Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.04.2016., 21:49   #6941
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
Kraljevstvo Karla Velikog (prije carske krunidbe) je poprilično heterogeno, dok je npr. carstvo Napoleona III. poprilično homogeno
Jedino što ih veže je pozivanje na rimski imperijalni legitimitet
Nažalost, carstva su pretvrdoglava da ih možemo jednostrano definirati
Zar Napoleon III ne drži i pola Afrike ?
Princip je da su carevi obično "kraljevi kraljeva", pa su im zato i domene heterogene.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Old 05.04.2016., 11:47   #6942
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
Kraljevstvo Karla Velikog (prije carske krunidbe) je poprilično heterogeno
Jesi li siguran

Franačko kraljevstvo je konfederacija zapadno njemačkih plemena.

Nije most nego je čuprija

Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
dok je npr. carstvo Napoleona III. poprilično homogeno
Jesi li siguran

Ne bi se baš složio.

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Zar Napoleon III ne drži i pola Afrike ?
....i u Južnoj Americi,JI Aziji

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Princip je da su carevi obično "kraljevi kraljeva", pa su im zato i domene heterogene.
Točno
__________________
..onaj tko mačeve pretopi u plugove -za drugog će orat!..
p3ro is offline  
Old 05.04.2016., 13:24   #6943
No ok, ja tvrdim da je kocept carstva kao političke jedinice kompliciran i da ga nije moguće jednoznačno definirati (slično kao pojam nacije, gdje za svaku operativnu definiciju možemo naći kontraprimjer).

Ti tvrdiš da nije, agree to disagree, teško da će me veća količina prepucavanja uvjeriti da savršeno razumijem nešto što smatram da nije moguće razumjeti iz svakog kuta, kao što ni tebe neće uvjeriti da je nešto što smatraš jednostavnim zapravo komplicirano.
lijencina1 is offline  
Old 09.04.2016., 18:07   #6944
zašto ITA nikad nije sudila svojim fašistima nakon rata? i Saveznici to tolerirali
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Old 14.04.2016., 15:31   #6945
Saveznici to ne da bi tolerirali, nego je to bio dio dogovora uz talijansku kapitulaciju 1943. godine.
Talijani jesu sudili nekim svojim fašistima, ali samo onima iz Mussolinijeve Talijanske socijalne republike, 1943.-1945., koja je bila njemački protektorat, i samo za zločine nad Talijanima. Dakle, Etiopljane i Hrvate tko šiša.
Danas među Talijanima vlada fingirana kolektivna amnezija glede vlastitoga fašizma, dok istodobno Nijemcima i drugima jedvo čekaju spočitnuti nacizam i fašizam. Isto tako, današnje neofašističke snage ili stranke u Italiji u izravnom su kontinuitetu s nekadašnjom Fašističkom strankom i legitiman su dio talijanskog društva, proširen u sve njegove pore.
__________________
Tko drugom revoluciju farba, Soroš i Antifa mu postanu i teta i barba!
ramiro is offline  
Old 17.04.2016., 00:28   #6946
Ma Italija je jos puna spomenika koje je digao Mussolini palim vojnicima. Zamislite da mi u Hr imamo bezbroj Pavelicevih spomenika poginulim ustasama, ili da imamo spomenike dignute zadnjih 10 godina di naricemo za Banovinom/Hrv do Zemuna?
Po Italiji ima dosta spomenika di naricu za "nostra Fiume, Istria, Zara....", a dignuti recimo prije 10godina. Ispod natpisa potpis da to dize iredenta, a spomenici se nalaze na prometnim mjestima po tur.destinacijama. Osobno sam vidjela.
A cak u malim gradicima od max par tisuca stanovnika na jugu imaju nazive ulica po Zadru, Rijeci, Istri. itd.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Old 17.04.2016., 13:02   #6947
Pod kojim uslovima su mogli Argentinci da pobjede Engleze u falklandskim ratom?
Plavi555 is offline  
Old 19.04.2016., 12:46   #6948
Pitanje glasi da li bi Nacisti dobili rat, da nisu dirali u SSSR?
žaccko is offline  
Old 19.04.2016., 13:43   #6949
Quote:
žaccko kaže: Pogledaj post
Pitanje glasi da li bi Nacisti dobili rat, da nisu dirali u SSSR?
Ne bi zato što bi SSSR napao Njemačku i u konačnici bi rezultat bio isti.

__________________
..onaj tko mačeve pretopi u plugove -za drugog će orat!..
p3ro is offline  
Old 19.04.2016., 14:25   #6950
Quote:
p3ro kaže: Pogledaj post
Ne bi zato što bi SSSR napao Njemačku i u konačnici bi rezultat bio isti.

ovo nema veze s vezom, SSSR se nikad ne bi usudija krenuti u napad nakon sloma Francuske. Staljin je ima okvirni plan o napadu, predviđao je reprizu WW1,TJ DUGOTRAJNO ROVOVSKO RATOVANJE KOJE BI ISCRPILO ZARAĆENE STRANE, tada bi na scenu nastupila Crvena armija koja bi pomela Njemačku, možda i Francusku. Mada je sve to bilo prilično neodređeno i maglovito...
Nosonja_ is offline  
Old 19.04.2016., 14:29   #6951
Quote:
Plavi555 kaže: Pogledaj post
Pod kojim uslovima su mogli Argentinci da pobjede Engleze u falklandskim ratom?
Mogli su pobijediti pod uvjetom da ne budu Argentinci

Da imaju razvijeniju privredu, tehnologiju, vojno planiraje, stanje svijesti, samo onda uopće i ne bi krenuli u takav idiotski rat
Nosonja_ is offline  
Old 09.05.2016., 11:50   #6952
zašto je trebalo 17 dana da se potpiše kapitulacija Japana?
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Old 14.06.2016., 20:35   #6953
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
zašto je trebalo 17 dana da se potpiše kapitulacija Japana?
Car je 15.08.1945-e objavija na radiju da Japan pristaje na uvjete iznesene u Postdamskojkonferenciji, valjda je to trebalo još malo definirati

Unatoč strahovitim američkim bombadiranjima s višetonskim bombama, napalmom, na kraju i A- bombama, bilo je još fanatika koji su željeli nastaviti borbu. Careva objava na radiju je trebala služiti i tome da se eleminiraju fanatici. Careva objava je bila strašni šok za Japance, prvo zato što su pozvani na predaja što se tamo smatra velikom sramotom, možda je i veći šok bija činjenica da su čuli carov glas, tj glas Boga
Nosonja_ is offline  
Old 14.06.2016., 20:46   #6954
Ja imam pitanje o kapitulaciji Njemačke, njega je u ime Njemačke potpisa general Keitel. Nije mi jasno zašto taj akt nije potpisa admiral Donitz, vodja trećeg Reicha nakon Hitlerovog samoubojstva i samim time nadredjeni Keitelu Da li je Donitz išta potpisa?
Nosonja_ is offline  
Old 14.06.2016., 21:42   #6955
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Car je 15.08.1945-e objavija na radiju da Japan pristaje na uvjete iznesene u Postdamskojkonferenciji, valjda je to trebalo još malo definirati

Unatoč strahovitim američkim bombadiranjima s višetonskim bombama, napalmom, na kraju i A- bombama, bilo je još fanatika koji su željeli nastaviti borbu. Careva objava na radiju je trebala služiti i tome da se eleminiraju fanatici. Careva objava je bila strašni šok za Japance, prvo zato što su pozvani na predaja što se tamo smatra velikom sramotom, možda je i veći šok bija činjenica da su čuli carov glas, tj glas Boga
Cak je bio i pokusaj vojnog udara prije objave predaje na radiu.

Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Ja imam pitanje o kapitulaciji Njemačke, njega je u ime Njemačke potpisa general Keitel. Nije mi jasno zašto taj akt nije potpisa admiral Donitz, vodja trećeg Reicha nakon Hitlerovog samoubojstva i samim time nadredjeni Keitelu Da li je Donitz išta potpisa?
Postoje dva potpisa za kapitulaciju.
Jodl je, uz odobrenje Donitza, prvi potpisao predaju Njemacke u Reimsu 7.5.1945,
No, kako je bilo nekih problema sa sovjetskim potpisom, Kaitel je potpisao dan kasnije u Berlinu.
Tada sefovi drzave (Churchill, Staljin, Truman...) nisu potpisivali ugovore o predaji, ni japanski ni njemacki.
antet is offline  
Old 14.06.2016., 22:13   #6956
Quote:
antet kaže: Pogledaj post
Postoje dva potpisa za kapitulaciju.
Jodl je, uz odobrenje Donitza, prvi potpisao predaju Njemacke u Reimsu 7.5.1945,
No, kako je bilo nekih problema sa sovjetskim potpisom, Kaitel je potpisao dan kasnije u Berlinu.
Ako se dobro sjecam, Rusi su zahtijevali potpisivanje kapitulacije na svom terenu, u Berlinu kao centru Treceg Reicha, Reims su dozivjeli kao ponizenje.
__________________
"Tako, tako sam umoran, i cekam valove, valove mora..."
Aubrigo is offline  
Old 10.07.2016., 01:08   #6957
Negdje davno, u nekoj knjizi vidio sam fotku ispod koje je pisalo: Vojni veterani Prvog svjetskog rata prosvjeduju protiv Drugog svjetskog rata. Ako se dobro sjećam, na slici su bili i ljudi koji su u ratu izgubili nogu, ruku itd. Dakle, fotka bi bila negdje iz 1939.
(Barem sam tako zapamtio.)

Može li mi netko štogod više reći o tome - gdje je taj prosvjed održan (Britanija? Francuska?... ?), da li je bio samo jedan ili je bilo
više 'lančanih' prosvjeda, koliko je ljudi sudjelovalo...?

I da, ako na netu negdje ima kakva fotka...
I ako ima gdje više informacija o tome (na engleskom npr.).

Zahvaljujem!
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Old 11.07.2016., 14:22   #6958
Postoje li Muslimani (Bošnjaci) sa prezimenom Martinović i ako postoje iz kojeg grada/sela/općine potiču?
Susss is offline  
Old 12.07.2016., 19:02   #6959
Quote:
Plavi555 kaže: Pogledaj post
Pod kojim uslovima su mogli Argentinci da pobjede Engleze u falklandskim ratom?
Da su Englezi zamolili Francuze da im to riješe.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 12.07.2016., 19:04   #6960
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
zašto je trebalo 17 dana da se potpiše kapitulacija Japana?
'Si vidio kak' japanska slova 'zgledaju?
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:52.