Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Pogledaj rezultate ankete: Biste li iznajmili stan Romkinji i muslimanki?
Nije me briga, svakome tko može platiti 54 50.00%
Ne bih iznajmio Romkinji, muslimanki bih 25 23.15%
Ne bih iznajmio muslimanki, Romkinji bih 0 0%
Najradije bih ipak iznajmio Hrvatici 29 26.85%
Glasovatelji: 108. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.11.2011., 13:18   #1
Ksenofobija: nitko ne želi Mersihu i Dilfu

U subotnjem broju Jutarnjeg je objavljeno istraživanje gdje su tri žene, Barbara (Hrvatica), Dilfa (Romkinja) i Mersiha (muslimanka) pokušale iznajmiti stan.

Nitko nije odbio Barbaru, mnogi su odbili Mersihu, a još više Dilfu.

Quote:
Mersiha, Dilfa i ja okupile smo se na moju inicijativu, kako bismo u timu i na konkretnim primjerima provjerile kolika je razina diskriminacije u Hrvatskoj i kako se manifestira. Odlučila sam se za muslimanku i Romkinju zato što njihove različitosti mogu biti vidljive zbog boje kože i marame, zato što je diskriminacija po etničkoj i vjerskoj osnovi među najčešćima u Hrvatskoj i zato što Roma i muslimana u Hrvatskoj ima približno sličan broj.
http://www.jutarnji.hr/template/arti....jsp?id=988329

Na internetu nije pun tekst članka, no zanima me:

- mislite li da je u Hrvatskoj izrazita ksenofobija?
- iako su realno Romi građani drugog reda, čemu odbojnost prema muslimanima?
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 14:31   #2
da imamo vlastitu firmu i trazimo dobrog radnika , bismo li zaposlili japanca, njemca, ili bismo radije uzeli grka ili arapa??
ne mozemo bas sve trpati u ksenofobiju
nekad nesto ovisi i o necijem odgoju i kulturi, jer svi ljudi jednostavno nisu isti
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 14:36   #3
Mislim da je, i ksenofobija kao i sve druge fobije i predrasude. Iskusih ih na svojoj koži u protekla dva mjeseca tražeći novi podstanarski stan za sebe i dečka.
(Ovo "dečka" shvatite uvjetno jer imamo skoro 40 godina, skupa smo preko 13, a živimo zajedno 3,5. Al', jebi ga pred zakonom smo ništa.)

Uz svakakva nepotrebna pitanja, glavni argument za odbijanje je bio da bi oni bračni par ili ženske osobe.

Sva sreća što se ispostavilo da je vlasnik jednog stana na čiji oglas smo se nedavno javili naš poznanik te smo dobili novi stan. Inače tko zna do kada bismo ga tražili.
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 14:45   #4
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
Na internetu nije pun tekst članka, no zanima me:

- mislite li da je u Hrvatskoj izrazita ksenofobija?
- iako su realno Romi građani drugog reda, čemu odbojnost prema muslimanima?
Mene zanima što bi bilo da su uključili Jozu (Hercegovca), Šimu (Dalmatinca), Nevija (Istrijana), Štefa (Zagorca), itd., a isto tako bih voljela vidjeti taj eksperiment nad novim učenicima u razredu. Da su što sličnijeg ponašanja, izgleda, statusa, samo različito mjesto rođenja i govor.

A tek da su dodali i Mojcu i Milutinku....

Quote:
Coco_Nut kaže: Pogledaj post
Mislim da je, i ksenofobija kao i sve druge fobije i predrasude. Iskusih ih na svojoj koži u protekla dva mjeseca tražeći novi podstanarski stan za sebe i dečka.
(Ovo "dečka" shvatite uvjetno jer imamo skoro 40 godina, skupa smo preko 13, a živimo zajedno 3,5. Al', jebi ga pred zakonom smo ništa.)

Uz svakakva nepotrebna pitanja, glavni argument za odbijanje je bio da bi oni bračni par ili ženske osobe.

Sva sreća što se ispostavilo da je vlasnik jednog stana na čiji oglas smo se nedavno javili naš poznanik te smo dobili novi stan. Inače tko zna do kada bismo ga tražili.
Prvo, pred zakonom niste ništa, tri godina zajedničkog života je manje-više zakonski isto što i brak. Drugo, istina, stanodavski/stanoprimski odnosi su u Hrvatskoj na na niskim razinama bez obzira na ime i krvna zrnca.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 14:47   #5
I to je sve u jednoj metropoli kakav je Zagreb. Kako tek stvari funkcioniraju u manjim sredinama. Strava.
__________________
Svijet neće biti uništen od strane zlih ljudi, već od strane onih koji gledaju i ništa ne poduzimaju!
zeljko_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 14:52   #6
Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Prvo, pred zakonom niste ništa, tri godina zajedničkog života je manje-više zakonski isto što i brak. Drugo, istina, stanodavski/stanoprimski odnosi su u Hrvatskoj na na niskim razinama bez obzira na ime i krvna zrnca.
Iz upisa možda nije bilo jasno da smo muško-muški par.
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 15:10   #7
Quote:
Coco_Nut kaže: Pogledaj post
Iz upisa možda nije bilo jasno da smo muško-muški par.
Uuu, intrigantno. Brijem da je gore biti Ivan i Željko nego Dilfa i Jusufadis.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 16:28   #8
Iskreno, dobro bi razmislio kome bi iznajmio stan iz jednostavnog razloga, želim da sve ide glatko i ne bude problema. Naravno da prije svega trebam vidjeti ljude kojima iznajmljujem stan. Mislim da nema čovjeka bez predrasuda.
__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +
Stronger Free is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 17:18   #9
Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Uuu, intrigantno. Brijem da je gore biti Ivan i Željko nego Dilfa i Jusufadis.
Auuuu i ja nesto mislim da bi ovo bilo jos gore tako da, ima tih predrasuda na izbor, koliko os, a s druge strane imas vlasnika i njegovu stvar i njegovo pravo da njom raspolaze kako hoce.

Evo ako sebe to uptam, jab' prvo Ivana i Zeljku, vec vidim spotlis stan ...a isto bih prije Mersihi i Barbari, nekako nego Dilfi, da znam, predrasuda koja je kod mene nastala iz generalizacije. Naime jednom sam bacala bas sve iz oveceg stana, masu namjestaja, posuda, sve al sve i sad kao nek Rom se ponudio pomoci, i ja sva sretna, za desetak minuta petnaestak se motalo po stanu i kao prvo uzimali posudje, kristalne case, frizider, robu i sve ovo teze cemo vam kasnije...i tako kad su sve pokupili - nestali i sta mogu, sad sam jako skepticna prema njima i njihovoj rijeci.
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 17:36   #10
Quote:
Stronger Free kaže: Pogledaj post
Iskreno, dobro bi razmislio kome bi iznajmio stan iz jednostavnog razloga, želim da sve ide glatko i ne bude problema. Naravno da prije svega trebam vidjeti ljude kojima iznajmljujem stan. Mislim da nema čovjeka bez predrasuda.
Neki dan sam se našla u Dubravi u autobusu prema Miroševcu Autobus je bio pun Roma. Stisnula sam torbu jače uz sebe.
Jesu li to predrasude ili oprez, vrag će ga znati????
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 17:56   #11
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Neki dan sam se našla u Dubravi u autobusu prema Miroševcu Autobus je bio pun Roma. Stisnula sam torbu jače uz sebe.
Jesu li to predrasude ili oprez, vrag će ga znati????
I ovo isto Ah cuj, ne trebamo sad dopustiti da politikl korektnis zamraci racionalno promisljanje kod procjenjivanja nekih situacija
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 18:22   #12
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
...Jesu li to predrasude ili oprez, vrag će ga znati????
Jedno ne isključuje drugo, a predrasude nisu nastale isključivo na laži.
__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +
Stronger Free is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 18:33   #13
Dapače, nastale su ili na nekoj čudnoj patološkoj ljubomori/zavisti, ili na istini.
S time da je daleko češće ovo drugo.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 19:00   #14
Mislim da u Hrvatskoj ksenofobije nije izrazitija nego bilo gdje drugdje.

Ne čudi me toliko da starije generacije razmišljaju na taj način. No, malo je bezveze da moja generacija ima toliko predrasuda...
Ono..prije 40 godina sigurno se u Zagrebu nije moglo vidjet toliko Kineza ili crnaca (nije da ih sad ima tak puno) ali svejedno...mnogi od nas su išli u školu s njima (bar ja jesam).
Isto tako, koliko god netko bio drugačiji, svejedno se nakon nekog vremena asimilira i mislim da nema prevelike razlike između mene i...kajaznem...nekog/neke Muslimana/Muslimanke koja je odrastala u sličnim okolnostima.

A kaj se tiče pitanja koga bi zaposlila u firmu, ja bi dobro proučila životopis i ponajmanje bi se koncentrirala na mjesto rođenja.
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 19:57   #15
Logično je da ćemo svi koji iznajmljujemo stan ili nekoga zapošljavamo biti prilično oprezni jer nam je u cilju da sve prođe u redu ali isključiti nekoga sam zbog toga što se netko zove Mersiha, Mersada, Jovanka ili nekako treće ima veze sa ksenofobijom i diskriminacijom.
__________________
Svijet neće biti uništen od strane zlih ljudi, već od strane onih koji gledaju i ništa ne poduzimaju!
zeljko_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 20:06   #16
Možda jedan problem istraživanja, odakle iznajmljivač stana zna u kakvim je okolnostima odrasla neka osoba i je li to uopće bitno kod diskriminiranja.

Svejedno, rezultati su po meni očekivani i ne začuđuju me. Ljudi ne žele bilo kome iznajmiti stan, a određene etničke skupine kod nas, a i drugdje, nose sa sobom percepciju potencijalnog problema. Zašto je to danas naglašeno recimo kod Roma, a nije kod Nijemaca, možemo analizirati.

Npr. osim priča kojih sam se naslušao, do otprilike četvrtog osnovne u mojoj školi učenici Romi su bili na glasu po tome da maltretiraju učenike, kradu im marende, uzimaju novac, a neke od tih stvari osjetio sam i na vlastitoj koži, normalno da su mi danas prisutne neke predrasude.
__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +
Stronger Free is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 20:26   #17
iz predrasude nije iznajmio stan, ne iz ksenofobije. Predrasuda je, često utemeljena, da su romi među ostalim siromašni, stoga je vlasnika vjerojatno zaključio da bi iznajmljivanje stana romu bio rizičan poslovni potez. da je u pitanju bio japanac ili austrijanac , izgledno je da bi iznajmio stan, opet zbog pozitivne predrasude.
Clint Eastwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 20:30   #18
Quote:
Clint Eastwood kaže: Pogledaj post
iz predrasude nije iznajmio stan, ne iz ksenofobije. Predrasuda je, često utemeljena, da su romi među ostalim siromašni, stoga je vlasnika vjerojatno zaključio da bi iznajmljivanje stana romu bio rizičan poslovni potez. da je u pitanju bio japanac ili austrijanac , izgledno je da bi iznajmio stan, opet zbog pozitivne predrasude.
a zašto ga nije iznajmio muslimanki?
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 20:32   #19
Quote:
zeljko_ri kaže: Pogledaj post
Logično je da ćemo svi koji iznajmljujemo stan ili nekoga zapošljavamo biti prilično oprezni jer nam je u cilju da sve prođe u redu ali isključiti nekoga sam zbog toga što se netko zove Mersiha, Mersada, Jovanka ili nekako treće ima veze sa ksenofobijom i diskriminacijom.
Ma da, s poslom je i lakse, imas reference koje mozes provjeriti, ali bas konkretno ovaj slucaj o kojem novinarka pise - iznajmljivanje stana nepoznatoj osobi, dakle nemas neki zivotopis i refernce, zao mi je ali skepsa ovdje konkretno prema Romima (znam da je genralizacija idiotska stvar) nije nastala ovako iz zraka Meni je jako zao sto to moram reci, ali lagala bih da drugacije kazem.
Ne mogu reci da bih se opusteno setala (zapravo uopce setala) East LA-om, dok sam sasvim mirno i bezbrizno hodala Beverli brdascem. Diskriminacija?
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 20:36   #20
Quote:
Starija Sestra kaže: Pogledaj post
a zašto ga nije iznajmio muslimanki?
nemam pojma, religijski odnosi su mi previše iracionalni da bih ih dokučio.

Vjerska netrpeljivost, možda? Vjerska isključivost,čistunstvo, religijska zadrtost?
Clint Eastwood is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:14.