Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.05.2012., 12:57   #1
Exclamation Trenutna pomoć pri paničnom napadu- tips & tricks

Iako imamo gomile tema vezane uz panični poremećaj, mislim da bi bilo dobro na jednom mjestu imati samo savjete i "trikove" kako si pomoći pri napadu onog trena kad vas "uhvati"...stavit ću neke informacije koje sam pronašla na netu, ali i svoje osobne trikove koji su mi olakšavali te grozne, užasavajuće minute...bilo bi super kad biste se uključili i vi ostali koji ste to proživjeli ili još proživljavate. naglašavam, trebaju nam savjeti i pomoć odmah na početku paničnog napada, a ne da se raspišete o promjeni stila života koji je važan, ali to sad ovdje nije tema...
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 13:21   #2
Disanje pri paničnom napadu

1. šakama pokrij usta i nos i diši sporo i duboko- to je isto kao da uzmeš papirnatu vrećicu, ali je diskretnije pogotovo ako si negdje među ljudima...

fokusiraj se na disanje, ali nemoj brojati udisaje i izdisaje već pokušaj disanje polako usporavati, možeš si ponavljati u sebi ili naglas ako si solo, "smiri se", "diši sporo"


diši pomoću abdomena, napravi to tako da staviš ruku na želudac, osjetit ćeš pod rukom kako se želudac širi i stišće pri sporom disanju

zatim lagano udahni i zaustavi dah, ne tako kao kad uranjaš u more, već polako i lagano na 7-8 sekundi

zatim lagani izdisaj

sad lagano udiši brojeći do 3, pa izdisaj brojeći do 3, sve sporo

time izbjegavaš dahtanje!

ako se ne možeš usredotočiti na brojanje do 3 radije se uredotoči na brzinu (znači sporo!) disanja nego na brojanje

to radi oko minutu

ako ovo ne stiša napad panike, ponovi cijeli proces disanja


tekst i video kako disati
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 13:36   #3
Prokleti vrtlog prisilnih misli- zaustavi ih!

2. Pokušaj zaustaviti misli koje vrtoglavo jure glavom pri paničnom napadu: umrijet ću, onesvijestit ću se, poludjet ću, užasavam se ovih stranih ljudi oko mene, svi gledaju u mene...

Poništavaš ih, naravno uz golemu snagu koju s vremenom izvlačiš iz sebe:

ovo je samo reakcija moga tijela na tjeskobu, nećeš od toga umrijeti, ako se onesvijestiš, sigurno će ti netko pomoći, već si to doživio/jela, i znaš kako to ide u valovima...još malo pa će proći, smiri se...

usmjeri pažnju na bilo kakvu stvar, broji u sebi,ako hodaš, hodaj polako i broji korake, ponavljaj abecedu, promatraj bilo što, cilj je odvratiti usmjerenost na negativne misli
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 13:45   #4
Sve ti bliješti pred očima, zvukovi triješte- spusti pogled dok PA ne prođe

3. pri paničnom napadu sva su osjetila prestimulirana, svijetlo ti je još blještavije, zvukovi još jači i glasniji...
spusti pogled prema podu, tlu dok panični napadaj ne stane...
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 13:48   #5
Ne sjediti, kreći se polako tijekom PA!

4. ako sjediš, ustani i šeći, hodaj polako, nikako ne ubrzavati, ako si u busu, hodaj od vrata do vrata ili izađi na prvoj stanici van i sporo hodaj...

ako si na otvorenom prostoru, bitno je da ne stojiš, nego da se krećeš skroz polako!
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 13:52   #6
Razgovaraj s nekim makar nepoznatim ako možeš

5. obični, banalni razgovor može ti pomoći pri skretanju misli

ako si kod kuće, možda ti odgovara društvo bliske osobe, njezin zagrljaj

sve ovisi o tipu osobe kakva si
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 14:04   #7
A sad naši vlastiti trikovi...

1. ako sam doma, idem do kupaonice, polijevam se hladnom vodom po vratu i rukama

2. usput, da odvratim strašne misli, uzimam spužvicu i krećem u ribanje, ali jako sporo ribanje kupaone jer svako ubrzavanje pojačava mi napad

3. odmah krknem neki anksiolitik, dobro ga je razmrviti, to možeš i zubima kad si već puknula/o tabletu u usta i progutaš s tekućinom ili ako je preša i sa vlastitom slinom, pod uvjetom da je uopće pri napadu imaš...

4. meni smeta prisustvo čak i dragih osoba pri PA...imam jaku potrebu biti sama...

5. obavezno si skroz zamračim sobu, sve zvukove koje mogu maknuti, maknem i kad prođe najgore, legnem i obično zaspim

dok se ne sjetim još koječega, navalite sa svojim trikovima...

izvadite te trikove iz vaših torbi!
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 14:08   #8
Ja si prstima pritisnem žile na vratu i do sad mi se pokazalo efikasno. Pretpostavljam da tako oslabi dotok krvi u mozak što spriječava da misli "podivljaju".
devedesetdevet is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 14:42   #9
Mene zanima dali ste diagnozu dobili od ljecnika ili ste sami sebi diagnosticirali ja sam bila kod lijecnika zato sto sam mislila da mi nesto nije uredu sa srcem napravila sam neke preglede i ispalo je sve ok tako da sam po internetu trazila simptome i shvatila da se podudaraju svi(osim sto mi ne smeta svijetlo i zvukovi)simptomi tako da neznam sto da radim.Iskreno ne zelim piti nikakve tablete ,antidepresive ni nista slicno.Dali postoje kakve druge terapije poput psihologa ili nesto slicno ili sam na kraju prepustena sama svoim borbama?
leiilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 16:04   #10
Quote:
leiilla kaže: Pogledaj post
.....Iskreno ne zelim piti nikakve tablete ,antidepresive ni nista slicno. Dali postoje kakve druge terapije poput psihologa ili nesto slicno ili sam na kraju prepustena sama svoim borbama?
Ovo iznad su manevri za pristup izvana, tj. otklanjanje simptoma.

Svaka panika ima svoj unutarnji uzrok, najčešće je to velika tjeskoba ili strah koji nadilazi naš mentalni kapacitet pa reagiramo tijelom.

Jedan od najčešćih razloga dolaska na psihoterapiju.
grgurmali is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 21:14   #11
Quote:
grgurmali kaže: Pogledaj post
Ovo iznad su manevri za pristup izvana, tj. otklanjanje simptoma.

Svaka panika ima svoj unutarnji uzrok, najčešće je to velika tjeskoba ili strah koji nadilazi naš mentalni kapacitet pa reagiramo tijelom.

Jedan od najčešćih razloga dolaska na psihoterapiju.
mislim da je jasan naslov teme: trenutna pomoć pri PA...mi koji smo išli ili idemo još na pt znamo da su to samo vanjski simptomi, nema potrebe za podcjenivanjem ili pojašnjavanjem?
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 21:20   #12
Quote:
leiilla kaže: Pogledaj post
Mene zanima dali ste diagnozu dobili od ljecnika ili ste sami sebi diagnosticirali ja sam bila kod lijecnika zato sto sam mislila da mi nesto nije uredu sa srcem napravila sam neke preglede i ispalo je sve ok tako da sam po internetu trazila simptome i shvatila da se podudaraju svi(osim sto mi ne smeta svijetlo i zvukovi)simptomi tako da neznam sto da radim.Iskreno ne zelim piti nikakve tablete ,antidepresive ni nista slicno.Dali postoje kakve druge terapije poput psihologa ili nesto slicno ili sam na kraju prepustena sama svoim borbama?
ma kakvo samodavanje dijagnoza, treba prvo obaviti preglede organa da bi se eliminirao taj uzrok, a onda uputnica za psihijatra koji je obavezno psihoterapeut, znači moraš se dobro raspitati je li taj i taj šrink psihoterapeut, a ne samo psihijatar koji će ti samo dati lijekove i na povremenim kontrolama popričati par minuta s tobom...postoji a ovom pdf-u, tema preporuke psihijatara, a postoji, fala bogu i internet...

nije neophodno uzimanje lijekova, kad dođeš psihijatru psihoterapeutu, to mu odmah kažeš, no ako on nakon nekog vremena ili odmah, nakon prve seanse od 45 minuta procijeni da bi ti lijekovi isto tako bili od pomoći, u čemu je bad?

nisi prepuštena svojim borbama, zato postoje stručnjaci...
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 21:21   #13
Quote:
devedesetdevet kaže: Pogledaj post
Ja si prstima pritisnem žile na vratu i do sad mi se pokazalo efikasno. Pretpostavljam da tako oslabi dotok krvi u mozak što spriječava da misli "podivljaju".
to još nisam probala, mislim da bih se još više preplašila osjećajući puls kako nabija, brrr...
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 21:35   #14
ja ponekad imam napad u guzvama, tramvaju, okupljanjima, gdje je jako puno ljudi samim tim i atmosfera je zagusljiva.
ja obicno bukvalno "otrcim" vani da uhvatim svjez zrak. u dok trcim vani uhvati me jos veci strah da ne mogu doci do svjezeg zraka ( i vode, koja mi je jako potrebna tad) i onda se pocnem i znojiti od muke. strasan osjecaj, plasi me .
da stvar bude gora, tu bude i moje drustvo pa me svi ono gledaju cudno sta se zbiva sa mnom .. i jako se oduzi dok mi se bilo ne smiri
ja jos nisam nasla sebi odgovarajucu pomoc. pokusacu sa vasim savjetima .
__________________
Ooh, if I just wasn’t a lady, what wouldn’t I tell that varmint.
Licorne is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 00:09   #15
Quote:
Licorne kaže: Pogledaj post
ja ponekad imam napad u guzvama, tramvaju, okupljanjima, gdje je jako puno ljudi samim tim i atmosfera je zagusljiva.
ja obicno bukvalno "otrcim" vani da uhvatim svjez zrak
paničari imaju problema i sa zatvorenim prostorima jer se osjećaju kao da su uhvaćeni u klopku, i na otvorenim jer nemaju dovoljno jak osjećaj sigurnosti...

Quote:
u dok trcim vani uhvati me jos veci strah da ne mogu doci do svjezeg zraka ( i vode, koja mi je jako potrebna tad) i onda se pocnem i znojiti od muke. strasan osjecaj, plasi me .

milijon puta sam to prošla, zato UVIJEK imaj u torbi tekućinu, samo ne ništa gazirano jer te još iziritira napuhnutost ili kofein u npr. coca-coli...možeš imati vodu ili neki voćni sok...

i NIKAKO NEMOJ TRČATI, kreći se polako jer trčanjem šalješ mozgu signale da je tijelo u opasnosti pa si još pojačaš napad!

Quote:
da stvar bude gora, tu bude i moje drustvo pa me svi ono gledaju cudno sta se zbiva sa mnom .. i jako se oduzi dok mi se bilo ne smiri
ja jos nisam nasla sebi odgovarajucu pomoc. pokusacu sa vasim savjetima .
a čuj, ako imaš veliko povjerenje u nekoga iz društva, jednom prilikom popričaj o tome, ako ne, samo kažeš da ti je npr. mučno u želucu...

ja sam znala izletavati isto tako,a još mi obavezno prorade crijeva (nikad me dosad nisu iznevjerila!), pa samo gledam iza kojeg grma ću kakiti...ozbiljno...
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 00:24   #16
ako sam doma, (a jesam jer skoro nikad napade nemam vani) odem pod tuš. to me jako opušta. a kako se ja već 8 godina borim s njima, naučila sam ih ignorirati koliko je to moguće. tako da strpljivo čekam da prođu.
ne odgovara mi samoća, jer mi treba nešto da mi odvuče pozornost. ako sam sama upalim tv.
Tinkerbell 8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 05:49   #17
Quote:
Tinkerbell 8 kaže: Pogledaj post
ako sam doma, (a jesam jer skoro nikad napade nemam vani) odem pod tuš. to me jako opušta. a kako se ja već 8 godina borim s njima, naučila sam ih ignorirati koliko je to moguće. tako da strpljivo čekam da prođu.
ne odgovara mi samoća, jer mi treba nešto da mi odvuče pozornost. ako sam sama upalim tv.
a zašto se mučiš tolike godine??? zašto ne odeš na psihoterapiju?
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 13:03   #18
Quote:
rejoflajt kaže: Pogledaj post
a zašto se mučiš tolike godine??? zašto ne odeš na psihoterapiju?
išla sam.
nije mi stanje uvijek bilo isto. bilo je boljih i lošijih godina. ali jbg, s bilo kojim stresom bi se napadi vratili. a anksioznost sam vjerojatno i naslijedila od majke.
zapravo, anksioznost mi je kao neka crta ličnosti, a napadi se i ne javljaju toliko često.
Tinkerbell 8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 18:56   #19
Quote:
rejoflajt kaže: Pogledaj post
4. ako sjediš, ustani i šeći, hodaj polako, nikako ne ubrzavati, ako si u busu, hodaj od vrata do vrata ili izađi na prvoj stanici van i sporo hodaj...

ako si na otvorenom prostoru, bitno je da ne stojiš, nego da se krećeš skroz polako!
Rejo, odlična tema! A što raditi kad ti se desi panični napad dok voziš auto u gužvi, iza, ispred, u susret ti dolaze, imaš osjećaj da će ti glava odletjeti na drugu stranu, puls jedno 120, srce hoće iskočiti, tresu se ruke i noge, a volan kao da je udaljen 2 metra od ruku.
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 19:04   #20
Quote:
Alkemicharka kaže: Pogledaj post
Rejo, odlična tema! A što raditi kad ti se desi panični napad dok voziš auto u gužvi, iza, ispred, u susret ti dolaze, imaš osjećaj da će ti glava odletjeti na drugu stranu, puls jedno 120, srce hoće iskočiti, tresu se ruke i noge, a volan kao da je udaljen 2 metra od ruku.
vražju mater ti ga ja znam...ako možeš, izađi iz kolone i stani sa strane...ili bjesomučno ponavljaj, smiri se, smiri se dok ne ađeš mjesto za stati, možda se jave neki vozači koji imaju svoje trikove, ja imam samo vozačku...

evo nekih linkova na tu temu:

http://www.calmclinic.com/panic/attacks/while-driving

http://www.squidoo.com/Panic-Attack-While-Driving

http://www.steadyhealth.com/DRIVING_...ks_t78651.html

http://www.answerbag.com/q_view/132542

http://bestcureforpanic.com/articles...-to-stay-safe/

http://www.panicreliefcenter.com/pan...ks-driving.php

http://www.anxietycoach.com/overcomi...c-attacks.html

http://www.medhelp.org/posts/Anxiety...ving/show/5195

http://www.mdjunction.com/forums/pan...le-driving-car

Zadnje uređivanje ray of light : 12.05.2012. at 19:10.
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:03.