Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti

Ostale umjetnosti Slikarstvo, arhitektura, umjetnost života...
Podforumi: Kazalište, Strip, Kreativni nered

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.04.2005., 17:20   #1
moderna umjetnost prije svega želi...

ovo se pitam: koji aspekt moderne umjetnosti (u svim mogućim oblicima u kojima se pojavljuje) je "jači"; je li to s jedne strane monumentalnost, svojevrsni zapis ovog vremena, ili pak želi posredovati između ljudi, duša štoli, u sadašnjem trenutku, na neki način jačati na koljena bačenu ljudsku komunikaciju?

znači, služi li ona više budućem ili sadašnjem vremenu?

kilometarski postovi dobrodošli
__________________
The Sydney was a Chatham class light cruiser, capable of 25.5kts and armed with eight 6in guns. By now the Emden was somewhat below peak condition, and her own top speed was probably somewhat below its 24.1kt best. When the Sydney appeared at 9.15 am on 9 November, the Emden stood and fought.
otompotom is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 22:18   #2
mislim da je više orijentirana na sadašnjost definitivno i to mi se sviđa . ali se ta moderna umjetnost može svakako shvatiti, pa nastaju nekakve besmislene da ne kažem... ma what the hell, izdrkotine . kao sad ću ja tu nešto napraviti i zapakirati u neki opaki smisao koji sakriven iza velikih riječi zapravo niti nema smisla... ali dobro... to nije pitanje...
daH is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2005., 15:40   #3
dobro, da, ali takva ne-umjetnost se brzo prokuži i pa je s njom i brzo gotovo
__________________
The Sydney was a Chatham class light cruiser, capable of 25.5kts and armed with eight 6in guns. By now the Emden was somewhat below peak condition, and her own top speed was probably somewhat below its 24.1kt best. When the Sydney appeared at 9.15 am on 9 November, the Emden stood and fought.
otompotom is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2005., 10:26   #4
Re: moderna umjetnost prije svega želi...

Quote:
otompotom kaže:
moderna umjetnost prije svega želi...
Provokativna....
Nakad se moglo biti provokativno na lijep način.... a danas je to teže pa moraš primjeniti što je moguće više izopačenosti .
xara is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2005., 10:33   #5
odražava svoje vrijeme i to je sve...
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2005., 10:46   #6
Quote:
Dunj@ kaže:
odražava svoje vrijeme i to je sve...

Tako je. Umjetnost je uvijek odražavala duh svojeg vremena i tako će uvijek biti.

Ako slučajno zapazite kako je današnja umjetnost provokativna, neartikulirana, kaotična, arogantna, besmislena i plitka - samo primjenite tu činjenicu o duhu vremena i sve će vam biti jasno.
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2005., 12:07   #7
Quote:
Dunj@ kaže:
odražava svoje vrijeme i to je sve...
ne bi se bas slozila - ("pravi") moderni umjetnik najavljuje vrijeme kakvo ce tek doci
aola is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2005., 15:57   #8
Quote:
aola kaže:
ne bi se bas slozila - ("pravi") moderni umjetnik najavljuje vrijeme kakvo ce tek doci

errrrm... ne
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2005., 16:11   #9
Quote:
Jango Fett kaže:
errrrm... ne
errrrrm, da
najbolji primjer ti je umjetnost s pocetka proslog stoljeca koja tada nikako nije bila prihvacena od strane publike a ni od kritike.
Manet i Picasso krasni su primjeri ali meni je ipak najdrazi primjer futurista Giacomoa Balla-e koji sa svojom 'pokrenutom' i dinamicnom slikom Dinamizam psa na uzici iz 1912. godine - na neki nacin najavio procvat filmske umjetnosti.
aola is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2005., 16:20   #10
Quote:
aola kaže:
errrrrm, da
najbolji primjer ti je umjetnost s pocetka proslog stoljeca koja tada nikako nije bila prihvacena od strane publike a ni od kritike.
Manet i Picasso krasni su primjeri ali meni je ipak najdrazi primjer futurista Giacomoa Balla-e koji sa svojom 'pokrenutom' i dinamicnom slikom Dinamizam psa na uzici iz 1912. godine - na neki nacin najavio procvat filmske umjetnosti.

To je zato što jedino umjetnici uspijevaju shvatiti duh vremena, ali ne i javnost koja ju često osuđuje. Svaka umjetnost u povijesti nosi pečat toga vremena.

Možda ti se čini da govori o budućnosti, ali samo ti se čini jer ju kontemporarna javnost redovito odbija.

Umjetnost pripada svom vremenu, nijednom drugom. Ona ništa ne najavljuje, ali javnost je uvijek nazadna pa se tako čini.
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2005., 16:23   #11
Moderna umjetnost prije svega zeli lovu mislim da moderni umjetnici krepavaju od smijeha kad vide koliko se novaca moze dobiti za blezgarije koje izvode
Jegulja is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2005., 00:26   #12
jegulja
nemoj takoo
__________________
Oh my God, they killed Kenny!!!
djulbe-secer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2005., 09:12   #13
Quote:
Jegulja kaže:
Moderna umjetnost prije svega zeli lovu mislim da moderni umjetnici krepavaju od smijeha kad vide koliko se novaca moze dobiti za blezgarije koje izvode
Da, to se događa, ali to onda nije umjetnost. Mi ovdje pričamo u umjetnosti.
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2005., 12:13   #14
Quote:
ovo se pitam: koji aspekt moderne umjetnosti (u svim mogućim oblicima u kojima se pojavljuje) je "jači"; je li to s jedne strane monumentalnost, svojevrsni zapis ovog vremena, ili pak želi posredovati između ljudi, duša štoli, u sadašnjem trenutku, na neki način jačati na koljena bačenu ljudsku komunikaciju?

znači, služi li ona više budućem ili sadašnjem vremenu?
po meni je najbitniji aspekt moderne, ja bih rekao suvremene umjetnosti

njena potpuna demokraticnost, mogucnost da se svatko, bez formalne naobrazbe i pozadine, bavi njome i stvara umjetnicka djela

neovisno o profitu

isto tako smatram velikim probojem umjetnosti 20 stoljeca

sto se na monumentalan nacin upitala pitanje o sebi samoj, do tada je bila vise manje kanonizirana i propisana na nekoliko oblika

tako se u XX stoljecu pojavio film, pa instalacija

mada tom gotovac tvrdi da je prvi instalater bio Krist

i da ne nabrajam sto vise, ionako mnogi nece razumjeti

ali ih to nece sprijeciti da govore gluposti
netsky prospekt is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2005., 22:02   #15
hm m m...
moram priznat da se malo glupavo osjećam jerbo tek nakon što postavih temu zaključih kako je svaka umjetnost stvar sadašnjosti, samo što ovo naše doba omogućava širi prijem, globalno selo i sve, pa se čini da je više okrenuta sadašnjem trenutku, bar ja to tako gledam,

e, a što se tiče toga da su umjetniki prije svoga vremena kako volimo reći, mislim da to ima veze s tim što su ideje vječne, i iz te "vječnosti" kreće svako stvaranje, i tako, eto...

e da, samo još da kažem kako mi se vrlo sviđa način na koji se granice brišu, a vrste umjetnosti se miješaju i nadopunjavanju, što takođe zahvaljujem modernom dobu... baš smo zakon mi i naša tehnološka dostignuća, još samo da ne uništavamo planetu i gladi bradu...
__________________
The Sydney was a Chatham class light cruiser, capable of 25.5kts and armed with eight 6in guns. By now the Emden was somewhat below peak condition, and her own top speed was probably somewhat below its 24.1kt best. When the Sydney appeared at 9.15 am on 9 November, the Emden stood and fought.
otompotom is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2005., 15:38   #16
Quote:
netsky prospekt kaže:
po meni je najbitniji aspekt moderne, ja bih rekao suvremene umjetnosti

Ovo je vrlo dobro primjećeno...naime danas se više ne radi o modernoj umjetnosti već upravo o suvremenoj. Moderna umjetnost je stvar prošlosti i danas je svrstavamo u povijesna umjetnička razdoblja.
Mag is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2005., 16:32   #17
Quote:
po meni je najbitniji aspekt moderne, ja bih rekao suvremene umjetnosti njena potpuna demokraticnost, mogucnost da se svatko, bez formalne naobrazbe i pozadine, bavi njome i stvara umjetnicka djela

Po meni, demokraticnost moderne (ili ajde... suvremene ) umjetnosti nije u mogucnosti da se svatko njome bavi nego da je pristupacna svima, dakle nije neka elitisticka klaustrofobicna igrarija.

S druge strane, mogucnost da se svatko bavi umjetnoscu nije demokraticnost nego odsustvo zdravoga razuma ali to je vec druga tema
__________________
** Government is a disease masquerading as its own cure.
newcomer is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2005., 20:41   #18
Quote:
Mag kaže:
Ovo je vrlo dobro primjećeno...naime danas se više ne radi o modernoj umjetnosti već upravo o suvremenoj. Moderna umjetnost je stvar prošlosti i danas je svrstavamo u povijesna umjetnička razdoblja.
Malo si pomiješao:

Moderna (imenica) - umjetnički stil

Moderna (umjetnost) (pridjev) - novo, suvremeno

Moderna umjetnost nije moderna .
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2005., 15:52   #19
Modern & cotemporary art

Quote:
Jango Fett kaže:
Malo si pomiješao:

Moderna (imenica) - umjetnički stil

Moderna (umjetnost) (pridjev) - novo, suvremeno

Moderna umjetnost nije moderna .

Nisam pomiješala...jasan mi je pojam moderne (kao imenice) što nije isto što i moderna umjetnost.
No, moderna umjetnost (ne moderna) završava oko 60/70-tih 20st. te od tada govorimo o suvremenoj umjetnosti (prije toga je još bio i postmodernizam).
Inače određenje terminologije moderne i suvremene umjetnosti (tj. kada jedna završava, a druga počinje) pitanje je o kojem danas raspravljaju mnogi likovni kritičari, teoretičari i povjesničari umjetnosti.
U svakom slučaju kako god bilo jasno je (i u tome se slažu) da je moderna umjetnost stvar prošlosti (bez obzira na bukvalno objašnjenje moderan) te da se taj termin više ne upotrebljava za određenje umjetnosti današnjice ili ti suvremene umjetnosti.
Mag is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2005., 22:14   #20
Pojmovi "moderna umjetnost" i "suvremena umjetnost" ne predstavljaju stilska umjetnička razdoblja, a tako si ih upravo predstavila.

Da te opet citiram:

Quote:
Moderna umjetnost je stvar prošlosti i danas je svrstavamo u povijesna umjetnička razdoblja.
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:20.