Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2016., 23:19   #321
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
Dakle nas je troje, imamo dokaze o izvanbračnoj zajednici (živimo na istoj adresi 7g, imamo dijete), imamo li pravo na oslobođenje od plaćanja poreza za kupnju stana do 80m2?
Naravno.
Ako dobro pamtim osnovica za jednu osobu je 50 kvadrata plus 10 kvadrata za svaku osobu pride. Znači oslobođeni ste poreza za 70 kvadrata. Na ostale kvadrate plaćate, ali to i ne bi trebala biti neka lova.

Quote:
Kymatica kaže: Pogledaj post
super info! ja bi trebala prenjeti pola stana na vanbračnog druga., odnosno zanima me ako ja imam stan, tko nasljeđuje taj stan? želim da stan nasljedi moj vanbračni partner a ne da druga obitelj može nešto potraživati, ne znam da li smo osigurani vanbračnom zajednicom da će jedan od nas nasljediti sve?
kako se prenosi darovnim ugovorom nekretnina na vanbračnog partnera? da li se mora kod jb pa onda na poreznu?
hvala
Zakon o nasljeđivanju izjednačuje bračne i izvanbračne partnere, jednako kao i Obiteljski i u slučaju tvoje smrti nasljeđuju te partner i djeca.
No, ako nemaš djece, ni iz te zajednice, niti iz prijašnje, tvoji roditelji bi dobili polovicu nekretnine. Braća i sestre ne, samo roditelji. Ako oni nisu živi - onda je partner jedini nasljednik.
Nadam se da si pohvatala

No ako hoćeš darovni - običan formular iz Narodnih novina je dovoljan, popunite to, ovjerite kod bilježnika i u gruntovnicu.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2016., 14:14   #322
Quote:
vitality kaže: Pogledaj post
ne razumijem koja druga obitelj?

izvanbračni drug i dijete nasljeđuju, ako nema djeteta, onda nasljeđuje izvanbračni drug s vašim roditeljima.

darovni ugovor mora biti ovjeren i u pisanom obliku, nacesce ga sam jb salje na poreznu
želim da sve ostane partneru, nemamo djece.
Znači da bi se osigurali ili oženiti se, ili ugovor o dosmrtnom, jer ako darujem stan izvanbračnom drugu neću morati platiti porez ali može netko od obitelji tražiti nužni dio?
Da li sam dobro shvatila?
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2016., 16:30   #323
Napisala sam ti u postu gore što treba napraviti.
Ne kužim kakve veze sad vjenčanje ima s ičim?
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2016., 20:46   #324
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Napisala sam ti u postu gore što treba napraviti.
Ne kužim kakve veze sad vjenčanje ima s ičim?
nužni dio? u jednom postu se spominjalo ugovor o dosmrtnom i sl, da bi se osiguralo od tog nužnog dijela?

koliko cca košta ovjera darovanja stana kod jb?
i sa time oboje na poreznu? i to je to? ne moramo platiti porez?
super! nemrem vjerovati, konačno!
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2016., 21:21   #325
Quote:
Kymatica kaže: Pogledaj post
želim da sve ostane partneru, nemamo djece.
Znači da bi se osigurali ili oženiti se, ili ugovor o dosmrtnom, jer ako darujem stan izvanbračnom drugu neću morati platiti porez ali može netko od obitelji tražiti nužni dio?
Da li sam dobro shvatila?
jesi, dobro si shvatila, ali pravo na nužni dio imaju samo djeca i roditelji ostavitelja ako uopće nasljeđuju. Tako npr ako vi (nedaj bože) umrete, a niste imali djece niti su vam roditelji živi-naslijedio bi vas muž potpuno, a nitko ne bi imao pravo na nužni dio.

najbolje je sklopiti ugovor o doživotnom ili dosmrtnom kako vam je savjetovano

ovjera košta ovisno o vrijednosti ugovora ako se ne varam, ali nisu visoke cifre

kod ugovora o doživotnom ne plaćate porez, kod darovanja također. Zakon to propisuje samo za bračne drugove, tako da treba provjeriti s poreznom je li točna informacija(ranije je spomenuto da je)
__________________
Možemo je Pametno i Fokusirano, 2 u 1.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2016., 23:20   #326
Quote:
Kymatica kaže: Pogledaj post
nužni dio? u jednom postu se spominjalo ugovor o dosmrtnom i sl, da bi se osiguralo od tog nužnog dijela?

koliko cca košta ovjera darovanja stana kod jb?
i sa time oboje na poreznu? i to je to? ne moramo platiti porez?
super! nemrem vjerovati, konačno!
Jesu li ti roditelji živi? Ako nisu, onda nema nikakve brige, niti potrebe za ičim - niti braća, niti itko drugi od vaše obitelji vas ne mogu naslijediti, nego samo vaš izvanbračni partner.

Ovjera darovnog ugovora je ovjera potpisa kod javnog bilježnika, a to je nekih 50-ak kuna. I si tim i na gruntovnicu otići.

Quote:
vitality kaže: Pogledaj post
jesi, dobro si shvatila, ali pravo na nužni dio imaju samo djeca i roditelji ostavitelja ako uopće nasljeđuju.
Nužni dio se daje isključivo na zahtjev, a i tu sud, pogotovo kod roditelja procjenjuje njihovu financijsku situaciju, te ako im nužni dio nije neophodan za egzistenciju, vjerovatno neće ni dobiti.


Quote:
ovjera košta ovisno o vrijednosti ugovora ako se ne varam, ali nisu visoke cifre
Ugovor o doživotnom uzdržavanju se solemizira. Zadnji takav koji sam ja radila je košta oko dvije i po tisuće kuna.

Quote:
Zakon to propisuje samo za bračne drugove, tako da treba provjeriti s poreznom je li točna informacija(ranije je spomenuto da je)
Zakon o nasljeđivanju jednako priznaje bračne i izvanbračne partnere, kao i Obiteljski zakon.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2016., 20:01   #327
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post

Zakon o nasljeđivanju jednako priznaje bračne i izvanbračne partnere, kao i Obiteljski zakon.
Govorila sam o zakonu o porezu na promet nekretnina koji ne poznaje termin izvanbračnih partnera i koji je jedini relevantan za utvrđenje poreza. Nikakav obiteljski i zakon o nasljeđivanju
__________________
Možemo je Pametno i Fokusirano, 2 u 1.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2016., 23:18   #328
Aha.. nisam te shvatila, sorry

Pa nema veze. Glavno da ima zakon koji izjednačava bračne i izvanbračne partnere. Ne mogu u poreznoj postupiti protivno tome.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2016., 23:31   #329
Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
Za izbjegavanje drugih nasljednika proguglaj Ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju.
Nuzni dio ces tesko izbjeci ovim, pogotvo ako je ugovor sklopljen u kasne dane i sl. Mi smo imali slucaj gdje tako bilo te je takav ugovor bio spekulativan i manipulativan da je pao u vodu. Cak smo imali i slucaj gdje je napisan bio prija pocekta zivota nasljednika, i opet im se nije mogao oduzeti nuzni dio i ako su imali znatno bolju materialnu situaciju od onih koji su u ruci drzali ugovor. Jedini 100% nacin da 100% izbacis bilo koga iz igre je kupo prodaja.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2016., 23:39   #330
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Nuzni dio ces tesko izbjeci ovim, pogotvo ako je ugovor sklopljen u kasne dane i sl. Mi smo imali slucaj gdje tako bilo te je takav ugovor bio spekulativan i manipulativan da je pao u vodu. Cak smo imali i slucaj gdje je napisan bio prija pocekta zivota nasljednika, i opet im se nije mogao oduzeti nuzni dio i ako su imali znatno bolju materialnu situaciju od onih koji su u ruci drzali ugovor. Jedini 100% nacin da 100% izbacis bilo koga iz igre je kupo prodaja.
nije kupoprodaja kad se i to može pobijat radi nužnog dijela
__________________
Možemo je Pametno i Fokusirano, 2 u 1.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2016., 23:43   #331
Quote:
vitality kaže: Pogledaj post
nije kupoprodaja kad se i to može pobijat radi nužnog dijela

Kako mislis podbijat kupoprodaju zbog nuznog dijela ako ja npr. dok sam ziv prodam svom sinu i on se uknjizi onda je on 100% vlasnik a ne ja, znaci iza mene ne ostaje nista za nasljedit, odnosno to sto sam prodao nije vise moje. Meni je do sada svaki odvjetnik rekao da je ovo jedini 100% nacin. Sve ostalo se komotno moze pobijati.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2016., 09:49   #332
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Kako mislis podbijat kupoprodaju zbog nuznog dijela ako ja npr. dok sam ziv prodam svom sinu i on se uknjizi onda je on 100% vlasnik a ne ja, znaci iza mene ne ostaje nista za nasljedit, odnosno to sto sam prodao nije vise moje. Meni je do sada svaki odvjetnik rekao da je ovo jedini 100% nacin. Sve ostalo se komotno moze pobijati.
da, ali ako radiš kupoprodaju sa izvanbračnim partnerom, plača se porez na promet nekretnina. a to košta.
Mislim da ću naraviti darovni ugovor pola stana, 50 kn, i na gruntovnicu.
Bitno mi je da ne plačam porez na to darovanje, i od obitelji da brat ne može raditi probleme mom partneru.

hvala svima.
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2016., 09:49   #333
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Kako mislis podbijat kupoprodaju zbog nuznog dijela ako ja npr. dok sam ziv prodam svom sinu i on se uknjizi onda je on 100% vlasnik a ne ja, znaci iza mene ne ostaje nista za nasljedit, odnosno to sto sam prodao nije vise moje. Meni je do sada svaki odvjetnik rekao da je ovo jedini 100% nacin. Sve ostalo se komotno moze pobijati.
Pravo na nužni dio postoji samo ako je ostavitelj napisao oporuku.

Ugovori se mogu pobijati i u manje slučajeva biti ništetni tako da ništa nije 100% način da se garantira da netko neće moći tražiti nužni dio, na to sam mislila
Začudili bi se koliko se toga može dokazati, naoko nemogućega, dobrom pravnom argumentacijom to je odlika velikih odvjetnika
__________________
Možemo je Pametno i Fokusirano, 2 u 1.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2016., 15:52   #334
Quote:
Kymatica kaže: Pogledaj post
da, ali ako radiš kupoprodaju sa izvanbračnim partnerom, plača se porez na promet nekretnina. a to košta.
Mislim da ću naraviti darovni ugovor pola stana, 50 kn, i na gruntovnicu.
Bitno mi je da ne plačam porez na to darovanje, i od obitelji da brat ne može raditi probleme mom partneru.

hvala svima.
E sad te stvarno moram pitati i to onako, bezobrazno pitati - je l ti uopće čitaš ono što ti se piše u odgovorima ili nas samo zajebavaš pitanjima?

Prvo - objasnili smo ti da se porez među bračnim drugovima ne plaća, a tu se prvenstveno oslanja na Obiteljski zakon, koji bračne i izvanbračne partnere izjednačva.
Znači, poreza nema.

Drugo - napisala da te mogu jedinno naslijediti roditelji ako su živi, ako ne ništa. Braća i sestre ne mogu.

..i nakon svega ti napišeš ovo gore.
Ti shvaćaš da će se iza tebe raditi ostavina za tvoju polovicu? I da će biti po tim pravilima koje sam ti napisala?
Odustajem.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2016., 15:56   #335
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Aha.. nisam te shvatila, sorry

Pa nema veze. Glavno da ima zakon koji izjednačava bračne i izvanbračne partnere. Ne mogu u poreznoj postupiti protivno tome.
prije par godina bili su neuskladjeni obiteljski i porezni zakon - nisi mogao koristiti izvanbracnog partnera kao olaksicu kod kupnje prve nekretnine, placao se porez kod nasljedjivanja itd
jel to sad uskladjeno?

edit: evo clanak o tome otprije dvije godine http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvat...ad-se-raspadne
(moje osobno iskustvo je nesto starije)

Zadnje uređivanje Peppa Pig : 22.05.2016. at 16:07.
Peppa Pig is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2016., 16:48   #336
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
E sad te stvarno moram pitati i to onako, bezobrazno pitati - je l ti uopće čitaš ono što ti se piše u odgovorima ili nas samo zajebavaš pitanjima?

Prvo - objasnili smo ti da se porez među bračnim drugovima ne plaća, a tu se prvenstveno oslanja na Obiteljski zakon, koji bračne i izvanbračne partnere izjednačva.
Znači, poreza nema.

Drugo - napisala da te mogu jedinno naslijediti roditelji ako su živi, ako ne ništa. Braća i sestre ne mogu.

..i nakon svega ti napišeš ovo gore.
Ti shvaćaš da će se iza tebe raditi ostavina za tvoju polovicu? I da će biti po tim pravilima koje sam ti napisala?
Odustajem.
ne razumijem što sam napisala krivo?
tako sam i shvatila kao što ste napisala da obzirom se izjednačila izvanbračna sa bračnom, mogu darovati pola stana bez plaćanja poreza, ako se meni što desi, moja polovica ide partneru i osim roditelja, nitko ne može mu tražiti nužni dio.
ako sam nešto krivo shvatila, ispričavam se, nije namjerno.
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2016., 21:57   #337
Quote:
Peppa Pig kaže: Pogledaj post
prije par godina bili su neuskladjeni obiteljski i porezni zakon - nisi mogao koristiti izvanbracnog partnera kao olaksicu kod kupnje prve nekretnine, placao se porez kod nasljedjivanja itd
jel to sad uskladjeno?

edit: evo clanak o tome otprije dvije godine http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvat...ad-se-raspadne
(moje osobno iskustvo je nesto starije)
Porez na nasljedstvo i sad plaćaju svi osim prvog nasljednog reda.
Ma sad je sve to izjednačeno i izregulirano.

Quote:
Kymatica kaže: Pogledaj post
ako sam nešto krivo shvatila, ispričavam se, nije namjerno.
..ili sam ja tvoj upis krivo shvatila, pa onda moja isprika ide tebi... e fakat smo zakomplicirali
Anyway - ako ti roditelji nisu živi onda nemaš brige, pa niti potrebe za tim darovnim - i tako sve ide partneru
Ako mu i dalje želiš darovati pola stana - slobodno. Nemojte zaboravit to kroz gruntovnu provest.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2016., 11:33   #338
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Porez na nasljedstvo i sad plaćaju svi osim prvog nasljednog reda.


Ma sad je sve to izjednačeno i izregulirano.











..ili sam ja tvoj upis krivo shvatila, pa onda moja isprika ide tebi... e fakat smo zakomplicirali


Anyway - ako ti roditelji nisu živi onda nemaš brige, pa niti potrebe za tim darovnim - i tako sve ide partneru


Ako mu i dalje želiš darovati pola stana - slobodno. Nemojte zaboravit to kroz gruntovnu provest.


Necu zaboraviti, hvala😊 prvo u nn, pa kod jb, pa na gruntovnicu pa u poreznu.

Bitno mi je da je stan i na njemu, i da ne platim porez. Sve po ps.
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2016., 19:18   #339
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Porez na nasljedstvo i sad plaćaju svi osim prvog nasljednog reda.
Ma sad je sve to izjednačeno i izregulirano.
sranje
to mi sad nikako ne pase
Peppa Pig is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2016., 23:46   #340
Za sve postoji način i način
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:30.