Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2011., 09:35   #221
Oporuka je valjana.

Al, i tako su podijelili imovinu na isti način, kako je to i želio ostavitelj.
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 15:06   #222
Nisam dovoljno jasno napisala. Ostavinska je provedena i podijeljeno je tako kako je podijeljeno. Sad kći tvrdi da je postojala oporuka i da je oporukom otac ostavio njoj 92% nekretnine (piše koliko je to površinom), a sinu 8% i ženi ništa. Ne bi li supruga pokojnika imala pravo na nužni dio unatoč tome što ju se ne spominje o oporuci?
Orleanska I. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 17:00   #223
Supruga bi imala pravo na nuzni dio bas zato sto ju se ne spominje u oporuci. Ima li kcer tu oporuku ili samo tvrdi da je postojala?
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 19:47   #224
E, to me zanimalo, hvala Katrin. Kći samo tvrdi da je postojala oporuka, inače ostali članovi obitelji tvrde da nije postojala oporuka.
Orleanska I. is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2011., 08:43   #225
Iz Zakona o nasljeđivanju:

Naknadno pronađena oporuka

Članak 235.

(1) Ako se nakon pravomoćnosti rješenja o nasljeđivanju pronađe oporuka, sud će je proglasiti, te zapisnik o proglašenju i presliku oporuke dostaviti ostavinskom sudu, a zadržati njezin izvornik.

(2) U slučaju iz stavka 1. ovoga članka ostavinski sud neće ponovno voditi ostavinsku raspravu, nego će obavijestiti zainteresirane osobe o proglašenju oporuke i upozoriti ih da mogu svoja prava na temelju oporuke ostvarivati u parnici.


Iz ovoga je jasno da kći može svoj zahtjev ostvariti u parnici, ali jedino ako oporuka zaista postoji. Samo tvrdnja da je oporuka postojala, bez samog dokumenta, nije dovoljan razlog da se zainteresiranu stranu uputi u parnicu.

Na pitanje o nužnom dijelu supruge u tom slučaju si već dobila odgovor.
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2011., 11:38   #226
Quote:
palj kaže: Pogledaj post
Iz ovoga je jasno da kći može svoj zahtjev ostvariti u parnici, ali jedino ako oporuka zaista postoji. Samo tvrdnja da je oporuka postojala, bez samog dokumenta, nije dovoljan razlog da se zainteresiranu stranu uputi u parnicu.
Oporuka nikad nije postojala, a kći je našla nekoliko svjedoka koji nisu bili bliski s pokojnikom koji će lagati na sudu i izjaviti da su vidjeli oporuku i koji će izrecitirati kako je ona navodno glasila, a to je dio koji je kći sama izmislila. Kći tuži sad svoju majku i brata jer želi naravno što veći dio nekretnine.
Orleanska I. is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2011., 20:32   #227
oporuka

PITANJE.
Zanimanje što se sve treba napraviti da bi oporuka bila u redu? Jedan mi je gospodin obećao da ce ostaviti oporuku da mogu preuzeti kuću bi ja mogao poslje nasljediti, što on mora sve napraviti da oporuka bude u redu?
Molim odgovor hvala.

Zadnje uređivanje Katrin : 05.03.2011. at 09:48.
sale1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2011., 09:49   #228
bolje sklopite ugovor o uzdrzavanju, jer ako napravi oporuku (kojom tebi sve ostavlja) a ima djecu npr. onda oni imaju pravo na svoj nuzni dio.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2011., 14:57   #229
Molim za`savijet

Zivim u inostranstvu i treba mi pomoc posto se ne razumijem u nase zakone.
Poslije smrti moga oca ( sahrani nisam prisustvovao zbog dalekog puta) od brata sam dobio pismo o svim troskovima sahrane i grobnice koja se naknadno napravila da platim 1/3 (tri brata). Nisam trazio ni racun ni neki dokaz o mojem djelu troska.Dvije godine kasnije pokrecem umrlicu i doznajem od brata da je moj otac nacinio oporuku i da u njoj sve ostavlja samo njemu a da ce se on starati,uzdrzavati,ljeciti i snositi sve troskove oko sahrane i grobnice a nacinjena je godinu dana prije smrti pred advokatom koji je sada mrtav majke i brata a sa dosta nejasnoca. U oporuci pise pri punoj savjesti (zadnjih 5 god provodi u krevetu jer je imao mozdani udar) sa potpisom veoma necitkim za osobu sa visom skolom itd. Posto cu brzo u posjet starom kraju zelio bi sa upoznati sta trebam znati i sta raditi oko ovoga koja su moja prava i gdje ih potraziti.
Hvala unaprjed za svaku pomoc koju dobijem
gordan60 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 09:54   #230
Ima tu dosta nejasnoća.

Prije svega, je li ostavinska rasprava provedena, postoji li rješenje o nasljeđivanju, je li pravomoćno?

Taj dokument - je li u pitanju baš oporuka ili ugovor o doživotnom uzdržavanju?

Što uopće želiš postići? Dobiti dio imovine ili smo da ti se vrate novci koje si dao za sahranu? Pretpostavljam da je "naglasak" na ovom prvom, ali nikad ne znaš
__________________
Vratite nam krvopiju!!!

Zadnje uređivanje Katrin : 14.03.2011. at 11:55.
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 12:38   #231
To je u stvari ugovor o doživotnom uzdržavanju potpisan navodno izmedu mojih roditelja i jednog brata.(ne vidim nikakve svjedoke da se navode)

Ostavinska rasprava je provedena bez moga prisustva a i prisustva drugoga brata jer nije navodno ni dobio poziv a odazvali su se samo treci brat i majka a sud je donio rijesenje u njegovu korist po tom ugovoru.
Nisam zelio nista samo se osjecam prevarenim a ako sam prevaren samo bi zelio staviti da se imovine nemoze prodati nego da je mogu svi koristiri po potrebi.
Hvala puno
gordan60 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 13:30   #232
Quote:
gordan60 kaže: Pogledaj post
To je u stvari ugovor o doživotnom uzdržavanju potpisan navodno izmedu mojih roditelja i jednog brata.(ne vidim nikakve svjedoke da se navode)

Ostavinska rasprava je provedena bez moga prisustva a i prisustva drugoga brata jer nije navodno ni dobio poziv a odazvali su se samo treci brat i majka a sud je donio rijesenje u njegovu korist po tom ugovoru.
Nisam zelio nista samo se osjecam prevarenim a ako sam prevaren samo bi zelio staviti da se imovine nemoze prodati nego da je mogu svi koristiri po potrebi.
Hvala puno
Pa ima tu još uvijek dosta nejasnoća.

Jeste li ti i brat uredno pozvani? Je li vam dostavljeno rješenje o nasljeđivanju?
Postoji mogućnost da se nije moglo doći do vaših adresa, ali tada vam se imenuje netko od odvjetnika da zastupa vaše interese u ostavinskoj raspravi i da u vaše ime primi rješenje. U svakom slučaju, bez vas, kao zakonskih nasljednika, se ne može...bilo da vam je dodjeljen odvjetnik, bilo da je dosava poziva i rješenja bila uspješna.

Pitanje je i taj ugovor. Ako je postojao, tada se imovina iz ugovora izdvaja iz ostavinske imovine, što znači da se ni ne unosi u rješenje o nasljeđivanju, nego se brat upisuje temeljem tog ugovora.
Ako je pak imovina ipak unesena u rješenje, tada ti i brat imate pravo barem na nužni dio...

Ima puno nepoznanica. Najbolje je zatražiti pomoć odvjetnika. Za početak, bilo bi dobro zatražiti od suda presliku rješenja o nasljeđivanju, da se vidi tko su nasljednici, što je bilo od imovine, da li se ti i brat uopće spominjete...
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 08:44   #233
Muž moje pokojne mame (nije moj otac) nema djece i meni je oporukom ostavio svu imovinu.Ja brinem o njemu.
Ima živu sestru koja prijeti da će me kad on umre razbaštiniti.
Advokat kaže da može dobiti samo nužni dio.
Što je to - nužni dio i koliko iznosi od cijelog nasljedstva.
lanki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 10:04   #234
Nuzni dio je polovina zakonskog dijela.

Napravite ugovor o uzdrzavanjnu ako vec brines o njemu.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 10:16   #235
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Nuzni dio je polovina zakonskog dijela.

Napravite ugovor o uzdrzavanjnu ako vec brines o njemu.
Hvala,ali ne razumijem što je "zakonski dio".
On ne želi ugovor jer se "boji,svašta o tome piše u novinama".
lanki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 10:18   #236
Quote:
lanki kaže: Pogledaj post
Muž moje pokojne mame (nije moj otac) nema djece i meni je oporukom ostavio svu imovinu.Ja brinem o njemu.
Ima živu sestru koja prijeti da će me kad on umre razbaštiniti.
Advokat kaže da može dobiti samo nužni dio.
Što je to - nužni dio i koliko iznosi od cijelog nasljedstva.
Sestra uopće nije nužni nasljednik te ne može ni tražiti, a ni dobiti nužni dio. Znači, odvjetnik ti nije dobro rekao.


Evo, iz Zakona o nasljeđivanju, da ti bude lakše shvatiti tko su nužni nasljednici i koja su njihova prava:

Nužni nasljednici

Članak 69.

(1) Nužni nasljednici su ostaviteljevi potomci, njegova posvojčad i njihovi potomci te njegov bračni drug.

(2) Ostaviteljevi roditelji, posvojitelji i ostali predci nužni su nasljednici samo ako su trajno nesposobni za rad i nemaju nužnih sredstava za život.

(3) Osobe iz stavka 1. i 2. ovoga članka nužni su nasljednici kad su po zakonskom redu nasljeđivanja pozvane na nasljedstvo.

Pravo nužnog nasljednika

Članak 70.

(1) Pravo na nužni dio jest nasljedno pravo, a dio koji pripada pojedinom nužnom nasljedniku naziva se nužni dio.

(2) Raspolaganja za slučaj smrti koja su suprotna nečijem pravu na nužni dio pobojna su.

(3) Nužni dio potomaka, posvojčadi i njihovih potomaka te bračnog druga iznosi jednu polovicu, a nužni dio ostalih nužnih nasljednika jednu trećinu od onoga dijela koji bi svakom pojedinom od njih pripao po zakonskom redu nasljeđivanja.

(4) Oporučitelj može oporukom odrediti i da nužni nasljednik primi svoj dio u određenim stvarima, pravima ili u novcu.

(5) Nužni nasljednik na svaki način ima pravo na ime svoga nužnog dijela dobiti onoliku vrijednost koliko na njega otpada kad se obračunska vrijednost ostavine podijeli s veličinom njegova nužnoga nasljednog prava (vrijednost nužnog dijela).



I jedna napomena. Ako već brineš o očuhu i sporazumni ste oko toga da tebi ostavi svoju imovinu, možda bi bilo najbolje zaključiti ugovor o doživotnom uzdržavanju.
U tom slučaju, imovina navedena u takvom ugovoru ni ne čini ostavinsku imovinu, a na tebe se prenosi nakon smrti očuha, temeljem tog ugovora.
Također, potrebno je u gruntovnici na nekretnine koje su predmet ugovora, staviti zabilježbu postojanja ugovora o dož. uzdržavanju.

Ovo sve čisto radi izbjegavanja komplikacija i natezanja sa zakonskim nasljednicima na ostavinskoj raspravi. Jer, iako te njegova sestra ne može razbaštiniti (to su samo obične prijetnje bez utemeljenja), ipak može pobijati valjanost oporuke ili se jednostavno žaliti na rješenje o nasljeđivanju ili staviti prigovor na sastav ostavinske imovine, što može dovesti do parničenja,a to znači gubitak vremena i novca.
Ne želim te strašiti, jer postojanje valjane oporuke će na kraju sigurno rezultirati prijepisom imovine na tvoje ime, ali postojanje "zle krvi" ti može malo (ili puno) zagorčati stvar do konačnog ishoda, iako je zakon čvrsto na tvojo strani i iako je konačni ishod izvjestan.


Quote:
lanki kaže: Pogledaj post
Hvala,ali ne razumijem što je "zakonski dio".
On ne želi ugovor jer se "boji,svašta o tome piše u novinama".
Nema razloga za strah, jer takav ugovor defintivno jamči veću sigurnost. Pošto spominješ odvjetnika, slobodno se kod njega raspitaj!
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 10:28   #237
Puno hvala.
Ja se i bojim toga natezanja po sudovima s gospođom i njenim sinovima.
A mislim da ću naći i drugoga advokata,jer ovaj stari gospodin je prijatelj moga očuha i mislim da je već malo izvan profesije.
Ma znam ja da bi takav ugovor olakšao život ali moj očuh je uporan - neće i gotovo.

Zadnje uređivanje Katrin : 17.03.2011. at 10:51.
lanki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 10:43   #238
A čuj, ako će ostati na oporuci, onda se spremi na natezanje i otezanje, ali znaj da gospođa nije nužni nasljednik i da nema pravo potraživati nužni dio (znači, nema pravo na ništa, ako je oporukom baš sve ostavljeno tebi), ali ima pravo prigovarati i žaliti se, što dovodi do parničenja. I
pak, s urednom i jasnom oporukom, nemaš brige. Predlažem da barem ta oporuka bude sastavljena na sudu ili kod bilježnika!
Nije da ima jaču snagu od one pisane rukon npr., ali tada je teže dokazati da je oporučitelj bio npr. prisiljen ili da nije bio zdravog razuma u trenutku sastavljanja oporuke.
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 15:27   #239
Pozdrav svima na ovoj temi


molim pomoć odnosno odgovor na par pitanja vezanih u sljedeću situaciju:

Stari djeda koji je na samrti ima 2 djece (Ivo i Ana) i svoju imovinu želi podijeliti na 2 podjednaka dijela.
U Ivu ima povjerenja i Ivo je odgovoran ali Ana nije; u dugovima je, neuspješna je, ima neke nečiste situacije, tužbe koje su u tijeku i sl pa djed želi zaštiti svoje unuke, djecu od Ane na način da "Aninu polovinu" ne ostavlja u potpunosti njoj, nego njoj i njenoj djeci -da glasi na svih tako da npr Ana ne može nešto prodati bez suglasnosti svoje djece. Ivina polovina je samo Ivina.

Tu oporuku je na računalu napisao i sročio Ivo. Potpisao djed i 2 svjedoka.
Kad je djed umro, predana je odvjetniku i svi su pozvani na sud.
Međutim, zbog Aninih prijetnji svojoj djeci, ona se ne usude doći na ostavinsku raspravu. Odvjetnik konstatira da je oporuka nejasno sročena. Ivo i Ana na licu mjesta (i odvjetnik zna za to!) odluče ignorirati pokojnikovu želju i postojeću oporuku i podijele se međusobno dogovorno. Djeca od Ane više nisu zaštićena i ona može raditi sa svojim dijelom što je volja.

Njena djeca nikad od suda ne dobiše nikakav dokument, nkakvo Rješenje ni slično.

I što bi sad mogla učiniti djeca od Ane (Imaju dokaz-kopiju oporuke)?
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2011., 15:27   #240
Question

imam jedno pitanje pa ako netko zna bila bih jako zahvalna na odgovoru...situacija je sljedeća, imam djeda koji živi sam u malom jednosobnom stanu ( baka je preminula 2004.godine),e sad njih dvoje imaju 2 djece, i baka ima 2 iz prvog braka...pretpostavljam da se stan djeli na 4 djela,no štos je u tome što jedan ujak(njegov sin) živi u Njemačkoj,situiran je i nije u kontaktu sa djedom tj.svojim ocem od kad je baka umrla,kći (dakle moja mama) je također situirana,jednom-dva puta u nekoliko mjeseci ga obiđe samo da provjeri jeli još živ, s obzirom da su obadvoje *upci kojih nije briga dali se može učiniti nešto po tom pitanju jednog dana kad djed premine,da se spriječi njih da dobiju taj stan?mislim da ne zaslužuju ništa od njega,do koje godine se djed smatra uračunljiv za pisanje oporuke i što je sve potrebno da bi se sastavila oporuka?
a7x is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:29.