Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2016., 11:34   #281
Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
Dokazuje se i drugacije, svjedocima, izjavama itd. Na primjer

Al genijalan je kriterij (djeteta), ako je samo postojanje djeteta dokaz vanbracne zajednice, kako ju se onda prekida? Prestankom postojanja djeteta?

Cijela ideja je pravna nakarada.
Opet primjer iz moga Zadra

Ja samo znam da se moj prijatelj parniči već 5-6 godina jer ga bivša draga tuži da je on kupio privatni stan kao pomorac dok su bili u vanbračnoj vezi.
Njezin naj-jači dokaz je što je on kupio stan od njezinog strica malo povoljnije.
krena is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2016., 11:50   #282
Pozdrav!

Svakako ću se konzultirati s odvjetnikom, međutim prije toga bih potražio koji savjet i komentar ovdje.
Situacija je ovakva: Moj otac i majka su za vrijeme svog braka kupili kuću (upisana pola-pola). Majka mi je umrla prije 10 godina, a na ostavinskoj raspravi majčin dio je naslijedio moj otac jer sam se ja odrekao svog dijela u njegovu korist pod pretpostavkom da ću nakon njegove smrti ja biti nasljednik budući da sam im jedini potomak.
Ubrzo nakon majčine smrti i ostavinske rasprave s ocem je počela živjeti jedna gospođa. Budući da je taj suživot potrajao sve do sada odnosno do trenutka njegove smrti radi se o izvanbračnoj zajednici.
Moje pitanje je: Koja prava imam ja, a koja njegova izvanbračna partnerica? Napominjem da je kuća stečena prije početka izvanbračne zajednice te u nju ništa nije ulagano.
`bubica` is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2016., 15:18   #283
Nevažno kada je stečena nekretnina, nije to podjela bračne imovine.
U principu pola-pola

Ne razumijem zašto to nisi sredio s ocem kad si se već odrekao svog dijela u njegovu korist.. a još manje razumijem zašto si se ičega odricao, al sad gotovo.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2016., 17:47   #284
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Nevažno kada je stečena nekretnina, nije to podjela bračne imovine.
U principu pola-pola

Ne razumijem zašto to nisi sredio s ocem kad si se već odrekao svog dijela u njegovu korist.. a još manje razumijem zašto si se ičega odricao, al sad gotovo.
Ali prema obiteljskom zakonu postoji vlastita imovina i bracna stecevina. Na vlastitu imovinu ni bracni drug prema zakonu nema pravo, kako bi onda imao izvanbracni drug?
`bubica` is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2016., 18:39   #285
Quote:
`bubica` kaže: Pogledaj post
Ali prema obiteljskom zakonu postoji vlastita imovina i bracna stecevina. Na vlastitu imovinu ni bracni drug prema zakonu nema pravo, kako bi onda imao izvanbracni drug?
Na vlastitu imovinu (ono što je stečeno prije braka ili naslijeđeno) drugi bračni drug nema pravo jedino u slučaju razvoda.

Kod smrti osobe njegova se imovina dijeli na bračnog druga i djecu bez obrzira kako je stečena.

Tako sam ja viđao u obitelji i kod poznanika, nisam pravnik pa ti ne mogu sa sigurnošću potvrdit jel to točno.
Focker is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2016., 23:21   #286
Quote:
`bubica` kaže: Pogledaj post
Ali prema obiteljskom zakonu postoji vlastita imovina i bracna stecevina. Na vlastitu imovinu ni bracni drug prema zakonu nema pravo, kako bi onda imao izvanbracni drug?
Da, samo ovo ne spada pod Obiteljski zakon, nego pod Zakon o nasljeđivanju.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2016., 12:58   #287
Quote:
pčelica88 kaže: Pogledaj post
Ako niste prijavljeni na istoj adresi najmanje 3 godine ili nemate zajedničko dijete, ne.
Neprestano me zbunjuje ovaj dio sa prijavom na istoj adresi.

Zar za priznavanje izvanbračne zajednice nije dovoljno da partneri ŽIVE zajedno na istoj adresi najmanje 3 godine (bez obzira na to što oboje ili jedan od njih nisu prijavljeni na toj adresi) ?
ab1977 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2016., 14:30   #288
Quote:
ab1977 kaže: Pogledaj post
Neprestano me zbunjuje ovaj dio sa prijavom na istoj adresi.

Zar za priznavanje izvanbračne zajednice nije dovoljno da partneri ŽIVE zajedno na istoj adresi najmanje 3 godine (bez obzira na to što oboje ili jedan od njih nisu prijavljeni na toj adresi) ?
A gle, ne znam sve te pravne zavrzlame. Kad sam se prijavljivala na zdravstveno preko dragog, trebala nam je izjava ovjerena kod bilježnika da zajedno živimo više od godinu dana. Ja sam se prijavila na njegovu adresu jer sam smatrala da je potrebno, jer je to najčešće i dokaz o izvanbračnoj zajednici, ne znam koliko izjave svjedoka mogu i jesu vjerodostojne. Najbolje pričekat da netko drugi odgovori, ja samo znam iz svog iskustva...
pčelica88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2016., 18:40   #289
Quote:
ab1977 kaže: Pogledaj post
Neprestano me zbunjuje ovaj dio sa prijavom na istoj adresi.

Zar za priznavanje izvanbračne zajednice nije dovoljno da partneri ŽIVE zajedno na istoj adresi najmanje 3 godine (bez obzira na to što oboje ili jedan od njih nisu prijavljeni na toj adresi) ?
Da, dovoljno je.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 16:52   #290
Živim sa curom u vanbračnoj zajednici već 6 godina. Ona ima dvoje djece ( 7 i 9 godina ) te se još uvijek sudi sa biološkim ocem djece koji nikada nije plaćao alimentaciju. Ne posjećuje djecu niti ga ona zanimaju.

Ja jedini radim, a pošto nemam preveliku plaću, financije su nam jako loše. Ja nemam nikakve olakšice na plaću a ukoliko žena nešto zatraži od socijale ili slično uvijek gledaju i moja primanja te ostanemo kratkih rukava. Znam da bi trebali otići kod javnog bilježnika da se ovjeri izjava o vanbračnoj zajednici pa da imam olakšicu na plaći. Da li je ikako moguće da se djeca vode na mene po poreznoj kartici pa da i tu nešto "ušparamo"?

Pretpostavljam da bi se trebali barem kod matičara oženiti no mene zanima kakva sve prava mogu ostvariti u ovoj svojoj situaciji bez odlaska matičaru...hvala na odgovorima.
mario4ever is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2016., 22:57   #291
Djeca zakonski nisu tvoja. Eventualno provjeriti u računovodstvu da ih se "strpa" pod opciju uzdržavanih osoba, skupa sa majkom.
S obzirom da niste u bračnoj zajednici - zašto onda ona socijalnoj uopće spominje tebe i tvoja primanja?
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2016., 13:27   #292
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Da, dovoljno je.
Strava.

Idem iz ovih stopa tužiti Todorića za polovicu stečevine vanbračne istospolne zajednice, jer će mojih pet prijatelja pardon svjedoka posvjedočiti da već tri godine živim, makar nisam prijavljen niti me je itko osim njih pet vidio, u Kulmerovim dvorima.

Hrvatska, uzor pravne sigurnosti.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2016., 13:50   #293
Pa izvanbračna zajednica se ne dokazuje istom adresom. Lakše je, čisto zbog lakšeg ustanovljavanja vremenskog okvira, ali nije jedini način.

Ti si ko i baba u poreznoj kad mi nije htjela priznati porezno olakšicu, jer ja i bivši muž nismo imali isto prezime - jer naime tako se dokazuje bračna zajednica - istim prezimenom
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2016., 13:53   #294
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Pa izvanbračna zajednica se ne dokazuje istom adresom. Lakše je, čisto zbog lakšeg ustanovljavanja vremenskog okvira, ali nije jedini način.

Ti si ko i baba u poreznoj kad mi nije htjela priznati porezno olakšicu, jer ja i bivši muž nismo imali isto prezime - jer naime tako se dokazuje bračna zajednica - istim prezimenom
Men'se čini da bi imalo smisla uvesti institut ženidbe za samog sebe, tako je čovjek jedino siguran da mu se neće nepoznat netko sutra pojaviti i tvrditi da su u izvanbračnoj zajednici.

Jer bila bi to onda bigamija, jelte.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2016., 13:58   #295
Pokreni skupljanje potpisa za referendum.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2016., 23:44   #296
Ovako, radi se o visegodisnjoj izvanbracnoj zajednici u kojoj je rodjeno jedno dijete.
Kredit za auto na zenino ime koji je otplacen.
kredit za stan, isto na zenino ime, koji nije otplacen do kraja.
Stan kompetno renoviran, kupljen sav namjestaj, sve financira suprug, posjeduje gomilu uplatnica kojima je to placao, ima za svjedoke izvodjace radove kojima je platio kompletno renoviranje.
Svjedoke koji su u istovremeno nosili novac supruzi da bi imala od cega zivjeti ( zadnjih godina suprug radi na terenu zbog vecih primanja )
Velike pozajmice supruzi ( za cega isto posjeduje uplatnice i svjedoke ) kako bi vratila dugove nekih clanova svoje obitelji i rijesila njihove i svoje ovrhe..
naknadno otkriva da je supruga napravila velike dugove na njegovim racunima, odnosno na njegovo ime dok je bio u inozemstvu, dize kredit i salje novac da se dugovi podmire ( isto posjeduje uplatnice i svjedoke koji su su nosili novac ) novac nestaje i dugovi, naravno, ni nakon toga nisu podmireni, sto saznaje naknadno nakon sto banke jedna za drugom salju ovrhe..

suprug biva izbacen iz stana. Auto i stan ( koji nije otplacen do kraja ) ostaju supruzi a njemu ostaju ogromni dugovi koje on pokusava vracati.
molim bilo kakav savjet, da li on ima pravo na dio auta koji je kompetno otplacen za vrijeme izvanbracne zajednice ali glasi na suprugu i dio stana koji nije otplacen do kraja a isto je na supruzi, ima li pravo na nadoknadu troskova renoviranja stana koje je on finacirao, vracanje dijela pozajmice supruzi za clanove njene obitelji i da li i supruga treba "naslijediti" dio dugova koji su,
ocito ciljano, nastali na suprugovo ime.
Supruga negira da su opce zivjeli u izvanbracnoj zajednici iako postoji gomila svjedoka koji to mogu potvrditi.

Unaprijed zahvaljujem za bilo kakav savjet i pomoc. Naravno, angazirao bi odvjetnika, ako ce moci namiriti makar dio dugova a ako nema bas puno sanse, jos troskova i dugova u ovom trenutku si ne moze priustiti..
Hvala..
chiaraaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2016., 21:22   #297
Naravno da suprug ima pravo i na pola auta i na pola stana, tj može tražiti isplatu otplaćene glavnice, kao i pola svega uloženog. Također može i tražiti da bivša partnerica s nosi polovicu tih dugova koji su ostali - jer su nastali za vrijeme zajednice.

S obzirom da kažeš postoji hrpa uplatnica i svjedoka koji mogu dokazati da si joj davao novac - uvijek možeš ići i na drugu opciju i dignuti tužbu protiv nje da si joj posudi novac i da ti ga je dužna vratiti sa svim zateznim kamatama.
Provjeri s odvjetnikom šta ti je financijski isplativija varijanta.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2016., 21:37   #298
kiss me hvala ti puno
smijem ti poslat privatnu poruku i traziti jedan savjet?
chiaraaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2016., 23:28   #299
Naravno
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2016., 15:15   #300
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Djeca zakonski nisu tvoja. Eventualno provjeriti u računovodstvu da ih se "strpa" pod opciju uzdržavanih osoba, skupa sa majkom.
S obzirom da niste u bračnoj zajednici - zašto onda ona socijalnoj uopće spominje tebe i tvoja primanja?
Morala je spomenuti jer su dolazili u provjeru. Sada opće više nema nikakva prava na socijalnom jer gledaju i moja primanja a ja opet s druge strane nemam nikakvih olakšica, no rekli su da se treba ovjeriti izjava kod bilježnika i donijeti na poreznu tako da onda mogu ostvariti olakšicu na plaći. Samo ne znam da li samo za curu ili i za klince.
mario4ever is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:27.