Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.08.2010., 16:57   #1
Postoje li Južni Slaveni?

Često se spominje izraz južni Slaveni ali postavlja se pitanje da li oni uopće postoje

Prvi Slaveni su po legendi Čeh, Meh i Leh............
To bi trebali biti praoci poljske, češke i ruske nacije, znači samo zapadni i istočni Slaveni

Južnoslavenski jezici su znatno sličniji ruskom jeziku nego poljskom ili češkom što je pomalo čudno jer je Poljska i Češka znatno bliže, te bi se moglo zaključit da su zapravo južnoslavenski jezici zapravo istočnoslavenski a da su razlike zapravo rezultat odvojenosti.........

Južnoslavenske države se znatno kasnije oblikuju nego na sjeveru, možda nije bilo dovoljno Slavena tamo

Postavlja se pitanje i jesu li oni uopće Slaveni???

Genetika kaže da se na velika područja Balkana Slaveni nisu doselili ili u jako malom broju

Južni Slaveni se znatno razlikuju od Slavena sa sjevera

Sjeverni Slaveni imaju uglavnom ogruglaste face a južni Slaveni duguljaste face te su veći rastom............

Na sjeveru su Slaveni miroljubljivi, možda čak i previše, dok su na Balkanu ratoborni...

Balkanski Slaveni imaju prosjećni manji IQ od onih sa sjevera.....

Onda postoje li južni Slaveni???
Pap...rika is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2010., 17:04   #2
Poljaci kao nisu ratoborni,sve ovisi o povijesnoj sudbini...

Turci su najviše oblikovali Balkan,zato i jest najnerazvijeniji dio Europe,iako su Rusi nako 1945. imali gotovo i gori utjecaj na istočnu Europu...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2010., 17:08   #3
Quote:
Pap...rika kaže: Pogledaj post
Često se spominje izraz južni Slaveni ali postavlja se pitanje da li oni uopće postoje

Južnoslavenski jezici su znatno sličniji ruskom jeziku nego poljskom ili češkom što je pomalo čudno jer je Poljska i Češka znatno bliže, te bi se moglo zaključit da su zapravo južnoslavenski jezici zapravo istočnoslavenski a da su razlike zapravo rezultat odvojenosti.........

Postavlja se pitanje i jesu li oni uopće Slaveni???

Genetika kaže da se na velika područja Balkana Slaveni nisu doselili ili u jako malom broju

Južni Slaveni se znatno razlikuju od Slavena sa sjevera

Sjeverni Slaveni imaju uglavnom ogruglaste face a južni Slaveni duguljaste face te su veći rastom............

Na sjeveru su Slaveni miroljubljivi, možda čak i previše, dok su na Balkanu ratoborni...

Balkanski Slaveni imaju prosjećni manji IQ od onih sa sjevera.....

Onda postoje li južni Slaveni???
1.Postoje valjda u geografskom smislu,isto kao zapadni i istočni,međutim,kad se u ovim krajevima govori o ,,južnim slavenima,, obično je to u kontekstu jugoslavizma i misli se na ex-yu nacije specifično,iako geografski i Bugari bi
spadali u tu kategoriju jer su i oni na slavenskom jugu.
2.Upitno je jesu li sličniji ruskom nego zapadnim slavenskim jezicima,npr. meni je ruski prilično nerazumljiv.
3.Slaveni su lingvistička kategorija a ne genetska.
4.Normalno je da se ljudi s dva različita kraja Europe razlikuju u facama.
Usporedbe radi,Portugalci i Francuzi se fizički jako razlikuju,a jedni i drugi
su romanski narodi.Zašto onda i slavenske nacije ne bi jednako varirale
fizički
5.Mislim da su Rusi povijesno često bili daleko od miroljubivosti.
6.Nisam pretjerano uvjeren u te priče o IQ,po tom pitanju većina
i južnih i sjevernih slavena zaostaje za Zapadnom Europom.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2010., 17:21   #4
a po cemu ti u zapadnoj evropi imaju veci IQ ?

a spadaju u juzne slovene zbog jezika ... mozda pola stanovnistva juzne amerike su razliciti od spanaca , i mozda pola od njih lice na indijance ali opet ih ubrajaju u latino ameriku zbog jezika ...

i nije bas ni tolika razlika u izgledu ... vidio sam neke ruse koji su smedji ili crni pa opet po facama bi mogli proci kao da su iz ex yu ...

naravno da su juzni sloveni tamniji zbog mijesanja ...

sto se tice jezika , meni je kad citam razumljiviji ceski ili slovacki od ruskog ...
a kad slusam zavisi ...

Zadnje uređivanje miau : 11.08.2010. at 17:27.
miau is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2010., 17:30   #5
evo posto san ja ode u dalmaciji i iman puno kontakta sa turistima mogu samo nadodat ovo:

od slavena poljski je najgori,totalno nerazumljiv.

Ukrajinski je ikavica,i nije tezak,i ako ti zele rec nesto,ako kazu sporo i jednostavno razumit ces.

Ruski slican ukrajinskom,sta se tice razumljivosti,znaci sporo izgovorena jednostavna recenica se more razumit.

Ceski i Slovacki su mi oprilike razumljivi i zvuce ko slovenski,znaci manje od rus-ukr(lol),al bi ga vjerojatno neki zagorac puno bolje razumija odmene
duje44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2010., 17:37   #6
Quote:
miau kaže: Pogledaj post
a po cemu ti u zapadnoj evropi imaju veci IQ ?

i nije bas ni tolika razlika u izgledu ... vidio sam neke ruse koji su smedji ili crni pa opet po facama bi mogli proci kao da su iz ex yu ...

naravno da su juzni sloveni tamniji zbog mijesanja ...

sto se tice jezika , meni je kad citam razumljiviji ceski ili slovacki od ruskog ...
a kad slusam zavisi ...
1.Istraživanja IQ kažu da je u zapadnjaka veći.Vjerojatno zbog drugačijeg obrazovanja u državama koje nisu bile u istočnim komunističkim blokovima.
2.Vjerujem da ima Rusa smeđih i plavih,ali teško da bi našao nekog baš
crnog.Što se faca tiče,ima ih iz ex yu koji mogu proći za Ruse,ali baš
tipično dinarskih ili mediteranskih fizionomija u Rusa nema ili su vrlo rijetki.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2010., 17:42   #7
Quote:
duje44 kaže: Pogledaj post
Ceski i Slovacki su mi oprilike razumljivi i zvuce ko slovenski,znaci manje od rus-ukr(lol),al bi ga vjerojatno neki zagorac puno bolje razumija odmene
Pa ono,zvuče malo feminizirano i glupasto te njihove riječi,slično kao u pjesmi ,,co to maš,, ali ruski mi je ono,totalno drugi jezik čak i odnosu na
to.Pa ruska imena tipa Svelovod,Volođa i sl. teletabisi kakvih nema u nijednih
drugih slavena,pa izraz krasnaja za crvenu boju,sve mi je to totalno strano uhu.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2010., 17:47   #8
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
1.Istraživanja IQ kažu da je u zapadnjaka veći.Vjerojatno zbog drugačijeg obrazovanja u državama koje nisu bile u istočnim komunističkim blokovima.

"IQ test" koji se koristi znanjem i obrazovanjem,nije IQ test.
Tragicno je sta vecina IQ testova koristi dosta pitanja koje zahtjevaju znanje/obrazovanje.Razlog tome mogu samo pripisat malom postotku ljudi s visokim IQ-om,i pun kurac bubalica-naucenjaka koji pisu te IQ testove,pa ono jel,da se nebi osjecali povrjedjenima.

Sta se tice recimo mense,kod njihovih testova uopce nema ili ima vrlo malo(jedno-dva) pitanja podredjenih znanju/obrazovanju.
duje44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2010., 17:50   #9
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Pa ono,zvuče malo feminizirano i glupasto te njihove riječi,slično kao u pjesmi ,,co to maš,, ali ruski mi je ono,totalno drugi jezik čak i odnosu na
to.Pa ruska imena tipa Svelovod,Volođa i sl. teletabisi kakvih nema u nijednih
drugih slavena,pa izraz krasnaja za crvenu boju,sve mi je to totalno strano uhu.
viruj mi ruski je lagan ko pero za razumit,ako recimo rusu kazes,ajd reci mi u infinitivu cilu recenicu,znaci da nekoristi vremena,rodove...itd

Sta se tice nekih pojedinih rici,ima razlike ali se mogu skuzit po kontekstu ili uperivanjem prsta u zadnju ruku.

Ceski mi je iskreno tezi od ruskog,makar se i on more razumit.

A ukrajinski lagan ko pero,koda pricaju iste rici ko mi sa malo izmisanim slovima ili nadodanim/oduzetim
duje44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2010., 18:03   #10
po mom misljenju grci i albanci se jasno razlikuju po izgledu od ex yu i bugarske ...

rumuni i madjari su vec slicniji po izgledu sa ex yu , mozda cak i isti , pogotovo rumuni ...

ali koliko znam i rumuni i madjari su se mijesali sa slovenima ...

ali najbitniji je faktor jezik ... jer po tome te dozivljavaju stranci ...

takodje drugi faktor je sto ove sadasnje drzave postoje zahvaljuuci slovenima ...
miau is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2010., 18:09   #11
Quote:
duje44 kaže: Pogledaj post
"IQ test" koji se koristi znanjem i obrazovanjem,nije IQ test.
Tragicno je sta vecina IQ testova koristi dosta pitanja koje zahtjevaju znanje/obrazovanje.Razlog tome mogu samo pripisat malom postotku ljudi s visokim IQ-om,i pun kurac bubalica-naucenjaka koji pisu te IQ testove,pa ono jel,da se nebi osjecali povrjedjenima.

Sta se tice recimo mense,kod njihovih testova uopce nema ili ima vrlo malo(jedno-dva) pitanja podredjenih znanju/obrazovanju.
ja mislim da je to vise drustveni faktor ...
jer recimo da je otac od rudjera boskovica ostao u popovom polju tesko da bi on ista postigao da se nije rodio u dubrovniku i imao mogucnost da se skoluje po italiji i slicno ...

ista stvar za mehmed pasu sokolovica , postao je glavni drzavnik a onako bi ostao na selu ...

tesla je postao sto je postao zavajujuci americi ...
mihajlo pupin je rodjen u austro ugarskoj tj. vojvodini itd ... i opet je otisao u ameriku ...

dobro milutin milankovic je izuzetak , tj. ostao je na balkanu tj. u beogradu ...

pa onda koliko je pisaca bilo od 19tog vijeka a do tada nijedan , osim dubrovnika ...

slicna stvar i za africke zemlje , nije to sto su oni nesto gluplji nego jednostavno ne pruza im se prilika ...
miau is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2010., 18:11   #12
nego meni nije jasno kako to da su bas sloveni asimilizovali starosjedioce , a ne recimo da su sloveni se asimilizovali i poceli da pricaju nekim drugim jezikom ...
miau is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2010., 18:24   #13
Quote:
miau kaže: Pogledaj post
po mom misljenju grci i albanci se jasno razlikuju po izgledu od ex yu i bugarske ...
Pa razlikuju se jasno i Grci od Albanaca.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2010., 18:25   #14
Quote:
miau kaže: Pogledaj post
ja mislim da je to vise drustveni faktor ...
jer recimo da je otac od rudjera boskovica ostao u popovom polju tesko da bi on ista postigao da se nije rodio u dubrovniku i imao mogucnost da se skoluje po italiji i slicno ...

ista stvar za mehmed pasu sokolovica , postao je glavni drzavnik a onako bi ostao na selu ...

tesla je postao sto je postao zavajujuci americi ...
mihajlo pupin je rodjen u austro ugarskoj tj. vojvodini itd ... i opet je otisao u ameriku ...

dobro milutin milankovic je izuzetak , tj. ostao je na balkanu tj. u beogradu ...

pa onda koliko je pisaca bilo od 19tog vijeka a do tada nijedan , osim dubrovnika ...

slicna stvar i za africke zemlje , nije to sto su oni nesto gluplji nego jednostavno ne pruza im se prilika ...

nije bitno sta ti mislis,vec ono sta je.

Sve sta si naborja nema direktne veze s IQ,vec okolostima pametnih ljudi koji su zbog kombinacije abmicije,strasti,srece ili cega vec uspjeli napravit nesto.

IQ testovi sta se sire po interetu(kao baneri/oglasi),livo i desno na svakoj drugoj stranici uopce nisu IQ testovi sta je najsmisnije.A upravo su ti testovi,oni "drzavni IQ testovi" o kojima se raspravljalo.

Zadnje uređivanje duje44 : 11.08.2010. at 18:43.
duje44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2010., 18:30   #15
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Pa razlikuju se jasno i Grci od Albanaca.
pa znam ...
miau is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2010., 18:30   #16
Razlike izmedju balkanskih i Slavena sa sjevera su goleme i najbolje vidljive tokom gledanja izgubljene tekme

Balkanski Slaveni viču, psuju, katkad i razbijaju, dok ovi drugi samo konstatiraju razočaranost.........
Pap...rika is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2010., 18:34   #17
to su kulturne razlike ... zbog razlicitih drzava i kultura koje su vladale tuda ...

opet sve ove drzave u ex yu i bugarskoj su napravili sloveni ...
miau is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2010., 18:37   #18
Quote:
Pap...rika kaže: Pogledaj post
Razlike izmedju balkanskih i Slavena sa sjevera su goleme i najbolje vidljive tokom gledanja izgubljene tekme

Balkanski Slaveni viču, psuju, katkad i razbijaju, dok ovi drugi samo konstatiraju razočaranost.........
huliganstvo je prisutno kod svih naroda,a recimo poljski huligani su dosta poznati(ozloglaseni).

Inace ja bi radje da psujemo,vicemo i ponekad razbijamo ,nego da ko picketine samo konstatiramo razocaranost,pogotovo ako smo pijani ko marva.
duje44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2010., 18:57   #19
evo za ukrajinski jezik,inace mislin da ima nekih gresaka,mislin da je zaminila par boja miseci itd.

boje
http://www.youtube.com/watch?v=twVl0...eature=related

dani miseci...
http://www.youtube.com/watch?v=U7lQa...eature=related

zivotinje...
http://www.youtube.com/watch?v=HmUWO...eature=related

kucne potrepstine
http://www.youtube.com/watch?v=DCjoo...eature=related

hrana
http://www.youtube.com/watch?v=y80lS...eature=related

...itd vidit cete nastavke u sidebaru
duje44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2010., 18:58   #20
recimo rusi svako malo koriste rijeci od milja vanjuska , djevuska , vanjka , dok kod nas se i maloj djeci kaze kretencino ...
miau is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:44.