Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.11.2018., 16:49   #1
Religija i astrologija i divinacija

Kršćanstvo izričito zabranjuje vraćanje, magiju, tarot, astrologiju i slično.
Jeremija 27.9-10: Zato ne slušajte svojih proroka, vrača, sanjača, gatara i bajača, koji vam govore: Nećete služiti kralju babilonskom!
Jer vam oni prorokuju laži, da vas odvedu iz zemlje vaše, kad bih vas ja odbacio, da propadnete.

Islam, Buhari 2/240 kaže: Allah je stvorio zvijezde zbog tri svrhe: da ukrasi nebo, da se njima gađaju šejtani i kao znakove pomoću kojih se određuje pravac

S druge strane je astrologija ukomponirana u hinduizam i budizam (vede). Naučava se kako mi nismo takvi zbog zvijezda, nego su zvijezde takve jer smo mi takvi. Zakon sinkroniciteta između pojedinca i svemira.

Magija je vražja rabota, u to nema sumnje, jer baveći se magijom postajemo dužni onima koji su omogućili da nam se ostvare želje.
Ali da li su astrologija i divinacija, koji postoje u svim kutevima svijeta, (od indijanaca, europe, levanta do dalekog istoka) protivne moralu kojeg je Bog namijenio za nas?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2018., 17:02   #2
Proricanje u islamu je zabranjeno, kao i posjecivanje gatara i sl, tu si u pravu , međutim u islamskoj duhovnosti itekako je prisutno znanje o nebesima (kosmologija) te zvijezdama , planetima te onome sto se ravna nad njima.Ipak forum nije mjesto gdje se ovo uci, jer je mal prostor i interesovanje za to.
Sto nas tice, svaki covjek je svemir u malom, te svega sto ima na nebesima i zemlji ima u Covjeku.U tom kontekstu razvijala se i nauka o nebesima u islamu.
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2018., 17:58   #3
Quote:
Bostan kaže: Pogledaj post
Proricanje u islamu je zabranjeno, kao i posjecivanje gatara i sl, tu si u pravu , međutim u islamskoj duhovnosti itekako je prisutno znanje o nebesima (kosmologija) te zvijezdama , planetima te onome sto se ravna nad njima.Ipak forum nije mjesto gdje se ovo uci, jer je mal prostor i interesovanje za to.
Sto nas tice, svaki covjek je svemir u malom, te svega sto ima na nebesima i zemlji ima u Covjeku.U tom kontekstu razvijala se i nauka o nebesima u islamu.
Druže Bostane, ma daj ajde, evo danas govorim u jednoj kavani kako mi se neki događaji čudni događaju, a jedan dobar jaran kaže odi do hodže, on će ti sastavit zapis....
E sad, šta je taj zapis ne znam, nisam išao.
Čisto sumnjam ipak da ima jačeg od ovog što naši domaći ovdje puše, a to su one razne bedastarije naveče po lokalnim televizijama, razni magi, vračare....
Volio bih upoznati osobu koja im se javlja, što sam sigurno već i upoznao, samo one neće i ne smiju kazat......da ih ne zajebavamo.
King Elvis is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2018., 18:03   #4
Quote:
King Elvis kaže: Pogledaj post
Druže Bostane, ma daj ajde, evo danas govorim u jednoj kavani kako mi se neki događaji čudni događaju, a jedan dobar jaran kaže odi do hodže, on će ti sastavit zapis....
E sad, šta je taj zapis ne znam, nisam išao.
Čisto sumnjam ipak da ima jačeg od ovog što naši domaći ovdje puše, a to su one razne bedastarije naveče po lokalnim televizijama, razni magi, vračare....
Volio bih upoznati osobu koja im se javlja, što sam sigurno već i upoznao, samo one neće i ne smiju kazat......da ih ne zajebavamo.
Nisam rekao da sihr ne postoji i da ga određene osobe prave (sirh-omađijanje), samo velim da je po islamu pravjenje sihra zabranjeno, kao i ici gatarama i vracarima.
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2018., 18:51   #5
Quote:
Bostan kaže: Pogledaj post
Proricanje u islamu je zabranjeno, kao i posjecivanje gatara i sl, tu si u pravu , međutim u islamskoj duhovnosti itekako je prisutno znanje o nebesima (kosmologija) te zvijezdama , planetima te onome sto se ravna nad njima.Ipak forum nije mjesto gdje se ovo uci, jer je mal prostor i interesovanje za to.
Sto nas tice, svaki covjek je svemir u malom, te svega sto ima na nebesima i zemlji ima u Covjeku.U tom kontekstu razvijala se i nauka o nebesima u islamu.
Znanje o nebesima je astronomija, kozmologija je nauka o matrici koja upravlja prirodom.

Postoji i arapska astrologija, jel ona isto odbačena od Islama?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2018., 19:02   #6
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Znanje o nebesima je astronomija, kozmologija je nauka o matrici koja upravlja prirodom.

Postoji i arapska astrologija, jel ona isto odbačena od Islama?
Koliko ja znam ne postoji arapska astrologija, sem onoga sto sam naveo (u duhovnosti), islam , kanonski, odbacuje astrologiju. Nemonivno je bilo da se u susretu sa drugim civilizacijama srece sa astrologijom, ali islam odbacuje sujevjerja u vezi zvijezda i uzima ono sto je racionalno (te to biva zacetkom astronomije)
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2018., 00:36   #7
bostan. hodje, dan danas.
2 stvar, zašto lažeš?

nije te sram lagati?
kmetovski is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2018., 10:04   #8
Quote:
Bostan kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam ne postoji arapska astrologija, sem onoga sto sam naveo (u duhovnosti), islam , kanonski, odbacuje astrologiju. Nemonivno je bilo da se u susretu sa drugim civilizacijama srece sa astrologijom, ali islam odbacuje sujevjerja u vezi zvijezda i uzima ono sto je racionalno (te to biva zacetkom astronomije)
Tu si sve piše:
https://en.wikipedia.org/wiki/Astrol...medieval_Islam
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2018., 10:30   #9
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Hvala, no ipak arapska astrologija ne postoji, sve sto su neke grupe muslimana izucavale bilo je od proslih civulizacija (npr. Perzije)

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2018., 11:13   #10
Kakve Vede i Buduzam?

1- to što je nešto svrstano u vedangu poput jyotisa ne znači da se nalazi u vedama, a i tamo je izvorno više bavljenje ritualustickom astronomijom dok se indijska astrologija u današnjem obliku razvija tek preuzimanjem iste od Grka i mješanjem sa tim vlastitim astronomskim idejama. Kakve Vede.

2 - Budistički tekstovi, posebno teravade (nešto malo u sutrama i neformalnije u jataka pričama) se negativno odnose prema divinaciji ono malo sto uopce spominju (nije im bas bitna tema), posebno prema monasima koji se bave takvim sujevjerjima.
S druge je strane divinacijs dio gotovo svake pop/naridne kulture i cesto bitan izvor prihoda religijskim parazitima, pa tako i u teravadskim krajevima ima svega "na terenu", pa i medju monasima.
U kasniji Budizam se pak vec uvuklo sve svasta, s posebno tantricko- magijsko-samanisticke tvorevine imaju puno takovrsnih elemenata (npr Tibetanci).

Hindusi su i onako buckuris svega zivog pokupljenog odasvud pa preimenivanog u toboznju hiperdrevnu tradiciju pseudopovijesnim (puranskim Isl) mitovima, nema tu cega nema i sujevjerja su obljubljena (i isplativa, ključno).

Tako da inkorporirano duboko u današnji hinduizam svakako jest, ali sa budizmom bas i nije tako jednostavna prica, a veza sa Vedama je kasnija retro-interpretirana izmišljotina.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2018., 14:38   #11
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Kakve Vede i Buduzam?

1- to što je nešto svrstano u vedangu poput jyotisa ne znači da se nalazi u vedama, a i tamo je izvorno više bavljenje ritualustickom astronomijom dok se indijska astrologija u današnjem obliku razvija tek preuzimanjem iste od Grka i mješanjem sa tim vlastitim astronomskim idejama. Kakve Vede.

2 - Budistički tekstovi, posebno teravade (nešto malo u sutrama i neformalnije u jataka pričama) se negativno odnose prema divinaciji ono malo sto uopce spominju (nije im bas bitna tema), posebno prema monasima koji se bave takvim sujevjerjima.
S druge je strane divinacijs dio gotovo svake pop/naridne kulture i cesto bitan izvor prihoda religijskim parazitima, pa tako i u teravadskim krajevima ima svega "na terenu", pa i medju monasima.
U kasniji Budizam se pak vec uvuklo sve svasta, s posebno tantricko- magijsko-samanisticke tvorevine imaju puno takovrsnih elemenata (npr Tibetanci).

Hindusi su i onako buckuris svega zivog pokupljenog odasvud pa preimenivanog u toboznju hiperdrevnu tradiciju pseudopovijesnim (puranskim Isl) mitovima, nema tu cega nema i sujevjerja su obljubljena (i isplativa, ključno).

Tako da inkorporirano duboko u današnji hinduizam svakako jest, ali sa budizmom bas i nije tako jednostavna prica, a veza sa Vedama je kasnija retro-interpretirana izmišljotina.
Prvo negiraš što sam napisao, a onda potvrđuješ.

Nije vedska civilizacija sadržana samo u samhitama, nego se razvijala kao i svaki drugi religijski sustav.
Sve religije su se kroz vrijeme formirale i uzimale razne dodatne elemente
(Biblija obuhvaća tekstove u rasponu od 1.500 godina)
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2018., 14:43   #12
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Prvo negiraš što sam napisao, a onda potvrđuješ.

Nije vedska civilizacija sadržana samo u samhitama, nego se razvijala kao i svaki drugi religijski sustav.
Sve religije su se kroz vrijeme formirale i uzimale razne dodatne elemente
(Biblija obuhvaća tekstove u rasponu od 1.500 godina)
Negiram da je to pojava inherentna Budizmu i Vedama, nema se tu sto negirati.

Postoji u kasnijim budistickim kulturama - uglavnom dosavsi kasnijim izvanjskim uticajima, prvenstveno lokalnih samanistickih tradicija.

Postoji u kasnijoj hindu kulturi.

Ne vdim u cemu je negacija. Postoji astrologija i zapadnoj kulturi, postojala je i u crkvenim krugovima, to ne mjenja na cinjenici da je uglavnom Biblijski negativno dozivljena i da se zato cesto smatra nepozeljnom u krscastvu.

Vede su 4 -vede. Ostalo je postalo popularno nazivati vedskom kulturom u relativno novije vrijeme iz PR-razloga, cak i kad se izvorno radi o stvarima/idejama/praksama koje su dosle iz izvora suprotstavljenim vedama (poput Budista i drugih sramana), samanistickih i tantrickih izvora, grsckih/helenistickih izvora, islamskih utjecaja itd. 90% modernog hinduizma nema blage veze sa vedama. Ali kako su onedost stare pa se mogu koristiti za (logicki pogresan) PR drevnosti onda se koristi lazan naziv "vedskog" za sve i svasta, samo da bi se lazirao nakakav autoritet.

Osim toga nisi rekao vedski nego si spomenuo bas konkretno Vede.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2018., 23:38   #13
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Znanje o nebesima je astronomija, kozmologija je nauka o matrici koja upravlja prirodom.

Postoji i arapska astrologija, jel ona isto odbačena od Islama?
Astronomija se bavi izučavanjem kretanja nebeskih tijela,a u širem smislu i strukturom neb. tijela,pa time uključuje u svoj domen čitav niz tehn. disciplina.


Crab Nebula,Super Nova

Kozmologija se bavi znanstvenom teorijom Svemira,koristeći sva suvremena dostignuća u oblasti fizike,matematike,kemije,atomske i kvantne fizike.
U širem smislu Kozmologija bi trebala povezati Religiju,Filozofiju iPrirodne Zanosti međuse,kao jedinstvenu "Znanost",što je predmet suvremene nauke,
ali daleko je Sunce,neće ići !
Kozmologija je kraljica Znanosti.

U Islamu je strogo zabranjena astrologija,kao što ti je već naglasio Bostan!
Bosniac1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2018., 06:58   #14
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Nije vedska civilizacija sadržana samo u samhitama, nego se razvijala kao i svaki drugi religijski sustav.
Sve religije su se kroz vrijeme formirale i uzimale razne dodatne elemente
(Biblija obuhvaća tekstove u rasponu od 1.500 godina)
postoji kulturološki okvir u kojem možemo govoriti o civilizaciji.
što znači vedska civilizacija? svi koji prate (su pratili) vede su civilizirani ili
tamo gdje su vede navodno pisane, tamo je civilizacija?
kmetovski is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2018., 07:59   #15
Meni magija izričito zabranjuje bavljenje religijom.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2018., 19:00   #16
Quote:
Bosniac1 kaže: Pogledaj post
Astronomija se bavi izučavanjem kretanja nebeskih tijela,a u širem smislu i strukturom neb. tijela,pa time uključuje u svoj domen čitav niz tehn. disciplina.


Crab Nebula,Super Nova

Kozmologija se bavi znanstvenom teorijom Svemira,koristeći sva suvremena dostignuća u oblasti fizike,matematike,kemije,atomske i kvantne fizike.
U širem smislu Kozmologija bi trebala povezati Religiju,Filozofiju iPrirodne Zanosti međuse,kao jedinstvenu "Znanost",što je predmet suvremene nauke,
ali daleko je Sunce,neće ići !
Kozmologija je kraljica Znanosti.

U Islamu je strogo zabranjena astrologija,kao što ti je već naglasio Bostan!
https://hr.wikipedia.org/wiki/Kozmologija
Kozmologija je grana astronomije koja se bavi porijeklom, svojstvima i razvojem svemira u cjelini. Kozmologija ima dodirnih točaka s fizikom, filozofijom, pa čak i s teologijom, jer pokušava objasniti zašto je svemir upravo takav kakav jest.

Quote:
kmetovski kaže: Pogledaj post
postoji kulturološki okvir u kojem možemo govoriti o civilizaciji.
što znači vedska civilizacija? svi koji prate (su pratili) vede su civilizirani ili
tamo gdje su vede navodno pisane, tamo je civilizacija?
Vedska civilizacija je sva duhovna praksa proizašla iz veda i svega što se nakalemilo na vede unutar kulturnog kruga iz kojeg je sve počelo.

Dakle ako u indiji imaš kršćanstvo ili islam koji ne priznaju reinkarnaciju onda to nije vedska civilizacija.
Ako imaš astrologiju koja je došla izvana, ali je umetnuta u hinudističku religiju, onda to jest vedska civilizacija
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2018., 04:52   #17
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Vedska civilizacija je sva duhovna praksa proizašla iz veda i svega što se nakalemilo na vede unutar kulturnog kruga iz kojeg je sve počelo.
znači eklekticizam.

Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Dakle ako u indiji imaš kršćanstvo ili islam koji ne priznaju reinkarnaciju onda to nije vedska civilizacija.
Ako imaš astrologiju koja je došla izvana, ali je umetnuta u hinudističku religiju, onda to jest vedska civilizacija
ako se već razbacujemo izrazima, kakva astrologija?
kmetovski is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2018., 13:30   #18
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Meni magija izričito zabranjuje bavljenje religijom.
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2018., 18:58   #19
Quote:
Bosniac1 kaže: Pogledaj post
Astronomija se bavi izučavanjem kretanja nebeskih tijela,a u širem smislu i strukturom neb. tijela,pa time uključuje u svoj domen čitav niz tehn. disciplina.


Crab Nebula,Super Nova

Kozmologija se bavi znanstvenom teorijom Svemira,koristeći sva suvremena dostignuća u oblasti fizike,matematike,kemije,atomske i kvantne fizike.
U širem smislu Kozmologija bi trebala povezati Religiju,Filozofiju iPrirodne Zanosti međuse,kao jedinstvenu "Znanost",što je predmet suvremene nauke,
ali daleko je Sunce,neće ići !
Kozmologija je kraljica Znanosti.

U Islamu je strogo zabranjena astrologija,kao što ti je već naglasio Bostan!
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
https://hr.wikipedia.org/wiki/Kozmologija
Kozmologija je grana astronomije koja se bavi porijeklom, svojstvima i razvojem svemira u cjelini. Kozmologija ima dodirnih točaka s fizikom, filozofijom, pa čak i s teologijom, jer pokušava objasniti zašto je svemir upravo takav kakav jest.
Nije to znanstvena definicija ni Astronomije ni Kozmologije!
Nema toga na Internetu,nego u stručnim knjigama od priznatih str. autoriteta.

Po Wedama-ne ulazim!

Problem Kozmologije ja da
poveže/sintetizira Religiju,Filozofiju i Prirodne znanosti,,
ali su teškoće danas gotovo ne premostive.
Nije se još prodrlo u suštinu ni jednog od navedenih entiteta, čija su područja
interesa u duhovnoj i materijalno sferi,a kamo li doći do sinteze.

Znanost fizičkog svijeta dostigla je ogromni uspjeh,vrhunac,ali se ipak pokazala nemoćnom da čovjeku pruži sretan i zadovoljan život.

Filozofija je još uvijek u sferi spekulacija.

Teologija osobnog boga je deficitarna,u koliziji sa Ratio,postoje i razmimoilaženja poznatih kršćanski mislilaca i oficijalne kršćan. teologije!
Islam i Jevrejstvo je u tome u boljem položaju!

Kozmologija je globalni zadatak ovog st.
Bosniac1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2018., 22:16   #20
Quote:
Bostan kaže: Pogledaj post
Nisam rekao da sihr ne postoji i da ga određene osobe prave (sirh-omađijanje), samo velim da je po islamu pravjenje sihra zabranjeno, kao i ici gatarama i vracarima.
A šta je istihara,ako si ikad čuo
Wanted123 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:35.