Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.03.2010., 09:08   #41
bok mame
imam pitanje, da li se taj Tunerov sindrom vidi na ultrazvuku ili da li se vidi ako se radi amniocenteza?
Odnosno da li postoji indikacija za njega u trudnoći. Hvala
__________________
ALAN FORD JE ZAKON...
Modesty-Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2010., 11:37   #42
Quote:
Modesty-Blaise kaže: Pogledaj post
bok mame
imam pitanje, da li se taj Tunerov sindrom vidi na ultrazvuku ili da li se vidi ako se radi amniocenteza?
Odnosno da li postoji indikacija za njega u trudnoći. Hvala
Sindrom se može dijagnosticirati amniocintezom ako imasreće da te na nju posalju, mene nisu jer kad sam bila trudna slali su samo žene od 38 nagore pa tu nisam upala. Na ultrazvuku se može neto vidjeti ali se ne može s pouzdanoću reći da je to zbog Turnera. Najsigurnija pretraga koja dokazuje turner je krvna pretraga kariogram gdje se vidi rekombinacija kromosoma jer je Turnerov sindrom genetska malformacija određenog kromosoma kod djevojčica pa one vie nisu XX, nego XO ili im samo nedoastaje dio drugog X kromosoma i to onda uzrokuje njihovo specifično stanje, smanjeni rast, reproduktivne problme, srčane i bubrežne anomalije...
ANTEA65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2010., 11:54   #43
Quote:
Modesty-Blaise kaže: Pogledaj post
bok mame
imam pitanje, da li se taj Tunerov sindrom vidi na ultrazvuku ili da li se vidi ako se radi amniocenteza?
Odnosno da li postoji indikacija za njega u trudnoći. Hvala
Na UZV se mogu vidjeti neki simptomi, ali to nije dovoljno za dijagnozu. Amniocenteza je jedino sigurna. Iako na to šalju starije trudnice, nema korelacije starosti trudnice i Turnerovog sindroma, za razliku od Downovog sindroma.



Btw, sad proučih kako žene s Turnerom mogu roditi, ali čini mi se da vrste umjetne oplodnje koje njima mogu pomoći nisu dozvoljene kod nas. (Glupi Milinović)
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2010., 19:54   #44
Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
Na UZV se mogu vidjeti neki simptomi, ali to nije dovoljno za dijagnozu. Amniocenteza je jedino sigurna. Iako na to šalju starije trudnice, nema korelacije starosti trudnice i Turnerovog sindroma, za razliku od Downovog sindroma.



Btw, sad proučih kako žene s Turnerom mogu roditi, ali čini mi se da vrste umjetne oplodnje koje njima mogu pomoći nisu dozvoljene kod nas. (Glupi Milinović)
Mogu roditi pomocu donirane jajne stanice, sto kod nas nije dozvoljeno, ali u nekim inozemnim drzavama jest. Dakle, biolosku djecu zene sa Turnerom ne mogu imati. Metoda donirane jajne stanice je, za mene osobno, eticki vrlo upitna. Donirani zametak je vec nesto sasvim drugo, po mom osobnom misljenju to je metoda na jedan nacin slicna posvojenju i puno prihvatljivija. Nikoga ne osudujem niti sugeriram, da se odmah razumijemo. Svatko ce odluciti sam za sebe.
Aksiominka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2010., 20:54   #45
ispričavam se što ovako uljećem u temu, čitala sam samo iz čiste radoznalosti, ali primjetih da je bilo nekih nesuglasica oko "prirodnih" i "sintetskih" hormona..
nas na medicini su iz farakologije učili da razlike između jednih i drugih zapravo ne postoje! to je potpuno identična molekula samo dobivena na drugačiji način..
ALI!.. sintetski hormoni su (za razliku od prirodnih) čisti hormoni, bez ikakvih drugih, ajmo laički reć, primjesa.. u prošlosti kada nije bilo moguće sintetizirati hormone, koristili su se razni životinjski (to su prirodni u biti, recimo svinjski inzulin) hormoni koji su sa sobom povlačili česte nuspojave, od raznih alergijskih reakcija, jel je to ipak strano tijelo u organizmu, do ozbiljnijih komplikacija..
danas se hormoni dobivaju rekombinantnom tehnikom, nerealno je očekivat da se u tolikim količinama proizvode na prirodan način - što bi za hormon rasta recimo bila direktna ekstrakcija iz ljudskih hipofiza (iako se u prošlosti to radilo, na obdukciji bi se uzimale hipofize i slale u labaratorije gdje bi se skupljale, ali to je bilo beskrajno skupo)
zato je zapravo "sintetski" hormon mnogo sigurniji, jer je proizveden u strogo kontroliranim uvijetima gdje teoretski ne bi trebala postojati šansa da se potkradu neki antigeni svinje, konja ili drugog čovjeka koji bi u osobi mogli izazvat rusvaj..
__________________
::::ne mogu učiniti ništa veliko.. samo male stvari s velikom ljubavi::::
me3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2010., 20:55   #46
Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
Amniocenteza je jedino sigurna...
s tim da ukoliko se i utvrdi Turner, on ne predstavlja indikaciju za pobačaj. tako je bar meni receno
__________________
InsAnity is hereditary; you get it from your children
danila is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2010., 21:11   #47
Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
Na UZV se mogu vidjeti neki simptomi, ali to nije dovoljno za dijagnozu. Amniocenteza je jedino sigurna. Iako na to šalju starije trudnice, nema korelacije starosti trudnice i Turnerovog sindroma, za razliku od Downovog sindroma.



Btw, sad proučih kako žene s Turnerom mogu roditi, ali čini mi se da vrste umjetne oplodnje koje njima mogu pomoći nisu dozvoljene kod nas. (Glupi Milinović)
Ako još nešto proučiš ili pronađeš javi nam,vidim da ti to ide.A što si po zanimanju?
Sany* is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2010., 21:14   #48
Sun.shine možeš li nam prenjeti to što si proučila o zatrudnjivanju Turnerica?
Sany* is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2010., 21:18   #49
Quote:
danila kaže: Pogledaj post
s tim da ukoliko se i utvrdi Turner, on ne predstavlja indikaciju za pobačaj. tako je bar meni receno
Istinu su ti rekli.
Sany* is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2010., 00:09   #50
Quote:
me3000 kaže: Pogledaj post
ispričavam se što ovako uljećem u temu, čitala sam samo iz čiste radoznalosti, ali primjetih da je bilo nekih nesuglasica oko "prirodnih" i "sintetskih" hormona..
nas na medicini su iz farakologije učili da razlike između jednih i drugih zapravo ne postoje! to je potpuno identična molekula samo dobivena na drugačiji način..
ALI!.. sintetski hormoni su (za razliku od prirodnih) čisti hormoni, bez ikakvih drugih, ajmo laički reć, primjesa.. u prošlosti kada nije bilo moguće sintetizirati hormone, koristili su se razni životinjski (to su prirodni u biti, recimo svinjski inzulin) hormoni koji su sa sobom povlačili česte nuspojave, od raznih alergijskih reakcija, jel je to ipak strano tijelo u organizmu, do ozbiljnijih komplikacija..
danas se hormoni dobivaju rekombinantnom tehnikom, nerealno je očekivat da se u tolikim količinama proizvode na prirodan način - što bi za hormon rasta recimo bila direktna ekstrakcija iz ljudskih hipofiza (iako se u prošlosti to radilo, na obdukciji bi se uzimale hipofize i slale u labaratorije gdje bi se skupljale, ali to je bilo beskrajno skupo)
zato je zapravo "sintetski" hormon mnogo sigurniji, jer je proizveden u strogo kontroliranim uvijetima gdje teoretski ne bi trebala postojati šansa da se potkradu neki antigeni svinje, konja ili drugog čovjeka koji bi u osobi mogli izazvat rusvaj..
Hvala, me3000 sto si se uključila, ako ti nije problem i znas nesto vise o estrogenima, molim te pisi. Ja znam da Turnerice uglavnom od puberteta na dalje moraju koristiti nadomjesnu hormonsku terapiju estrogenom i to dakle cijeli život pa se stim mučim jer u raznoraznim knjigama o tim estrogenima pisu svakakve stvari i ispada da vise toga izazivaju nego sto koriste. Možes li to komentirati, kao i razmotriti opciju kako bi se Turnerica razvijala da joj se ne pruži HNL????

Vidim da se raspravlja puno o tome kako Turnerice ne mogu imati djecu tj da su sterilne, no međutim ja sam čula, samo čula da ima Turnerica koje su rodile svoje vlastito dijete i začele ga, dakle ne iz donirane stanice. Činjenica je da neke Turnerice dobiju menstruaciju i kao takve onda mogu zanijeti, i ako im se to dogodi u tom periodu kad menstruiraju onda su obavile zadatak. Problem je sto rano ulaze u tzv. menopauzu već u dvadesetima jer nemaju dovoljno jajnih stanica u rezervi koje bi se svaki mjesec razvijale i odlazile s menstruacijom odnosno omogućavale potomstvo. Pretpostavljam da se to može dogoditi Turnericama s mozaicizmom,kojeg sam već spominjala, a XO ili čistim Turnericama ne, no nisam sigurna.
Osobno se ne brinem toliko hoće li moja Turnerica moći imati djece jednog dana, vise sam koncentrirana na to da ima pravilan rast i razvoj tj. da izvuče maksimum izsvega sto joj je dano, a onda hoće li biti djece ili ne to mi je manje važno. Na koncu konca, može se imati kvalitetan i ispunjen život i bez djece, toliko toga ima na ovom svijetu gdje čovjek može doprinijeti i gdje se može izraziti
ANTEA65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2010., 01:34   #51
Quote:
Sany* kaže: Pogledaj post
Ako još nešto proučiš ili pronađeš javi nam,vidim da ti to ide.A što si po zanimanju?
Quote:
Sany* kaže: Pogledaj post
Sun.shine možeš li nam prenjeti to što si proučila o zatrudnjivanju Turnerica?
Ma mogu zatrudniti umjetnom oplodnjom, tako da im netko donira jajnu stanicu. Dakle, dijete ne bi imalo njihov genetski materijal, ne bi sličilo na njih, nego na donoricu jajne stanice i tatu. Kao što rekosmo, u Hrvatskoj je to zabranjeno.

A opet, možda je bolje posvojiti dijete jer trudnoće znaju biti rizične za majke.

Postoji možda pedesetina Turnerica koje mogu dobiti djecu uobičajenim putem. I to ako se požure prije nego što izgube menstruaciju.

Ni zvanje ni zanimanje mi nije s medicinskog područja, samo me zanimaju neke stvari iz hobija.

Quote:
Antea65 kaže:
Možes li to komentirati, kao i razmotriti opciju kako bi se Turnerica razvijala da joj se ne pruži HNL????
Prva stvar: osteoporoza u mladosti. Druga stvar: ne bi izgledala kao žena, dakle, bez sisa, guzica, dlačica, itd. Treća stvar: Ne bi mogla dobiti dijete ni na koji način.
I, naravno, bez hormona rasta bi ostala mini-veličine.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.

Zadnje uređivanje sun.shine : 15.03.2010. at 01:44.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2010., 17:26   #52
Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
Ma mogu zatrudniti umjetnom oplodnjom, tako da im netko donira jajnu stanicu. Dakle, dijete ne bi imalo njihov genetski materijal, ne bi sličilo na njih, nego na donoricu jajne stanice i tatu. Kao što rekosmo, u Hrvatskoj je to zabranjeno.

A opet, možda je bolje posvojiti dijete jer trudnoće znaju biti rizične za majke.

Postoji možda pedesetina Turnerica koje mogu dobiti djecu uobičajenim putem. I to ako se požure prije nego što izgube menstruaciju.

Ni zvanje ni zanimanje mi nije s medicinskog područja, samo me zanimaju neke stvari iz hobija.


Prva stvar: osteoporoza u mladosti. Druga stvar: ne bi izgledala kao žena, dakle, bez sisa, guzica, dlačica, itd. Treća stvar: Ne bi mogla dobiti dijete ni na koji način.
I, naravno, bez hormona rasta bi ostala mini-veličine.
Ma ti si zlata vrijedna!
Sany* is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2010., 21:36   #53
hy curke...
evo m ekonačno...
čitam sada sve vaše postove i tek sada shvaćam neke stvari za koje nisam ni znala....znači,izgubljena je svaka i ona najmanja nada koja nam je ostala...ja nikad neću postati teta...
sany,pitala si me prije koliko je moja seka sada visoka... 151 cm...
kako se vi drage mame,nosite sa time da nikad možda nećete postati prave bake i bojite li se kako će vaše dijete to prihvatiti kada bude dovoljno zrelo da shvati što znači nikada ne postati majkom.bojite li se da li će to njihov muž prihvatiti i da li neće ostati bez ljubavi svog života radi toga...znam da ima ljudi koji se teško odlučuju na brak s nekim tko ne može roditi...
znam da su vaša djeca još mala,ali moja seka ima već 15 godina...nas će to sustići jaako brzo...i iskreno mene je jaaako strah sveg tog...moj tata to još ni nezna i ne želi prihvatiti,jer kad god mu nešto o tome spomenemo,kaže da ne pričamo gluposti i da se bojimo bezveze...
"friška mama" is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2010., 22:36   #54
Quote:
"friška mama" kaže: Pogledaj post
hy curke...
evo m ekonačno...
čitam sada sve vaše postove i tek sada shvaćam neke stvari za koje nisam ni znala....znači,izgubljena je svaka i ona najmanja nada koja nam je ostala...ja nikad neću postati teta...
sany,pitala si me prije koliko je moja seka sada visoka... 151 cm...
kako se vi drage mame,nosite sa time da nikad možda nećete postati prave bake i bojite li se kako će vaše dijete to prihvatiti kada bude dovoljno zrelo da shvati što znači nikada ne postati majkom.bojite li se da li će to njihov muž prihvatiti i da li neće ostati bez ljubavi svog života radi toga...znam da ima ljudi koji se teško odlučuju na brak s nekim tko ne može roditi...
znam da su vaša djeca još mala,ali moja seka ima već 15 godina...nas će to sustići jaako brzo...i iskreno mene je jaaako strah sveg tog...moj tata to još ni nezna i ne želi prihvatiti,jer kad god mu nešto o tome spomenemo,kaže da ne pričamo gluposti i da se bojimo bezveze...
Ala koji deprimirajući post. Možeš postati teta
a) umjetnom oplodnjom, ali zasad ne u Hrvatskoj,
b) posvajanjem.

Nije to jedina bolest koja dovodi do neplodnosti ili smanjene plodnosti, hrpetine ljudi imaju problema s tim, i glupo je i beskorisno da sad cijela rodbina paničari i jauče oko toga. Iskreno rečeno, tu se više treba brinuti oko toga što otac u 15 godina nije stigao proučiti prilično ozbiljnu i kompliciranu bolest svoje kćeri nego to hoće li i kako će ona imati djecu.

Osim toga, nije rijetkost da Turnerice baš ni nemaju neku seksualnu želju, pa sve da i nekom magijom može začeti, pitanje je koliko od toga ima koristi.

Koliko ljudi tek s 30-35 godina sazna da će teško začeti ili dožive pobačaj ili uopće ne žele djecu, a vi ste namjerili 10-15 godina unaprijed praviti planove o nećacima i unucima. To je njen problem, želje i mogućnosti (i njenog dečka/muža), a ne potencijalnih teta i djedova.

Netko će je možda napucati jer je neplodna, a nekog drugog će netko napucati jer ima perutavu kosu i duži nožni kažiprst nego palac, pa što ćemo sad? Život nije savršen, a čovjek još manje. Ne postoji osoba koja odgovara slici iz anatomskog atlasa i opisu iz medicinske enciklopedije, nećemo se sad svi baciti u jad i kuknjavu zbog nepravednog života.

Evo, npr. skoro 10% žena ima PCOS i time smanjenu plodnost, 5% dječaka varikokelu i time isti problem, a Turnerice barem od početka znaju na čemu su i mogu se i priviknuti na tu ideju, i istražiti moguća rješenja. U tome im nimalo neće pomoći naricanje njihovih bližnjih, nego pomoć liječnika/socijalnih radnika, ovisno na koju se opciju odluče.

Orijentirajte se na to ostane fizički i psihički zdrava, da je sretna, da ima prijatelje, da se bavi nečim što voli, da joj ide u školi, na poslu, u sportu, a ne nakeljiti osobi bez cijelog jednog seksualnog kromosoma zadatak trudnoće. Što, da vam se sestra rodila gluha, vi biste kmečali jer, eto, neće postati pjevačica. Nakon 15 godina bi vam vjerojatno umrla svaka smiješna nada za tim, pa je dosad mogla i ova.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.

Zadnje uređivanje sun.shine : 15.03.2010. at 22:45.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2010., 23:01   #55
Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
Ala koji deprimirajući post. Možeš postati teta
a) umjetnom oplodnjom, ali zasad ne u Hrvatskoj,
b) posvajanjem.

Nije to jedina bolest koja dovodi do neplodnosti ili smanjene plodnosti, hrpetine ljudi imaju problema s tim, i glupo je i beskorisno da sad cijela rodbina paničari i jauče oko toga. Iskreno rečeno, tu se više treba brinuti oko toga što otac u 15 godina nije stigao proučiti prilično ozbiljnu i kompliciranu bolest svoje kćeri nego to hoće li i kako će ona imati djecu.

Osim toga, nije rijetkost da Turnerice baš ni nemaju neku seksualnu želju, pa sve da i nekom magijom može začeti, pitanje je koliko od toga ima koristi.

Koliko ljudi tek s 30-35 godina sazna da će teško začeti ili dožive pobačaj ili uopće ne žele djecu, a vi ste namjerili 10-15 godina unaprijed praviti planove o nećacima i unucima. To je njen problem, želje i mogućnosti (i njenog dečka/muža), a ne potencijalnih teta i djedova.

Netko će je možda napucati jer je neplodna, a nekog drugog će netko napucati jer ima perutavu kosu i duži nožni kažiprst nego palac, pa što ćemo sad? Život nije savršen, a čovjek još manje. Ne postoji osoba koja odgovara slici iz anatomskog atlasa i opisu iz medicinske enciklopedije, nećemo se sad svi baciti u jad i kuknjavu zbog nepravednog života.

Evo, npr. skoro 10% žena ima PCOS i time smanjenu plodnost, 5% dječaka varikokelu i time isti problem, a Turnerice barem od početka znaju na čemu su i mogu se i priviknuti na tu ideju, i istražiti moguća rješenja. U tome im nimalo neće pomoći naricanje njihovih bližnjih, nego pomoć liječnika/socijalnih radnika, ovisno na koju se opciju odluče.

Orijentirajte se na to ostane fizički i psihički zdrava, da je sretna, da ima prijatelje, da se bavi nečim što voli, da joj ide u školi, na poslu, u sportu, a ne nakeljiti osobi bez cijelog jednog seksualnog kromosoma zadatak trudnoće. Što, da vam se sestra rodila gluha, vi biste kmečali jer, eto, neće postati pjevačica. Nakon 15 godina bi vam vjerojatno umrla svaka smiješna nada za tim, pa je dosad mogla i ova.
nisam nikog htjela deprimirat,ali mislim da ti mene jesi sad iznenadila svojim postom. mislim da se nijedan roditelj nije spreman pomiriti sa bolešću svog djeteta i ipak ga kopkaju mnoge stvari i postoje mnogi strahovi.i moj otac je informiran,ali on se još uvijek nada da mi stvarno pričamo gluposti..bori se za nju od kad se rodila i naravno da se ne može pomiriti ni nakon 15 god sa njezinom bolešću..nitko joj nije dao zadatak da ona treba roditi,ona sama kad-kada spomene da najviše žali što neće moći roditi.znam da treba biti objektivan,ali ipak je to moja sestra,i kao i sve ostale mame ne mogu biti SAMO OBJEKTIVNA kao što si ti...
"friška mama" is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2010., 23:14   #56
Quote:
"friška mama" kaže: Pogledaj post
nisam nikog htjela deprimirat,ali mislim da ti mene jesi sad iznenadila svojim postom. mislim da se nijedan roditelj nije spreman pomiriti sa bolešću svog djeteta i ipak ga kopkaju mnoge stvari i postoje mnogi strahovi.i moj otac je informiran,ali on se još uvijek nada da mi stvarno pričamo gluposti..bori se za nju od kad se rodila i naravno da se ne može pomiriti ni nakon 15 god sa njezinom bolešću... .znam da treba biti objektivan,ali ipak je to moja SESTRA koju volim najviše na svijetu,i kao i sve ostale mame ne mogu biti SAMO OBJEKTIVNA kao što si ti!!
Pa istina je da sam objektivna i pragmatična, ali ako se netko 15 godina ne može pomiriti s nekim činjenicama, čini mi se da je to najbolje istresti u facu. Bolje da to budem ja koju ne znaš, nego da ti to netko reče neka prijateljica ili vlastita sestra. Jer meni je sve isto hoće li se tamo netko s foruma negdje naljutiti na mene, a sigurno ti nije sve isto hoće li tvoj otac jednom raspizditi sestru s tim zatvaranjem očiju.

Može se on boriti koliko mu je volja, ali ne može joj ni ugraditi taj ženski kromosom koji joj nedostaje ni natjerati jajnike da prorade.
Činjenice:
dječaci imaju kromosome XY,
djevojčice imaju XX,
Turnerice imaju X.
Tu ti nikakve borbe neće pomoći. Bolje je za sve vas da se počnete boriti s činjenicom da vam se obiteljski genetski materijal neće prenijeti preko sestre i prihvatite je.
Ne kažem ja da vi tu sad nju ne volite, ali pokažite joj ljubav korisnijim načinima od fantaziranja.

Ista je stvar i s jednostavnijim bolestima kao što je dijabetes ili kratkovidnost. Nitko ti neće lagati da će proći. Imat ćeš do kraja života i naučiti se nositi s dijetom/injekcijama/naočalama/lećama. Nema koristi od lažne nade.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2010., 23:29   #57
hvala ti na pomoći,ali mislim da smo otišle u sasvim krivom smjeru...
neznam,ili ja nisam dobro postavila pitanja u prvom postu,ili si ti krivo shvatila...nit mi histeriziramo,nit bilo tko u našoj obitelji takve misli (iz mog prvog posta) govori naglas,a kamoli pred mojom sestrom..samo mislim da nemaš pravo mene i moju obitelj osuđivati jer nisi mogla iz 2 moja posta shvatiti cijelu našu situaciju kao što si pretpostavila....
ali nema veze...neću komentirati više,jer nema smisla...pozdrav...
"friška mama" is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 09:40   #58
Hej curke dobro ste se zakačile jučer, sviđa mi se da se tako raspravlja o toj temi, pa moram uvalit svoj komentar. Gle "friška mama", ja sam majka Turnerice i ja te u potpunosti razumijem. Jasno mi je da vi doma ne kuknjate i ne paničarite, jednostavno živite, netko od obitelji se s tim nosi bolje netko lošije, ali ja npr. imam upravo ovaj stav kojeg iznosi sun.shine. To je njezin život (moje kćeri), ona je došla k meni da joj budem majka, ona je mene izabrala i ja samo odrađujem svoj zadatak; što ne znači da to robotski odrađujem. Ja ju volim, podržavam, ja sam cijeli njezin svijet sada dok je tako mala, ali ona je već sada upoznata sa svojim problemom i svjesna toga da je različita od drugih i da se to ponekad ljudima događa. Ja sam potpuno pomirena sa situacijom, mislim da sam to već spominjala u ovom postu, rodila ona ili ne, udala se ona ili ne što god ona učinila u svom životu, ja ću uvijek biti njezina mama. Nemam nekih strahova niti bojazni što možda nikada neću biti baka (ona je jedinica), važno mi je samo da bude stretna i da nađe svoju nit vodilju u ovome životu, da kvalitetno odradi ono zbog čega je došla. Ispada kao da svi moramo ostaviti nekakvo potomstvo za sobom jer ako to ne učinimo imamo osjećaj da onda zaista odlazimo zauvijek, a ako nekoga ostavimo za sobom (da se tu pati ) onda nam je lakše otići sa ovoga svijeta
ANTEA65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 11:13   #59
Mene osobno jako boli što možda moje dijete neće moći imati dijete,ali pouzdajem se u današnju znanost da će se do perioda kada će ona imati želju za djetetom po tom pitanju moći puno toga napraviti,a i posvajanje djeteta podržavam i mislim da je to jedan prekrasan čovjekov čin.A isto i podržavam odluku svake osobe koja ne želi imati djecu.Svatko zna svoje želje,potrebe i što je za njega najbolje i mislim da nikoga ne treba uvjeravati u nešto drugo.Mislim da se čovjekova osobnost i uvjerenja ne mogu mijenjati.Tako da razumijem sve vas tri.I naravno da me strah da će se osječati manje vrijednom zbog moguće nemogučnosti da ima dijete,ako će ga željeti.I naravno da me strah da ne naleti na nekog idiota koji će ju ponižavati zbog mogućnosti da nema dijete.Ali ne razmišljam stalno o tome.S time ćemo se boriti kada dođe vrijeme za to.Jer nema svrhe stalno razmišljati i plakati zbog toga.Tuga će sama doći ako je suđena.Veselimo se svemu što nam je dano,a s problemima se nosimo i borimo kako dolaze.Ali ja se držim toga da za sve ono što im je Bog uskratio podarit će im nešto drugo.A možda nam na kraju sve ispadne prekrasno.Znam i vidim da je nekima puno,puno teže i da imaju puno večih problema i da smo mi kako je sve još puno gore moglo biti u biti sretni.
Sany* is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 12:56   #60
Quote:
Sany* kaže: Pogledaj post
Mene osobno jako boli što možda moje dijete neće moći imati dijete,ali pouzdajem se u današnju znanost da će se do perioda kada će ona imati želju za djetetom po tom pitanju moći puno toga napraviti,a i posvajanje djeteta podržavam i mislim da je to jedan prekrasan čovjekov čin..
Tu se razilazimo, ako može prirodno ok, ako ne može zašto forsirati prirodu (da bude neprirodna). To je jednostavno stav, moj je takav, nečiji drugo drugačiji. Uvijek sam protiv eksperimentiranja s ljudskim tijelom, filanja lijekovima, hormonima i tko zna čime, da bismo potaknuli nešto, održali nešto, što bi inače bilo neodrživo ( u ovom slučaju trudnoću Turnerice). To je otprilike kao da auto koji vozi na benzin uporno tankamo plinom i očekujemo da vozi. Ne može, jer nema za to složenu mašinu, isto tako neke Turnerice nemaju tijelo složeno da bi rodile. So what?
ANTEA65 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:52.