Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.05.2012., 23:05   #81
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Mislim da ne ali mislim da će sutra jedna moja baš takva obrtinca isplaćivati radnici plaću.. pa ću javiti kak je prošlo..
Hvala,s nestrpljenjem očekujem tvoj odgovor jer ako je tako onda sam u banani...
saluan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 08:06   #82
Ako poduzetnik ima duga za doprinose za plaće od prije (dvije plaće), a sada to ne može podmiriti, da li će mu proći plaće za prošli mjesec ako ih uplati s doprinosima ako ima ovaj dug od prije?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 08:27   #83
Quote:
mazziz kaže: Pogledaj post
Ako poduzetnik ima duga za doprinose za plaće od prije (dvije plaće), a sada to ne može podmiriti, da li će mu proći plaće za prošli mjesec ako ih uplati s doprinosima ako ima ovaj dug od prije?
Hoće, ako je podnio zahtjev za reprogram poreznog duga.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 08:43   #84
Quote:
mazziz kaže: Pogledaj post
Ako poduzetnik ima duga za doprinose za plaće od prije (dvije plaće), a sada to ne može podmiriti, da li će mu proći plaće za prošli mjesec ako ih uplati s doprinosima ako ima ovaj dug od prije?
Ako uplati doprinose za 4 mjesec i nakon toga plaću za 4 proći će mu nalozi bez obzira na stari dug (imala samtaj slučaj)...što se tiče starih dugovanja ako nije predan zahtjev za reprogram i uz tekuće se ne otplaćuju stari doprinosi porezna će nakon vremena za taj stari dug blokirati račune..ako podmirujete i stara dugovanja po, vjerovatno, dobivenim opomenama blokade u tom slučaju ne bi smjelo biti..
Također na crnu listu stavljaju poduzetnike koji su dužni po zadnja dva id obrasca što znači da je na crnoj listi od 01.05. oni koji nisu podmirili doprinose po id obrascu za veljaču i ožujak (najčešće plaća za siječanj i veljaču).. e sad ako ste vi dužni doprinose za prošle dvije plaće tj za plaće za veljaču i ožujak tada vi još niste na "crnoj listi" pa sa nalozima općenito ne bi trebalo biti problema..
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 10:12   #85
Quote:
saluan kaže: Pogledaj post
Hvala,s nestrpljenjem očekujem tvoj odgovor jer ako je tako onda sam u banani...
Nije prošlo.. E sad, obzirom da je ona plaćala te doprinose za radnike zbrda zdola na jednom doprinosu je bio dug dva mjeseca pa možda zbog toga nije prošlo.. Uglavnom plaćano je preko neta i lijepo se pojavila poruka da je poduzetnik na popisu porezne uprave..
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 12:12   #86
dakle, na sve doprinose ide (i iz place i na placu), i na neto, ako je redovita placa ide 0. a ako poslodavac ima samo starije uposlene osobe ide 3. znaci: ako imamo mijesanu dob (i stare i mlade) upisujemo 0, ne moramo razdvajati, jel? jel dobro laicki sroceno?
__________________
24/09/2009 mama, vidim te :)
djura19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 19:35   #87
Ja sam danas puštala plaće i doprinose za 04/2012 preko internet bankarstva, nisam mijenjala nikakve pozive na broj niti bilo šta od toga i sve mi je prošlo, ali sad sam zbunjena sa onim što sam sve ovdje pročitala pa ne znam jesam li uopće ispravno to sve skupa poplaćala
Firma mi nije na "crnoj listi" pa molim Boga da je sve ok.
cura na zadatku is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2012., 20:26   #88
Quote:
cura na zadatku kaže: Pogledaj post
Ja sam danas puštala plaće i doprinose za 04/2012 preko internet bankarstva, nisam mijenjala nikakve pozive na broj niti bilo šta od toga i sve mi je prošlo, ali sad sam zbunjena sa onim što sam sve ovdje pročitala pa ne znam jesam li uopće ispravno to sve skupa poplaćala
Firma mi nije na "crnoj listi" pa molim Boga da je sve ok.
Ako ste sigurni da nije na crnoj listi onda je i trebalo proći samo što mislim da ste i u tom slučaju trebali upisati poziv na broj ZADUŽENJA.. Ja sam uplatila tako za firmu koja nije na crnoj listi i sve je prošlo ok i ispoštivali smo uredbu..
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2012., 19:25   #89
MOLIM POMOĆ!!!!

Molim vas pomozite jer mi ništa nije jasno. Nisam na crnoj listi, sve redovito plaćam i nemam duga. Sad želim isplatiti plaću i doprinose za 04/2012. Do sad sam, preko internet bankarstva, plaćala na sljedeće pozive na broj:
MIO I: model 68 8109-OIB-RSm (4 znamenke)
MIO II: 68 2003-OIB-RSm (4 znamenke)
ZO: 68 8400-OIB
nesreće: 68 8559-OIB
zapošlj.: 68 8702-OIB

Jel sad moram nešto drugačije??? Molim vas neka mi netko odgovori.
Huda baba is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2012., 22:14   #90
koliko sam ja shvatila, tj. čitala na ovim stranicama-kod naloga za isplatu neto plaće se jedino mora upisati u broj zaduženja (model 67),oib-0412(što bi bilo mjesec i godina isplate)-0(za redovne isplatitelje sa zaposlenima u II stupu).
također ću isplaćivati plaću pa imam pitanje-da li netko zna koliko su bankari upućeni u sve te novitete, da li savjetuju i upućuju na neke pogreške ili jednostavno ukucaju što im daš? znam da je to sada sve malo friško i zbunjujuće i za njih i za one koji isplaćuju plaće, ali pitam iz razloga što ima nas koji si samostalno odrađujemo sve vezano uz to, i ne baratamo tim zakonima/uredbama/pravilnicima baš najbolje...hvala
bubamara1205 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2012., 23:01   #91
Quote:
Huda baba kaže: Pogledaj post
Molim vas pomozite jer mi ništa nije jasno. Nisam na crnoj listi, sve redovito plaćam i nemam duga. Sad želim isplatiti plaću i doprinose za 04/2012. Do sad sam, preko internet bankarstva, plaćala na sljedeće pozive na broj:
MIO I: model 68 8109-OIB-RSm (4 znamenke)
MIO II: 68 2003-OIB-RSm (4 znamenke)
ZO: 68 8400-OIB
nesreće: 68 8559-OIB
zapošlj.: 68 8702-OIB

Jel sad moram nešto drugačije??? Molim vas neka mi netko odgovori.
Ovo sve ostaje isto. Na doprinose ne moraš ništa dodavati.

Trebaš staviti na nalog za isplatu neto plaće, a ako imaš obustave onda i na njih jer su obustave u biti neto plaća.
Pogledaj malo unatrag i vidjet ćeš kako je ispunjen nalog (točka na i ga je napravila).
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2012., 23:30   #92
Quote:
bubamara1205 kaže: Pogledaj post
koliko sam ja shvatila, tj. čitala na ovim stranicama-kod naloga za isplatu neto plaće se jedino mora upisati u broj zaduženja (model 67),oib-0412(što bi bilo mjesec i godina isplate)-0(za redovne isplatitelje sa zaposlenima u II stupu).
također ću isplaćivati plaću pa imam pitanje-da li netko zna koliko su bankari upućeni u sve te novitete, da li savjetuju i upućuju na neke pogreške ili jednostavno ukucaju što im daš? znam da je to sada sve malo friško i zbunjujuće i za njih i za one koji isplaćuju plaće, ali pitam iz razloga što ima nas koji si samostalno odrađujemo sve vezano uz to, i ne baratamo tim zakonima/uredbama/pravilnicima baš najbolje...hvala
Dobro si sve shvatila, osim što bi ti preporučila da i na obustave, ako ih imaš, dodaš obvezne elemente, jer su i obustave dio neto plaće.

Što se banaka tiče, ne znam odgovor.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 00:12   #93
hvala puno!
bubamara1205 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 08:22   #94
Mogu li jedan dan proći doprinosi, a nakon par dana plaće?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 09:28   #95
Quote:
mazziz kaže: Pogledaj post
Mogu li jedan dan proći doprinosi, a nakon par dana plaće?
Ako nisi na crnoj listi može.. ako jesi onda teško.. Zaba ima propisano da u slučaju kad je obveznik na crnoj listi da isti dan PREDA naloge za doprinose i plaću.. Milsim da tu misle na šalter jer preko neta takva situacija nije prošla.. Kad je nakon par dana trebala ići plaća opet nije prošlo..uputili su ju, ne na šalter nego u poreznu upravu.. mislim da je situacije sada općenito kaotična i da će biti dosta šetanja..
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 10:22   #96
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
mislim da je situacije sada općenito kaotična i da će biti dosta šetanja..
A što se drugo i može očekivati kad Vlada donese Uredbu u petak, ona (kao) isti dan izađe u NN i treba se početi primjenjivati drugi radni dan iza toga.
STIB is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 17:03   #97
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Ovo sve ostaje isto. Na doprinose ne moraš ništa dodavati.

Trebaš staviti na nalog za isplatu neto plaće, a ako imaš obustave onda i na njih jer su obustave u biti neto plaća.
Pogledaj malo unatrag i vidjet ćeš kako je ispunjen nalog (točka na i ga je napravila).
Znači, dole broj tekućeg od radnika a gore 67 OIB-0412-0? A što kad isplaćujem prijevoz, putne naloge, božićnice, potpore, darove...?
Huda baba is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 21:11   #98
Dnevno ažuriranje lista

Popisi u poreznoj se ažuriraju na DNEVNOJ bazi. Referenti svaki dan pregledavaju popise i izuzimaju one obveznike koji su naknadno podmirili obveze. Nakon završetka radnog vremena APIS IT najkasnije do 1 ujutro takve popise šalje FINI. FINA takve ažurirane popise dostavlja bankama do početka radnog vremena. Kao što se vidi liste se koregiraju veoma brzo. Međutim samo proknjiženje uplata traje i dok se pojavi na karticama prođe po par dana. Moj savjet je da oni koji su na "crnim listama" uplatili doprinose koje su dugovali i žele što prije isplatiti plaću, a ne mogu je jer se nalaze na listi, da poreznoj pošalju dokaz o uplati kako bi ga referent izuzeo sa liste i već sledeći dan neće biti na listi i moći će isplatiti plaću, jer kako sam već gore napisao liste se ažuriraju na dnevnoj bazi. Problem je knjiženja uplata koje zna potrajati par dana dok se pojavi na poreznoj kartici da bi referent mogao izuzeti takvog poreznog obveznika.
Mali_Ahilej is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 21:22   #99
Quote:
Huda baba kaže: Pogledaj post
Znači, dole broj tekućeg od radnika a gore 67 OIB-0412-0? A što kad isplaćujem prijevoz, putne naloge, božićnice, potpore, darove...?
Tako je, dolje tekući, a gore 67 OIB-0412-0 (u tvom slučaju 0).

Ako se na te dodatke obračunavaju doprinosi, porez i prirez, ne smeta.

Ako je samo dodatak koji uvećava neto isplatu, a ne prolazi ono gore opisano (npr. prijevoz), isto se može isplatiti s oznakama 67 OIB-0412-0 zbrojeno s isplatom neto plaće.
Međutim, u tom slučaju će neto isplata biti veća pa bi Porezna uprava u budućnosti mogla tražiti obrazloženje zašto je veća.

Po mom osobnom sudu to baš i neće biti tako skoro. Još nije preskočena razina poimanja da treba uopće šifrirati obustave, a kamo li pratiti dodatke na plaću (da ne spominjem i plaću u naravi koja nema novčanog toka, što s njom?).

Vjerujem da će to sve biti rješavano u nekom drugom vremenu i na neki drugi način.
Samo da nam ne "organiziraju" vruće ljeto, a plaža daaaleko!
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 08:49   #100
Quote:
Mali_Ahilej kaže: Pogledaj post
Popisi u poreznoj se ažuriraju na DNEVNOJ bazi. Referenti svaki dan pregledavaju popise i izuzimaju one obveznike koji su naknadno podmirili obveze. Nakon završetka radnog vremena APIS IT najkasnije do 1 ujutro takve popise šalje FINI. FINA takve ažurirane popise dostavlja bankama do početka radnog vremena. Kao što se vidi liste se koregiraju veoma brzo. Međutim samo proknjiženje uplata traje i dok se pojavi na karticama prođe po par dana. Moj savjet je da oni koji su na "crnim listama" uplatili doprinose koje su dugovali i žele što prije isplatiti plaću, a ne mogu je jer se nalaze na listi, da poreznoj pošalju dokaz o uplati kako bi ga referent izuzeo sa liste i već sledeći dan neće biti na listi i moći će isplatiti plaću, jer kako sam već gore napisao liste se ažuriraju na dnevnoj bazi. Problem je knjiženja uplata koje zna potrajati par dana dok se pojavi na poreznoj kartici da bi referent mogao izuzeti takvog poreznog obveznika.
Ovo je točno.. Moja obrtnica iz jednog od prethodnih postova je 02.05. platila veći dio duga i ta uplata je bila vidljiva poreznoj jučer.. i jučer je prošao nalog za plaću preko internet bankarstva.. Tako da očito da taj sistem dosta brzo funkcionira... ZA DIVNO ČUDO MORAM NAGLASITI..
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:15.