Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.12.2015., 00:55   #1
Što sve treba za PDV ID broj?

Da li netko zna što sve od papira treba kada se traži PDV ID broj od Porezne?

Ovo pitanje, naravno, ima smisla samo za one izvan sustava PDV-a.
Konkretno pitam za obrt, pretpostavljam da za d.o.o. treba neka punomoć ili sl.

Znam da treba popuniti P-PDV obrazac.

Da li treba još nešto?
Pretpostavljam da ne trebam "dokazivati" da već imam otvoreni obrt kopijama rješenja i sl. ... Ili?

I gdje se predaje zahtjev?
Negdje sam bio pročitao da se predaje samo u centralnom uredu PU (za ZG to bi bilo u Novom Zagrebu)?
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2015., 12:58   #2
Quote:
lestrt kaže: Pogledaj post
Da li netko zna što sve od papira treba kada se traži PDV ID broj od Porezne?

Ovo pitanje, naravno, ima smisla samo za one izvan sustava PDV-a.
Konkretno pitam za obrt, pretpostavljam da za d.o.o. treba neka punomoć ili sl.

Znam da treba popuniti P-PDV obrazac.

Da li treba još nešto?
Pretpostavljam da ne trebam "dokazivati" da već imam otvoreni obrt kopijama rješenja i sl. ... Ili?

I gdje se predaje zahtjev?
Negdje sam bio pročitao da se predaje samo u centralnom uredu PU (za ZG to bi bilo u Novom Zagrebu)?

Odovor na ovo su mi dali dana u poreznoj, treba ispuniti ovaj obrazac, sa obrtnicom otici do porezne uprave koja je nadlezna prema mjestu otvaranja obrta, onda oni to salju u centralnu bazu.. dalje je stvar dogovora kako ce se preuzeti taj broj centralna uprava posalje odgovor na zahtjev da li odobravaju li odbijaju izdavanje ( ako ga odobre) postom, osobno, emailom ovisno o dogovoru




PS. ovu informaciju sam dobila u PU u Zagrebu na Vukovarskoj.
nanydado is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2015., 16:01   #3
Hvala, nanydado!
Znači, ne mora se u centralu
I znači da treba obrtnica.

Ne znam doduše što bi se imalo preuzimati kada je PDV ID broj = "HR"+OIB ... možda neki papir sa "rješenjem"?
Jedino što ti zaista treba je informacija da ti je PDV ID broj dodijeljen, tj. unesen u VIES bazu, odnosno da se može koristiti.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2015., 17:49   #4
Quote:
lestrt kaže: Pogledaj post
Hvala, nanydado!
Znači, ne mora se u centralu
I znači da treba obrtnica.

Ne znam doduše što bi se imalo preuzimati kada je PDV ID broj = "HR"+OIB ... možda neki papir sa "rješenjem"?
Jedino što ti zaista treba je informacija da ti je PDV ID broj dodijeljen, tj. unesen u VIES bazu, odnosno da se može koristiti.


Kod nas je uvijek sve kompliciranije nego sto treba biti jer zasto bi nesto bilo jednostavno i imalo smisla

Posto je ovaj papir koji si linkao da se treba ispuniti zahtjev oni moraju ogovorit na tvoj zahtjev i to se mora preuzeti rijesenje o odluci
nanydado is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2015., 13:59   #5
Quote:
nanydado kaže: Pogledaj post
Odovor na ovo su mi dali dana u poreznoj, treba ispuniti ovaj obrazac, sa obrtnicom otici do porezne uprave koja je nadlezna prema mjestu otvaranja obrta, onda oni to salju u centralnu bazu.. dalje je stvar dogovora kako ce se preuzeti taj broj centralna uprava posalje odgovor na zahtjev da li odobravaju li odbijaju izdavanje ( ako ga odobre) postom, osobno, emailom ovisno o dogovoru




PS. ovu informaciju sam dobila u PU u Zagrebu na Vukovarskoj.
Korisna informacija
Miriam Bucknell is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2015., 23:21   #6
Potvrđeno - treba samo P-PDV obrazac

Bio sam danas u lokalnom uredu PU, predao zahtjev (P-PDV obrazac) - i dobio PDV ID odmah (tj. "porezno rješenje" sa dodijeljenim PDV ID-jem) kod istog referenta.

To je bilo oko 11h.
Malo prije sam provjerio i već je u VIES bazi.
Moguće je da je u bazu unešen odmah kad sam ga i dobio.

Znači, ne treba se ništa čekati niti podizati. Gotovo da ne mogu vjerovati da nešto kod nas radi tako brzo i efikasno. Valjda zato što je to evropski sustav, a ne naš.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2015., 16:57   #7
Quote:
lestrt kaže: Pogledaj post
Bio sam danas u lokalnom uredu PU, predao zahtjev (P-PDV obrazac) - i dobio PDV ID odmah (tj. "porezno rješenje" sa dodijeljenim PDV ID-jem) kod istog referenta.

To je bilo oko 11h.
Malo prije sam provjerio i već je u VIES bazi.
Moguće je da je u bazu unešen odmah kad sam ga i dobio.

Znači, ne treba se ništa čekati niti podizati. Gotovo da ne mogu vjerovati da nešto kod nas radi tako brzo i efikasno. Valjda zato što je to evropski sustav, a ne naš.
Eto toliko o tome koliko su njihove informacije pouzdane, da mi je dozivjeti da nesto bude tocno kako i kazu a ne da daju informacije kao sto su meni dali da se ceka rijesenje a tebi izdaju odmah


Pogotovo sto je predpostavka da u PU u ZG trebali bi biti svi koliko toliko tocni u informacijama koje daju


Ali drago mi je svakako da si to brzo dobio bez cekanja i navlacenja
nanydado is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2015., 18:43   #8
Ma važno je da je prvi dio upute bio ispravan - treba samo P-PDV obrazac.

To što se PDV ID dobije odmah, je bonus:
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 09:17   #9
za sto je sve potreban pdv-id broj?
meni su u poreznoj rekli da ga ne moram imati ukoliko ne prodajem/kupujem robu u vrijednosti vecoj od 75.000,00 kn. jeli to tocno?
Leptiric is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 12:59   #10
Quote:
Leptiric kaže: Pogledaj post
za sto je sve potreban pdv-id broj?
meni su u poreznoj rekli da ga ne moram imati ukoliko ne prodajem/kupujem robu u vrijednosti vecoj od 75.000,00 kn. jeli to tocno?
PDV ID broj (= "VAT ID") ti treba samo za poslovanje sa državama članicama EU.

No, za kupovinu robe ispod "praga stjecanja" (10,000 EUR, mislim da se svake godine utvrđuje cifra u kunama) može se obračunavanje PDV-a prepustiti prodavaču (firmi od koje se kupuje) - a to znači da kod kupovine ne treba davati PDV ID broj, pa ga ne treba niti imati.
Kada kod kupovine robe u EU ne date PDV ID, onda prodavač mora sam obračunati PDV po HR stopi od 25% (tj. po stopi države kupca) i sam ga platiti Hrvatskoj državi (tj. državi kupca).

Međutim, za kupovinu usluga iz EU kupac-firma/obrt treba platiti PDV u Hrvatskoj.
Za to treba kod kupovine dati PDV ID na osnovu čega prodavač ne obračunava PDV (i dobije se račun na koje piše "reverse charge VAT").
Zatim kupac treba sam obračunati hrvatski PDV na kupljenu uslugu i sam ga platiti na odgovarajući račun državnog proračuna RH.
Za mjesec u kojem je napravljena kupovina, u sljedećem mjesecu (do 20. ako se ne varam) kupac treba podnijeti PDV prijavu i Zbirnu prijavu preko ePorezne (ovo vrijedi za one koji su izvan sustava PDV-a, oni u sustavu PDV-a već znaju što i kako).

Privatne osobe ne moraju same platiti PDV za kupovinu roba i usluga u EU (dok ih kupuje iz Hrvatske). Tada prodavač mora obračunati PDV po HR stopi od 25% (tj. po stopi države kupca) i sam ga platiti Hrvatskoj državi (tj. državi kupca).

Za sve:
Inače, gore opisana procedura i pravila vrijede i u obrnutom smjeru - kada netko iz EU kupuje od firme u HR.
Ne vidite problem u tome? Sigurno?
Mala pomoć: što kada kupac nema PDV ID?
Još uvijek ne vidite problem?
OK: a kako će firma platiti PDV u državi kupca?
Odgovor: Najjednostavnije je preko MOSS-a (Google is your friend). Za to treba PDV ID broj.

I da, to je nepravedno prema onima koji su izvan sustava PDV-a, jer moraju platiti PDV, a ne smiju ga obračunati. EU leigislatura je na njih zaboravila.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2016., 10:15   #11
Quote:
lestrt kaže: Pogledaj post
PDV ID broj (= "VAT ID") ti treba samo za poslovanje sa državama članicama EU.

No, za kupovinu robe ispod "praga stjecanja" (10,000 EUR, mislim da se svake godine utvrđuje cifra u kunama) može se obračunavanje PDV-a prepustiti prodavaču (firmi od koje se kupuje) - a to znači da kod kupovine ne treba davati PDV ID broj, pa ga ne treba niti imati.
Kada kod kupovine robe u EU ne date PDV ID, onda prodavač mora sam obračunati PDV po HR stopi od 25% (tj. po stopi države kupca) i sam ga platiti Hrvatskoj državi (tj. državi kupca).

Međutim, za kupovinu usluga iz EU kupac-firma/obrt treba platiti PDV u Hrvatskoj.
Za to treba kod kupovine dati PDV ID na osnovu čega prodavač ne obračunava PDV (i dobije se račun na koje piše "reverse charge VAT").
Zatim kupac treba sam obračunati hrvatski PDV na kupljenu uslugu i sam ga platiti na odgovarajući račun državnog proračuna RH.
Za mjesec u kojem je napravljena kupovina, u sljedećem mjesecu (do 20. ako se ne varam) kupac treba podnijeti PDV prijavu i Zbirnu prijavu preko ePorezne (ovo vrijedi za one koji su izvan sustava PDV-a, oni u sustavu PDV-a već znaju što i kako).

Privatne osobe ne moraju same platiti PDV za kupovinu roba i usluga u EU (dok ih kupuje iz Hrvatske). Tada prodavač mora obračunati PDV po HR stopi od 25% (tj. po stopi države kupca) i sam ga platiti Hrvatskoj državi (tj. državi kupca).

Za sve:
Inače, gore opisana procedura i pravila vrijede i u obrnutom smjeru - kada netko iz EU kupuje od firme u HR.
Ne vidite problem u tome? Sigurno?
Mala pomoć: što kada kupac nema PDV ID?
Još uvijek ne vidite problem?
OK: a kako će firma platiti PDV u državi kupca?
Odgovor: Najjednostavnije je preko MOSS-a (Google is your friend). Za to treba PDV ID broj.

I da, to je nepravedno prema onima koji su izvan sustava PDV-a, jer moraju platiti PDV, a ne smiju ga obračunati. EU leigislatura je na njih zaboravila.
Dobro.
Jel je netko ikad imao slučaj da porezna ukida PDV broj??? Nama su ga ukidali.... i onda smo mislili svejedno poslovati sa EU ( Slo i Ita) ali ćemo fakturirati sa pdv-om ...
Što kažete???
pamić is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2016., 17:18   #12
Zašto bi vam ukinuli PDV ID??

Bez PDV ID-a ne smiješ prodavati ništa u druge zemlje EU, jer PDV mora platiti ili tvoj kupac ili ti, a to se mora uvesti u EU VAT sustav, što to nije muguće bez PDV ID-a obje strane (ako se radi o firmama).

Ako obračunaš PDV, onda ga moraš i platiti državi. Inače kršiš zakon.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2016., 13:15   #13
Samo kratko pitanje da ne otvaram novu temu - treba li VAT ID ako mislim prijavljivati drugi dohodak iz inozemstva (također i autorski honorar)?

Tnx!
Harry Lime is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 00:33   #14
Quote:
Harry Lime kaže: Pogledaj post
Samo kratko pitanje da ne otvaram novu temu - treba li VAT ID ako mislim prijavljivati drugi dohodak iz inozemstva (također i autorski honorar)?

Tnx!
Ne treba, jer dohodak primaš kao fizička osoba,
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 11:40   #15
Nemaš pojma koliko sam se i sama borila s tim, prije svega mjesec dana... I sad naletim na članak gdje je sve objašnjeno pa dijelim s vama, ukoliko još netko ima dilema...
ninasimonne is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 18:18   #16
Quote:
ninasimonne kaže: Pogledaj post
Nemaš pojma koliko sam se i sama borila s tim, prije svega mjesec dana... I sad naletim na članak gdje je sve objašnjeno pa dijelim s vama, ukoliko još netko ima dilema...
Od svih tih obrazaca i dokumenata koji se spominju u tom članku, ja sam bio trebao samo P-PDV obrazac.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 10:48   #17
Imam pitanje u vezi PDV ID broja. Stjecajem čudnih okolnosti (pjesmica je, nemojte otvarat na poslu ) povjerovala sam još prije par godina referentici u Poreznoj da meni taj PDV ID broj ne treba ("niste obveznik PDV-a, šta će Vam to") i, uvjerena kako marljivo ispunjavam sve obveze prema drzavi, uredno uplacivala doprinose, poslovala s drzavama unutar EU (prevoditeljski obrt, znači prodaja usluga) i nisam to nikad izvadila. Nedavno mi kolegica reče da je saznala da to moramo imati i brže-bolje i ona izvadila svoj. Sad brže-bolje ja proučavam sve živo oko toga i idem sutra izvaditi svoj.

No: koje su posljedice za mene s obzirom na to da od 2013. (!!!) poslujem bez tog broja? Nikad mi nitko ništa nije rekao. :/ Sad ću ZP i PDV obrazac ispunit i dostavit do 20., kako sam naučila da treba. No, što je s time što sam godinama bila u prekršaju??

Uspaničena sam ko kad vidi lisicu.

P.S. Ne znam jel olakotna okolnost, no tek ću ove godine izaći iz 1. razreda (do 85.000 HRK) - al to ću zato izać dobrano, prebaciće me u četvrti.
bicicletta is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 14:02   #18
Quote:
bicicletta kaže: Pogledaj post
No, što je s time što sam godinama bila u prekršaju?
Ništa, teoretski ti mogu napisati kaznu, ali neće jer im se ne da; to rade samo inspektori kad trebaju opravdati da su taj dan nešto radili.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 00:30   #19
Uh, divno, riječi ti se pozlatile!

Nego, jel ima neka zastara na taj prekršaj, trenutak kad se mogu prestat brinuti?
bicicletta is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 17:08   #20
Quote:
bicicletta kaže: Pogledaj post
Uh, divno, riječi ti se pozlatile!

Nego, jel ima neka zastara na taj prekršaj, trenutak kad se mogu prestat brinuti?
Obzirom da si račune dužna čuvati 11 godina...nakon proteka tog vremena
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:12.