Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2017., 23:16   #81
Pa zar jedinstveni rok zastare od 6 godina nije uveden samo za porez, ne i za doprinose
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 23:32   #82
Quote:
ladak kaže: Pogledaj post
Pa zar jedinstveni rok zastare od 6 godina nije uveden samo za porez, ne i za doprinose
Članak 229. mijenja se i glasi:
»Na postupke utvrđivanja zastare prava na utvrđivanje doprinosa i prava na naplatu doprinosa koji nisu uređeni odredbama ovoga Zakona primjenjuju se odredbe Općega poreznog zakona.«.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 00:40   #83
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Članak 229. mijenja se i glasi:
»Na postupke utvrđivanja zastare prava na utvrđivanje doprinosa i prava na naplatu doprinosa koji nisu uređeni odredbama ovoga Zakona primjenjuju se odredbe Općega poreznog zakona.«.

Zastara

Članak 108.

(1) Pravo i obveze poreznog tijela na utvrđivanje porezne obveze i kamata, pravo i obveza poreznog tijela na naplatu poreza, kamata i troškova ovrhe te pravo poreznog obveznika na povrat poreza, kamata i troškova ovrhe zastarijeva za šest godina računajući od dana kada je zastara počela teći.

(2) Zastara prava na utvrđivanje porezne obveze i kamata počinje teći istekom godine u kojoj je nastala porezna obveza. Nastanak porezne obveze propisan je posebnim poreznim zakonima.

(3) Zastara prava na utvrđivanje porezne obveze i kamata sukladno članku 28., ovog zakona počinje teći istekom godine u kojoj je donesena pravomoćna presuda za kazneno djelo.

(4) Zastara prava na naplatu poreza, kamata i troškova ovrhe počinje teći istekom godine u kojoj je porezni obveznik sam utvrdio poreznu obvezu ili istekom godine u kojoj je postalo izvršno rješenje kojim je porezno tijelo utvrdilo poreznu obvezu i kamate.

izvor:http://www.zakon.hr/z/100/Op%C4%87i-porezni-zakon





kada počinje teći zastara?

članak 2. kaže istekom godine kada je nastala porezna obveza, a članak 4. počinje teći istekom godine u kojoj je porezni obveznik sam utvrdio poreznu obvezu ili istekom godine u kojoj je postalo izvršno rješenje kojim je porezno tijelo utvrdilo poreznu obvezu i kamate?

po članku 4. rok zastare ovrhe može se stalno obnavljati ako porezna ponavlja postupak?
Bolji od tebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 18:27   #84
Onda sam ja citala stare izvore jer mi je ostalo u sjecanju da doprinosi ipak ostaju po starome.

Cek znaci ako ove godine podnesemo zahtjev za zastaru doprinosa koji je proslo 6 godina od pocetka zastare, imamo pravo na otpis.

Od sume zakona vise ne vidim stablo
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 18:36   #85
Znam da nisam luda
Znaci u prvotnom prijedlogu izmjena Zakona o doprinosima clanak 229 i 230 su bilo kao prije sto se tice zastare. Ali konacni zakon je ipak sveden ba primjenu roka zastare iz OPZ-a.To mi je promaklo
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 19:03   #86
Quote:
ladak kaže: Pogledaj post
Znam da nisam luda
Znaci u prvotnom prijedlogu izmjena Zakona o doprinosima clanak 229 i 230 su bilo kao prije sto se tice zastare. Ali konacni zakon je ipak sveden ba primjenu roka zastare iz OPZ-a.To mi je promaklo
Upravo tako,

Ne znam koliko će oni zahtjeve uopće ove godine rješavati, jer od 01.01.2018. moraju po zakonu sami početi otpisivati sve što je u zastari, tako da mislim da neće ništa raditi s tim zahtjevima ove godine....
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 14:00   #87
A što ako neki obrt dobije da ovrši drugi obrt za neki manji iznos i taj obrt koji treba biti ovršen se zatvori? Gdje onda ode dug?
Šlic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 08:51   #88
Quote:
Šlic kaže: Pogledaj post
A što ako neki obrt dobije da ovrši drugi obrt za neki manji iznos i taj obrt koji treba biti ovršen se zatvori? Gdje onda ode dug?
Ako je rješenje o ovrsi na Fini, ona blokira sve račune po OIB-u vlasnika obrta, znači i žiro rn obrta, i sve druge račune (tekući rn, i sl.) te osobe.
lady G is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 16:56   #89
jedno pitanje, ako su davanja za mirovinsko otišla u zastaru da li imam pravo upisa staža za razdoblje za koje se nije plačalo mirovinsko, a otišlo u zastaru
robi64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 16:31   #90
Naravno da nemaš


Sent from my iPhone using Tapatalk
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 18:23   #91
ok,a dali imam pravo upisa mirovinskog ako ga otplatno plaćam tj.oduzima mi se od plaće svaki mjesec
robi64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 18:28   #92
Quote:
robi64 kaže: Pogledaj post
ok,a dali imam pravo upisa mirovinskog ako ga otplatno plaćam tj.oduzima mi se od plaće svaki mjesec
rekla bih da ne.
jer...mirovinsko traži od porezne potvrdu u kojoj stoji da su svi doprinosi za I.stup plaćeni i to se provjerava i čini osnovicu za obračun mirovine.
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2017., 21:41   #93
Znači ovako, ako i platim mirovinsko nemam pravo na upis staža iako sam obrt zatvorio još 2000.g. i sada radim u firmi
robi64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 18:52   #94
Ako si išao na nagodbu i plaćaš u ratama onda će ti biti upisan staž ...


Sent from my iPhone using Tapatalk
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2017., 00:26   #95
nisam išao u nagodbu nego sam dobio ovrhu na plaču još 2005.g. i još otplačujem poreze,mirovinsko idr. dakle da li u tom slučaju imam pravo na upis staža nakon otplate ili mogu upisati staž i za vrijeme otplate pa valjda se vidi negdje da otplačujem to sve
robi64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2018., 22:12   #96
Pozdrav svima!

Zanima me nešto u vezi poreznog duga. Imao sam maleni obrt. Nisam plačao mirovinsko i porezne pristojbe. Zatvorio sam obrt negdje 2010-e 2011. Koliko sam pročitao ovdje na forumu shvatio sam da će apsolutna zastara biti tek 2021-e. Da li je to toćno? Još me zanima ako se zaposlim negdje vani u EU, da li će mi i tamo oduzimati trećinu plaće kao u RH?

Hvala!
gaslight is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2021., 20:27   #97
Kamate Porezne, ePorezna, PKK

Pozdrav,

pitanje: ako je rok za PDV bio 30.6.2021, a platio sam ga 1.7.2021. to je jedan dan kašnjenja. Ali koji dan? 30.6. ili 1.7.? Po meni je to jedan dan u srpnju, i obračun treba napraviti po novoj stopi 5,61%.
Međutim ePorezna knjiži kamatu za 30.6. po stopi 5,75%. Što vi mislite?

Isto tako, svi znate da kada želite platiti dugovanja točno u lipu, pozivamo PKK na dan prije plaćanja, a ne na dan plaćanja. Meni i to nema smisla.
Zbog toga npr. kada tražiš stanje na 30.6. (a obveze i plaćaš taj dan) uvijek oni u saldo duga dodaju i kamate, makar obveze tek dospijevaju na 30.6.
Novi12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2022., 21:31   #98
Quote:
Bolji od tebe kaže: Pogledaj post
Zastara

Članak 108.

(1) Pravo i obveze poreznog tijela na utvrđivanje porezne obveze i kamata, pravo i obveza poreznog tijela na naplatu poreza, kamata i troškova ovrhe te pravo poreznog obveznika na povrat poreza, kamata i troškova ovrhe zastarijeva za šest godina računajući od dana kada je zastara počela teći.

(2) Zastara prava na utvrđivanje porezne obveze i kamata počinje teći istekom godine u kojoj je nastala porezna obveza. Nastanak porezne obveze propisan je posebnim poreznim zakonima.

(3) Zastara prava na utvrđivanje porezne obveze i kamata sukladno članku 28., ovog zakona počinje teći istekom godine u kojoj je donesena pravomoćna presuda za kazneno djelo.

(4) Zastara prava na naplatu poreza, kamata i troškova ovrhe počinje teći istekom godine u kojoj je porezni obveznik sam utvrdio poreznu obvezu ili istekom godine u kojoj je postalo izvršno rješenje kojim je porezno tijelo utvrdilo poreznu obvezu i kamate.

izvor:http://www.zakon.hr/z/100/Op%C4%87i-porezni-zakon





kada počinje teći zastara?

članak 2. kaže istekom godine kada je nastala porezna obveza, a članak 4. počinje teći istekom godine u kojoj je porezni obveznik sam utvrdio poreznu obvezu ili istekom godine u kojoj je postalo izvršno rješenje kojim je porezno tijelo utvrdilo poreznu obvezu i kamate?

po članku 4. rok zastare ovrhe može se stalno obnavljati ako porezna ponavlja postupak?
članak 2. kaže istekom godine kada je nastala porezna obveza, a članak 4. počinje teći istekom godine u kojoj je porezni obveznik sam utvrdio poreznu obvezu ili istekom godine u kojoj je postalo izvršno rješenje kojim je porezno tijelo utvrdilo poreznu obvezu i kamate?

po članku 4. rok zastare ovrhe može se stalno obnavljati ako porezna ponavlja postupak? [/QUOTE]

i mene ovo zanima, napisali su tako samo da zbune. Hipotetski:dug je iz 2020 a izvrsno rjesenje dode 2024...da li je zastara 2026 ili 2030?
Gorgo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2022., 14:55   #99
Quote:
Gorgo kaže: Pogledaj post
članak 2. kaže istekom godine kada je nastala porezna obveza, a članak 4. počinje teći istekom godine u kojoj je porezni obveznik sam utvrdio poreznu obvezu ili istekom godine u kojoj je postalo izvršno rješenje kojim je porezno tijelo utvrdilo poreznu obvezu i kamate?

po članku 4. rok zastare ovrhe može se stalno obnavljati ako porezna ponavlja postupak?

i mene ovo zanima, napisali su tako samo da zbune. Hipotetski:dug je iz 2020 a izvrsno rjesenje dode 2024...da li je zastara 2026 ili 2030?
https://www.teb.hr/novosti/2022/o-poreznoj-zastari/
nasla sam ovo...znaci ipak sta bi i bilo logicno da zastara nastupa od te tekuce godine (tj njen kraj) kada je ona nastupila a ne kad je porezna utvrdila.
Gorgo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:43.