Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.02.2011., 19:38   #1
Pedagogija i pedagoško prigovaranje

Ova se žali da je teško dobiti posao kao prevoditelj pa eto sad radi u školi:
Quote:
crystalmaiden kaže: Pogledaj post
eto moram se složiti s tim. nikad mi nece biti jasno zasto ima toliko ekipe koja odmah mora nekog napadat, ako u postu ima gramatičkih i pravopisnih grešaka. hrvatski jezik je užasno kompliciran i nama samima. jer o cemu se radi: sto uopce je hrvatski književni jezik? njih par stručnjaka ( s tim da svako trubi svoje) se svako malo (ne znam sad tocno koliko je to u godinama) nađe i odlučuje kako ce ili kako bi trebala cijela hrvatska govoriti, pričati i pisati. ja kad recimo govorim nikad ne kažem npr. kuća nego kuča, u biti bas i nisam primjetila u govoru da itko kaže kuća tj. da se čuje to meko ć, isto tako je i s ije/je. sjećam se da nam je na faksu profesor pričao kako u njegovom rodnom kraju (e sad jbg ne sjećam se di točno) uopće ni ne pišu kuća nego je kuča i jel to sad znači da su oni nepismeni jer je kod njih od davnina tako. moje misljenje je da bi trebalo u novi hrv. pravopis uvesti da se č i ć piše nesto tipa c i iznad njega vodoravna crta pa čitaš kako ti paše, isto tako ije/je- neka vrate staroslavesnki jat opet i riješen problem. a i strancima bi bilo lakše kod učenja. a pogotovo ako pišem tu po forumu ne da mi se paziti na pravopis, jer u biti pišem onako kako govorim, i necu sigurno sad ici gubiti vrijeme da provjeravam svaku riječ. ugl živcira me ekipa koja odmah napada tipa ja ti ne bi dao nikakav posao jer ne znaš hrv, kao da svi oni uvijek sve točno napišu i nikad ne griješe. morala sam ovo napisati jer sam i ja imala sličan slučaj kao qwertz

a sad OT- dobiti posao kao prevoditelj koliko sam skuzila je moguce samo preko veze. ja sam poslala toliko molbi i nikad mi se nitko ni je javio. i nije mi jasno stave oglas da traže prevoditelje i onda kad posaljes molbu, dobiješ odgovor tipa "hvala na vašoj prijavi ukoliko se pokaže potreba za nekim vasih kvalifikacija kontaktirat cemo vas" i naravno to se dogodi - nikad.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 19:40   #2
Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
Ova se žali da je teško dobiti posao kao prevoditelj pa eto sad radi u školi:
misliš da ne bi trebala ni tu raditi ili
ivan13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 21:31   #3
Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
Ova se žali da je teško dobiti posao kao prevoditelj pa eto sad radi u školi:
Prvo mi je bilo negodno čitati, časna riječ, kao da sam ja nepismena a ne autorica.

Onda me bilo sram zbog toga što takvo nešto sjedi u zbornici.

A onda sam pomislila da sam glupa što se uzrujavam, uostalom to predviđam već godinama da će se dogoditi prosvjeti.

Tko hoće biti baby sitter klincima, jer na to se svodi nastava, i imati mizernu ali sigurnu plaću jer bolju ne može sa svojim sposobnostima zaraditi, ide u školu.
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 23:59   #4
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post

Tko hoće biti baby sitter klincima, jer na to se svodi nastava, i imati mizernu ali sigurnu plaću jer bolju ne može sa svojim sposobnostima zaraditi, ide u školu.
Cini se da tako doista jest. I ne samo u Hrvatskoj. Evo da te utjesim:

http://www.youtube.com/watch?v=TJ9s_...?v=TJ9s_lSRJ3A

http://www.youtube.com/watch?v=BU_AKXpKRko

http://www.youtube.com/watch?v=4slqDJaU6VU



Jest da bas i nije neka utjeha.
rokolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2011., 00:04   #5
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Prvo mi je bilo negodno čitati, časna riječ, kao da sam ja nepismena a ne autorica.

Onda me bilo sram zbog toga što takvo nešto sjedi u zbornici.

A onda sam pomislila da sam glupa što se uzrujavam, uostalom to predviđam već godinama da će se dogoditi prosvjeti.

Tko hoće biti baby sitter klincima, jer na to se svodi nastava, i imati mizernu ali sigurnu plaću jer bolju ne može sa svojim sposobnostima zaraditi, ide u školu.
Nadam se iskreno da je ta osoba koja se tako... odnosi prema hrvatskome jeziku samozvani prevoditelj i da laže čim zine, jer jednostavno ne mogu vjerovati da netko tko je završio bilo koju studijsku skupinu na FF slabije poznaje hrvatski jezik i ima nižu svijest o potrebi njegove valjane uporabe od solidnog maturanta. Uvela bih obavezno testiranje kod primanja u službu u školi, a ne samo kod odabira prevoditelja. Za početak, dala bih im da riješe ispit s državne mature.
Želim vjerovati da je to o čuvanju djece samo ironija upućena crystalmaiden. Ako u školama stvarno ima takvih, uopće se ne čudim (pokazanim) rezultatima vidljivima u postu već navedene ženske osobe. A počinjem se pitati i o tome kako se radi na fakultetima na odsjecima za strane jezike. Je li dovoljno "skrpati" tekst ili ga treba valjano napisati? Na forumu neka piše kako tko hoće, ako ne pametuje o jeziku, a pritom proizvodi više pogrešaka od onih kojima pametuje. No više od pogrešaka idu mi na živce stavovi iz citiranog posta:

"...jer o cemu se radi: sto uopce je hrvatski književni jezik? njih par stručnjaka ( s tim da svako trubi svoje) se svako malo (ne znam sad tocno koliko je to u godinama) nađe i odlučuje kako ce ili kako bi trebala cijela hrvatska govoriti, pričati i pisati. ja kad recimo govorim nikad ne kažem npr. kuća nego kuča..."

Ako je ta osoba stvarno prevoditelj, mora znati da nakon njezina prijevoda barem troje ljudi mora štihati i kopati ne bi li izvuklo suvislu rečenicu, stoga se ne čudim odgovorima koje je navodno dobivala, kako sama kaže:

"...dobiti posao kao prevoditelj koliko sam skuzila je moguce samo preko veze. ja sam poslala toliko molbi i nikad mi se nitko ni je javio. i nije mi jasno stave oglas da traže prevoditelje i onda kad posaljes molbu, dobiješ odgovor tipa "hvala na vašoj prijavi ukoliko se pokaže potreba za nekim vasih kvalifikacija kontaktirat cemo vas" i naravno to se dogodi - nikad."

Slažem se. Nikad.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2011., 07:02   #6
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Želim vjerovati da je to o čuvanju djece samo ironija upućena crystalmaiden. Ako u školama stvarno ima takvih, uopće se ne čudim (pokazanim) rezultatima vidljivima u postu već navedene ženske osobe.
To nije bila ironija.

Od djece ne smiješ zahtijevati da rade, da se trude i da misle. Zadnje naročito. Od njih se traži da reproduciraju. To se zove znanje. Djeca to vole, većina, ne zahtijeva razmišljanje. Strašno ne vole misliti i jako se ljute kad se to od njih traži. Roditelji isto. Učitelji ne vole roditelje i djecu gnjavatore pa im ugađaju.

Ljudi poput ove autorice poželjni su u školama. Zahtjevni nastavnici nisu.

Pametna djeca strašno mrze školu. Glupa djeca lako budu odlikaši. U svakom je razredu preko polovine odličnih.
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2011., 09:51   #7
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
To nije bila ironija.

Od djece ne smiješ zahtijevati da rade, da se trude i da misle. Zadnje naročito. Od njih se traži da reproduciraju. To se zove znanje. Djeca to vole, većina, ne zahtijeva razmišljanje. Strašno ne vole misliti i jako se ljute kad se to od njih traži. Roditelji isto. Učitelji ne vole roditelje i djecu gnjavatore pa im ugađaju.

Ljudi poput ove autorice poželjni su u školama. Zahtjevni nastavnici nisu.

Pametna djeca strašno mrze školu. Glupa djeca lako budu odlikaši. U svakom je razredu preko polovine odličnih.
Evo kako jedna razrednica koja cijeni svoj posao na roditeljskom sastanku kaže majci jednog učenika koja nastoji razrednicu "uputiti" kako bi trebala raditi:
"Hvala. Odmah ću vam reći da si previše dopuštate miješajući se u pokušavanje objašnjavanja načela profesije kojom se bavim trideset godina. Kao što se ja vama ne bih trudila bilo što reći o voćarstvu, gdje ste predpostavljam stručni. Zato vas molim, da s roditeljske strane sinu ukažete na nedolično ponašanje, da ga podsjetite na učenje i pisanje zadaća i da ne ide u školu gladan i neuredan."
Nakon ovoga je intervenirala ravnateljica, jer, eto firma oca problematičnog klipana će započeti obavljati jedan posao za školu po jako povoljnim uvjetima, pa zove razrednicu neka pokuša izgladiti "nesporazum" na što joj je ova odgovorila da bi gladila nesporazume ako bi imala ambicija postati ravnateljica.
bioclinton is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2011., 11:11   #8
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Od djece ne smiješ zahtijevati da rade, da se trude i da misle. Zadnje naročito. Od njih se traži da reproduciraju. To se zove znanje. Djeca to vole, većina, ne zahtijeva razmišljanje. Strašno ne vole misliti i jako se ljute kad se to od njih traži. Roditelji isto. Učitelji ne vole roditelje i djecu gnjavatore pa im ugađaju.

Ljudi poput ove autorice poželjni su u školama. Zahtjevni nastavnici nisu.

Pametna djeca strašno mrze školu. Glupa djeca lako budu odlikaši. U svakom je razredu preko polovine odličnih.
Nedavno je na roditeljskom jednom mom djetetu (8.razred) izbila pobuna roditelja zbog kontrolnog iz kojeg je 22 od 26 učenika dobilo jedinice. Kako se moj nije ništa žalio nisam ni znala o čemu se radi. Poslije mi je objasnio:"Nije bilo uopće teško, samo je trebalo misliti. Znaš, jasno mi je kad ne nauče pa ne znaju, ali ovdje nije ni trebalo previše učiti. Oni kao da uopće ne znaju misliti."
polimer is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2011., 13:06   #9
Quote:
polimer kaže: Pogledaj post
Nije bilo uopće teško, samo je trebalo misliti
Jaooo, kako to mrze. Strastveno i duboko.

Gledaju me pogledom: "Ajd prestani objašnjavati i filozofirati, lijepo nam reci gdje je to u udžbeniku i od koje do koje stranice treba naučiti za test."

Kinez bi sigurno odgovorio na pitanje koja je osnova imenice granje, ako je nastavak je. Kad im to kažem, uvrijede se.

Danas sam opet radila matematiku na satu. x + je = granje. Koliki je x?

Oni ne kuže da matematika ima veze s gramatikom, i životom općenito.

Meni nije jasno kako dobiju prolaznu ocjenu iz matematike.
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2011., 13:35   #10
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Meni nije jasno kako dobiju prolaznu ocjenu iz matematike.
Možda imaju nastavnicu matematike sa stavom ove nepismena forumašica koja ih uvjerava kako zbrajanje nije bitno.
polimer is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2011., 22:25   #11
Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
Ova se žali da je teško dobiti posao kao prevoditelj pa eto sad radi u školi:
Ali to nije sve.
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2011., 22:50   #12
Quote:
Herp kaže: Pogledaj post
Da me životni put nanio u prosvjetu, kromosoma mi mojih, i svih ribica čovječjih, skidala bih bodove na pismenim ispitima za loš pravopis. Za "ne ču" i ocjene.
Moja nastavnica povijesti to je radila na ispitima iz povijesti. Kao učeniku bude ti drago da znaš i povijest i pravopis.
__________________
O mačkama i psima.
ElliQuinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2011., 22:54   #13
Moja profesorica anatomije na fakultetu znala je i srušiti ako previše puta pogriješiš u deklinaciji. Latinskoj, jasno.
polimer is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2011., 23:02   #14
Moja profesorica iz biološke oceanografije je rušila za "Čičariju".
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2011., 21:09   #15
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
To nije bila ironija.

Od djece ne smiješ zahtijevati da rade, da se trude i da misle. Zadnje naročito. Od njih se traži da reproduciraju. To se zove znanje. Djeca to vole, većina, ne zahtijeva razmišljanje. Strašno ne vole misliti i jako se ljute kad se to od njih traži. Roditelji isto. Učitelji ne vole roditelje i djecu gnjavatore pa im ugađaju.

Ljudi poput ove autorice poželjni su u školama. Zahtjevni nastavnici nisu.

Pametna djeca strašno mrze školu. Glupa djeca lako budu odlikaši. U svakom je razredu preko polovine odličnih.
E, stvarno me ljuti da, navodno, moje kolegice i kolege pristaju na to. Ako iz kakva zaumna razloga pristanem tražiti od djece da reproduciraju, ako prestanem zahtijevati da se trude i misle, ako prihvatim da pametna djeca mrze školu, ako ikad za ikoje dijete kažem da je glupo, ako podlegnem pritiscima roditelja da većina mora imati peticu, ako ugodim kojem roditelju tiraninu, znat ćete to jer ću izvesti perfomans ispred MZOS-a gola, obrijana i gdje treba i gdje ne treba, s pukovnijom novinara... Glede navodne profesorice, nepismene i začuđene što je svagdje ignoriraju kad traži posao prevoditelja, zbog koje je ova rasprava i započela, samo mogu reći da ću sad stvarno sve poduzeti da se pokrene postupak da u školama postane obavezno testiranje poznavanja hrvatskoga jezika kod primanja u službu. Stvarno!
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2011., 21:55   #16
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
E, stvarno me ljuti da, navodno, moje kolegice i kolege pristaju na to. Ako iz kakva zaumna razloga pristanem tražiti od djece da reproduciraju, ako prestanem zahtijevati da se trude i misle, ako prihvatim da pametna djeca mrze školu, ako ikad za ikoje dijete kažem da je glupo, ako podlegnem pritiscima roditelja da većina mora imati peticu, ako ugodim kojem roditelju tiraninu, znat ćete to jer ću izvesti perfomans ispred MZOS-a gola, obrijana i gdje treba i gdje ne treba, s pukovnijom novinara... Glede navodne profesorice, nepismene i začuđene što je svagdje ignoriraju kad traži posao prevoditelja, zbog koje je ova rasprava i započela, samo mogu reći da ću sad stvarno sve poduzeti da se pokrene postupak da u školama postane obavezno testiranje poznavanja hrvatskoga jezika kod primanja u službu. Stvarno!
Ti očito ne radiš u školi, niti namjeravaš. Oprosti, ali djeca jesu glupa. Većinom. Zašto je to tako strašno reći? Ne njima, naravno. Ali činjenica jest da djeca nisu genijalci redom, kako ih volimo idealistički gledati.

Ja popizdim kad postavim pitanje za odličan, dakle vrlo zahtjevno pitanje, koje zahtijeva znanje, razmišljanje, brzinu, inteligenciju, snalaženje, spretnost... a više od pola razreda dreči i nabada odgovore.

Jebote! Pa tko vam je slagao da ste pametni? Odakle vam ideja da imate odgovor? Popizdim doslovce na to filanje klinaca osjećajem samopouzdanja i silne vrijednosti i važnosti. Kako oni ne bi znali odgovor za pet? Daj muči, nemaš pojma, lagali su ti da si pametan.
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2011., 22:18   #17
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Ti očito ne radiš u školi, niti namjeravaš. Oprosti, ali djeca jesu glupa. Većinom. Zašto je to tako strašno reći? Ne njima, naravno. Ali činjenica jest da djeca nisu genijalci redom, kako ih volimo idealistički gledati.

Ja popizdim kad postavim pitanje za odličan, dakle vrlo zahtjevno pitanje, koje zahtijeva znanje, razmišljanje, brzinu, inteligenciju, snalaženje, spretnost... a više od pola razreda dreči i nabada odgovore.

Jebote! Pa tko vam je slagao da ste pametni? Odakle vam ideja da imate odgovor? Popizdim doslovce na to filanje klinaca osjećajem samopouzdanja i silne vrijednosti i važnosti. Kako oni ne bi znali odgovor za pet? Daj muči, nemaš pojma, lagali su ti da si pametan.
Grozna si...
Ali slazem se s tobom u mnogo cemu. Imam osjecaj da vecina danasnje djece ima puno vise samopouzdanja (kako bi im inace palo na pamet keljiti "zavodnicke" slike na Facebook u dobi kad bi, po definiciji, trebali biti puni hemunga? )
Dijete je kralj. I kako da sa pijedestala pomisli da mozda nesto ne zna? I da je ne znati uopce problem?

Malo sam oftopik. Prebacila bum.
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2011., 22:22   #18
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Jebote! Pa tko vam je slagao da ste pametni? Odakle vam ideja da imate odgovor? Popizdim doslovce na to filanje klinaca osjećajem samopouzdanja i silne vrijednosti i važnosti. Kako oni ne bi znali odgovor za pet? Daj muči, nemaš pojma, lagali su ti da si pametan.
Ne mogu dovoljno naglasiti koliko se slazem s ovim. Kad se ovako nesto usudim spomenuti obicno budem proglasena mrziteljicom djece posto ih nemam.
Medjutim ja zapravo ne podnosim roditelje kojima je netko nafilao glavu s idejom da se vlastitoj djeci uvijek moraju obracati u superlativima, jerbo im tako navodno jacaju samopouzdanje, sto bi automatski trebalo biti dobro. Oni zaboravljaju da ce tako samopouzdana djeca morati nekako opstati i u kontekstu nevezanom za roditeljski dom - prvo u skoli a onda i u sirem svijetu, u kojem ce biti liseni bezuvjetnog divljenja. A to onda u kasnijem zivotu cesto rezultira velikim sokovima i razocarenjem.
rokolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2011., 22:29   #19
Quote:
colbert kaže: Pogledaj post
Dijete je kralj. I kako da sa pijedestala pomisli da mozda nesto ne zna? I da je ne znati uopce problem?

Malo sam oftopik. Prebacila bum.
Vide da neuki i nepismeni sasvim dobro kotiraju u društvu. Koliko se na televiziji, novinama piše o zbilja pametnoj i vrijednoj djeci (a ima ih), koliko se promovira znanje? Uglavnom se vrte neke opskurne spodobe koje ne znaju reći jednu suvislu rečenicu.
polimer is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2011., 22:32   #20
Quote:
colbert kaže: Pogledaj post
Grozna si...
Ali slazem se s tobom u mnogo cemu. Imam osjecaj da vecina danasnje djece ima puno vise samopouzdanja (kako bi im inace palo na pamet keljiti "zavodnicke" slike na Facebook u dobi kad bi, po definiciji, trebali biti puni hemunga? )
Dijete je kralj. I kako da sa pijedestala pomisli da mozda nesto ne zna? I da je ne znati uopce problem?

Malo sam oftopik. Prebacila bum.
Ma gle, obrađuje se glagolski pridjev radni. I kažu se nastavci, je, -o, -la, -lo, -li, -le, -la.

Zadatak: u Nazorovom tekstu podcrtati gl. prid. radne.
Rečenica glasi otprilike: On je čuvao Halugicu od pogibli.

Svi u razredu podcrtaju pogibli, naravno, pa završava na -li, ne? Na jedvite jade ustanovimo da to uopće nije glagol nego imenica. Posve je nevažno što joj oni ne znaju značenje, ne trebaju ni znati kako bi vidjeli prijedlog ispred riječi.

Pitanje za odličan glasilo je: kako glasi nominativ jd. te imenice? Njih dvadeset nadvikivalo se dobacujući nevjerojatne idiotarije. I kad je jedno dijete napokon nešto nesigurnijim glasom reklo točan odgovor i ja ga uvažila, nastala je ponovno dreka jer su me neki uvjeravali da su oni isto to rekli, a drugi ih podržavali.

I ako ti još kažem da sam ja zmaj, i strah i trepet, zamisli kako je na drugim satovima.

A nitko u jednom osmom razredu nije znao na čijoj su strani ratovali Hrvati u 1. svjetskom ratu. Nitko! A odlikaša ko u priči. I sad ti radi ulomak Krležine novele.
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:39.