11.2017., 12:28   #21
Quote:
Diego Rivera kaže: Pogledaj post
Pa najveći zločinci u povijesti (Hitler, Staljin i ostali ) su bili potpuni ateisti, nisu imali autoriteta iznad sebe, tj. postavili su sami sebe za Bogove na neki način.
S druge strane u vrlo religioznoj Indiji vlada kaos, siromaštvo i zaostalost.
ISIL je pak primjer krivo protumačene religije (slučajno ili namjerno nemam pojma )
S ovim postom želim pokazati da nijedna krajnost kad je u pitanju religioznost ne može biti dobra.
Za Hitlera je upitno so je bio. Svakako idealist, a je li vjerovao u ista onostrano ne znam koliko nam je dobro znano

Staljin je prije bih rekao bio cisti diktator iz interesa bez previse vjere i u vlastitu toboznju ideologiju, ali tko zna.

Ne znam po cemu je ISIL krivo tumacenje. Po tome sto netko drugi sa nekim drugim tumacenjem tako kaze i sto nama pase da podrzavamo to drugo tumacenje?
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 20:59   #22
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Za Hitlera je upitno so je bio. Svakako idealist, a je li vjerovao u ista onostrano ne znam koliko nam je dobro znano

Staljin je prije bih rekao bio cisti diktator iz interesa bez previse vjere i u vlastitu toboznju ideologiju, ali tko zna.
Vjerovali su kako imaju "misiju"... a ostali su morali poslužiti kao gorivo, pljeskajuća masa ili robovi.

Dovoljno.

Quote:
Ne znam po cemu je ISIL krivo tumacenje. Po tome sto netko drugi sa nekim drugim tumacenjem tako kaze i sto nama pase da podrzavamo to drugo tumacenje?
Opet ISIL... lako za tumačenja kad imaš političko-vojno-obavještajni projekt iza sebe.

Apokaliptičko-fundamentalističkih islamskih (kao i kršćanskih, uostalom) grupa bilo je prije, a biti će ih i poslije... i tko će znati za njih ?

Nego, odmakli smo od teme...
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 21:13   #23
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Lako moguće, no mislim da će prije biti riječ o transformaciji nekih vanjskih obrazaca, ne mijenjanje temeljnih postulata vjerovanja.

Opet, uzmi u obzir da je ovakvo društvo kakvo sad imamo tu na zapadu prije iznimka nego pravilo, gledano povijesno. Tu je vjera umrtvljena, ali u drugim dijelovima svijeta je živa i poletna, usprkos svim problemima. Jer, kakvo je društvo, takva je i vjera. Ne nužno vjera u religijskom smislu, nego vjera općenito, u bilo što, u bolje sutra ako ništa drugo.
Je, radi se o vanjskim obrazcima. Ne može baš svako biti govornik. Uzmi to u obzir. Što na zapadu što na istoku? Zar ne znaš da svi oni pričaju u zrak? Iz njihove govorancije ne proizlazi ništa plemenitog, oni samo zapričavaju svijet. Nisu u stanju odgovoriti čak ni na ključno otkud je nastalo religija. Pitaj ih da nisu slučajno od tate Nemroda.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 15:02   #24
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Za Hitlera je upitno so je bio. Svakako idealist, a je li vjerovao u ista onostrano ne znam koliko nam je dobro znano

Staljin je prije bih rekao bio cisti diktator iz interesa bez previse vjere i u vlastitu toboznju ideologiju, ali tko zna.

Ne znam po cemu je ISIL krivo tumacenje. Po tome sto netko drugi sa nekim drugim tumacenjem tako kaze i sto nama pase da podrzavamo to drugo tumacenje?
Hitler je defitivno bio ateist. Nije ubijao Židove jer su raspeli Isusa (čak i to sam imao prilike čuti), već ih je smatrao odgovornima za krizu u Njemačkoj prije WW2. Kao i Francuze između ostalog.
Isil-ubijanje drugih u ime Alahovo, pomuslimanizirati cijeli svijet. Ne znam možda sam u krivu ali smatram da je tako.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 15:33   #25
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ne znam po cemu je ISIL krivo tumacenje. Po tome sto netko drugi sa nekim drugim tumacenjem tako kaze i sto nama pase da podrzavamo to drugo tumacenje?
Ne možeš se stvoriti od nikud i odmah tumačiti svete spise.

Za to moraš imati ne godine, nego desetljeća prakse u religijskim institucijama vođen brojnim učiteljima
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 09:51   #26
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ne znam po cemu je ISIL krivo tumacenje. Po tome sto netko drugi sa nekim drugim tumacenjem tako kaze i sto nama pase da podrzavamo to drugo tumacenje?
Po tome što krši gotovo sva pravila islama, ili izmišljaju svoja. Recimo, uništavanje hramova tuđih religija koje apsolutno nigdje ne stoje ni u Kur'anu ni u hadisima.

Mada je najčešće riječ o totalnom neznanju, pa je i vođa Boko Harama (prisegnuo vjernost tzv. ISIL-u) svojedobno izjavio da nikad nije pročitao Kur'an i da ne zna klanjati...
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 10:05   #27
Quote:
Diego Rivera kaže: Pogledaj post
Pa najveći zločinci u povijesti (Hitler, Staljin i ostali ) su bili potpuni ateisti, nisu imali autoriteta iznad sebe, tj. postavili su sami sebe za Bogove na neki način.
S druge strane u vrlo religioznoj Indiji vlada kaos, siromaštvo i zaostalost.
ISIL je pak primjer krivo protumačene religije (slučajno ili namjerno nemam pojma )
S ovim postom želim pokazati da nijedna krajnost kad je u pitanju religioznost ne može biti dobra.
Problem nastane kad čovjek ne zna svoje mjesto, pa onda sam sebe proglasi božanstvom, u najčešće dvije varijante: a) bez drugih bogova (ateistički ekstremizam), ili b) sa drugim bogovima, gdje se taj isti čovjek proglasi jedinim kompetentnim "tumačem" (vjerski ekstremizam). Ali i u jednom i u drugom slučaju vrijedi da se bilo kakva opozicija eliminira svim sredstvima. To je ono što taj ekstremizam čini ekstremizmom u punom smislu riječi.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 10:12   #28
Quote:
Diego Rivera kaže: Pogledaj post
Pa najveći zločinci u povijesti (Hitler, Staljin i ostali ) su bili potpuni ateisti, nisu imali autoriteta iznad sebe, tj. postavili su sami sebe za Bogove na neki način.
Nisam zločinac, ali ovo označeno je totalno moj tip glazbe za plesati u životu.

Quote:
Diego Rivera kaže: Pogledaj post
..S ovim postom želim pokazati da nijedna krajnost kad je u pitanju religioznost ne može biti dobra.
Kajgod. Ateisti će i dalje biti ateisti i teisti će i dalje biti vjernici, i nikome ništa.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 10:24   #29
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Nisam zločinac, ali ovo označeno je totalno moj tip glazbe za plesati u životu.



Kajgod. Ateisti će i dalje biti ateisti i teisti će i dalje biti vjernici, i nikome ništa.
Nisi svi ateisti zlocinci, Ali navedeni I slicni diktatori su nasuprot tome obavezno bili ateisti. Pravi vjernik ne moze biti zlocinac (ako see drzi moralnih pravila svoje vjere), dok pravi ateist moze, ali I ne mora biti zlocinac.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 10:38   #30
Quote:
Diego Rivera kaže: Pogledaj post
Nisi svi ateisti zlocinci, Ali navedeni I slicni diktatori su nasuprot tome obavezno bili ateisti. Pravi vjernik ne moze biti zlocinac (ako see drzi moralnih pravila svoje vjere), dok pravi ateist moze, ali I ne mora biti zlocinac.
Logika ti ne štima. Diktatori i zločinci itekako mogu biti teisti - i to na temelju činjenice što nije svaki Bog na trzištu ili groblju mitologije sve-dobar i apsolutna ljubav. Da li si ti pročitao kakve sve grozote Bog biblije zapovijeda u starom zavjetu? što misliš tko je sve radio to što je Jahve naredio? ateisti?

Ovi vjernici-teisti su također radili neke stvari koje ih čisto lako može svrstati u kategoriju zločinaca. A radili su samo ono što u bibliji i piše.

I na kraju krajeva, zar stvarno misliš da su u zatvorima samo ateisti?

http://www.patheos.com/blogs/friendl...on-population/

A no true scotsman mački za rep molim lijepo.

Zadnje uređivanje Empyreus : 20.11.2017. at 10:59.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 12:41   #31
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Logika ti ne štima. Diktatori i zločinci itekako mogu biti teisti - i to na temelju činjenice što nije svaki Bog na trzištu ili groblju mitologije sve-dobar i apsolutna . Da li si ti pročitao kakve sve grozote Bog biblije zapovijeda u starom zavjetu? što misliš tko je sve radio to što je Jahve naredio? ateisti?

Ovi vjernici-teisti su također radili neke stvari koje ih čisto lako može svrstati u kategoriju zločinaca. A radili su samo ono što u bibliji i piše.

I na kraju krajeva, zar stvarno misliš da su u zatvorima samo ateisti?

http://www.patheos.com/blogs/friendl...on-population/

A no true scotsman mački za rep molim lijepo.
Bibliju nije lako shvatiti i nipošto se ne smije shvatiti doslovno.
npr. tko tebe kamenom-ti njega kruhom
ako te desno oko ili ruka sablažnjava iskopaj ga ili je odreži
Religiiozne knjige redovito idu u ekstreme, koje treba 'ublažiti'. Na kraju krajeva Biblija je nstala služi čovječanstvu, a ne obratno (da čovječanstvo služi Bibliji).
Isus je bespogovorno kao i bez grijeha, nezasluženo prihvatio smrt na križu, a Muhamed njemu nasuprot je bio osvajač koji je htio pomuslimanizirati čitav svijet. Shvaćanje kršćanstva doslovno je autodestruktivno, dok shvaćanje Islama doslovno je destruktivno za ne-muslimane.
Nitko nije u zatvoru u nekoj društveno naprednoj zemlji zbog religije, već zato što nije poštivao zakon, a religiozni moral je u pravilu koju stepenicu bolji od zakona.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 14:57   #32
Quote:
Diego Rivera kaže: Pogledaj post
Nitko nije u zatvoru u nekoj društveno naprednoj zemlji zbog religije, već zato što nije poštivao zakon, a religiozni moral je u pravilu koju stepenicu bolji od zakona.
Nije bitno. Ti koji nisu poštivali zakon i moral neke religije su bili teisti kada su napravili što god da jesu napravili zbog čega su završili tamo gdje jesu. Odnosno, bili su vjernici. I zbog toga što su napravili postali su - zločinci.

Pa ti ovo;

Quote:
Diego Rivera kaže: Pogledaj post
Pravi vjernik ne moze biti zlocinac (ako see drzi moralnih pravila svoje vjere)
Ne drži vodu. Još i tome je i primjer prije spomenute logičke greške.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 15:26   #33
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Nije bitno. Ti koji nisu poštivali zakon i moral neke religije su bili teisti kada su napravili što god da jesu napravili zbog čega su završili tamo gdje jesu. Odnosno, bili su vjernici. I zbog toga što su napravili postali su - zločinci.

Pa ti ovo;



Ne drži vodu. Još i tome je i primjer prije spomenute logičke greške.
Sorry ali ne mogu te bas shvatiti.
Bi li netko namjerno ubio nekoga, opljackao banku, pocinio ratni zlocin ili bill sto drugo, ako je vjernik i vjeruje da ce zbog toga cijelu vjecnost provesti u paklu ili na neki nacin biti kaznjen vjecnom kaznom?
By the way ja nisam vjernik, ali religiju u pravilu smatram pozitivnom pojavom I trudim se zivjeti moralno, koliko mogu.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 15:49   #34
Quote:
Diego Rivera kaže: Pogledaj post
Sorry ali ne mogu te bas shvatiti.
Bi li netko namjerno ubio nekoga, opljackao banku, pocinio ratni zlocin ili bill sto drugo, ako je vjernik i vjeruje da ce zbog toga cijelu vjecnost provesti u paklu ili na neki nacin biti kaznjen vjecnom kaznom?
Mislim da znam i zašto. Riječ vjernik ovdje koristim kao sinonim za teist, odnosno za nekoga koji vjeruje da jedan ili više bogova postoje. Ti drugačije koristiš riječ vjernik, ne u smislu samo za teista, nego za nekoga koji još svakakva druga vjerovanja vuče za sobom.

Uglavnom, odgovor na tvoje pitanje je također - da. "Zlo" je dio ljudske prirode i nitko tome nije imun, ne vele kršćani bezveze da je Vrag "kralj ovoga svijeta".
A i okolnosti koje čovjeka znaju navesti na svakakve stvari znaju biti..pa, svakakve.

Namjerno ubiti nekoga? taj netko recimo da je ubio tvoju familiju pred tvojim oćima, zamisli si ti tu patnju i ljutnju od tvoje strane. Pa to čovjek drži unutra npr. I onda na kraju ta ubojica dobije nepravedno suđenje i na kraju krajeva odlazi na slobodu, ili dobije po tebi premalu zatvorsku kaznu. Nije si teško zamisliti zašto bi 'ona' strana ljudske psihe ovdje prevladala i navela nekoga da nekoga namjerno ubije, makar taj čovjek u sebi imao vjerovanje da je ubojstvo jako teški grijeh.

Pljačka banke? zamisli da si na rubu egzistencije, da nekome koga voliš očajno treba novac ali da osim pljačke jednostavno ne postoji drugi način da dobiješ taj novac.

Mislim, gle ne pišem romane za hobi pa bi nekome drugome ovdje sigurno bolji scenariji pali na pamet, ali valjda ti je jasna poanta.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 16:13   #35
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Mislim da znam i zašto. Riječ vjernik ovdje koristim kao sinonim za teist, odnosno za nekoga koji vjeruje da jedan ili više bogova postoje. Ti drugačije koristiš riječ vjernik, ne u smislu samo za teista, nego za nekoga koji još svakakva druga vjerovanja vuče za sobom.

Uglavnom, odgovor na tvoje pitanje je također - da. "Zlo" je dio ljudske prirode i nitko tome nije imun, ne vele kršćani bezveze da je Vrag "kralj ovoga svijeta".
A i okolnosti koje čovjeka znaju navesti na svakakve stvari znaju biti..pa, svakakve.

Namjerno ubiti nekoga? taj netko recimo da je ubio tvoju familiju pred tvojim oćima, zamisli si ti tu patnju i ljutnju od tvoje strane. Pa to čovjek drži unutra npr. I onda na kraju ta ubojica dobije nepravedno suđenje i na kraju krajeva odlazi na slobodu, ili dobije po tebi premalu zatvorsku kaznu. Nije si teško zamisliti zašto bi 'ona' strana ljudske psihe ovdje prevladala i navela nekoga da nekoga namjerno ubije, makar taj čovjek u sebi imao vjerovanje da je ubojstvo jako teški grijeh.

Pljačka banke? zamisli da si na rubu egzistencije, da nekome koga voliš očajno treba novac ali da osim pljačke jednostavno ne postoji drugi način da dobiješ taj novac.

Mislim, gle ne pišem romane za hobi pa bi nekome drugome ovdje sigurno bolji scenariji pali na pamet, ali valjda ti je jasna poanta.
Oprost je i jedna od glavnih sastavnica Krscanstva, ali slazem se da netko ubije nekog is moje obitelji da bih zelio osvetiti na neki nacin. To see zove ljutnja. Ako to ne bi bilo moguce hvatala bi me depresija, I na kraju se moras pomiriti sa Tim losim dogadjajem prihvatiti ga I oprostiti. Za tvoje dobro, a ovo sve sto Sam napisao govori I psihologija, ne samo religija.
Shvacam da su mnogi ljudi u vrlo neugodnim situacijama kad dolaze u napast prekrsiti zakon ili moralna pravila a religija tu moze samo pomoci, ne odmoci, iako naravno nije svemoguca.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 03:47   #36
[QUOTE=Diego Rivera;66494185]
Quote:
Od religija koje su danas aktualne najstarija je Budizam, a najstarija monoteistička religija je Judaizam, jer Budizam se ne smatra monoteističkom religijom, već 'vjerom bez Boga'. Kršćanstvo dolazi kao nastavak na Židovstvo, a s vremenom je Budizam iz Indije istitsnuo Hinduizam (jedina trenutno politeistička velika religija). I kao posljednja dolazi Islam.
Par ispravki. Judaizam je stariji i od budizma i zoroastrijanizma kojeg nisi ni spomenuo i budizam nije toliko religija koliko je filozofija.
Kršćanstvo nije nastavak na judaizam nego je nastalo pod utjecajem istog a kasnije postalo suprotnim od onog o čemu judaizam govori.
Isto zadnja religija nije islam. Imaš mormonizam, protestantitzam, Jehovine svjedoke, tristo čuda još iza.
Quote:
.
Poanta ove teme je tvrdnja da je religija općenito dio ljudske kulture, nastaje kad i civilizacija (prije 6-6,5 tisuća godina), ima svoj početak, trajanje i kraj.
Puno njih još nema kraja. neke su nestale neke traju i dalje i trajat će dugo, dugo.

Većina, tj. skoro sve religije su nastale od jednog ili više ljudi koji su rekli da su čuli Božji glas i on im je rekao to i to i ljudi su nastavili njihovu priču.
Osim judaizma. Jeidni od svih svjetskhi religija, nestalih i aktuelnih,nije nastao od jednog čovjeka nego od cijelog naroda koji je čuo Božju riječ.

Religie su neodvojivi dio civilzacije odnosno razvoja ljudskog društva i kao takve imaju ogroman utjecaj na isto. I imat će i dalje jer su dio ljudskih težnji o spoznaji ovog svijeta i života na njemu.
__________________
U potražnji za mirom kroz pravdu i oprost.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 07:00   #37
[QUOTE=shaganappi;66605659]
Quote:
Diego Rivera kaže: Pogledaj post

Imaš mormonizam, protestantitzam, Jehovine svjedoke, tristo čuda još iza.

Religie su neodvojivi dio civilzacije odnosno razvoja ljudskog društva i kao takve imaju ogroman utjecaj na isto. I imat će i dalje jer su dio ljudskih težnji o spoznaji ovog svijeta i života na njemu.
Hvala na ispravkama.
Samo ja se ne mogu složiti s boldanim jer to nisu 'velike religije', tj ne spadaju u 'big five'. Protestantizam je npr kršćanska religija.
s drugim dijelom se apsolutno slažem.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 21:22   #38
[QUOTE=shaganappi;66605659]
Quote:
Diego Rivera kaže: Pogledaj post


Par ispravki. Judaizam je stariji i od budizma i zoroastrijanizma kojeg nisi ni spomenuo i budizam nije toliko religija koliko je filozofija.
Kršćanstvo nije nastavak na judaizam nego je nastalo pod utjecajem istog a kasnije postalo suprotnim od onog o čemu judaizam govori.
Isto zadnja religija nije islam. Imaš mormonizam, protestantitzam, Jehovine svjedoke, tristo čuda još iza.

Puno njih još nema kraja. neke su nestale neke traju i dalje i trajat će dugo, dugo.

Većina, tj. skoro sve religije su nastale od jednog ili više ljudi koji su rekli da su čuli Božji glas i on im je rekao to i to i ljudi su nastavili njihovu priču.
Osim judaizma. Jeidni od svih svjetskhi religija, nestalih i aktuelnih,nije nastao od jednog čovjeka nego od cijelog naroda koji je čuo Božju riječ.

Religie su neodvojivi dio civilzacije odnosno razvoja ljudskog društva i kao takve imaju ogroman utjecaj na isto. I imat će i dalje jer su dio ljudskih težnji o spoznaji ovog svijeta i života na njemu.
Islam je Prva i Posljednja objavljena religija,semitska,toliko da znaš!
Bosniac1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 10:10   #39
[QUOTE=Bosniac1;66618763]
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post

Islam je Prva i Posljednja objavljena religija,semitska,toliko da znaš!
Prve su bile amebe...:klap:
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 20:10   #40
Quote:
Bosniac1 kaže: Pogledaj post

Islam je Prva i Posljednja objavljena religija,semitska,toliko da znaš!
Ma da, da u Tori nije spomenut Išmael Arapi ne bi ni znali da su Semiti. U stvari i nisu čisti Semiti jer Hagar je bila Egipćanka i išmael je oženio Egipćanku pa su Arapi više Hamiti nego Semiti.
__________________
U potražnji za mirom kroz pravdu i oprost.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:04.