Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.12.2023., 12:37   #1
Nasljedstvo iz USA (401 K, Citibank)

Pozdrav svima,

Molila bih nekog tko ima iskustva s naslijeđivanjem novčanih sredstava koji se nalaze u USA. Radi se o preminulom nerezidentu koji je u prošlosti radio za američku kompaniju te na osnovu toga otvorio račun u banci (Citibank) i penzionom fondu (401 K).

Da bi novce s fonda prebacila na bankovni račun potreban mi je ITIN nuber, porezni broj za aliene, što sam pokušavala dobiti u više navrata (za vrijeme dok je osoba bila živa). IRS mi je uvijek odbio zahtjev bez nekog specifičnog objašnjenja. No, i da sam uspjela prebaciti na banku, opet je pitanje kako povući taj novac u HR.

Ne znam više koga da pitam, javni bilježnici nemaju pojma, odvjetnici nemaju pojma... Ima li itko pojma?

Može i pp. Hvala unaprijed za info.

P.S. možda je najpametnije da direktno pitam banku i fond. Ali svejedno, pitam i ovdje za slučaj da mi tuđe iskustvo može olakšati cijeli proces.
__________________
If you wanna count me, count me out.
2120 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2023., 13:48   #2
jel nas hebeš u zdrav mozak ili imaš srednje tešku mentalnu retardaciju?

baš sv, ono 99,99% ljudi i moja senilna 90togodišnja teta znaju da je to izvlačenje love za "prebacivanje" sredstava ili krađu osobnih podataka.

pa ni vlastita mater ti neće toliko pustiti za ništa, tražit će posjete u dom i cvijeće na grob.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2023., 14:05   #3
Quote:
pikuli kaže: Pogledaj post
jel nas hebeš u zdrav mozak ili imaš srednje tešku mentalnu retardaciju?

baš sv, ono 99,99% ljudi i moja senilna 90togodišnja teta znaju da je to izvlačenje love za "prebacivanje" sredstava ili krađu osobnih podataka.

pa ni vlastita mater ti neće toliko pustiti za ništa, tražit će posjete u dom i cvijeće na grob.
Molim? Ne razumijem što pričaš... ovo je ozbiljno pitanje. Ako nemaš pojma, zaobiđi. Kakvo izvlačenje novaca?
__________________
If you wanna count me, count me out.
2120 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2023., 14:36   #4
nećakinja ima problem s tetom u tome je diskrepancija, zapravo teta s nećakinjom, ipak su to godine demencije koje prenosi na druge

za upit sve preko Swifta


SWIFT je akronim za Društvo za svjetske međubankarske financijske telekomunikacije.
Također se može nazivati BIC kodom (bankovni identifikacijski kod).

Da biste primili međunarodnu bankovnu doznaku na svoj račun, pošiljatelj će trebati swift kod američke banke koji je USBKUS44IMT.


a možemo se i dogovorit
__________________
I would call it
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2023., 15:24   #5
Quote:
saugaro kaže: Pogledaj post
nećakinja ima problem s tetom u tome je diskrepancija, zapravo teta s nećakinjom, ipak su to godine demencije koje prenosi na druge

za upit sve preko Swifta


SWIFT je akronim za Društvo za svjetske međubankarske financijske telekomunikacije.
Također se može nazivati BIC kodom (bankovni identifikacijski kod).

Da biste primili međunarodnu bankovnu doznaku na svoj račun, pošiljatelj će trebati swift kod američke banke koji je USBKUS44IMT.


a možemo se i dogovorit
Oook. Ali prvo treba prebaciti iz fonda na banku. Tu ne pomaže nikakav SWIFT. Ma ništa, idem pisati njima direkt. Najpametnije...
__________________
If you wanna count me, count me out.
2120 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2023., 15:29   #6
https://www.offshorecompanycorp.com/...iAAEgLEv_D_BwE

Identifikacijski broj poreznog obveznika (ITIN) izdaje Porezna uprava osobama koje:

Nemate SSN i ne ispunjavate uvjete za njegovo dobivanje, i morate dostaviti savezni porezni identifikacijski broj ili podnijeti federalnu poreznu prijavu,
Nalaze se u jednoj od sljedećih kategorija:
Stranac nerezident koji mora podnijeti poreznu prijavu u SAD-u
Stranac s prebivalištem u SAD-u koji (na temelju dana boravka u Sjedinjenim Državama) podnosi poreznu prijavu u SAD-u
Uzdržavani član ili supružnik državljanina SAD-a/stranaca s stalnim boravkom
Uzdržavana osoba ili supružnik nositelja vize za stranca koji nije rezident
Stranac nerezident koji traži povlasticu poreznog sporazuma
Strani student, profesor ili istraživač koji podnosi poreznu prijavu u SAD-u ili zahtijeva iznimku

postoji i alternativa
__________________
I would call it
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2023., 15:33   #7
Sve to znam. Napisala sam kako sam u više navrata zatržila ITIN no. ali bezuspješno. Sad je osoba preminula. Sad je još kompliciranije to sve... nema veze. Hvala na trudu, no zanimaju me osobna iskustva, ako netko ima.
__________________
If you wanna count me, count me out.
2120 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2023., 15:46   #8
Pitanje je forme zahtjeva

https://i.ibb.co/ScqCy2t/itin.jpg

aha lična i personalna
__________________
I would call it
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:23.