Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Prev Prethodni post   Sljedeći post Next
Old 27.03.2013., 10:46   #1
Kako SAM pobijediti ovisnost ???

Kao sto i sam naslov kaze, zanima me kako covjek sam i bez neke strucne pomoci moze pobijediti neku ovisnost??? Znam da je tesko, znam da je mozda i neizvodljivo u vecini slucajeva ali bih ja pokusao da sam rijesim svoj problem. Sam sam sebi i napravio problem pa bih sam i bez icijeg pomocio zelio taj problem i da rijesim.

U zivotu sam prosao mnogo toga, no zapao sam u situacije da problem ovisnosti rijesavam tri puta.

Prvi puta je bila ovisnost o pusenju a drugi put ovisnost o kockanju na poker aparatima. Oba puta sam bio uspjesan. Pusenje sam rijesito dosta teze jer sam pusio punih 5 godina i postao sam pravi pusac koji je dnovno pusio i skoro 30-40 cigareta, uz alkohol bi to znalo biti i 50tak cigareta na dan....Rijesio sam da prestanem i usao sam u kostac sa tim....Kada sam konacno rekao "ne cigaretama" i cvrstvo odlucio da zauvijek prestanem pusiti, izdrzao sam prvi period pd nekoliko mjeseci bez ijedne cigarete..Onda je dosao dan kada sam htio zapaliti samo jednu cigaretu i nisam znao da je to toliko glup potez...Naravno nakon samo te jedne cigarete sam ponovo poceo i pusio sam par mjeseci konstantno i dosao na stari nivo pusenja. Srecom onda sam konacno ponovo rekao ne i cvrsto odlucio i prestao sam zauvijek i evo da kucnem o drvo ne pusim vec 8-9 godina...ne namjeravam vise nikada niti jednu cigaretu u zivotu da zapalim.......

Od poker aparata sam se takodje sam uspjesno izlijecio, no tu stupanj ovisnosti nije bio toliki i bio sam dosta mlad..No i tada sam igrao redovno i svaki dan jedan period i zapao sam jednom u problem zbog duga kojeg sam napravio za jedan dan i koji mi je tada bio veliki a sada je neznatan i to mi je stvorilo problem...Rekao sam ne i pokerima i od tada nisam nikada vise igrao...Dug sam vratio i problem je bio rijesen...


Eh sada trenutno sam zapao u mnogo tezu situaciju i problem je dosta kompleksniji....Postao sam vec odavno ovistan o sportskom kladjenju i kroz to kladjenje sam sebi stvorio mnogo problema svih vrsta ali i jedan ogroman dug koji iznosi otprilike 3 moje cijele place....Imam dug prema banci i otplacivam kredit...Sreca u nesreci je da imam stalan posao i da solidno zaradjujem...Vec odavno sam spreman da kazem i to konacno NE tom prokletom kladjenju ali nisam dosao u tu fazu zbog ovog duga kojeg se tako lako ne mogu rijesiti i koji je stalno u mislima pa stalno nastojim da cu dobiti nesto novca i pokriti barem dio duga...Za moj problem i nastali dug niko i ne zna i zbog toga zelim sam problem da rijesim potpuno sam.

Vec sam napravio neke krupne korake po tom pitanju...Prvo sam priznao sam sebi da sam ovistan i da mi to predstavlja problem i shvatio da moram prestati....Drugi korak je taj da sam blokirao i onemogucio da mi dug raste i da se dodatno zaduzujem i napravio sam plan otplate duga. Naime prije sam imao feleksibilan ugovor sa bankom gdje sam se mogao po zelji zaduzivati do odredjene granice i imao sam fleksibilnost otplate duga i to me jako kostalo jer sam stalno placao ratu kredita a onda bih tijekom mjeseca ponovo se zaduzivao tamo da sam se dugo vrtio u krug a dug ili je rastao ili ostajao isti i placao sam velike kamate. Tako sam samo zapadao u vece ekonomske probleme. Tada sam rekao dosta i onda sam napravio dogovor sa bankom po kojem placam ratu kredita bez mogucnosti da se ponovo zaduzujem. To je bilo prije nekih 4-5 mjeseci. No nastavio sam da igram ali sve sa nadom da cu doci do nekih dobitaka i zatvorim taj dug ili da ga smanjim i da se rijesim tog prokletstva.

Moj problem je trenutno mozda vise ekonomske nego psiholoske prirode jer recimo da sada dobijem u ruke taj novac koliko iznosi moj dug, jedino sto bih uradio jeste to da bih odmah otplatio dug i zavrsio posao i sa kladjenjem i sa bankom i dugovima, nikada u mom zivotu ne bi bih igrao vise nista na srecu a dobro bih se zapitao da li bih se ikada u zivotu vise zaduzio jer sam shvatio da su banke rupa bez dna...

Da bih istrajao na svom putu zelio bih znati da li postoje neke metoda vjezbanja discipline ili samokontrole. Ja cvrsto vjerujem da sam spream da prestanem sa kledjenjem kao sto sam prestao i sa pusenjem i pokerima. No mozda sam u krivu. Mozda mi treba strucna pomoc. Mozda to nije lako jer sjecam se kada sam prestao pusiti da je bilo tesko. Napravio sam citav niz mjesra kao na primjer kada mi se pusilo izlazio bih vani i setao, radio nesto drugo sto bi me okupiralo samo da ne misli da cigarete i slicno..Sa kladjenjem moze biti isto...Pravim ja probe i prestajem po 5 dana ili 7 dana nikako da se na kladim..Daje mi to snagu i volju jer vidim da moze..Osjecam da bih bez tog duga odmah prestao i nikada vise ne bih zapao u to glupo iskusenje..No prisiljen sam da se nadam da cu nekad nesto dobiti i upravo i jedino zbog toga igram i dalje...Da nema duga ne bih vidio nikakvog smisla da igram vise..Prihoda sa strane nemam niti ih zbog radnih obaveza ne mogu ni ostvariti i to je dodatni problem Otplata dugaide jako sporo i taj dug mi je stalno u glavi i to je ta poluga koja pokrece moju zelju za kldjenjem i potrebu da odigram ne bi li konacno nesto dobio..Sada igram "kontrolisano" to jest igram sa novcem kojeg mogu utrositi, no sve su to samo iluzije jer mora se prestati u potpunosti...

Potrebi su mi neki savjeti koje korake da napravim..Opet ponavljam da problem zelim sam da rijesim jer za ovo niko i ne zna...Cuvat cu ovaj paravan od svih koliko mogu, a kada paravan padne i ako se za ovo sazna, stvar ce biti rijesena..Onda sigurno prestajem sa kladjenjem isti dan no izgubio bih veliko povjerenje svih bliznjih, takodje i porodicni odnosi bi dosli u pitanje...Nakon toga bi u mom zivotu nastala velika rupa i mrlja...Do toga ne zelim doci i drzim ovaj paravan i krijem sebe i svoj problem iza njega....U zivotu bi mi najgore palo da saznam da se od kladjenja ne mogu izlijecitii zivot bi mi onda ostao bez smisla i pitanje je sta bi se desilo..Mlad sam, zivot je ispred mene i sreman sam ovoga sekunda prestati sa tim glupostima, no ponavljam, problem je dug. Moram ga otplatiti sto prije no nemam nacina. Ovako ako nastavim otplatit cu ga za 2-3 godine i ta cinjenica me ubija. Ne mogu ja sada pola place dati za dug jer ne bih imao pokrica za to i onda bi se za sve saznalo. A da sa drugim dijelim svoj problem bas i ne bih. Zapao sam duboko u blato i ne znam sta da radim dalje.....Trebam svaku vrsu savjeta i pomoci...
Nadgradnja is offline  
Odgovori s citatom
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:31.