Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.06.2016., 15:22   #481
Quote:
Rajeshkoo kaže: Pogledaj post
Ubrzo cu otvorit j.d.o.o pa gledam kako najjednostavnije uvesti robu iz Kine u Hrvatsku.

Koliko sam ja shvatio speditera je potrebno uzeti samo ako uvezena roba ima vrijednost vecu od 5000kn.

Kakva je procedura sa uvozom ako je iznos manji od toga? Kinezi su rekli da salju DHL-om.

Pretpostavljam da ce mi naruceni paket (12kg cca) doci normalno na adresu koju sam naveo,ali za racunom za carinu. Jesam li u pravu?
- ako uvoziš robu preko firme trebao bi ju cariniti bez obzira na vrijednost (osim ako su davanja manja od 150,00 kn)
- ako kinezi šalju dhl-om to ti može i dhl ocariniti (ili bilo koja druga špedicija)
- vjerojatno će doći na adresu ako je tako dogovoreno. račun za carinu dobiješ od špeditera i šanse su 99,9% da ćeš ga morati platiti unaprijed (prije dostave)
- bilo bi dobro da si izvadiš EORI broj (google) nakon što otvoriš jdoo a prije nego ti roba stigne u RH
shewo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2016., 15:34   #482
Quote:
katkat kaže: Pogledaj post
Kako bi dobila ponudu od kineske tvornice za tisak 1000 knjiga, 450 kg, dimenzije 25.1.x 20.1.x3.3. cm trebam in navesti FOB Kina ili FOB Hrvatska.
Molim Vas za pomoć:

- je li uvijek isplatljivije navesi FOB Rijeka-onda trebam naći samo špeditersku kuću i organizirati transport do Zg. je li tako?
-ako im kažem FOB Kina, moram naći luku najbližu Hrvatskoj koja ide do Rijeke? Gdje da se za to raspitam?
- kako naći nekoga tko želi podijeliti kontenjer iz Kine za Hrvatsku ? Onda bi trebala tvornici poslati samo koji točno FOB u Kini, je li tako?
- želi li netko podijeliti kontenjer iz Kine?

Hvala,
Katarina
- FOB Rijeka - sve plaćeno do Rijeke. FOB Luka u Kini - sve plaćeno do luke u Kini. Ne može se reći što je jeftinije. Sve ovisi koliko si "vješta" u pronalasku pouzdane i povoljne usluge sea transporta. Mogu te "oderati" i Kinezi i naši. Moj prijedlog je - ispitaj obje opcije. Pitaj njih koja ja cijena FOB Rijeka pa onda pitaj agente/špeditere u RH da ti daju ponudu za istu tu količinu na temelju FOB Shanghai (recimo) pariteta ili još bolje EXW tvornica pošiljatelja
- tražiti najbližu luku nema smisla jer to sve ovisi o tome gdje se nalazi tvornica i temeljem toga će agent/špediter znati preko koje luke je najpovoljnije
- kontejneri se ne "dijele" na taj način. To su sve LCL pošiljke i to se dogovara direktno sa agentom/špediterom. Mislim, teoretski se može naći 2 osobe/firme da podijele kontejner ali svejedno sve mora ići preko agenta i u tom slučaju se mora baš pogoditi da vas oboje imate taman toliko robe da možete podijeliti kontejner i baš morate naglasiti da imate neopisivu želju "dijeliti" isti kontejner. Dakle gotov nemoguće. Na kraju će vas manje-više koštati isto samo što će trajati n puta više dok ne nađeš "kompanjona"
shewo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2016., 22:53   #483
Hoće li obračunati pdv na predmet iz kine kojemu je cijena 21.20eura. nebi trebali pošto je vrijednost manja od 22eura, zar ne?
radi se o dronu
tomislavkk is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2016., 12:49   #484
Kupio sam stroj u Kini za 20 000 KN preko firme.

Koliko poreza morma platiti ?

Hocu li dobiti povrat poreza nakon sto ga platim ?
__________________
It´s Nice To Be Important But , It´s More Important To Be Nice.
Shaggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2016., 13:23   #485
Quote:
Shaggy kaže: Pogledaj post
Kupio sam stroj u Kini za 20 000 KN preko firme.

Koliko poreza morma platiti ?

Hocu li dobiti povrat poreza nakon sto ga platim ?
Dobit ćeš carinski deklaraciju,
bit će iskazana eventualo carina i obavezno pdv.
Carina ide u NV stroja, pdv u mjesečni obračun.
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2016., 13:17   #486
Red face

Poštovanje svima! Molio bih nekoga tko je upućen u postupke carinjenja da mi u kratkim crtama objasni da li je uopće isplativo uvesti određenu količinu kozmetike,recimo 50 različitih proizvoda po 10-20 komada,s obzirom na postupak tj način carinjenja.Naime,bojim se da ne bi postupak bio tipa da se za svaki proizvod radi posebna deklaracija,papiri,whatever i posebna neka davanja tipa taksa po proizvodu je žnj kuna plus ležarina plus carina plus pedeve.

Ukratko,da li je uopće isplativo naručivati više različitih proizvoda u manjim količinama s obzirom na način i postupak carinjenja.

Hvala lijepa na odgovorima!
mojneinen is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2016., 10:49   #487
Pozdrav ljudi!

Moze li mi netko objasniti sto je to TELEX moram ga dostaviti spediteru a ne kuzim sto to tocno je ?
__________________
It´s Nice To Be Important But , It´s More Important To Be Nice.
Shaggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2016., 12:34   #488
Pozdrav ljudi!

Moze li mi netko objasniti sto je to točno

Carina po JCD
PDV po JCD


u kratkim crtama?

Hvala!
__________________
It´s Nice To Be Important But , It´s More Important To Be Nice.
Shaggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2016., 13:38   #489
Quote:
Shaggy kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi!

Moze li mi netko objasniti sto je to točno

Carina po JCD
PDV po JCD


u kratkim crtama?

Hvala!
JCD - jedinstvena carinska deklaracija (bivši naziv za carinsku deklaraciju)

carina po JCD - carina po jedinstvenoj carinskoj deklaraciji ili po AIS-u.
Dakle carina se plaća po određenom postotku (ovisno o robi) a ona je:
vrijednost robe + svi troškovi do EU granice (to je carinska osnovica) i od toga ide carina tj postotak carine

PDV po JCD - same thing, samo što se pdv obračunava tako da mu je osnovica:
vrijednost robe + svi troškovi do HR granice + carina / 25%
shewo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2016., 20:45   #490
Planiram na proljece pokretanje firme d.o.o. kako bi mogao uvoziti tehniku iz Kine i prodavati u maloprodaji i veleprodaji. E sada me zanima za BiH placam 17% PDV i carinu 10%. Kako da nadjem kvalitetnu robu u Kini a jeftino ? znaci zelim uvoziti tablete, mis, tastature, stikove, zvucnike, dronove..itd. Bitno mi je naci kvalitetnu robu najbitnije i da je sa cijenom OK kako bi i ja mogao zaraditi..Svi kazu najeftiniji nacin transporta robe je trajektom od Kine do Rijeke..Je li mogu ja proci bez posrednika (speditera) recimo kada roba dodje u Rijeku da posaljem kamion da ode po robu i dovuce u najblizu carinsku ispostavu i ocarini robu ?? Sta moram jos obratiti prilikom uvoza robe(tehnike) kako nebi bilo nisam znao da ne bi bio kaznjen ? moze mi neko pomoci moze i na PM ! Hvala
kale55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2017., 06:38   #491
Mene zanima, za robu oja ene zahttijeva CE certifikat (ali to nije bas tako ocito), od koje institucije, (trazim i EU i hrvatsku adresu, jer se bojim da ce mi EU ustanova reci jedno a hrvatska drugo) dobiti odgovor treba li CE za to ili ne.

Jer namjeravam uvoziti i neku robu koja to ne zahtijeva, i neku robu koja ne zahtijeva CE certifikat, tj ne treba ga imati
Moze li netko jos reci malo oko izjava o sukladnosti, kakva je procedura tocno u praksi. Nacitao sam se vec svega o tome i slao upite al mi jos nije jasno. Jasno mi je samo da postoji gomila regulative.
Pretrazio sam i ovu temu i od korisnika "more" ako se ne varam naišao a pogrešne ili u najmanju ruku nepotpune informacije o tome (najbolje je ne pisati ništa ako niste sto posto sigurni ili napisati da niste stoposto sigurni).

Meni je to trenutno jos uvijek jedan veliki labirint iako se satiama pokušavam informirati. Što izjava o sukladnosti koju piše uvoznik treba dsadržavati? primjer?
Da li moraju u njoj biti regulative EU (to mi je van pameti, zasto se ne bi moglo napisati "sa svim relevantnim regulativama EU" . Pa onaj koji ce to kntrolirati ce valjda znati koje eu regulative se moraj poštivati).
Itd itd.
Kog pitati za upute o tome? Tržišni inspektorat? Carinu? Nekog trećeg?

Isto tako, za robu koja ne treba imati CE certifikat, mora lise i za nju pisati Izjava o sukladnosti?
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 14:37   #492
Pozdrav svima!

Eto, imam jedno pitanje pa molio bih na nesebicnoj pompci forumasa.

Imam uvoz iz Kine, Guangzhou, roba je 3tone, 20 kubika cca 4500usd.
Naime moj proizvodjac robe, koji mi je prodao ima svojeg
covjeka koji mi za transport zbirnim konteinerom trazi samo 160 usd.

No medjutim, za istu stvar u HR traze cca 1100 usd.

Prije dvije godine sam uvozio robu iz Guangzhou Kina drugaciju vrstu robe koja je bila cca 6 kubika i cca 800 kg cca 3000 usd.
Na to sam platio oko 400 usd, no roba je isla preko luke Hamburg, uopce neznam iz kojeg razloga i kad je stigla u luku hamburg tamo sam platio troskove luke i pretovara, sta god, cca 1800 Eura. Sto je bilo katastrofa za mene i za prodaju iste robe.

E sad ovaj iz prve price od 3 tone robe mi govori da nejde nista preko Hamburga i da ide direktno u Rijeku, pa jer to ta cjena
il kad dojde u Rijeku placa se jos nasto?

Hvala na odgovoru ko zna.

The Like Man is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 20:32   #493
LP, naručio bi kao fizička osoba 100 komada pojaseva za leđa, i 100 komada wifi prijemnika, vrijednost prvog ne prelazi 150$ a wifi prijamnika 700$,na koji način mi je to najbolje izvesti??
alanfordzgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 22:00   #494
Angaziras Grunfa da napravi avion, a Bob rocka da bude pilot
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 14:20   #495
Uvoz iz Kine sa frendom kinezom

Pokrećem uvoz iz Kine u partnerstvu sa prijateljem Kinezom.

Pošto on već ima puno iskustva u tom području (ima vlastitu firmu za online prodaju u Kini i razvijen sustav dostave i podrške), odlučili smo pokrenuti uvoz robe iz Kine za Hrvatsku i Austriju.

Samo B to B (business to business) prodaja

Brzo ćete se uvjeriti kako nitko od nas zapadnjaka ne može postići iste uvijete i cijenu pri kupnji robe kao izvorni kinez koji ima direktan kontakt i poznanstva sa tvornicama u Kini.

Za interese slobodno u pp.
julko1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 16:15   #496
Thumbs up

Pozz,naruceno iz Kine proizvod vrijednosti 72 dolara,vidim po tracking broju da je na carini,koliko i dali ce biti dodatnih troskova na to, zahvaljujem
__________________
Bez srca bili bismo samo strojevi...
Pollux30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 22:09   #497
25% pdv + 55 kn carinski troškovi ako se ne varam
__________________
"If you don't risk anything, you risk even more." - Erica Jong
hazzarder is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 16:50   #498
Quote:
Pollux30 kaže: Pogledaj post
Pozz,naruceno iz Kine proizvod vrijednosti 72 dolara,vidim po tracking broju da je na carini,koliko i dali ce biti dodatnih troskova na to, zahvaljujem
Pozz,po tracking broju pošiljka je zadržana na carini jer nema računa,ja sam uplatio preko paypala,sto dalje,necu valjda morati u Zg osobno na carinu
__________________
Bez srca bili bismo samo strojevi...
Pollux30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 10:17   #499
ma ne. tražit će te neki broj koji pošalješ mejlom i/ili račun na temelju čega da ocarine robu. kada oni obave svoj posao onda roba ide tebi. možda ćeš prije morati poslati dokaz o plaćanju, ali carinu ne zanima poštanska usluga. znači tebi roba dolazi kao da i nije bila na carini. carina je samo usputna stanica. kod nas malo duža, ali za sada je tak.
__________________
"If you don't risk anything, you risk even more." - Erica Jong
hazzarder is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 13:47   #500
Quote:
hazzarder kaže: Pogledaj post
ma ne. tražit će te neki broj koji pošalješ mejlom i/ili račun na temelju čega da ocarine robu. kada oni obave svoj posao onda roba ide tebi. možda ćeš prije morati poslati dokaz o plaćanju, ali carinu ne zanima poštanska usluga. znači tebi roba dolazi kao da i nije bila na carini. carina je samo usputna stanica. kod nas malo duža, ali za sada je tak.
Jedino sto imam je potvrda o plaćanju putem PayPala,uglavnom hvala ti na odgovoru
__________________
Bez srca bili bismo samo strojevi...
Pollux30 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:19.