Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.03.2007., 08:51   #1
Postovi premješteni s teme Hrvati - stereotipi i mitovi
Potala


NAcionalizam. Najčešće vrlo ekstreman je karakteristika Hrvata po kojem se ralikuju od ostalih.

Zadnje uređivanje Potala : 04.04.2007. at 01:27.
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2007., 20:31   #2
Quote:
Ri§ kaže: Pogledaj post
vratite se na temu.


NAcionalizam. Najčešće vrlo ekstreman je karakteristika Hrvata po kojem se ralikuju od ostalih.
Ma pretjerano je reći da je nacionalizam stvar koja Hrvatsku razlikuje
od drugih zemalja. Francuska,Engleska,Njemačka,Austrija,samo neke
od većih zemalja koje posjeduju specifične ekstremne oblike nacionalizma.

Zadnje uređivanje Potala : 04.04.2007. at 01:27.
LNP20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 14:09   #3
i to je istina. ali kažu ljudi koji su proputovali svijeta da je hrvatski nacionalizam najžešći!
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 01:32   #4
Quote:
Ri§ kaže: Pogledaj post
i to je istina. ali kažu ljudi koji su proputovali svijeta da je hrvatski nacionalizam najžešći!

Dok se ne počnu dešavati samooubilačko-bombaški napadi u
sunitsko-šijitskom stilu npr. u smjeru sve intenzivnije ničućih
China shopova ili nekih srpskih kulturnih udruga i manifestacija,
još je Hrvatska relativno pitoma =) Naravno,naglasak na
relativno,no nipošto najžešći.

Treba također imati na umu da čak i da se nekim čudom ispostavi
da je u Hrvatskoj preko 60% ekstremnih nacionalista, ta brojka
od kojih 2,5 miljuna ljudi odgovarala bi onome da kažeš da je npr.
u Francuskoj (60 miljuna stanovnika) samo približno 4.5% ekstremnih
nacionalista, dok bi u Njemačkoj (82 miljuna st.) taj postotak
pao na još niža 3%. A zbilja smatraš da u jednoj Francuskoj
ili Njemačkoj ima samo toliko ekstremnih nacionalista?
LNP20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 02:27   #5
Quote:
LNP20 kaže: Pogledaj post


Treba također imati na umu da čak i da se nekim čudom ispostavi
da je u Hrvatskoj preko 60% ekstremnih nacionalista, ta brojka
od kojih 2,5 miljuna ljudi odgovarala bi onome da kažeš da je npr.
u Francuskoj (60 miljuna stanovnika) samo približno 4.5% ekstremnih
nacionalista, dok bi u Njemačkoj (82 miljuna st.) taj postotak
pao na još niža 3%. A zbilja smatraš da u jednoj Francuskoj
ili Njemačkoj ima samo toliko ekstremnih nacionalista?
znam da svugdje ima i nacionalista i ekstremista, no od stranaca sam čuo da Hrvati prednjace.
Budući da nisam jako upoznat sa kolicinom istih u <italiji, <fr, Gb i sl, pa mi je tesko ih usporedivati sa Hrvatskom. Zato sam se pozvao na drugi izvor; zakljucak nije moj.

uostalom, stereotip ne mora odgovarat stvarnom stanju stvari!
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 13:24   #6
Quote:
Ri§ kaže: Pogledaj post
vratite se na temu.


NAcionalizam. Najčešće vrlo ekstreman je karakteristika Hrvata po kojem se ralikuju od ostalih.
Koga? Srba,Grka,Rusa, Francuza?!?
Kao oni nemaju nacionalizam
__________________
.

Zadnje uređivanje Potala : 04.04.2007. at 01:27.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 16:57   #7
imaju, al u manim količinama.
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 17:57   #8
U svakoj zemlji ima nacionalizma, samo stvar je u tome koliko je aktualan.
__________________
zašto autobusi voze u krug,
zašto ptice lete na jug?
Hrotbald is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 22:01   #9
Quote:
LNP20 kaže: Pogledaj post
Ma pretjerano je reći da je nacionalizam stvar koja Hrvatsku razlikuje
od drugih zemalja. Francuska,Engleska,Njemačka,Austrija,samo neke
od većih zemalja koje posjeduju specifične ekstremne oblike nacionalizma.
Da problem je to se Hr. nacionalizam jače doživljava.Recimo kad Italija proglasi ZRP nikom ništa ni s jedne strane.Kad HR. hoće proglasiti istu stvar onad je to nacionalizam.
__________________
Kraljevina Hrvatska
spaljena is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 22:04   #10
Evo primjer Engleskog nacionalizma.U Engleskoj stranac ne može kupiti zemišljite .Može ga samo dobiti u najam na 99 godina.Ali za to će svi reći da to nije manifestacija nacionalizma.
__________________
Kraljevina Hrvatska
spaljena is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 22:06   #11
NAcionalizam. Najčešće vrlo ekstreman je karakteristika Hrvata po kojem se ralikuju od ostalih. Jako teško priznajemo svoje greške.


Po čemu je nacionalizam veći kod nas nego u Europi.Po čemu se to vidi?
__________________
Kraljevina Hrvatska
spaljena is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 07:45   #12
Quote:
Ri§ kaže: Pogledaj post
i to je istina. ali kažu ljudi koji su proputovali svijeta da je hrvatski nacionalizam najžešći!
a kaj bi rekel za Srbiju gdje radikali osvajaju 30% glasova?


ak ti toliko smeta ovaj narod, zakaj se već jednom ne odseliš?


koji si ti provokator
__________________
salvador2: Pa jel kuhala? Jel se brinula o maloj? Jel se brinula o tom kretenu? Kaj bi još trebala? Ići u rudnik da bi vas par zlobnih bilo sretno?
Natch: da, i sta je dobila od toga? nogom u guzicu? koja je pouka? bolje je onda visit na netu
sad but true is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 12:30   #13
Usporedimo Hrvate i Brazilce.
Hrvati su nacionalisti, sto znaci: stranci su dobri, ali ih volimo samo kao turiste...

Brazilci su patrioti, nikad ne govore ''Mi Brazilci'' niti se prave vazni, oni vole strance i kao turiste ali i kao imigrante...

Koliko je zahtjeva za azilom Hrvatska prihvatila? Mislim da samo jedan.

Hrvati ne vole strance i narcisticki su zaljubljeni samo u sebe. Ponasaju se kao mala djeca i ne gledaju na svijet realno.

U Brazilu nitko nikada nije preispitivao moje ime, prezime, rasu, vjeru...To se u Hrvatskoj stalno dogadja, ljudi me pitaju kako to da nisam katolik i govore da mi ime nije dovoljno Hrvatsko...Ma ovdje je jos stoljece sedmo hahaha. Svi misle da se svijet (tj Svemir) vrti oko Hrvatske. hahahahaha...get a grip...
camundongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 14:49   #14
ekstremni nacionalizam je bolesno stanje uma, i nije stvar nacije vec mentalnog sklopa pojedinca. jeste da tih pojedinaca ima previse (i da se organizuju u odvratne tvorevine tipa SRS) na nasim prostorima, ali to je za ocekivati ako se uzmu u obzir okolnosti. procice, nadajmo se, i taj modni trend. meni su, moram priznati, dosadili oni koji dele ljudsku rasu na ustase i cetnike.

a hrvati, na kraju krajeva, nisu ni veci ni manji nacionalisti od ostatka sveta. oni samo, na zalost, imaju vise povoda.
buva is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 16:27   #15
Quote:
camundongo kaže: Pogledaj post
nikad ne govore ''Mi Brazilci''
je, je, i dalje je problem kad Hrvati javno kažu da su hrvai :rigo.

dočim nikad nije bio problem dok se govorilo mi Jugoslaveni
__________________
salvador2: Pa jel kuhala? Jel se brinula o maloj? Jel se brinula o tom kretenu? Kaj bi još trebala? Ići u rudnik da bi vas par zlobnih bilo sretno?
Natch: da, i sta je dobila od toga? nogom u guzicu? koja je pouka? bolje je onda visit na netu
sad but true is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 23:13   #16
Razumljivo je da je pozitivni hrvatski nacionalisticki bunt postojao u ex-Jugi. Ali da i danas u samostalnoj Hrvatskoj i dalje taj postoji taj bunt, to je vec - bolesno. Nego se jos kao i onomad u Jugi traze drzavni neprijatelji ("lov na vjestice"). Kao u tvom postu:
Quote:
sad but true kaže: Pogledaj post
je, je, i dalje je problem kad Hrvati javno kažu da su hrvai :rigo.

dočim nikad nije bio problem dok se govorilo mi Jugoslaveni
Svugdje u svijetu na utakmicama svojih reprezentacija navijaci navijaju i pjevaju svoje himne. Svi, osim hrvatskih! Svi reprezentativci drugdje u svijetu su zagrljeni ili drugacije lezerno (moderno!) iskazuju zajednistvo za vrijeme intoniranja. Dok valjda jedino hrvatski reprezentativci drze ruku na srcu. Ali vise-manje ne pjevaju svoju "Lijepu nasu".
Jos kad se sjetim arhaicnog poklica "U boj, u boj, za narod svoj", sav se najezim - od stida. ... jebao vas "narod"!

Svugdje u civiliziranom svijetu istice se gradjanska komponenta narodnosti, dakle politicka, a ne etnicka pripadnost, jedino u Hrvatskoj su vaznija etnicka krvna zrnca! Kao i u vrijeme etnickih preporoda u Evropi sredinom 19. stoljeca!...
Hrvatska je masovno BiH-stanovnicima podijelila HR-drzavljanstva na osnovi etnicke pripadnosti. Toga nigdje drugdje na svijetu nema.

I meni su govorili "Kakav si ti to Hrvat kad nisi katolik?!". Kao u srednjem vijeku!!... A usput receno, svi su kao vjernici, a toliko psovki (valjda najsocnije na svijetu, i o Bogu, Gospi...)...

Razumijem (odnosno barem se nadam da je tako) da pridjev "hrvatska" u nazivima stranaka ne znaci narodnosnu nego drzavnu odrednicu. Kao sto je tako kod npr. HTV-a. Ali nije mi jasno zasto sve i najminornije udruge bilo cega moraju u nazivima imati pridjev "hrvatski". Sjecam se jos oglasâ iz Vecernjaka 1992. o pogrebnom poduzecu "Croatia".
Smeta mi i sto se sintagma "hrvatski branitelji" ocito ne moze reci kao samo "branitelji" iako se u kontekstu podrazumijeva da se radi o braniteljima Republike Hrvatske. Isto i s npr. sintagmom "hrvatska vlada" i sl.
Usput receno, program Hrvatske narodne stranke je najblizi mojim politickim uvjerenjima. Ali necu za nju glasati dok god ima taj desnicarski pridjev "hrvatski", i jos k tomu "narodni". Jer narodne stranke svugdje u svijetu su strogo desnicarske odn. konzervativne.., jedino u Hrvatskoj je to stranka (lijevog) centra.

A tek hrvatski jezik i njegovo silovanje od strane Tudjmana i HDZ-a 90-ih... Pa nam se zato podsmijavaju svugdje u svijetu.

A sada i protivljenje gradjanâ ulasku u EU... Kao imamo najljepse more, obalu, blabla..., a to ce sve pokupovati mrski nam stranci... Kretenska politika izolacionizma.
A jebote, na drugoj strani smo jedini u Evropi (mozda i u svijetu, osim banana-drzava) koji smo cijene vrednijih stvari (ne samo nekretnina) uvijek radije isticali u DEM i sada u EUR nego u svojoj domacoj valuti.
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2007., 08:12   #17
Quote:
Thresholder kaže: Pogledaj post
Ali necu za nju glasati dok god ima taj desnicarski pridjev "hrvatski"


đizs, ti si fakat puko

kao što rekoh, opet je nekima problem javno iskazivanje hrvatstva. pitam se zašto, što te toliko vrijeđa kad stranke imaju pridjev "hrvatska"? meni je naprotiv drago što nose taj pridjev, i ide mi na k ona novosonovana Udružena Ljevica Hrvatske.

Neka pati koga smeta

Hrvatska, Hrvatska
__________________
salvador2: Pa jel kuhala? Jel se brinula o maloj? Jel se brinula o tom kretenu? Kaj bi još trebala? Ići u rudnik da bi vas par zlobnih bilo sretno?
Natch: da, i sta je dobila od toga? nogom u guzicu? koja je pouka? bolje je onda visit na netu
sad but true is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2007., 10:03   #18
Quote:
sad but true kaže: Pogledaj post

meni je naprotiv drago što nose taj pridjev, i ide mi na k ona novosonovana Udružena Ljevica Hrvatske.
bilo bi bolje H.U.LJE H(rvatska) U(družena) LJE(vica)!








8
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2007., 14:48   #19
Quote:
A sada i protivljenje gradjanâ ulasku u EU... Kao imamo najljepse more, obalu, blabla..., a to ce sve pokupovati mrski nam stranci...
A ovo boldano, dakako, govore samo na temelju svoje bujne mašte?
LNP20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2007., 22:34   #20
Quote:
sad but true kaže: Pogledaj post


đizs, ti si fakat puko

kao što rekoh, opet je nekima problem javno iskazivanje hrvatstva. pitam se zašto, što te toliko vrijeđa kad stranke imaju pridjev "hrvatska"? meni je naprotiv drago što nose taj pridjev, i ide mi na k ona novosonovana Udružena Ljevica Hrvatske.

Neka pati koga smeta

Hrvatska, Hrvatska
Stvar je u tome da svega smeta kad je previse. Jednostavno receno: inflacija hrvatstva.

Pogledaj RTV Slovenija. Ili pogledaj slovenske stranke npr. LDS (Liberalnu demokraciju Slovenije) ili DeSUS (Demokratsku stranku umirovljenika Slovenije). Nitko im nece reci da nisu proslovenski orijentirani zato sto su Sloveniju stavili u genitiv. (Onaj mrski genitiv iz kojeg je Hrvatska kao navodno konacno izasla poslije pobjede HDZ-a 1990.) I to jos LDS nije nikakva ljevicarska stranka nego stranka desnog centra, bas kao sto je to i programsko usmjerenje (koje podrzavam) HNS-a. I to jos Slovenija je etnicki puno homogenija od Hrvatske...

Dakle oni primjeri genitiva "Slovenije" pokazuju da se i kod stranaka s posvojnim pridjevom "slovenski" (npr. Jansina SDS - Slovenska demokratska stranka) tim pridjevom podrazumijeva pripadnost drzavi, a ne narodu (etnicitetu)!!

Dok na drugoj strani hrvatskim Srbima nitko nije ni pokusao objasniti da pridjev "hrvatski" u strankama (ili npr. na HTV-u) ne znaci etnicku nego drzavnu odrednicu, pa se zato nitko od Hrvata i ne buni sto oni imaju pridjev "srpska" u nazivu SDSS-a.
Dakle i iz toga se vidi da se Hrvatima ono "hrvatska" u svojim strankama, HTV-u i bilo cemu drugome ne odnosi na drzavu Hrvatsku nego na - hrvatski narod.
---> Eto vam dokaza za jasni negativni hrvatski nacionalizam.

I usput receno, to tvoje "neka pati koga smeta" je srbizam. Kroatizam je jedino "komu smeta". Isto kao i pomoci ili lagati nekoga... Na hrvatskom je samo pomoci / lagati nekomu.
Ali kad bi to bio jedini srbizam kod inace antisrpski nastrojenih hrvatskih desnicara, bilo bi to OK...
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:07.