Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.10.2007., 19:59   #1
Lightbulb Puškostrojnica za OSRH

Naslov sve govori.
Nisam znao gdje da postavim pitanje, pa ovakva tema neće biti na odmet. Dobro će doći mjesto za raspravu o puškomitraljezima.
Dakle.

Zanima me ima li tko iskustva sa Ultimax-om, i kakav je u usporedbi sa Minimi-em?

Zna li netko koje su prednosti Minimi-ja, obzirom da ga u velikoj količini koristi NATO. Gledajući specifikacije i uspoređujući ga sa drugim puškomitraljezima za svoju relativno veliku težinu Minimi nudi relativno kratku cijev.

Za usporedbu Ultimax sa dužom cijevi je 2 kile lakši.
PK koji ima možda 2 kile više ima skoro 50% dužu cijev i koristi mnogo veći metak on Minimi-a.
Štoviše ima dužu cijev i veći metak od Minimi-jevog većeg brata FN-mag-a, a od njega je lakši.
Znate li koje su to prednosti Minimi-ja kojima duguje toliku popularnost i rasprostranjenost korištenja, obzirom da po dostupnim specifikacijama zaostaje za konkurencijom?
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 20:52   #2
Minimi i Ultimax dolaze u dvije dužine cijevi: standardna i padobranska verzija. Točno je da standardni Minimi ima nešto kraću cijev od standardnog Ultimaxa, no još uvijek dovoljno dugu.

Oba su izvanredni laki PM-ovi.

Prednost Minimija je redenik, dok Ultimax ima bubanj od 100 metaka. Prednost Ultimaxa je što je lakši.
Što se tiče težine, Minimi i nije baš pretežak, a veća težina ima i prednosti – manji trzaj i stoga bolja kontrola oružja, što u praksi znači bolju preciznost.
Također, u Ultimax ne pašu standardni Stanag okviri. To je jedan problem, iako nije nerješiv. Drugi je problem otežano ručno punjenje njegovog bubnja.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 21:01   #3
Minimi je najrašireniji zato što je prvi uveden u masovnu proizvodnju.
Minimi ima mogućnost hranjenja metcima i iz redenika i iz standardnog spremnika.
Drugi razlog je zato što ga Ameri imaju(kao i slučaj sa M-16)


PK(T) je tata mata za sve
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 21:58   #4
PK da. PKT je tenkovski.


U kalibru 7,62 NATO, SS-77 je tata mata za sve.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 22:14   #5
Quote:
Manaslu11 kaže: Pogledaj post
PK da. PKT je tenkovski.
Ja još nisam čuo nikoga tko,kad misli na PK(T/S), kaže PK.
Što je još gore,ljudi smatraju da je PKT kratica za Puška Kupole Tenka(što mogu povezati s licencnom proizvodnjom M-84 u Đuri Đakoviću,s kojom je došla i licenca za PKT)
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 22:40   #6
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Ja još nisam čuo nikoga tko,kad misli na PK(T/S), kaže PK.
Što je još gore,ljudi smatraju da je PKT kratica za Puška Kupole Tenka(što mogu povezati s licencnom proizvodnjom M-84 u Đuri Đakoviću,s kojom je došla i licenca za PKT)
Dali se možda zato i tenk i puškomitraljez zovu M-84 ?
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 23:06   #7
Quote:
ljiga kaže: Pogledaj post
Dali se možda zato i tenk i puškomitraljez zovu M-84 ?
Da.Inače i Škorpion je M-84.
U vojnoj industriji bivše juge,imena "novih proizvoda"(namijenjenih KoV-u)su se davala tako da se slovu M pridoda zadnje dvije brojke godine proizvodnje prvog primjerka(i usvajanja u naoružanje)-od kompasa,automatske puške,ručnih bombi,pa do tenkova i oklopnjaka.
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 23:54   #8
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Da.Inače i Škorpion je M-84.
U vojnoj industriji bivše juge,imena "novih proizvoda"(namijenjenih KoV-u)su se davala tako da se slovu M pridoda zadnje dvije brojke godine proizvodnje prvog primjerka(i usvajanja u naoružanje)-od kompasa,automatske puške,ručnih bombi,pa do tenkova i oklopnjaka.
Kako to nije zbunjivalo ljude?

Quote:
Manaslu11 kaže:
Što se tiče težine, Minimi i nije baš pretežak, a veća težina ima i prednosti – manji trzaj i stoga bolja kontrola oružja, što u praksi znači bolju preciznost.
Lakše oružje je lako otežati. Teže oružje je teško olakšati.

Ultimax filmić koji pokazuje kontrolu i preciznost
http://www.youtube.com/watch?v=ev2yJeeyn5A
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 00:29   #9
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Ja još nisam čuo nikoga tko,kad misli na PK(T/S), kaže PK.
Što je još gore,ljudi smatraju da je PKT kratica za Puška Kupole Tenka(što mogu povezati s licencnom proizvodnjom M-84 u Đuri Đakoviću,s kojom je došla i licenca za PKT)
Čuo sam ja, prijatelju, svašta, ali PK nije PKT. PKT se ne može držati u ruci niti ima okidač.
Quote:
ljiga kaže: Pogledaj post
Lakše oružje je lako otežati. Teže oružje je teško olakšati.
Tvornički da. "Uradi sam" je već teže. Nije svejedno kakav je balans oružja.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 00:56   #10
http://kalashnikov-weapons-museum.ak...010121-pkt.jpg

Za mene su i jedan i drugi PKT.Jebga nije ni MP40 Šmajser,pa ga ljudi tako nazivaju
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 01:17   #11
Ima tih krivih naziva koji prijeđu u naviku, a nerijetko i u službenu terminologiju, koliko hoćeš. Sjećam se da smo kao djeca svaki revolver zvali "koltaš". Novinarima je desetljećima svaki američki avion bio Fantom, a većini ljudi svaki transporter i samohotka tenk. I tako dalje...
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2007., 12:46   #12
I dan danas recimo, ljudi svako terensko vozilo nazivaju Dzip(Jeep).... Kao sto je netko rekao, kada udje u kolektivnu svijest gotovo je... mislim da dosta krivice snose neznalice iz bivseg sistema na pozicijama novinara i urednika...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2007., 12:53   #13
A ovo je "kanader",bar se tako u novinama da pročitati(valjda je novinaru kanader sinonim za protupožarni zrakoplov
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2007., 12:57   #14
Ali zapravo nije ništa čudno da takve poznate stvari postanu sinonimi za svoj tip. Tako žiletom označavamo svaku britvicu, kalodont svaku pastu za zube i sl.
Tako je i kanader postao sinonim za protupožarni zrakoplov. Ali ipak bi novinari trebali više paziti.
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2013., 21:55   #15
Puškostrojnica za OSRH

Odvojeno od teme o stanju u OSRH
HP

Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Vjerojatno se kopča na leđima.








manekenijada u Petrinje ... ne mislim ništa loše ovim komentarom prema dečkima na slikama ... ali naša nam se armija izgleda samo svodi na to...manekenstvo tj prikazivanja stanja drugačijim nego što je i grebanje o proračun nam tanki...oprema je kvalitetna al netko je se dobro "omastio" i još će .... skupo je to ko kajgana svetog Petra

Zadnje uređivanje Hollow Point : 05.09.2013. at 14:45.
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2013., 20:23   #16
Manekeni, šta drugo... Vidi se da su uvježbani za poziranje.
Btw, ako ih oprema Kroko, zašto nemaju iste rukavice?
__________________
Pali smo toliko duboko da moramo podići glavu da vidimo dno!

Zadnje uređivanje Hollow Point : 05.09.2013. at 14:45.
danijel0000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2013., 21:46   #17
Quote:
danijel0000 kaže: Pogledaj post
Manekeni, šta drugo... Vidi se da su uvježbani za poziranje.
Btw, ako ih oprema Kroko, zašto nemaju iste rukavice?
..ma dečki su okej..a manekeni su silom prilika...opema se po gardijskim brigadama zadužuje na kapaljku ili se posuđuje odnosno prezadužuje...recimo satnija kad odradi nekakvu složenu i višemjesečnu zadaću po isteku iste svoju "novu" opremu razduži a to dobije neka druga satnija i tako...dosta se stvari kupuje (rukavice,štitnici,sredstva za maskiranje...itd,itd...)ljudi bi i radili i bili vojnici ali godišnje zadaće su svakakve samo najmanje vojničke...onda tu i tamo neko dojde malo poslika ..neki dojdu vidit "Partije" pa skoro slome vrat..i tak..
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2013., 11:24   #18
Guske u magli..

Quote:
jedangrafitni kaže: Pogledaj post
manekenijada u Petrinje ... ne mislim ništa loše ovim komentarom prema dečkima na slikama ... ali naša nam se armija izgleda samo svodi na to...manekenstvo tj prikazivanja stanja drugačijim nego što je i grebanje o proračun nam tanki...oprema je kvalitetna al netko je se dobro "omastio" i još će .... skupo je to ko kajgana svetog Petra
Da vidno je da se radi o 'manekenijadi' al ne budimo toliko kritični,današnja javnost naprosto 'guta' ovakve sličice.Ono što se da primjetiti uz predpotopne bugarske ili čije li već Ak-47 je i dokazano loša srbijanska M-72 koju neki optimisti čak nazivaju 'puškostrojnicom' to smeće od oružja uz težinu čak 2kg veću od standardne M-70AB2 nudi tek neznatno bolje osobine od obične puške.Dakle odgovorna gospoda još se nisu potrudila pronaći kvalitetnu desetinsku puškostrojnicu u kalibru 5.56x45mm za gardijske postrojbe,dakle ono najbolje što imamo.Prije prelaska većeg broja oficira tzv 'jna' na našu stranu tendencija je bila zapadno oružje pa mi smiješno da smo 1991 imalí vrhunske singapurske puškostrojnice 5.56mm Ultimax 100 a danas imamo nekakve ex jugoslovenske 'M-72'.Dakle izbor je jednostavan Ultimax ili vrhunski njemački MG-3.
ColdSteel is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2013., 12:02   #19
A i kad se već rade "manekenske" slike, mogli su im bar podjeliti VHS.....

Drugo, postoji li nekakav službeni podatak što je sa G3, FAL-ovima , Ultimaxima, SAR-ovkama???
Jesu li u upotrebi, proglašeni neperspektivnima ili?
Tacuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2013., 12:41   #20
Quote:
Tacuma kaže: Pogledaj post
A i kad se već rade "manekenske" slike, mogli su im bar podjeliti VHS.....

Drugo, postoji li nekakav službeni podatak što je sa G3, FAL-ovima , Ultimaxima, SAR-ovkama???
Jesu li u upotrebi, proglašeni neperspektivnima ili?
Ultimax koristi BSD i SSVP...a ostalo je ko zna u kojem skladištu...
Šteta je da se G3 ne iskoristi kao snajper..
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:34.