Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti

Ostale umjetnosti Slikarstvo, arhitektura, umjetnost života...
Podforumi: Kazalište, Strip, Kreativni nered

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.05.2003., 00:38   #1
Lijepe kuće za "ugodno" stanovanje

Nedavno sam čula neke anegdote o velikim arhitektima XX. stoljeća i njihovim remek djelima ... neke "sitnice" o nefunkcionalnosti ili pogreškama u konstrukciji, koje se obično ne navode u antologijama ... čemu da se ljudi zamaraju takvim trivijalnostima

Uglavnom, za neke od meni najljepših stambenih objekata (u ovom slučaju obiteljskih kuća) ispada da su toliko loše za stanovanje da nitko u njima ne živi već desecima godina ... a svejedno predstavljaju ikone moderne arhitekture :eek

Evo što je radio veliki Corbusier

Le Corbusier: Villa Savoy

Originalna vlasnica, za koju je Corbusier projektirao ovu kuću, izdržala je u njoj 2 godine i nakon toga ispalila na živce. Nakon toga kuća je u više navrata, svakih 2-5 godina, mijenjala vlasnike (dulje nitko nije izdržao). Zadnjih nekoliko desetljeća je prazna i napuštena jer nitko u njoj ne želi živjeti. Instalacije su navodno vrlo živopisno izvedene, tako da one slavne kupaonice, vezane uz spavaće sobe, stalno cure, a kuća je puna vlage. Navodno ni statika nije dobra pa bi se kod malo većeg opterećenja mogla raslojiti kao domino kocke
Postoji i anegdota kako je naručiteljica projekta očekivala da kuća kraj ulaza ima garderobu (normalno, da gosti imaju gdje ostavit kapute), ali Corbusier nikako na to nije htio pristati nego se zainatio da u ogromnom predvorju bude samo jedan stolić na kojem će stajati knjiga dojmova u kojoj bi gosti trebali opisivati svoju fascinaciju kućom ... od toga nije odustao i tako je žena ostala bez garderobe, a knjiga dojmova je bila sve tanja.

Kažu da je tu kuću danas teško uočiti jer je potpuno zarasla u ogromnom zapuštenom perivoju ... ustvari, ta kuća postoji samo u antologijama i udžbenicima - u stvarnosti nikad ozbiljno nije zaživjela kao stambeni objekt
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2003., 00:54   #2
Ima još

Evo što je radio moj omiljeni Frank Loyd Wright


FL Wright: Kuća slapova


Wright je kuću slapova projektirao za obitelj Kauffman, bogate vlasnike lanca robnih kuća. Kad je kuća bila završena, postala je primjer uklapanja arhitekture u okoliš ... prekrasna je.
Kauffmanovi su bili jako ponosni na svoju obiteljsku kuću, ali nisu uspjeli dugo izdržati u njoj. Naime, usprkos predivnoj arhitekturi i okolnoj prirodi, život u Kući slapova bio je pakao ... dan i noć u kući je bila buka kao da se nalazi na turbini hidrocentrale
Iako je puno uloženo u izolaciju od vlage, ona je ipak dugoročno bila problem.
Osim toga, da bi zadržao formu kuće s konzolama i istacima, Wright je modificirao visinu hodnika, pa su neki hodnici gradjeni za malo veće vrtne patuljke ... čovjek normalne visine na nekim mjestima se mora sagnuti da bi prolazio (kao u rudniku )
Održavanje kuće je iznimno skupo, čak i za tajkune, pa su se Kaufmanovi uskoro iselili, a kuću otvorili za posjetioce, nešto poput muzeja ... na tu foru su 1963. uspjeli dobiti sredstva za konzerviranje kuće.

Eto, ni ova, meni prekrasna obiteljska kuća, ustvari nema svoju osnovnu funkciju.
Ali kad malo bolje razmislim, stvarno nije inteligentno graditi kuću na slapovima
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2003., 01:11   #3
Re: Lijepe kuće za "ugodno" stanovanje

jao meni ova prva izgleda kao menza sindikalnog odmaralista gradjena u soc-realistickom maniru
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2003., 01:36   #4
Sept imaš pravo, na ovoj slici stvarno tako izgleda ... ali na netu baš i nema boljih fotografija

Inače na fotkama u knjigama (iz drugog očišta) bolje izgleda ... iznutra ima zanimljiva rješenjas kupaonicama koje su dio spavaćih soba ... sistem terasa je isto zgodan.

Ta kuća se inače navodi kao primjer arhitekture po mjeri čovjeka ... ali eto u stvarnosti je ispalo sasvim drugačije
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2003., 06:30   #5
Re: Re: Lijepe kuće za "ugodno" stanovanje

Quote:
Septembar kaže:
jao meni ova prva izgleda kao menza sindikalnog odmaralista gradjena u soc-realistickom maniru
Ova prva,? Pa nemoj mi reći da ju prvi put vidiš
__________________
Be brave warriors of light, the kingdom of doom will fall and light will be all over us..
Pegaz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2003., 09:36   #6
De gustibus non est disputandum !

Quote:
allegra kaže:
Ta kuća se inače navodi kao primjer arhitekture po mjeri čovjeka ...
Valjda sam ja naročito alergičan na dotičnog gospodina, ali rekao bih da je on imao monstruozne ideje pa, naravno, nije ni mogao napraviti ništa po mjeri čovjeka.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2003., 10:42   #7
Allegra daj jos slika nekih drugis "ljepsih" kuca. Meni su obje ove jako ruzne.
__________________
Ljudi koji tvrde da sve znaju idu na živce nama koji sve znamo.
sotona69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2003., 13:05   #8
U ovoj bih voljela stanovati.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2003., 21:54   #9
Quote:
Gospon Pes kaže:
U ovoj bih voljela stanovati.
To je u Austriji....Hunderwase...zar ne?
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2003., 22:13   #10
Quote:
kisha kaže:
To je u Austriji....Hunderwase...zar ne?
ajme tu sam bio mislim pored te kuce Ludilo
Namche is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2003., 01:18   #11
Quote:
sotona69 kaže:
Allegra daj jos slika nekih drugis "ljepsih" kuca. Meni su obje ove jako ruzne.
eh da

nisam imala namjeru pričati o ljepoti (to je subjektivni pojam), nego o (ne)funkcionalnosti gradjevina koje su bile prekretnice u modernoj arhitekturi i predstavljaju svojevrsnu, ajmo reć', Bibliju moderne arhitekture i povijesti umjetnosti

ja sam se iznenadila kad sam saznala da te antologijske stambene kuće uopće nisu funkcionalne (a to bi im ipak trebala biti osnovna namjena), pa se onda pitam zašto su toliko razvikane?
Mislim, nije da ti veliki arhitekti nisu napravili i vrlo dobre i funkcionalno trajne objekte ... evo napr. FW Wright je napravio savršeni muzej zaklade Guggenheim u New Yorku (po meni puno bolji nego ovaj novi razvikani od O'Gherrya u Bilbaou) ... ali izgleda da sa stambenim kućama baš i nisu imali sreće ... ili su od početka radili spomenike samima sebi, a ne kuće po mjeri stanara
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2003., 01:35   #12
Quote:
Gospon Pes kaže:
U ovoj bih voljela stanovati.
hahaha Hundertwasser

taj arhitekt je bio lud k'o kupus (u pozitivnom smislu)
zakaj me ne iznenadjuje da se Pesici on svidja

imao je interesantnu filozofiju, smatrao je da arhitektura mora biti dio prirode (mada se to baš i ne može uvijek iščitati iz njegovih kuća), da svatko može biti graditelj, itd. Mrzio je ravne linije i bilo kakve kuteve, jer je smatrao da njih nema u prirodi, pa ih ne bi smjelo biti u arhitekturi. Meni se čini da se nikad nije odlijepio od secesijske arhitekture i svog uzora Gaudija.

A najbolje je bilo kad je recitirao svoje manifeste o arhitekturi na ulicama Beča gol (doduše imao je visoke cipele, ipak je bilo hladno) ... Pesica, kaj veliš na to.

O njegovim stambenim zgradama još nema naznaka o nefunkcionalnosti ... možda zbog pijeteta, ipak je umro prije 2 godine.
Ipak, kažu da kad se gradila ova zgrada sa slike, stanovnici Beča su bili početku konsternirani pa su se na gradilitšu sastajali i komentirali (otprilike kao i zagrepčani prije univerzijade kad se uredjivao Trg ) , ali kasnije su se navikli i zavoljeli ovu zgradu ...

ali baš me zanima što će biti kad korijenje usađenog drveća počne razmicati zidove
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2003., 01:39   #13
Quote:
Gospon Pes kaže:
U ovoj bih voljela stanovati.
ja u tom gradu
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2003., 01:42   #14
Quote:
sotona69 kaže:
Allegra daj jos slika nekih drugis "ljepsih" kuca. Meni su obje ove jako ruzne.
sta velis za ove
http://www.millhouse.nl/graphics/por...306-screen.JPG
bila sam tu u jednom stanu opiceno totale
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2003., 01:47   #15
nasla sam jos slika, al nigdje ne nadjoh da vidite interijera
http://community.webshots.com/sym/im...OdlFKBt_ph.jpg
http://community.webshots.com/sym/im...rKZbnNu_ph.jpg
http://www.architectuur.org/images/blom01_1.jpg
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2003., 02:01   #16
Evo još malo

Mies van der Rohe: Kuća Farnsworth

Evo još jedne poznate kuće u kojoj nitko ne živi ... čini mi se da je sad otvorena za javnost kao muzej.

Kuću je van der Rohe izgradio za jednu psihijatricu koja je htjela mjesto za relaksaciju, s puno svjetla i bliskim kontaktom s prirodom. Želje su poštovane i cijela ova kućica je u staklu (može biti da je gušt ujutro se probuditi i ugledati obitelj rakuna s druge strane stakla).

Medjutim, psihijatrica nije dugo izdržala ovdje (valjda je i ona ispalila na živce), jer je kuća od početka skoro pa ukleta ... naime nebrojeno puta je bila poplavljena. Kuća se nalazi u blizini rijeke. Zanimljivo je da je Mies van der Rohe mislio na mogućnost poplava i prije projektiranja je pitao nekog indijanskog vrača kolike su do tada bile najviše poplave. Vrač je rekao - 4 stope. Van der Rohe je zato podigao kuću na stupiće visine 5 stopa. Slijedeće godine bila je prva poplava a voda se podigla za 8 stopa ... pa tako još nebrojeno puta

Vlasnica se ubrzo iselila, a kuća je mijenjala vlasnike koji nisu stanovali u njoj, nego im je bila statusni simbol ... nešto poput skupljanja umjetnina. Na kraju ju je kupila država Illinois.
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2003., 02:31   #17
ova zadnja mi se svidja iz vana, ali iznutra i nije bas nekaj. Ja bi to sve preuredila
__________________
Oh, if all the little raindrops were lemondrops and lollipops, oh, what a rain that would be!
Standing outside, with my mouth open wide Singing La la la la, la la la, la la la, la la la
Issa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2003., 13:28   #18
Quote:
allegra kaže:
A najbolje je bilo kad je recitirao svoje manifeste o arhitekturi na ulicama Beča gol (doduše imao je visoke cipele, ipak je bilo hladno) ... Pesica, kaj veliš na to.
Da mi je zao sto sam to propustila.

Becani su ljudi koji bas ne vole novotarije i komentare si mogu zamisliti , a Hundertwasser je zbilja ubacio nesto sto "veze s vezom nema", pogotovo ne s K. u. K. tradicijom koje se Becani drze do danas.
Gaudi je i meni ludi i moram jednom napokon u Barcelonu, ali Hundertwasser mi vise lezi. Nekako je zvrkastiji.
Steta sto nigdje nema slike interijera. Stvarno bi me zanimalo kako izgleda iznutra. Mozda jednom odem nekome pozvoniti i pitam jel bi me pustio u stan.
A to s drvecem sam se fakat i ja pitala kako je Hundertwasser rijesio. Nema nigdje o tome podataka? Obicne cigle i beton ce korijenje rasturiti bilo kada. Mozda su "bazeni" za drvece oblozeni nehrdjajucim celikom ili tak nesto? Ne mogu nekako vjerovati da na to nije mislio.

I njegova i Gaudijeva (kod njega je na prvi pogled ocitije) vizija arhitekture mi se upravo zato svidjaju sto nema simetrije, ravnih linija, kuteva... kao ni u prirodi.
No ne vjerujem da ce tako nesto ikad postati standard jer je daleko teze projektirati i izgraditi, a ni namjestaj nam bas nije radjen za okrugle sobe.

@Sept
Iako mi se linkana kucica najvise svidja, moze i bilo kakva simetricna koliba sto se mene tice. I ja bih radije zivjela u Becu nego igdje drugdje na svijetu.
(Pusti otok u tropima izuzimam, to bi i Bec potuklo. )

Ona tri linka ti ne rade.
__________________

Biti razuman medju ludjacima je ludost za sebe.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2003., 13:42   #19
A kak vam se svidja ovo?

Raststätte Illertal (svratiste na autoputu). Bila sam tamo dvaput i komplet je otkaceno i iznutra. Sav namjestaj je takodjer dizajniran, a zenski WC jednostavno treba vidjeti.
Tko se nadje na A7, obavezno nek si to pogleda, isplati se.

(Pod "Rundgang" imate par slika interijera.)
__________________

Biti razuman medju ludjacima je ludost za sebe.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2003., 13:59   #20
Quote:
Septembar kaže:
sta velis za ove
http://www.millhouse.nl/graphics/por...306-screen.JPG
bila sam tu u jednom stanu opiceno totale


Hebote, pa di je tu vertikala?
ovo dolje kuzim, ali ovo gore...pa kak se tu hoda i to?
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:46.