Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.11.2007., 14:01   #181
Pa citao sam po forumima a kao najsigurnije rjesenje je upravo biljeznik predlozio takav ugovor ali je napomenuo da se nigdje nikada ne smije pokazati da se radi o nekom interesu vec da je to bila volja babe...
Ali vec je za ovo prvo napravljen ovaj ugovor o dosmrtnom uzdrzavanju, da li bi bilo pametno napraviti i oporuku gdje ce baba navesti nasljednika (jednoga) ali bez navodenja cestica kojih je u posjedu nego da samo navede svu pokretnu i nepokretnu imovinu?
Babu bi inace naslijedilo njezino troje djece i ona zeli ostaviti sve ovome sinu sto s njome zivi, a napravila je ugovor o dosmrtnom ozdrzavanju sa zenom od tog sina kojega bi imenovala za nasljednika... Ne znam sada sto bi baba voljela da ostavi tim drugima - mozda koju cesticu od ovih novih koje se pretrazuju - da li moze navesti te cestice u testamentu s obzirom da nije dobila rjesenje?
Zjena is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 14:03   #182
e luzziferu, nije tako u rh... ovdje dolje imaš link na znanstveni rad o tome pa ga moš malo proučiti ako si se već primio tumačenja hrvatskog prava....

Nasljednopravni ugovori" Novo nasljedno pravno uređenje, Narodne novine (2003)
...nasljednopravni ugovori bili bi oni koji su obuhvaćeni propisom odredbi čl. 102. i 104. ZN, dok naprotiv ugovor o budućem nasljedstvu (čl. 103.) i ugovor o ustupu i raspodjeli imovine za života pretka (čl. 106. do 115. ZN), te ugovor o doživotnom uzdržavanju nisu nasljednopravni ugovori sukladno tom određenju, već su to ugovori koji proizvode određene nasljednopravne učinke...
Cijeli tekst PDF (2MB)

http://www.vsrh.hr/EasyWeb.asp?pcpid=649
-kec- is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 17:26   #183
Quote:
-kec- kaže: Pogledaj post
e luzziferu, nije tako u rh... ovdje dolje imaš link na znanstveni rad o tome pa ga moš malo proučiti ako si se već primio tumačenja hrvatskog prava....

Nasljednopravni ugovori" Novo nasljedno pravno uređenje, Narodne novine (2003)
...nasljednopravni ugovori bili bi oni koji su obuhvaćeni propisom odredbi čl. 102. i 104. ZN, dok naprotiv ugovor o budućem nasljedstvu (čl. 103.) i ugovor o ustupu i raspodjeli imovine za života pretka (čl. 106. do 115. ZN), te ugovor o doživotnom uzdržavanju nisu nasljednopravni ugovori sukladno tom određenju, već su to ugovori koji proizvode određene nasljednopravne učinke...
Cijeli tekst PDF (2MB)

http://www.vsrh.hr/EasyWeb.asp?pcpid=649

Pa kec, pazi ovako. JA SVE VREME TVRDIM DA UGOVOR O DOZIVOTNOM IZDRZAVANJU NIJE NASLEDNOPRAVNI UGOVOR. Medjutim, ako ti sastavljajuci ugovor o dozivotnom izdrzavanju napises da se Petru Pericu ostavlja celokupna imovina u trenutku smrti, ti onda sadrzinski - ma sta napisao u naslovu - nisi napisao ugovor o dozivotnom izdrzavanju vec naslednopravni ugovor jer si postavio univerzalnog sukcesotra. Takvi ugovori su na primer dozvoljeni u Nemackoj. Prema tome, jos jednom, potpuno se slazemo da je ugovor o dozivotnom izdrzavanju obligacinopravni ugovor, no onog trenutka kada ti u njega uneses odredbu o univerzalnom sukcesoru to vise nije ta vrsta ugovora, vec naslednopravni ugovor koji je zabranjen po Zakonu o nadljedjivanju.

Druga je stvar da li se u tom slucaju moze dozvoliti konverzija. Na primer srpski zakon o nasledjivanju odredjuje da ce se svaka odredba naslednopravnog karaktera u ugovoru o dozivotnom izdrzavanju tretirati kao odredba kojom su samo na nezgrapan nacin popisane sve stvari i prava koje cine imovinu u trenutku SASTAVLJANJA, ali ne i obaveze. To je upravo smisao stava 1 cl. 116 ZN: ugovornik izjav­­ljuje da mu prenosi u vlasništvo u času svoje smrti svu svoju imovinu ili jedan ­­njezin dio nije ugovor o nas­­ljeđiva­­nju, ne­go ugovor o otuđe­­nju uz naknadu imovine koja pripada primate­­lju uzdržava­­nja u vrijeme sklapa­­nja ugovora, ili određenog dijela te imovine čija je predaja davate­­lju uzdržava­­nja odgođena do smrti primate­­lja uzdržava­­nja (ugovor o doživotnom uzdržava­­nju).
Luzzifer is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 17:30   #184
Quote:
Zjena kaže: Pogledaj post
znaci, potrebno je navesti cestice zemlje, povrsinu ali i lokaciju??
Ok, ovi podaci o broju zahtjeva i kada je sto oduzeto i tko je kada bio u vlasnistvu se, vjerujem, nalaze u tom rjesenju koje treba doci..
Pa ako tebi dodje resenje pre nego sto baba umre, onda u cemu je problem, samo ces dopuniti ugovor o dozivntnom izdrzavanju svojinom na tom zemljistu.
Luzzifer is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2007., 08:19   #185
Quote:
Luzzifer kaže: Pogledaj post
@ kec...
Pa ne moze tako. Onda bi to bio ugovor o nasledjivanju, a takav ugovor je NISTAV u hrvatskom pravu.
znam ja da ti sad znaš da su to obveznopravni ugovori ali si rekao da su ti ugovori NIŠTAVI u hrvatskom pravu... a sad vidiš da nisu.... o tome mi pričamo ovdje...

nitko ne govori o zakonu o nasljeđivanju i ugovoru o nasljeđivanju, osim tebe, a sad odjednom znaš da su to obvezno-pravni ugovori... ali ti si napisao općenitu formulaciju da su ti ugovori ništavi po hrvatskom pravu! a nisu...

ali nismo zjeni od prevelike koristi i zachatali smo temu... a svejedno mora otići nekom pravniku da mu to riješi...
-kec- is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2007., 09:12   #186
Ok, iz te vase price sam ponesto slozio u svojoj glavi i svakako cemo napraviti oporuku gdje baba sve ostavlja (necemo navoditi cestice) sinu x zato i zato...
A cim dode rjesenje, onda cu u biljeznika da se to doda ugovoru o dosmrtnom uzdrzavanju i mislim da je to najsigurnije rjesenje...
Zjena is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2007., 11:53   #187
Quote:
-kec- kaže: Pogledaj post
znam ja da ti sad znaš da su to obveznopravni ugovori ali si rekao da su ti ugovori NIŠTAVI u hrvatskom pravu... a sad vidiš da nisu.... o tome mi pričamo ovdje...

nitko ne govori o zakonu o nasljeđivanju i ugovoru o nasljeđivanju, osim tebe, a sad odjednom znaš da su to obvezno-pravni ugovori... ali ti si napisao općenitu formulaciju da su ti ugovori ništavi po hrvatskom pravu! a nisu...

ali nismo zjeni od prevelike koristi i zachatali smo temu... a svejedno mora otići nekom pravniku da mu to riješi...

Ja stvarno ne znam Kec, ako neko napise da su "nasledno pravni ugovori nistavi u hrvatskom pravu", kako mozes iz toga da zakljucis da je taj neko - u ovom slucaju ja - napisao da su obligacionopravni ugovori nistavi.
Luzzifer is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2007., 12:16   #188
Quote:
Luzzifer kaže: Pogledaj post
@ kec...
Pa ne moze tako. Onda bi to bio ugovor o nasledjivanju, a takav ugovor je NISTAV u hrvatskom pravu.
ok, kad si baš zapeo.. vidi što si napisao!
dakle napisao si da bi to onda bio ugovor o nasljeđivanju i da bi onda takav ugovor bio ništav po hrvatskog pravu... jel tako?

A TO NE BI BIO UGOVOR O NASLJEĐIVANJU VEĆ OBVEZNO-PRAVNI UGOVOR I NE BI BIO NIŠTAV PO HRVATSKOM PRAVU...

jasnije?
-kec- is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2007., 18:43   #189
Quote:
-kec- kaže: Pogledaj post
ok, kad si baš zapeo.. vidi što si napisao!
dakle napisao si da bi to onda bio ugovor o nasljeđivanju i da bi onda takav ugovor bio ništav po hrvatskog pravu... jel tako?

A TO NE BI BIO UGOVOR O NASLJEĐIVANJU VEĆ OBVEZNO-PRAVNI UGOVOR I NE BI BIO NIŠTAV PO HRVATSKOM PRAVU...

jasnije?
ja to nisam napisao. smorili smo vise sa ovim.
Luzzifer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2007., 13:21   #190
Quote:
Luzzifer kaže: Pogledaj post
ja to nisam napisao. smorili smo vise sa ovim.
-kec- is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2007., 15:41   #191
Oporuka?

Ej ekipa,
koliko dođe izrada oporuke i tko je ovlašten izraditi oporuku (javni bilježnik, odvjetnik..)?
BeroFX is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2007., 15:49   #192
mislim da mora biti ovjerena i pohranjena na sudu....
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2007., 18:06   #193
toliko je tema bilo oko oporuke.. pogledaj malo... ptetraži.. mislim besmiselno je uvijek isto pitati?!
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 15:27   #194
Oporuka.. odgađanje ostavinske rasprave.

Uglavnom, djed mi je umro 12.11. prošle godine. Ostavinska rasprava je trebala biti zakazana 18.1. 2008. međutim prolongirana je za 3. mjesec jer - neki sud šalje obavijest da je oporuka pohranjena na sudu, pa je zbog toga valjda sve prolongirano - takvo je objašnjenje. Je li taj razlog opravdan? Pitam jer su se rođaci prijetili da će rušiti oporuku, a inače su odvjetnici s vezama u tom kraju.
__________________
Netko je rekao: "Ne usudim se stati i razmisliti jer bih mogao shvatiti kako krenuti ispočetka"
Athony de Mello
izgubljena is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 22:21   #195
Možda nisam dobro postavila pitanje. Uglavnom zna li netko koliko se prosječno čeka na ostavinsku raspravu ukoliko je oporuka pohranjena na sudu?
Može li se takva oporuka uopće srušit?
__________________
Netko je rekao: "Ne usudim se stati i razmisliti jer bih mogao shvatiti kako krenuti ispočetka"
Athony de Mello
izgubljena is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 22:31   #196
oporuka se ne moze 'rusiti' iz tog razloga. ne znam koliko se ceka. da mirnije spavas, pogledaj zakon o nasljedjivanju, imas dio o oporukama i sto valjana oporuka treba sazdrzavati
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2008., 15:04   #197
oporuka

moja majka me nedavno izbacila iz oporuke koju su prije smrti moga oca njih dvoje sastavili mdutim ona ima psihickih problema i ima shizfreniju jel mogu sta izvuc
mister vain is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2008., 15:28   #198
ako je tvoja majka nesposobna za rasuđivanje, opoziv stare oporuke tj. pravljenje nove, sadržajno suprotne staroj, čini tu novu oporuku ništavom. ako je tvoja majka bila zdrava tj. sposobna za rasuđivanje dok je pravila prvu oporuku, pa kasniej duševno oboljela, oporuka postaje praktički neopoziva (tj. ne može se izmijeniti), jer je ona sama više ne može opozvati, a to ne može ni netko treći.

Sposobnost oporučiva­­nja

Članak 26.

(1) Oporuku može napraviti svaka osoba sposobna za rasuđiva­­nje koja je navršila 16 godina života.

(2) Oporuka je ništava ako u vrijeme sastav­­lja­­nja oporučite­­lj nije imao 16 godina života ili nije bio sposoban za rasuđiva­­nje. Ako se ne dokaže suprotno, smatrat će se da je oporučite­­lj u trenutku sastav­­lja­­nja oporuke bio sposoban za rasuđiva­­nje. Oporu­čite­­lj nije bio sposoban za rasuđiva­­nje ako u tom trenutku nije bio u sta­­nju shvatiti znače­­nje svoje­g očitova­­nja i ­­nje­gove pos­­ljedice, ili nije bio u sta­­nju vladati svojom vo­­ljom toliko da postupa u skladu s tim zna­­njem.

(3) Gubitak sposobnosti za rasuđiva­­nje koji bi nastupio pošto je oporuka naprav­­ljena ne utječe na ­­njezinu va­­ljanost.

možeš tražiti poništenje oporuke, rok je godinu dana od saznanja za razlog ništavosti, ali taj rok mora pasti unutar deset godina od proglašenja oporuke.
res publica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 14:43   #199
Deponiranje oporuke

Budući da su mi u javno-bilježničkom uredu rekli - ne tim riječima - da nema smisla da kod njih ostavim oporuku ukoliko očekujem da oni nakon moje smrti o postojanju moje oporuke obavijeste one koji se u njoj spominju te da je bolje da oporuku predam na čuvanje sudu u mjestu prebivališta, zanima me sljedeće:
čemu služi Hrvatski upisnik oporuka?

Odnosno, ukoliko tamo pohranim oporuku, je li njihova obaveza da, kad za to bude vrijeme, kontaktiraju one kojima sam nešto ostavio?

Predloženo mi je i da oporuku ostavim kod prijatelja, no ne bih ih time uzrujavao
Čika doktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 19:31   #200
Quote:
Čika doktor kaže: Pogledaj post
Budući da su mi u javno-bilježničkom uredu rekli - ne tim riječima - da nema smisla da kod njih ostavim oporuku ukoliko očekujem da oni nakon moje smrti o postojanju moje oporuke obavijeste one koji se u njoj spominju te da je bolje da oporuku predam na čuvanje sudu u mjestu prebivališta, zanima me sljedeće:
čemu služi Hrvatski upisnik oporuka?

Odnosno, ukoliko tamo pohranim oporuku, je li njihova obaveza da, kad za to bude vrijeme, kontaktiraju one kojima sam nešto ostavio?

Predloženo mi je i da oporuku ostavim kod prijatelja, no ne bih ih time uzrujavao
Upisnik upravo služi tome što te i zanima.Upisnik vodi Hrv. javnobilježnička komora i njoj se odstvaljaju podaci putem suda, javnog bilježnika, odvjetnika ili osoba koja je napravila oporuku.
Ostavinski je sud dužan u ostavinskom postupku traži iz Hrvatskog upisnika oporuka podatak o mogućim oporukama umrle osobe, ili od osobe i tijela kojima je oporuka povjerena na čuvanje da mu je dostave.

Može se vidjeti više o tome u Pravilniku o hrv. upisniku oporuka nn 135/03.
StreetCleaner is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:53.