Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.10.2017., 10:48   #2201
Kaj, još se nije službeno ustanovili jel se smatraju nezavisnima ili ne Smiješno.
ecobarbarus is offline  
Old 17.10.2017., 15:24   #2202
Quote:
ecobarbarus kaže: Pogledaj post
Kaj, još se nije službeno ustanovili jel se smatraju nezavisnima ili ne Smiješno.
Nije mi jasno da je neko išao u referendum, a da nije imao razrađene scenarije za svaku reakciju.
Oni kao da su spremljeni jedino na varijantu...A dobro, ide vi..ajte polako, sretno pusa.
KatarinaRi is offline  
Old 17.10.2017., 17:56   #2203
Quote:
samoodbrana kaže: Pogledaj post
zašto bi ostatak španjolske odlučivao o sudbini katalonije ? po tvojoj logici onda bi kad ste vi 1991. glasovali za nezavisnost hrvatske , srbi iz srbije , bosanci , makedonci , crnogorci i ostali imali pravo glasovati , čisto sumnjam da bi rezultat bio kakav je bio , ili možda vrijede različiti standardi za različite narode ?
Slažem se.
Svi su imali pravo glasa za SEBE.
Tako i neka svi Španjolci iziđu na referendum, neka svaka regija za sebe odluči što želi. Stvarno kakav su to ustav sklepali kad su izišli iz diktature, guske u magli na kvadrat.

OT: E, ovo za Dalmatince mislim ono... neću ni komentirati. Ali Dubrovnik tamo ne spada ama baš nikako, molit ću bez vrijeđanja!!!
Prozirna velikosrpska propaganda. Karta nema veze s činjenicama nikakve, za one dijelove za koje znam, pa mi ne vrijedi ni za one dijelove za koje ne znam. Premda ne isključujem mogućnost da su neki dijelovi karte točni, ali što mi to vrijedi kad ne znam koji. Znam da u Istri postoje neke manjine i to nekoliko njih, bila dokumentarna serija... kakoseonozovu.,.. tipa dva sela i troje ljudi koji još govore tim jezikom. Šteta da se ne njeguje. Neka vrsta Rumunja i još neki.
Ali u Dubrovniku ne!

Ove neke teze o "etničkoj čistoći" su toliko prevaziđene (u smislu toliko neznanstvene) da ćemo se složiti da ne živimo u istom svemiru. Definitivno ne. Ovo podsjeća na bljezgarenja o "nebeskom narodu". Malo proučiti antropologiju, povijest i tako to.
san.ja is offline  
Old 17.10.2017., 18:23   #2204
Quote:
Klibicl kaže: Pogledaj post
Dakle kada bi netko pobio ne znam koliko Katalonaca, onda bi i i oni imali to pravo? Stvarno? Dok ih ne počnu ubijati, neka šute i čmrlje.
Pa da, nažalost, baš u tome je poanta. Prema međunarodnom pravu, tako stoje stvari. Narod se ima pravo odcijepiti samo ako ih dotična država ugrožava. Baš doslovno ugrožava, tipa Kosova. Tu i tamo iznova pišem o tome koliko je to, ako je unutar EU, dubinski pogrešno, ali mi nitko ne daje argumente protiv.

Da ne bude zabune - slažem se sa stavovima u upisu. Ova tema je propala potpuno. Ljudi tu furaju potpunu zamjenu teza. Apsurdno. Je li to možda zato što su Katalonci bili dijelom komunisti? Nije pritom pomoglo doduše to što su pojedinci napravili neke tipično komunističke zločine. Tzv. demokratski antifašistički Zapad ih je prepustio fašističkoj čizmi. Ako je vojna hunta kršćanska, onda bolje vojna hunta nego demokratski izabrani "antikristi". Bljak. Toliko o demokraciji, vladavini prava i ostalim blj.... Je li u tome (ljevičarenju) stvar zašto Katalonci nemaju podršku, kako tada, tako i sada?

Katalonci se sigurno neće prestati boriti. Evo počela su uhićenja.

Nekako počinjem razmišljati kako su ti narodi koji su bili dugo pod islamom nekako zapanjujuće slični, i "logika" im je identična. Jel to hegemonizmom liječe komplekse. Nevjerojatno kako nešto što je bilo tako davno, ima tolikog utjecaja.
san.ja is offline  
Old 17.10.2017., 22:23   #2205
I šta će biti u četvrtak? Nekako mi se čini da Katalonsko vodstvo ni samo ne zna šta poduzeti više. Uplašili se i sad kao žele pregovarati sa Madridom. Onda čemu referendum uopće?
martie81 is offline  
Old 17.10.2017., 23:26   #2206
Quote:
BolajiBadejo kaže: Pogledaj post
I u čemu je problem? Ono što su Madrid i Katalonija dogovorili nije u skladu s ustavom i ustavni sud je to srušio. Nek si daju malo truda pa promijene ustav i zakone koji priječe provođenje dogovora.

I da, Katalonci, pobornici neovisnosti, su i organizacijski i politički i vojno podkapacitirani. Ne moraš biti frankofašist da bi došao do tog zaključka
Nemoj veća fiskalna autonomija nije u skladu s Ustavom, a Baskija ju ima. Već je to više ljudi spomenulo da Madrid već godinama odbija bilo kakve pregovore i dogovor i praktički su si sami krivi za ovu situaciju jer je zbog njihova autizma narasla podrška neovisnosti
__________________

Heroji ne trebaju nam ni puške ni pištolji
Samo čisto srce i ničeg se ne boj
Zookey is offline  
Old 17.10.2017., 23:27   #2207
Quote:
martie81 kaže: Pogledaj post
I šta će biti u četvrtak? Nekako mi se čini da Katalonsko vodstvo ni samo ne zna šta poduzeti više. Uplašili se i sad kao žele pregovarati sa Madridom. Onda čemu referendum uopće?
Prošli referendum je bio ometan od vlasti i kao takav imao je niz proceduralnih nepravilnosti da bi bio legitiman iako njegov rezultat indicira vrlo jaku podršku za nezavisnost.

Ako se održi referendum koji neće biti od nikoga ometan, dakle legitiman, to će biti baza za daljnje političke korake.

Veliko je pitanje hoće li u slučaju rezultata koji traži nezavisnost španjolske vlasti pristati da se to Kataloniji omogući.

Legitimno i legalno su dva različita pojma isto kao i pravda i pravo.
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.
glosa is offline  
Old 18.10.2017., 10:24   #2208
Quote:
Zookey kaže: Pogledaj post
Nemoj veća fiskalna autonomija nije u skladu s Ustavom, a Baskija ju ima. Već je to više ljudi spomenulo da Madrid već godinama odbija bilo kakve pregovore i dogovor i praktički su si sami krivi za ovu situaciju jer je zbog njihova autizma narasla podrška neovisnosti
Nisam čitao njihov ustav, ali ovo mi se čini kontradiktorno, zapravo sam siguran da jeste. Čim jedna regija ima fiskalnu autonomiju, znači da je ona u skladu sa ustavom, pa bi onda bila i katalonska fiskalna autonomija u skladu sa ustavom.

Sumnjam da je ustav kao opći akt države koncipiran na način da pobrojava koje regije mogu a koje ne mogu imati fiskalnu autonomiju, nego je to vjerojatno riješeno na način da država može dati fiskalnu autonomiju regijama, pa onda idu uvjeti (parlament, neka većina....)...
ecobarbarus is offline  
Old 18.10.2017., 10:34   #2209
Quote:
glosa kaže: Pogledaj post
Prošli referendum je bio ometan od vlasti i kao takav imao je niz proceduralnih nepravilnosti da bi bio legitiman iako njegov rezultat indicira vrlo jaku podršku za nezavisnost.

Ako se održi referendum koji neće biti od nikoga ometan, dakle legitiman, to će biti baza za daljnje političke korake.

Veliko je pitanje hoće li u slučaju rezultata koji traži nezavisnost španjolske vlasti pristati da se to Kataloniji omogući.

Legitimno i legalno su dva različita pojma isto kao i pravda i pravo.
Pa imali su ih već ohoho, tih referenduma, neslužbenih, savjetodavnih, koje apsolutno nitko nije ometao. I izlasnost je bila niža od ovoga sada.

I nije mi jasno kako misliš da rezultat indicira vrlo jaku podršku za nezavisnost, kada od ukupnog biračkog tijela ni polovica ne izađe, a na prošlim referendumima je to bilo tek nešto više od 40% (koji nisu ni po čemu bili ometani).

Ako je to "indicija vrlo jake podrške", kako bi onda u gradaciji trebali nazvati kada bi izlaznost bila recimo 80%

Mislim, lijepo je navijati za jednu stranu i to je u redu, ali neke logike i nekih činjenica se treba držati
ecobarbarus is offline  
Old 18.10.2017., 16:02   #2210
Quote:
ecobarbarus kaže: Pogledaj post
Pa imali su ih već ohoho, tih referenduma, neslužbenih, savjetodavnih, koje apsolutno nitko nije ometao. I izlasnost je bila niža od ovoga sada.

I nije mi jasno kako misliš da rezultat indicira vrlo jaku podršku za nezavisnost, kada od ukupnog biračkog tijela ni polovica ne izađe, a na prošlim referendumima je to bilo tek nešto više od 40% (koji nisu ni po čemu bili ometani).

Ako je to "indicija vrlo jake podrške", kako bi onda u gradaciji trebali nazvati kada bi izlaznost bila recimo 80%

Mislim, lijepo je navijati za jednu stranu i to je u redu, ali neke logike i nekih činjenica se treba držati
Mislio sam na rezultate zadnjeg referenduma gdje je većina glasala za neovisnost. Naravno da ovaj zadnji referendum kako je izveden nemože biti mjerodavan.

Neizlaznost nije uvjek glas protiv nego može biti uvjetovan strahom od reperkusija i nezainteresiranošću.
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.
glosa is offline  
Old 18.10.2017., 19:09   #2211
Quote:
BolajiBadejo kaže: Pogledaj post
I u čemu je problem? Ono što su Madrid i Katalonija dogovorili nije u skladu s ustavom i ustavni sud je to srušio. Nek si daju malo truda pa promijene ustav i zakone koji priječe provođenje dogovora.

I da, Katalonci, pobornici neovisnosti, su i organizacijski i politički i vojno podkapacitirani. Ne moraš biti frankofašist da bi došao do tog zaključka
Ne moraš kaže, ali pomaže ako jesi Ma niki problema (V.Marković)

Pogle, ako je tvoje mišljenje da je nakon što su sve, kao, usuglasili i nakon što je proveden referendum, kralj potpisao autonomiju Kataloncima, onda sve palo na ustavnom sudu samo zato, što oni (svi oni uključeni) si "nisu dali truda da promijene zakon i ustav", onda stvarno nemamo o čemu pričati. Nismo na istom kapacitetu.

Zapravo to što si napisao, je parafraza onoga od carice Marije Antoanete, ili koga već, "ako nemaju kruha - neka jedu kolače". Primitivni cinizam.
Klibicl is offline  
Old 19.10.2017., 11:38   #2212
Izgleda da će Madrid oduzeti Kataloniji autonomiju.
DJTcro is offline  
Old 19.10.2017., 11:40   #2213
Quote:
glosa kaže: Pogledaj post
Mislio sam na rezultate zadnjeg referenduma gdje je većina glasala za neovisnost. Naravno da ovaj zadnji referendum kako je izveden nemože biti mjerodavan.

Neizlaznost nije uvjek glas protiv nego može biti uvjetovan strahom od reperkusija i nezainteresiranošću.
Pa na onome je izlaznost bila manja nego na ovome

One koji su izašli se ne može trpati ni u jedan koš, a i ovo što pišeš nema smisla - jer ako govoriš o onome od prije nekoliko godina, o kojem strahu govoriš.

Ako ćemo već tako, onda zapravo nezainteresiranost govori o tome da ti je dobro i da ne želiš mijenjati nešto u tome smjeru. Ovakvi referendumi su upravo takvi, da ljudi izlaze jer baš žele to.

Ovakva izlaznost i podrška je smiješna po meni, a ne vrlo jaka podrška
ecobarbarus is offline  
Old 19.10.2017., 12:33   #2214
Quote:
Klibicl kaže: Pogledaj post
Ne moraš kaže, ali pomaže ako jesi Ma niki problema (V.Marković)

Pogle, ako je tvoje mišljenje da je nakon što su sve, kao, usuglasili i nakon što je proveden referendum, kralj potpisao autonomiju Kataloncima, onda sve palo na ustavnom sudu samo zato, što oni (svi oni uključeni) si "nisu dali truda da promijene zakon i ustav", onda stvarno nemamo o čemu pričati. Nismo na istom kapacitetu.

Zapravo to što si napisao, je parafraza onoga od carice Marije Antoanete, ili koga već, "ako nemaju kruha - neka jedu kolače". Primitivni cinizam.
Ustavni sud im je stopirao sljedeće

Quote:
The main objections were on 5 areas:
- Catalonia being defined as a nation in the non-legally binding introduction
- the right of the Catalan Government to have a bilateral relation with the Spanish Government, similar to what the Basque Country and Navarra already have
- the obligation to know Catalan language in order to work in the public sector
- the Catalan Supreme Court of Justice as the highest court for certain kinds of laws
- the obligation by the Spanish Government to a necessary expenditure in Catalonia and a conditional fiscal equalization
Ustavnu tužbu je podnjela Rajoyova stranka, tada u opoziciji.

Katalonija time nije dobila sve što je htjela ali je dobila puno. Umjesto da su to iskoristili kao prijelaznu fazu prema većoj autonomiji, digli su ruke od svega i krenuli u neovisnost. Sad će ostati bez svega. Tako im i treba. Puna podrška Madridu i prijateljskoj i savezničkoj španjolskoj vladi

Što se tiče kapaciteta, ti se vodiš željama a ja realnošću. Neovisna Katalonija ostat će želja, a cjelovita Španjolska realnost
BolajiBadejo is offline  
Old 19.10.2017., 17:09   #2215
Katalonci jesu nacija po svim kriterijima a žele li biti samostalni to neznamo zbog opstrukcije i nepravilnosti tokom referenduma, tako da i sada ovaj zadnji ne samo što nije legalan nego je i nelegitiman.

Demokratski proces glasovanja po principu jedan čovjek jedan glas samo je kvantitativna mjera (drugo ni nemože biti) volje većine naroda a ne kvalitativna. Postoji i kvaliteta u društvenim kretanjima što se zove "kritična masa" a ona uopće ne mora biti veća od 50% da bi djelovala i dovela do promjena.

Kad uspoređujem Španjolce i Engleze koji su jedni i drugi bili svjetska kolonijalna sila vidim očitu razliku. Englezi, kada su shvatili, da je doba kolonijalizma prošlo pomirili su se sa sudbinom i ustanovili "commonwealth" naroda i dopustili one koji to ne žele da pristupe a u samom UK dozvolili Škotima da sprovedu referendum. Španjolci nisu išli tim putem ali su svejedno izgubili kolonije a što će biti sa Katalonijom to ćemo tek vidjeti.

Točno, Katalonija je neostvarena želja za sada a Španjolska stvarnost kojoj nije zagarantiran vijek trajanja.
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.
glosa is offline  
Old 19.10.2017., 19:06   #2216
Da sam španjolski ustavni sudac nikad ne bih mogao prihvatiti dva ustava u kojima se definira nacija na međusobno kontradiktoran način. Ili španjolski ustav mora definirati Španjolsku kao skup nacija ili Katalonski ustav mora definirati Katalonce kao španjolsku naciju. I jedno i drugo nikako ne može skupa.
BolajiBadejo is offline  
Old 19.10.2017., 21:45   #2217
Rajoy najavio aktiviranje čl. 155, a nitko ne komentira?

Pa to je veća vijest od referenduma. Ovo dosad je bila predstava, sad počinju realni problemi.
šišćevap is offline  
Old 19.10.2017., 21:55   #2218
Quote:
šišćevap kaže: Pogledaj post
Rajoy najavio aktiviranje čl. 155, a nitko ne komentira?

Pa to je veća vijest od referenduma. Ovo dosad je bila predstava, sad počinju realni problemi.
Separatisti nemaju cojones za slijedeći korak. Iznevjerili su svoje simpazitere svojim kukavičlukom.
DJTcro is offline  
Old 19.10.2017., 21:57   #2219
kakvi problemi, Spanjolska ipak mora zastititi svoju ustavnost i interese drzave (te sigurnost gradjana)

agresivnim leftardima, a koji predovodili su sve to u Kataloniji i koji stalno prave probleme za ostatak drzave, ocito se smatra da se jedino tako moze stati na kraj

Quote:
Article 155 is the most controversial article of the Magna Carta, never before implemented in the 39 years that the constitutional text has been in effect.
http://www.euractiv.com/section/futu...-does-it-mean/
oni bi nesto na silu, jer to valjda tako ide u sredjenim drzavama jel. mo's mislit


,

Zadnje uređivanje Gigi G. : 19.10.2017. at 22:16.
Gigi G. is offline  
Old 19.10.2017., 22:07   #2220
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Separatisti nemaju cojones za slijedeći korak. Iznevjerili su svoje simpazitere svojim kukavičlukom.
stvar je mislim u tome da niti mogu ista puno uraditi

(osim praviti nerede jel i huskati ljude na to)

to je izgleda domet...vikati, krsiti zakone, huskati na nepostivanje zakona i legitimnih procesa i sve slicno tome

bokte, podsjeca me na ponasanje americkih leftarda prije US izbora u Americi.
Gigi G. is offline  
Received Infraction
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:40.