Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kozmetika > Kosa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2009., 02:55   #2001
Ni sa kojom preporučenom.
Zato se valerijana ne koristi kod jake nervoze i jakih akutnih stresnih reakcija, da ne govorim o opuštanju mišića kod lumbaga i sličnih bolesti...
Tu bi možda od kumulativnog efekta bilo neke koristi, ali korištenje od par dana sigurno ne bi dalo značajniji rezultat.

Dakle još jednom, valerijana je blagi sedativ: gdje ga nađe uspoređivati s tako potentnim ko šta je Apaurin (još da si rekla Lexaurin od 1.5mg, možda bi bilo i usporedivo u većoj dozi ).
phyto is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 03:03   #2002
Ali Apaurin od 2 mg je stvarno nista. Ono, ne osjetis ga ni na koji nacin, ne pomaze zaspat.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 03:43   #2003
Ovdje se nadje zanimljivih (meta)studija:
http://www.sciencedirect.com/science...c7b507fd11dd75
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 04:37   #2004
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Persen sadrzi valerijanu, zar ne? Nuspojave su iste kao kod ostalih sredstava za smirenje.

(Da, biljke imaju nuspojave, ako je nesto prirodno ne znaci da je bezopasno ili cak zdravo.)

Mozes li si priustiti da izbacis stresore iz svog zivota?
da, sadrzi valerijanu....ali kao nisu poznate nuspojave (znam to ne znaci da ih nema)

Znam da i biljke imaju nuspojave....
zapravo nadala sam se da ces se ti javiti
Radim na izbacivanju stresora, ali nisam sigurna koliko ce to jos trajati i ne zelim izgubiti svu kosu u procesu
Nadala sam se da ako nije na recept da to znaci da je barem troduplo manje opasno od praxitena, apaurina i ostalog.
MicaMaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 04:41   #2005
Quote:
phyto kaže: Pogledaj post
Možeš, ali radije po 2-3 obična Persena (znači u više doza 20 minuta prije jela) nego jedan forte.
Preporuka je nakon uzimanja cca 2 sata ne upravljati opasnim strojevima mada je to općenita preporuka. Reakcije su individualne-netko popije jednu i odmah bi spavao, a netko popije 10 i ne osjeti apsolutno ništa. Prati svoje reakcije i znat ćeš što ti je činiti.
Alkohol ne smiješ koristiti zajedno s valerijanom jer se djelovanje pojačava.

Valerijana se koristi kroz 2-4 tjedna, za dugotrajniju upotrebu preporuča se Rhodiola rosea (Medex stres kontrol).

Preporuka naravno vrijedi samo ako si zdrava, ne piješ lijekove i nisi u drugom stanju.
Hvala phyto
Ma ja uzmem po jednu tabletu persena na dan i to mozda dvaput tjedno, onih dana kada procjenim da nisam u stanju nositi se s danom koji slijedi. Ima li to uopce smisla ili bi trebalo radovito uzimati za neki efekt.
Ja nisam primjetila da me uspava, samo me "poravna" bude mi sve skupa manje bitno i niej da mi se taj osjecaj svidja ali ponekad ne osjecam da imam izbora.
Imam problema i sa spavanjem, i kad se bas mooram naspavati jer me ceka naporan dan onda uzmem 5 mg sanvala, ali to je mozda 3-5 puta mjesecno. Valerijana me ne uspava, barem ne u preporucenoj dozi.
MicaMaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 04:44   #2006
Quote:
phyto kaže: Pogledaj post
O, pa nisi ti iščitala listu nuspojava za diazepam, da ne govorim koliko je to potentniji lijek...

Bome amneziju još nigdje ne nađoh kao nuspojavu uzimanja valerijane

I to slabljenje kognitivnih sposobnosti je minimalno, ako se uopće i javi.

Na pm ti šaljem reference jer ima toga previše...
imam glup posao i moja svakodnevica ne trazi punu kognitivnu spremu
nije me briga ako je to privremeno, bojim se samo da me persen dugotrajno ne spegla
MicaMaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 04:47   #2007
OK, ali, jel manje stetno popit 1 persen forte ili potegnut par dimova jointa?
MicaMaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 13:37   #2008
Joint, zato jer pusenje uzrokuje rak.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 03:42   #2009
Evo još malo podataka o efikasnosti i sigurnosti:
1
2
3
4
5

Dakle potpuno sigurna u preporučenim dozama kroz kraće vrijeme (4-6 tjedana).
A pomogne kako kome, netko tko je pio benzodiazepine (npr. spomenuti apaurin i lexaurin) pa nisu imali efekta od manjih doza lijekova vjerojatno će imati manje koristi od valerijane (možda odmah pokušati s 200mg?).

Efekt je kod mnogih biljnih preparata kumulativan, što će reći treba barem 5-10 dana kontinuirano piti da se osjete sve blagodati pripravka.

Nadalje kod valerijane za djelovanje su bitni valepotrijati koji manjkaju u mnogim ekstraktima valerijane na tržištu, pored toga i esencijalno ulje je vrlo aktivno, a njega ima u premalim količinama u standardnim preparatima.
Preporučuju se ekstrakti dobiveni liofilizacijom, SIPF preparat ili tinkture dobivene maceracijom svježe biljke (1:2, 90% etanol).

Zadnje uređivanje phyto : 12.11.2009. at 04:18. Reason: dodatak
phyto is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 03:53   #2010
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Ali Apaurin od 2 mg je stvarno nista. Ono, ne osjetis ga ni na koji nacin, ne pomaze zaspat.
Ja sam jedva stigo do kreveta kad sam popio apaurin, a zbog lexaurina od 3mg (pio cca tjedan dana) me skoro auto pogazilo. .
Totalna mentalna blokada-vidim da je crveno, ali isto prelazim ulicu...
Naravno da sam prestao s koristenjem.

Nazalost vec nakon 10-tak dana koristenja svih tih preparata prestadoh reagirat na njih
phyto is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 09:25   #2011


Ok, drzi se valerijane.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 22:35   #2012
Quote:
MicaMaca kaže: Pogledaj post
Ja se opet pridruzujem klubu
Danas sam nakon pranja opet izbrojala skoro 200 otpalih, a kosa mi je jako tanka i nema je puno pa mislim da je ekvivalent mojim 200 kao 400 nekome tko ima normalnu gustocu i debljinu dlake....uzas.....
Sutra se idem osisati, poprilicno, ne zbog ispadanja nego jer moram, al zivim u nadi da ce onda manje i padati makar su to vjerojatno bapske price.
Mislim da je kod mene stvar u ekstremnom stresu posljednjih skoro godinu dana, da li itko zna koliko bi stetno bilo svaki dan popiti po jedan persen forte? Mislim da bih si tako spasila ove tri dlake koje su mi preostale ali bojim se da ne naskodim necem trecem....
Persen forte neće riješiti tvoje probleme sa stresom, mehanizam djelovanja nije takav da bi mogao korigirati kronično povišene vrijednosti kortizola (što vjerojatno jesu, jer navodiš ekstreman stres u trajanju od godine dana).

Bez vađenja hormonalnog nalaza možeš jedino ići metodom ''čorave koke'' i kljucat u prazno, dok eventualno ne pogodiš korijen problema.
Apropo leksaurina i ostalih benzodiazepina (i njegovih derivata) - to smeće treba izbjegavati ako voliš svoju moždanu kemiju. Radije popuši joint.
antonio87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2009., 00:06   #2013
Hvala Antonio i Phyto
MicaMaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2009., 00:34   #2014
Quote:
antonio87 kaže: Pogledaj post
Persen forte neće riješiti tvoje probleme sa stresom, mehanizam djelovanja nije takav da bi mogao korigirati kronično povišene vrijednosti kortizola (što vjerojatno jesu, jer navodiš ekstreman stres u trajanju od godine dana).

Bez vađenja hormonalnog nalaza možeš jedino ići metodom ''čorave koke'' i kljucat u prazno, dok eventualno ne pogodiš korijen problema.
Apropo leksaurina i ostalih benzodiazepina (i njegovih derivata) - to smeće treba izbjegavati ako voliš svoju moždanu kemiju. Radije popuši joint.
A ne, ne, nećemo promovirati upotrebu lakih (ni bilo kojih drugih) droga

I da, lako je ljudima preporučiti vađenje hormona (najbolje čitavog panela ), samo ako nije indicirano to joj neće dati niti jedan liječnik pogotovo u ovoj godini recesije (pobogu više ne daju vadit ni leukocite bezveze), a vađenje hormona privatno je cca 200kn po hormonu pa ti vidi...

I da valerijana će pomoći posredno (nitko nije ni rekao da djeluje direktno na lučenje hormona nadbubrežne žlijezde), teška emotivna proživljavanja su bitan stresor, a ako je nekoga ipak manje briga (ili im je manje bitno) za nekakve svakodnevne gluposti koje čine život, inidirektno smanjujemo lučenje stresnih hormona.

Ali za dužu upotrebu su primjerenije biljke koje djeluju adaptogeno (djelovanje na osovinu hipotalamus-hipofiza-nadbubrežna žlijezda) poput navedene Rhodiole, azijskog i sibirskog ginseng pa čak i pasiflore, ako se radi o anksioznim osobama.

Hmelj koji direktno smanjuje lučenje kortizola se primijenjuje samo iznimno (u visokim dozama, jelte), obično samo u stanjima teške ekscitiranosti kroz kraće vrijeme.
phyto is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2009., 04:47   #2015
E, a sad sam se sjetila onog "prirodnog" antidepresiva od Belupa....kako se ono zvao, tip na reklami je skako od srece po nekoj livadi
Jel to sta valja?

Nasla: aktivin H
Moze komentar?
Sto je s trudnicama i uzimanjem toga i/ili persena?
(mislim nisam trenutno ali...)

Zadnje uređivanje MicaMaca : 13.11.2009. at 04:50. Reason: dodatak
MicaMaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2009., 09:30   #2016
Quote:
phyto kaže: Pogledaj post

I da, lako je ljudima preporučiti vađenje hormona (najbolje čitavog panela ), samo ako nije indicirano to joj neće dati niti jedan liječnik pogotovo u ovoj godini recesije (pobogu više ne daju vadit ni leukocite bezveze), a vađenje hormona privatno je cca 200kn po hormonu pa ti vidi...
Gledam na zdravlje kao nešto što nema cijenu.
Nije joj potreban cijeli hormonalni panel, za početak bih joj preporučio da izvadi nalaze kortizola i DHEA-S.

Quote:
phyto kaže: Pogledaj post
I da valerijana će pomoći posredno (nitko nije ni rekao da djeluje direktno na lučenje hormona nadbubrežne žlijezde), teška emotivna proživljavanja su bitan stresor, a ako je nekoga ipak manje briga (ili im je manje bitno) za nekakve svakodnevne gluposti koje čine život, inidirektno smanjujemo lučenje stresnih hormona.
Ja ti ponavljam, ne će pomoći. Njen problem je opadanje kose. To što će ju valerijana smiriti radi svog gabaergičkog djelovanja, te ju blago sedirati radi agonističkog djelovanja na adenozinske A1 receptore, ne će učiniti bitnu razliku (to blago indirektno inhibitorno djelovanje na kortizol, te indirektno serotoninergičko djelovanje kao rezultat blago povišenih vrijednosti DHEA su minorni).


Quote:
phyto kaže: Pogledaj post
Ali za dužu upotrebu su primjerenije biljke koje djeluju adaptogeno (djelovanje na osovinu hipotalamus-hipofiza-nadbubrežna žlijezda) poput navedene Rhodiole, azijskog i sibirskog ginseng pa čak i pasiflore, ako se radi o anksioznim osobama.


Hmelj koji direktno smanjuje lučenje kortizola se primijenjuje samo iznimno (u visokim dozama, jelte), obično samo u stanjima teške ekscitiranosti kroz kraće vrijeme.

Adaptogene biljke (rhodiola, ginseng, ashwaganda, bakopa) mogu biti koristan dodatak na soluciju koju smatran najučinkovitijom i jednostavnom (već sam ju prije napisao pa ću quotati)

Quote:
antonio87 kaže: Pogledaj post
Moj savjet je ovakav: 1g vitamina C prije spavanja ili prije neke jače aktivnosti, b komplex tokom dana, 5 obroka dnevno sa dovoljnom količinom kompleksnih ugljikohidrata radi stabilne koncentracije glukoze u krvi (oscilacije nepovoljno utječu na kortizol) te radi određenog nivoa inzulina u krvi (inhibitorno djelovanje na kortizol), meditacija (povoljan utjecaj na nivo serotonina), odmaranje (što više! idealno bi bilo uzeti tjedan dana i samo ležati u krevetu). Izbaciti sve stimulanse (kava, energetska pića, zeleni čaj), izbaciti alkohol i cigarete.
Naravno, kalorijski suficit je obavezan.

Zadnje uređivanje antonio87 : 13.11.2009. at 09:37.
antonio87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2009., 11:11   #2017
Antonio87, što misliš, da li kosa može ispadati zbog vrlo velike razine TSH(hormona hipofize)?
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2009., 12:08   #2018
Meni je totralno prestala opadati otkad koristim Afroditin sampon od koprive.I nista vise,cak ni regenerator.Imam dugu kosu i za vrijeme pranja,susenja i cesljanja svega mi opadnu 3-4 dlake.A silne sam novce trosila na kupovanje raznih preparata protiv opadanja
Neuhvatljivaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2009., 13:17   #2019
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Antonio87, što misliš, da li kosa može ispadati zbog vrlo velike razine TSH(hormona hipofize)?
Može, samo bi bilo dobro provjeriti T3 i T4, kako bi se znalo da li je problem u radu hipofize ili u radu štitnjače.
antonio87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2009., 13:22   #2020
Ma sparaju, frendicu isto poslali samo da provjeri TSH i to nakon sto ju godinama nisu htjeli poslati iako se zalila na umor i malaksalost. TSH normalan do 4, tak nesto, ona je imala preko 70. Ja sam svojevremeno sama platila, jedan hormon 40 kn.

E da, provjeri bolje FT3 i FT4, T3 i T4 se znaju pokazati normalnima iako su ova dva snizena.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:34.