Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.10.2011., 09:57   #41
Quote:
Ace of Diamonds kaže: Pogledaj post
Pa ti si malo prije napisala da se smije namjerno pitati nekog učenika i da to bez problema kažeš i roditeljima kada se dođu žaliti. Ok, onda im ne smije dati test,ali ih pitati smije
Molim? Predlažeš da zato što ne može izaći na kraj s problematičnim učenikom pita druge učenike? Jer to smije, jel.

Da, smije. Ako joj to dopušta savjest i ako je odurna sitna pizda koja svoju nemoć i frustraciju iskaljuje na nedužnim učenicima. Još samo fali da joj preporučiš koji učenik u tom slučaju najbolje može poslužiti kao žrtveno janje. Po mogućnosti neki stisnuti, samozatajni, čiji roditelji neće praviti problema ako na njega najaši.

Prestrašno!
__________________
Premnoge šuplje stvari su nam smisao života, zašto si se sad okomila na riječi? (vrrrlet)
Vraćamo se u prethistoriju. Ovo je civilizacija slike. Što ne zahtijeva sposobnost apstraktnog mišljenja. (MmeTipfeler)
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2011., 13:15   #42
Quote:
Ace of Diamonds kaže: Pogledaj post
Nasmijalo me ovo kada sam si zamislila. Ne tako.
Da napomenem, nisam nikada predavala u školi, ali nisam predavno istu završila. Tako da sam se ovdje stavila u ulogu učenika i zamislila koje bi rješenje bilo najjednostavnije, najbrže i najbezbolnije u situaciji u kojoj se našla Okruglica.
Većina individualaca koja čine razred ne žele loše ocjene. Kada shvate da bi zbog jednog kaj radi probleme mogli nadrapati, jednostavno, reči će mu da zašuti i prestane. Prvo će reči jedan, pa će drugi ponoviti, pa će se javit i treči, čevrti, peti... Ja vjerujem da će ih taj nemirni poslušati jer se sigurno ne želi zamjeriti cijelom razredu. Mišljenje razreda je puno bitnije od mišljenja neke profe na zamjeni.

Naravno da postoji mogućnost da ni to ne upali. Ali mislim da vrijedi probati. Jer sam sigurna da učenici neće takav nastup profesorice okarakterizirati negativnim i ići se žaliti nekome (na kraju krajeva, ti si rekla da se pitati uvijek smije, i namjerno nekog učenika), već će reći tom nemirnom da ušuti i shvatiti to kao svoju "pobjedu" nad tim nemirnim.
I opet će biti win -win situacija. Nemirni će se primiriti jer će vidjeti da više ne nailazi na odobravanje kolega, nitko neće biti ispitan i dobiti lošu ocjenu budući se nemirni smirio, a profeosrica će moći normalno voditi nastavu...
Ne znam kako ovo drukčije komentirati nego onom glupom rečenicom iz tinejdžerskih serija "Girl, are you from this planet?".
Škole, učenici, djeca tako ne funkcioniraju. Nemirni će se primiriti zbog neodobravanja kolega? Majke ti nebožje...
Je, isto kao što bi neki lopov/ubojica/nasilnik prestao sa svojim aktivnostima kad bi vidio da su svi ljudi u njegovoj ulici dobili "porez na kriminal" od 40% i da oni to jako ne odobravaju.

Zadnje uređivanje Eurifesa : 29.10.2011. at 13:20.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2011., 14:33   #43
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Molim? Predlažeš da zato što ne može izaći na kraj s problematičnim učenikom pita druge učenike? Jer to smije, jel.
Da, predlažem da na idući njegov ispad ona ili svima podijeli mali petominutni ili krene ispitivati. Odriješito i bez okolišanja kako bi cijeli razred shvati da majmuniranje ovoga nije više nimalo fora...To sam već par puta napisala.

Ona te ocjene kasnije ne mora unijeti u imenik, ili ih može zapisati sa strane ili nešto... To sam isto već par puta rekla.
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Da, smije. Ako joj to dopušta savjest i ako je odurna sitna pizda koja svoju nemoć i frustraciju iskaljuje na nedužnim učenicima. Još samo fali da joj preporučiš koji učenik u tom slučaju najbolje može poslužiti kao žrtveno janje. Po mogućnosti neki stisnuti, samozatajni, čiji roditelji neće praviti problema ako na njega najaši.

Prestrašno!
Ne treba nitko poslužiti ko žrtveno janje.
Kvotala si samo ovaj dio gdje odgovar tebi na, mislim, to da ne smije davati testove pa sam zato rekla da smije pitati. Ali to nije glavna poanta moga upisa, par puta sam ponovila da nitko ne bi trebao ispaštati...

Kužim da ti se uopće ne sviđa moja ideja. Ali ovakvim kvotanjem i izvlačenjem mojih rečenica iz konteksta stalno moram objašnjavati jedno te isto.
Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Ne znam kako ovo drukčije komentirati nego onom glupom rečenicom iz tinejdžerskih serija "Girl, are you from this planet?".
Škole, učenici, djeca tako ne funkcioniraju. Nemirni će se primiriti zbog neodobravanja kolega? Majke ti nebožje...
Je, isto kao što bi neki lopov/ubojica/nasilnik prestao sa svojim aktivnostima kad bi vidio da su svi ljudi u njegovoj ulici dobili "porez na kriminal" od 40% i da oni to jako ne odobravaju.
Koliko sam shvatila iz Okrugličinih upisa on nije općenito nemiran i neposlušan. Nemiran i bahat je njoj jer mu je fora zezat novu profu na zamjeni koja se u početku nije znala postaviti kako treba... I vjerojatno mu dodatni motiv u tome daju kasniji odobravajući komentari ekipa iz razreda u stilu Kak si joj dobro odbrusio, daj joj opet neš' priredi i sl.

Ja vjerujem da bi se primiro zbog neodobravanja kolega. Na mom planetu nitko ne voli biti gledan poprijeko od grupe ljudi s kojima svaki dan boravi i surađuje po par sati
I da je meni razred ili nekoliko učenika reklo da ne napravim nešto što sam naumila jer bi oni ili svi zbog toga mogli nadrljat, osim ako mi to ne bi bilo užasno bitno i neophodno, poslušala bi ih... Pa ako već ne iz nekakvih pozitivnih razloga kao što su kolegijalnost, ne željenje dovođena frendova u frku i sl., onda barem iz čisto sebičnih razloga da mogu i ja njih nekad zamolit za uslugu ili računat na neke povlastice

Zaista nisam mislila da će taj dio biti tako sporan. Bila sam uvjerena da većina razreda funkcionirali na taj način, koliko god oni kao individue bili različiti ili slabo povezani izvan škole
Ace of Diamonds is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2011., 17:24   #44
di je nestala dobra stara obrnuta psihologija? počni mu davati petice kad krene pričati i hodati po razredu. ili malo kreativnosti. kad počne hodati po razredu, reci svim ostalim učenicima da se ustanu i počnu mu pljeskati. kad počne hodati po razredu, ustani se hodaj za njim i razgovoraj s drugim učenicima i počni pričati o tome što on komentira.

u roku 30 sekundi će potpuno miran i izbezumljen sjediti na svom mjestu.
__________________
il vento soffia ancora, ma il tempo è gentiluomo
Delvecchio is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2011., 11:39   #45
Quote:
Delvecchio kaže: Pogledaj post
di je nestala dobra stara obrnuta psihologija? počni mu davati petice kad krene pričati i hodati po razredu. ili malo kreativnosti. kad počne hodati po razredu, reci svim ostalim učenicima da se ustanu i počnu mu pljeskati. kad počne hodati po razredu, ustani se hodaj za njim i razgovoraj s drugim učenicima i počni pričati o tome što on komentira.

u roku 30 sekundi će potpuno miran i izbezumljen sjediti na svom mjestu.
Hvala na savjetu, ali čisto sumnjam da bi ovo uspjelo.

Ace, pusti ... ovdje je previše estrogenskog uberprofesorskog ega i teško se s time boriti.
Meni se tvoj savjet čini jedini efikasan(donekle i pravedan ako se prozovu učenici kojima dotični ne smeta i u kojima ima podršku, kojima je "cool").
Samom "nemirnom učeniku" jedinica znači koliko i meni jedanaesterac u nogometnoj utakmici Uzbekistana i Bolivije.

Ipak, to mi se čini samo trenutnim rješenjem i mislim da bi netko tog dečka trebao malo promatrati i vidjeti je li doista riječ o poremećaju u ponašanju.

S obzirom na to da s niti jednim drugim razredom i učenikom nisam imala nikakav problem i s obzirom na to da on sjedi sam u prvoj klupi ispred profesora( sasvim sumnjam da je to bio njegov izbor), prilično je vjerojatno da je još netko zamijetio njegovu "nemirnost".

A najjadnije od svega, ako to jest tako, je ta profesorska nekolegijalnost i strah od toga da ćeš biti proglašen nesposobnim ako priznaš da ti netko radi nered.
Zato je taj dečko i uspio doći u treći razred srednje škole, bez pokušaja dijagnoze ADHDa.

Eh da, i još nešto... pogrešno je misliti da je profesor u bilo kojoj situaciji u razredu dužan osiguravati mir i normalnu radnu atmosferu.
Da je tako, pedagog bi u školi bio prilično nepotreban, a samim time i studij pedagogije.

Nitko nije idealan profesor. Sasvim je u redu ne moći i ne znati nešto.
Sramotno je misliti da to nije u redu.
okruglica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2011., 11:44   #46
Quote:
Ace of Diamonds kaže: Pogledaj post
Ja vjerujem da bi se primiro zbog neodobravanja kolega. Na mom planetu nitko ne voli biti gledan poprijeko od grupe ljudi s kojima svaki dan boravi i surađuje po par sati
I da je meni razred ili nekoliko učenika reklo da ne napravim nešto što sam naumila jer bi oni ili svi zbog toga mogli nadrljat, osim ako mi to ne bi bilo užasno bitno i neophodno, poslušala bi ih... Pa ako već ne iz nekakvih pozitivnih razloga kao što su kolegijalnost, ne željenje dovođena frendova u frku i sl., onda barem iz čisto sebičnih razloga da mogu i ja njih nekad zamolit za uslugu ili računat na neke povlastice
Slažem se u potpunosti.
okruglica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2011., 13:29   #47
Quote:
okruglica kaže: Pogledaj post

Eh da, i još nešto... pogrešno je misliti da je profesor u bilo kojoj situaciji u razredu dužan osiguravati mir i normalnu radnu atmosferu.
Da je tako, pedagog bi u školi bio prilično nepotreban, a samim time i studij pedagogije.

Nitko nije idealan profesor. Sasvim je u redu ne moći i ne znati nešto.
Sramotno je misliti da to nije u redu.
A čemu onda služe nastavnički smjerovi svega i svačega i koja je razlika?
Zašto onda drugi smjerovi moraju polagati razlike ako žele predavati u školi?

Što je nastavnik bez pedagogije? Kanta podataka?
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2011., 17:06   #48
Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
A čemu onda služe nastavnički smjerovi svega i svačega i koja je razlika?
Zašto onda drugi smjerovi moraju polagati razlike ako žele predavati u školi?

Što je nastavnik bez pedagogije? Kanta podataka?
To što svi profesori nisu ujedno i diplomirali pedagogiju znači da im pedagogija uopće ne treba.

Na temelju ta tri pedagoška predmeta koja profesor položi nitko nema pravo očekivati svemoćnost u razredu.
Nitko nema to pravo očekivati čak niti od diplomiranih pedagoga, ali ako se to već od nekoga u školi mora očekivati, onda su oni puno logičniji izbor.
okruglica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2011., 08:50   #49
Quote:
okruglica kaže: Pogledaj post
A najjadnije od svega, ako to jest tako, je ta profesorska nekolegijalnost i strah od toga da ćeš biti proglašen nesposobnim ako priznaš da ti netko radi nered.
Pa dobro, razumljivo mi je da je svakome draže biti nesposoban a da se to ne proglasi. Može se furati da nije sve dok to nije proglašeno.
Quote:
Zato je taj dečko i uspio doći u treći razred srednje škole, bez pokušaja dijagnoze ADHDa.
A što bi ta dijagnoza promijenila u njegovom ponašanju? Osim što bi mu dala legitimitet da se upravo tako ponaša i profesoru oduzela mogućnost da ga tretira kao "normalnog".

Quote:
Eh da, i još nešto... pogrešno je misliti da je profesor u bilo kojoj situaciji u razredu dužan osiguravati mir i normalnu radnu atmosferu.
Da je tako, pedagog bi u školi bio prilično nepotreban, a samim time i studij pedagogije.
Nego tko? Kako pedagog može biti istovremeno na satu trima nesposobnim kolegama i osiguravati red i mir na satu?

Quote:
Nitko nije idealan profesor. Sasvim je u redu ne moći i ne znati nešto.
Sramotno je misliti da to nije u redu.
U redu je ne moći i ne znati nešto. Ako se to nešto ne tiče tvoje struke i onoga za što primaš plaću.

Zapravo ni to nije toliki problem. Problem je očekivati da nečiju nemoć i nesposobnost i probleme koje one uzrokuju rješavaju drugi. I u tome ići do iskaljivanja na nedužnima.

I da, ja bih se smijala duhovitom fakinu kojeg profesor ne zna obuzdati. Pa i neduhovitom. Zašto bih se bojala ili uvažavala takvog profesora? Ako može taj fakin, mogu i ja biti nemoguća. Što mi takav profesor može? Bilo bi mu bolje da me ne dira, jer će umjesto jednog imati dva problema u razredu.
__________________
Premnoge šuplje stvari su nam smisao života, zašto si se sad okomila na riječi? (vrrrlet)
Vraćamo se u prethistoriju. Ovo je civilizacija slike. Što ne zahtijeva sposobnost apstraktnog mišljenja. (MmeTipfeler)
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2011., 12:32   #50
Ja bih mu na tvom mjestu odgovorio svaki put i po mogućnosti ga natjerao da se malo postidi... Plus je ako uspiješ nasmijati druge...

Tipa ako priča bez prestanka, rekao bih mu 'Vau, nastavi tako i bit ćeš glavna faca u rudniku!'

Kad kaže 'neću', rekao bih mu 'Hoćeš li biti tako odlučan i kad s biroa budu tražili konobare?'

Ako šeće po razredu rekao bih mu 'Polako momče, olimpijada je tek dogodine, rano si počeo s pripremama...'

I ostalo u tom stilu... Još ako to izgovoriš pravim tonom, mislim da je uspjeh zajamčen... Tko zna, možda se i on nasmije pa te počne cijeniti zbog toga?
Bevzil is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2011., 13:35   #51
Quote:
Bevzil kaže: Pogledaj post
Ja bih mu na tvom mjestu odgovorio svaki put i po mogućnosti ga natjerao da se malo postidi... Plus je ako uspiješ nasmijati druge...

Tipa ako priča bez prestanka, rekao bih mu 'Vau, nastavi tako i bit ćeš glavna faca u rudniku!'

Kad kaže 'neću', rekao bih mu 'Hoćeš li biti tako odlučan i kad s biroa budu tražili konobare?'
A sto ako mali vec zna da ce naslijediti obiteljski biznis?
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2011., 13:51   #52
Quote:
colbert kaže: Pogledaj post
A sto ako mali vec zna da ce naslijediti obiteljski biznis?
Nije fora u istinitosti podataka nego u tome da mu pokažeš kako si sposoban igrati njegovim pravilima i biti bolji (naravno, ako mu stvarno znaš 'spustiti')... Hoće biti smiješan? Nek se onda nauči smijati i samome sebi...

Mislim, ne preporučujem to ispred standardnih pedagoških metoda, ali one su u ovom slučaju zakazale... A mislim da će njega više pogoditi to što mu se ostali smiju nego eventualna jedinica... Pogotovo ako ga čeka obiteljski biznis...
Bevzil is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2011., 13:58   #53
Quote:
Bevzil kaže: Pogledaj post
Nije fora u istinitosti podataka nego u tome da mu pokažeš kako si sposoban igrati njegovim pravilima i biti bolji (naravno, ako mu stvarno znaš 'spustiti')... Hoće biti smiješan? Nek se onda nauči smijati i samome sebi...

Mislim, ne preporučujem to ispred standardnih pedagoških metoda, ali one su u ovom slučaju zakazale... A mislim da će njega više pogoditi to što mu se ostali smiju nego eventualna jedinica... Pogotovo ako ga čeka obiteljski biznis...
Ti nisi primijetio koliko su klinci danas puni samopouzdanja? Nisi vidio more fotki s Facebooka na kojima i cure i decki poziraju kao da su na naslovnici Voguea, u najmanju ruku?
Vec je vise puta spomenut osjecaj nekaznjivosti. Prijetnja dolaska roditelja u skolu nekad je bila dovoljna kazna da se "nemiran ucenik" pribere. Danas ce prije ucenik zaprijetiti ucitelju dolaskom roditelja u skolu.

Tako i tvoje predlozene sale i posalice tesko da ce naci plodno tlo medju danasnjim klincima. Jednostavno ih je pojelo vrijeme.
A onaj tko ima love uvijek ima bolju startnu poziciju u razredu. Rijetki su bogati klinci bez prijatelja. Makar i laznih.
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2011., 14:00   #54
Quote:
Ace of Diamonds kaže: Pogledaj post

Većina individualaca koja čine razred ne žele loše ocjene. Kada shvate da bi zbog jednog kaj radi probleme mogli nadrapati, jednostavno, reči će mu da zašuti i prestane. Prvo će reči jedan, pa će drugi ponoviti, pa će se javit i treči, čevrti, peti... Ja vjerujem da će ih taj nemirni poslušati jer se sigurno ne želi zamjeriti cijelom razredu. Mišljenje razreda je puno bitnije od mišljenja neke profe na zamjeni.
ne mora biti

Recimo, kad sam ja išla u osnovnu školu bila sam u izuzetno dobrom razredu i zato smo dobili dvojicu učenika (ne u isto vrijeme) koji su bili izuzetno lošeg i ponašanja i učenja jer se očito to smatralo dobrom pedagoškom metodom (da ćemo ih mi, jel'te preodgojit ).

Uglavnom, dogodilo se to da su oni kompletno rasturili razred i da smo mi svi trpili posljedice njihovog ponašanja (jer ih profesori, gle čuda, ni u drugoj učionici nisu mogli primiriti i onda smo svi dobijali kazne) te da nam je, kad su ih premjestili dalje (jer su shvatili da ovo ne pali ) trebalo sigurno po jedno cijelo polugodište da ponovno dođemo sebi. Za naše mišljenje ih je bolilo levo uvce. Isto kao i za mišljenje njihovih roditelja. A najbolje od svega je to što mi to apsolutno nismo zaslužili! Jednostavno smo bili jedan od najboljih razreda.


Razred ne smije patiti zato što profesor ima problema s nekim!
Ako on na sve kaže da "Neće!" zovi pedagoga/ ravnatelja, neka sjedi na satu (jedino što oni to vjerojatno neće htjeti, a i sam sustav je vrlo trom i rješava probleme tek kad eskaliraju - do tada se, nažalost, pojedincu priljepi etiketa da "ne zna", "ima problema", "nije se prilagodila" i sl.); ispitaj ga ili napravi nešto nešto treće ali nikad nikad nikad ne kažnjavaj razred zbog njega (ili sebe jer ne znaš što ćeš s njim).
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2011., 14:12   #55
Quote:
sunčica kaže: Pogledaj post
ne mora biti

Recimo, kad sam ja išla u osnovnu školu bila sam u izuzetno dobrom razredu i zato smo dobili dvojicu učenika (ne u isto vrijeme) koji su bili izuzetno lošeg i ponašanja i učenja jer se očito to smatralo dobrom pedagoškom metodom (da ćemo ih mi, jel'te preodgojit ).

Uglavnom, dogodilo se to da su oni kompletno rasturili razred i da smo mi svi trpili posljedice njihovog ponašanja (jer ih profesori, gle čuda, ni u drugoj učionici nisu mogli primiriti i onda smo svi dobijali kazne) te da nam je, kad su ih premjestili dalje (jer su shvatili da ovo ne pali ) trebalo sigurno po jedno cijelo polugodište da ponovno dođemo sebi. Za naše mišljenje ih je bolilo levo uvce. Isto kao i za mišljenje njihovih roditelja. A najbolje od svega je to što mi to apsolutno nismo zaslužili! Jednostavno smo bili jedan od najboljih razreda.


Razred ne smije patiti zato što profesor ima problema s nekim!
Ako on na sve kaže da "Neće!" zovi pedagoga/ ravnatelja, neka sjedi na satu (jedino što oni to vjerojatno neće htjeti, a i sam sustav je vrlo trom i rješava probleme tek kad eskaliraju - do tada se, nažalost, pojedincu priljepi etiketa da "ne zna", "ima problema", "nije se prilagodila" i sl.); ispitaj ga ili napravi nešto nešto treće ali nikad nikad nikad ne kažnjavaj razred zbog njega (ili sebe jer ne znaš što ćeš s njim).
To je ono što ja vječito tupim po ovakvim temama. Odakle tim nastavnicima (i pedagozima) uz njihove silne pedagogije, metodike, didaktike, psihologije ideja da će dobri popraviti loše? Da to funkcionira, ne bi se slalo kažnjenike u zatvor, nego na tri mjeseca u neku finu obitelj na preodgoj.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2011., 14:16   #56
Quote:
Ace of Diamonds kaže: Pogledaj post
Ali to nije glavna poanta moga upisa, par puta sam ponovila da nitko ne bi trebao ispaštati...
ali će ispaštati .. ako ništa drugo, zbog stresa i pokvarenog dana. Možda ta djeca kasnije imaju neki test za koji im treba koncentracija i sl.

Ali, najbitnije od svega, ne možeš (po svim Božjim i ljudskim zakonima i pravilima) kazniti nedužnog da bi došao do krivog. Zato što krivi kaže "Neću!" i pri tome umire od smijeha

U stvari, ja mislim ovako: okruglica je pogriješila u startu jer je dopustila da "on" vodi igru. Dakle, da vidi da mu ona ništa ne može. Mlada, neiskusna profa na zamjeni? Laka meta (sorry okruglice ). Moj prijedlog je sljedeći: pusti malca. Ionako mu ništa ne možeš. ALI na ovom primjeru u stvari nauči kako se postaviti ubuduće - kako niti ne dovesti svoj autoritet u pitanje. Nikad ti vika, dreka i kazna neće pomoći - oni mogu prestrašiti đake na način da "nauče" da ti se ne isplati suprotstavljati, ali onaj pravi autoritet proizlazi upravo iz toga da se nećeš s njima raspravljati oko gluposti, da ih prihvaćaš kao sebi ravne i da shvatite da je odraditi posao do kraja vaš zajednički cilj. Nisam idealist da smatram kako će ti ovo uspjeti uvijek 100%, u stvari uspijevat će ti u dijelovima i s nekom grupom bolje, s nekom lošije; ali neka ti ovaj nemirko posluži kao pokusni kunić. Jednostavno, prestani se živcirati oko njega i njegovog ponašanja, opusti se, nemoj se uopće živcirati (neće svijet propasti ako ti u jednom od svojih razreda imaš nemirnog učenika) i isprobavaj na njemu različite pedagoške pristupe. Nešto će proraditi. ALI ni u ludilu nemoj biti nepravedna prema ostatku razreda. Uvijek imaj na umu da oni nisu krivi i da im trebaš dati najbolje od sebe.
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2011., 14:21   #57
Quote:
okruglica kaže: Pogledaj post

Ace, pusti ... ovdje je previše estrogenskog uberprofesorskog ega i teško se s time boriti..
hm khm ..

tek onda kad naučiš slušati i učiti, znat ćeš govoriti i poučavati ...



Quote:
okruglica kaže: Pogledaj post
Na temelju ta tri pedagoška predmeta koja profesor položi nitko nema pravo očekivati svemoćnost u razredu.
ok, ali u ovom dijelu bi se TI trebala zapitati kako TI želiš raditi svoj posao sada, a i u budućnosti, osobito ako ćeš ostati u prosvjeti. Hoćeš li iz ovog primjera nešto naučiti ili ćeš sve one koji raspravljaju o tome i ne slažu se s predloženim sado-mazo metodama usmjerenima prema onima koji su LAKA META (što ne da je moralno nedopustivo, nego je kukavički i pokazuje ne samo poraz tebe kao pedagoga nego i kao čovjeka) proglasiti egocentricima s hormonalnim poremećajem.

Naravno da ćeš zvati pedagoga i/ ili ravnatelja u pomoć ako imaš neki problem, ALI otkrit ću ti tajnu u razredu si sama. Da, sama stojiš tamo pred hrpom klinaca. I ti odlučuješ hoćete li biti prijatelji ili ne. Hoće li ti, u konačnici, sutra biti drago kad ih sretneš u gradu ili ne. I nije to uopće pitanje ljubavi, nego je pitanje poštovanja i to uzajamnog. Da bi oni tebe poštovali, moraš prije svega ti poštivati njih.

Je li ti, recimo, u konkretnom slučaju nekad palo na pamet da taj konkretan učenik samo govori ono što svi misle?

Zeznuta je ta pedagogija
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*

Zadnje uređivanje sunčica : 01.11.2011. at 14:37. Reason: dodan dio posta
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2011., 14:37   #58
Quote:
colbert kaže: Pogledaj post
Ti nisi primijetio koliko su klinci danas puni samopouzdanja? Nisi vidio more fotki s Facebooka na kojima i cure i decki poziraju kao da su na naslovnici Voguea, u najmanju ruku?
Vec je vise puta spomenut osjecaj nekaznjivosti. Prijetnja dolaska roditelja u skolu nekad je bila dovoljna kazna da se "nemiran ucenik" pribere. Danas ce prije ucenik zaprijetiti ucitelju dolaskom roditelja u skolu.
Stave sliku i onda putem komentara traže odobravanje drugih, u stilu 'super ti je slika' i slično! Više mi izgleda kako su nesigurni (tko nije u tim godinama?) ali pokušavaju to prikriti (tko nije u tim godinama? )...

Quote:
colbert kaže: Pogledaj post
Tako i tvoje predlozene sale i posalice tesko da ce naci plodno tlo medju danasnjim klincima. Jednostavno ih je pojelo vrijeme.
A onaj tko ima love uvijek ima bolju startnu poziciju u razredu. Rijetki su bogati klinci bez prijatelja. Makar i laznih.
Ti odgovori koje sam napisao nisu kanon, bit je u uspostavljanju autoriteta igrajući njegovim pravilima... Hoće li te malo dijete cijeniti ako mu pričaš o politici? Neće... A ako nacrtaš nešto što ono ne zna nacrtati? Vjerojatno hoće...

Tako i ovdje... Dok učenika pokušavaš slati ravnatelju, pedagogu i slično time ustvari stvaraš još veći otpor... Ali ako se spustiš (ili uzdigneš, ne želim nikoga vrijeđati) na njegovu razinu i izvrgneš ga ruglu (zvuči okrutno, ali ni ometanje nastave nije za pohvalu) možda se zamisli...

Kolega iz razreda postao je asistent na fakultetu... Kad je neki student nemiran, on ga prozove i rekne mu da nastavi zadatak (vježbe na strojarstvu, pa je riječ o zadacima)... Ovaj, naravno, nije pratio pa ne zna nastaviti... Ali nakon toga se smiri jer je 'osramoćen' pred drugima...

Sad, studenti su uglavnom zreliji od srednjoškolaca pa ne znam koliko bi nešto slično funkcioniralo tu, ali nitko ne voli biti izvrgnut ruglu (ne znam za blaži i prikladniji izraz) pred masom... Jer to i jest problem, on izvrće ruglu profesoricu i upalilo mu je čim je toliko nesigurna što činiti... Zašto ne bi i ona probala? Neće ga ubiti, neće mu ostaviti trajne psihičke posljedice, a možda ga može smiriti... Možda i ne može, ali mislim da vrijedi pokušati...
Bevzil is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2011., 19:45   #59
Slažem se sa Sunčičinim prijedlozima, nažalost i s njezinim mišljenjem da će ti biti teško tog učenika privoljeti na rad jer si u prvim kontaktima negdje pogriješila. Možda tvoje verbalno i neverbalno nisu odašiljali istu poruku, možda je osjetio neodlučnost da provedeš što si naumila i tvoju bespomoćnost. Ne moraš biti "opasna" niti prijetiti, samo trebaš biti dosljedna, a da bi to mogla, moraš sama znati što i kako to želiš ostvariti. Tako je (valjda) i u životu. On je ostvario svoj naum - izazvao te, dobiva mogućnost stalne prepirke s tobom, iskazujući time svoju nadmoć.

Pročitala sam jednom članak u časopisu Zrno u kojem je bilo riječi upravo o prepiranju s djecom: "Prepirati se s djecom jednako je kao valjati se sa svinjama u blatu - svinje to vole. A vi?" Time ni autor ni ja ne želimo reći da su djeca svinje, samo se radi o usporedbi ponašanja, reakcija i učinaka. Razmjena mišljenja - da, sloboda izražavanja - da (dok ne narušava tuđu slobodu), prepiranje - ne.

I što sad možeš? Nema univezalnog rješenja jer je on jedinstven. On ima neke obrazovne, odgojne i druge potrebe. Tvoja misija je jasna: želiš ih i moraš nečemu naučiti, i to na što je moguće ugodniji i humaniji način.
Dodaj tomu što ti misliš da njemu treba (možeš ga o tome i pitati prije ili poslije sata) i što smatraš da ti želiš i moraš postići u razredu u kojem radiš i od toga ne odstupaj.
Dakle, prvo, zauzmi razložan stav.
Drugo, dosljedno ga provedi: kratkim uputama, bez previše riječi i drugih rekacija. Kad daš uputu, ne gledaj ga: okreni se od njega, tako da on nema osjećaj da mora reagirati - jer to razred već očekuje od njega, ili barem odigraj kao da ga (napeto) ne promatraš. Ponašaj se prema njemu kao prema svima drugima jer to drugi zaslužuju. On nema pravo na više pažnje. Kad on baš zapne sa skretanjem pozornosti, jasno mu reci da mora čekati jer tvoja pažnja mora biti podijeljena na 30 (35, 40) učenika. Ako ustraje, ti ustraj u pažnji prema drugim učenicima i gradivu. Ne daj da vidi da ti diže tlak. Najbolje bi bilo da se pripremiš da te uopće ne živcira - on je samo mladac koji trenira svoju moć nad tobom (i razredom). Ako popustiš ma i za milimetar, na sljedećem će satu biti jednako ili gore.
Treće, pohvali ga kad god imaš i najmanji razlog.
Četvrto, zaposli ih sve. Trostruko. I sa što zanimljivijim sadržajima.
Peto, ako se okreće, pokušava brbljati, ustanovi svoju gradaciju postupaka. Pogled je katkad dovoljan. Ako krene u šetnju, ljubazno pomozi mu da izađe. Dopusti mu da ode van. "Vidim da ti je popustila koncentracija pozornosti. Najbolje će biti da malo izađeš. Kad osjetiš da si opet dobro, možeš se vratiti." s dodatkom "Ne, nećeš dobiti neopravdan sat. No možda ti nešto od ovoga što ćemo raditi ustreba." Ako to izvedeš bez ironije, možda ćeš imati bolji uspjeh.
Šesto, koncentiraj se prvenstveno na ostale učenike. Radi s njima najbolje što možeš. Tako se zadobiva poštovanje učenika. No nemoj od njih tražiti da tvog "nemirnoga" discipliniraju. Oni za to nisu zaduženi, osim toga, možda tvog najdražeg učenika vole, usprkos njegovim nedostacima. Možda bi ga i ti mogla prihvatiti, ne samo kao pedagoški izazov, nego kao osobu koja treba tvoju pomoć i znanje koje mu nudiš.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 19:20   #60
Zašto svi imate dojam da bi jedinicu dobila mala, poslušna, nezaštićena djevojčica?(kad je riječ o kažnjavanju drugih poradi smirivanja problematičnog učenika).

Pošto je ovo, čini mi se, najveći kamen spoticanja u ovoj komunikaciji, evo...
Ne, nije u redu da malena, poslušna curica dobije kaznu zbog razigranog mladca.

Međutim, postoje razlozi zbog kojih vjerujem da je u redu kazniti druge učenike koji takvo ponašanje odobravaju i pridonose atmosferi neposluha.
Bez obzira što spomenuti nemirni učenik zaslužuje prvi kaznu, ta kazna nema smisla ako nema učinka.
A nema.

Tih par učenika koji "podgrijavaju" situaciju zapravo su prilično nekarakterni, jer ih ne zanima što ću im kazniti prijatelja(doduše, ne zanima ni njega samog), ali ako se zaprijeti njima... postaju prave poslušne bubice, jer je njihov interes u pitanju.
Zapravo će prijatelja vrlo lako gurnuti u provaliju, svjesni da ga potiču na dobivanje neopravdanog sata ili odlaska pedagogu i ravnatelju, ali sebe vrlo dobro štite.
I zato mislim da treba i njih uključiti u smirivanje učenika.
Neće ga ONI smiriti, profesor će- tako da će prvo smiriti njih.
Naravno, ne mora se raditi o tome da se stvarno prijetnje ostvare, ali trebalo bi im dati do znanja da i njihovo ponašanje nije nezamijećeno.

Usput, nisam vikala ni
Jednostavno sam pokušavala na svako njegovo "Neću" pronaći novu metodu koja bi drukčije djelovala.
Priznajem, trebala sam biti dosljedna od početka, ali kada je odbio preseliti se u drugu klupu, ostala sam bez ideje... što sada?
Da ga uzmem u naručje i prenesem sama u drugu klupu? Hmm... mislim da ću od sutra početi ići u teretanu
okruglica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:08.