Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.10.2017., 17:45   #4421
Jel' se može otvoriti obrt na neku drugu osobu, a da ta osoba nema baš neke direktne veze s obavljanjem posla?

Naime, ja sam na stručnom osposobljavanju, a imam veliku želju pokrenuti svoj hobi ( radi se o izradi modnih dodataka, ukrasa za vjenčanje, pozivnice, čestitke..svašta nešto tog tipa ). Živim sa dečkom, on je zaposlen za stalno, pa sam mislila otvorit paušalni obrt na njegovo ime, jer bi nam doprinosi bili puno manji, a ja ionako ne mogu otvoriti obrt s obzirom da sam na stručnom osposobljavanju.

Po meni ovako gledano ne bi bilo problema, jedino što ako netko skuži da u tom obrtu još netko obavlja tu djelatnost osim njega ( tj. ja bih obavljala 90% poslova, od doma se sve radi preko interneta ). Znači obrt bi glasio na dečka, a ja bih uglavnom sve poslova obavljala.

A kad bi mene zaposlio u tom obrtu, ne znam jel bi se isplatilo, jer ne očekujem neku veliku zaradu, a i pošto sam na stručnom ne znam jel bi se mogla dodatno zaposliti u tom obrtu ( navodno kad si na stručnom možeš se zaposliti jedino preko ugovora o djelu ili autorskog ugovora i iznos mjesečni ne smije preko 1500 kn ).

Malo sam zakomplicirala, ali morala sam pitati. Šta vi mislite?
-Littlecat- is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 19:12   #4422
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Ovo po meni nije točno...
Osnovica za porez na dohodak se računa proporcionalno medjutim ukupni prihodi se ne računaju prporcionalnoego su uupni godišnji prihodi ukupni godišnji rihodi.
Ako su ukupni godišnji prihodi 230 tisuca onda su 230 tisuca, nisu milijun i pol.
Je, u pravu ste, lady G je gore već napomenula grešku.
maestranza is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 00:46   #4423
Ima li netko u PBZu račun na obrt u eurima? Ako da, koliko ste zadovoljni, jesi li velike naknade?

Kako ide ispostavljanje računa prema vani, prema zemljama EU i prema Engleskoj? Je li u takav račun mora biti uključen pdv, iako sam inače van sustava pdv-a ili ne mora? Mooolim, ako ima netko iskustva s naplatom usluga prema vanjskim trvtkama, pomozite savjetom
__________________
I'm not insane, my husband had me tested.
_lolly is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 11:00   #4424
Ako radiš s EU, trebaš imati PDV broj..
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 15:28   #4425
Quote:
Hard Candy kaže: Pogledaj post
Ako radiš s EU, trebaš imati PDV broj..
Koliko sam ja do sada razumio, trebaš imati PDV ID broj ako:
1. prodaješ usluge unutar EU drugim firmama ili privatnim osobama,
2. prodaješ dobra unutar EU drugim firmama

Ne trebaš imati PDV ID ako prodaješ dobra privatnim osobama iz EU.
anemovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 15:36   #4426
Quote:
_lolly kaže: Pogledaj post
Ima li netko u PBZu račun na obrt u eurima? Ako da, koliko ste zadovoljni, jesi li velike naknade?

Kako ide ispostavljanje računa prema vani, prema zemljama EU i prema Engleskoj? Je li u takav račun mora biti uključen pdv, iako sam inače van sustava pdv-a ili ne mora? Mooolim, ako ima netko iskustva s naplatom usluga prema vanjskim trvtkama, pomozite savjetom
Poslovni PBZ je 20kn mjesečno, prilikom otvaranja napomeneš da želiš multivalutni žiro račun u kunama i eurima (možeš imati/slati/primati istovremeno i kune i eure s tog jednog računa).To je dobro ako primaš iznose direktno od kupaca/klijenata u €, pa ti na računu ostaju € bez konverzije, može se povući s Paypal-a direktno € bez konverzije(za to treba Paypalu poslati mail da ne želiš konverziju u kune). Pretvoriti u kune možeš kad je bolji tečaj.
anemovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 16:05   #4427
Quote:
anemovic kaže: Pogledaj post
Koliko sam ja do sada razumio, trebaš imati PDV ID broj ako:
1. prodaješ usluge unutar EU drugim firmama ili privatnim osobama,
2. prodaješ dobra unutar EU drugim firmama

Ne trebaš imati PDV ID ako prodaješ dobra privatnim osobama iz EU.
Zašto bi trebao PDV ID kod prodaje roba ili usluga privatnim osobama koje nisu porezni obaveznici?
randomuser3588 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 10:12   #4428
Quote:
astor pec kaže: Pogledaj post
Tnx

Ma zbunjuje me to sve.. ne znam što se više isplati d.o.o. / j.d.o.o. / obrt... nemam blage veze, i ne znam gdje se informirati o tome svemu, da mi netko pojasni sve krucijalne razlike, prednosti i nedostatke.. kao što se vidi iz priloženog - nemam pojma o ovim birokratskim sranjima, samo znam da mi je posao održiv i da mogu zaposliti dosta ljudi..
Vrlo jednostavno, imaš PLAVI URED. Ja sam bio na sastanku prije nego sam otvorio obrt jer sam imao pitanja isto kao i ti. Ekipa je odlična, samo dogovori sastanak sa savjetnikom i to je to. Inače to je besplatno sve, oni su plaćeni da rade isključivo taj posao.

http://plaviured.hr/
ronaldinhocro is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 19:00   #4429
gdje u sklopu sustava e-građani se mogu provjeriti dugovanja poreza za paušalni obrt?
chloe jay is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 19:51   #4430
Quote:
chloe jay kaže: Pogledaj post
gdje u sklopu sustava e-građani se mogu provjeriti dugovanja poreza za paušalni obrt?
Na osnovnoj stranici e-građani potraži link "e-porezna" (desno gore, lijevo od plavog gumba "Prijavite se" ).
Na glavnoj stranici e-porezne klikni crveni gumb "Ulaz za građane". Ako već nisi prijavljena u e-građani, tražiti će te da se prijaviš.
Prvi put kad otvaraš e-poreznu pitati će te za email (barem mene je).
Kada se otvori "tvoja" početna stranica e-porezne, klikni link "Porezno knjigovodstvena kartica" (pod "Profil"), te na stranici koja se otvori klikni gumb "Prikaži".
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2017., 22:03   #4431
ovo sve navedeno i ja napravim i ne izbaci mi nista, a za poreznu karticu mi kaze da ne postoji
kokoshka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 10:35   #4432
Pozdrav,

je li mogu podići gotovinu u eurima sa svog poslovnog računa, i ako da, postoji li neki limit?

Hvala!
olyo01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 11:57   #4433
Quote:
kokoshka kaže: Pogledaj post
ovo sve navedeno i ja napravim i ne izbaci mi nista, a za poreznu karticu mi kaze da ne postoji
Porezna kartica je obrazac u kojem se vodi porezna olakšica i na osnovi nje poslodavac može koristiti osobni odbitak prilikom obračuna plaće

Porezna knjigovodstvena kartica je ono što tražiš.
Ako ti ne daje nikakav podatak možda te još nisu zadužili ili nisu obradili tvoj RPO
Vekenga is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 09:32   #4434
Quote:
olyo01 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

je li mogu podići gotovinu u eurima sa svog poslovnog računa, i ako da, postoji li neki limit?

Hvala!
Ne znam za vašu banku, ali ja npr. ne mogu (PBZ banka). Imam neke eure na računu i jedino što mogu jeste pretvoriti ih u kune i tako koristiti. Ovako kao da su nepostojeći.
chloetoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 11:24   #4435
Quote:
randomuser3588 kaže: Pogledaj post
Tako je, samo treba kontaktirati Paypal i navesti broj kartice i valutu u kojoj želite da se transakcija prilikom povlačenja vrši.

Meni se na kraju neda zezati s time, a i nešto sam čitao da ovi u poreznoj znaju onda vidjeti poduplane prihode zbog toga jer u jednom trenutku na vašem žiro računu u banci sigurno mijenjate stranu valutu u kune, ne znam jeli to i kako riješeno u međuvremenu. A i nije PP tečaj čak ni tako loš u zadnje vrijeme, sličan je kao i u banci.
Ovo je točna informacija - ja sam imao isti problem i zvali su iz porezne i morao sam im objasniti situaciju. Problem je nastao upravo zbog toga jer su oni vidjeli dupli iznos i bila je razlika između iznosa predanog na kraju godine (KPR). Ako je meni sjelo 1000$ na PP, oni to nisu gledali kao 1000$ - nego 1000$ + konverzija istog u kn kada sam povukao novce sa PP u banku = dupli iznos = problem. Ako se to i dogodi, nije problem, susretljivi su na poreznoj i ne rade probleme/komplikacije.
pecamribe is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 11:28   #4436
jel možete dobiti kreditnu karticu ili odobren minus na tekućem ili plaćanje na rate kao paušalci?

rekli su mi u banci da bi si mogla fiktivno isplaćivati neku plaću (koju kao paušalac nemam) pa da bih onda možda mogla??
__________________
Patience is the companion of wisdom.

Zadnje uređivanje Chloe : 18.10.2017. at 11:45.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 20:57   #4437
Ako sada otvorim paušalni obrt, kako se računa koliko poreza i doprinosa moram platiti? (Zaposlen sam.) Po nekoj logici pretpostavljam da se onaj iznos koji je za cijelu godinu podijeli pa izračuna neki razmjeran iznos ovisno o prometu koji ću ostvariti od trenutka otvaranja do kraja godine, ali naša država i logika nekako ne idu u istu rečenicu... Ili da pričekam 01/2018 za otvaranje obrta?
__________________
"When you tear out a man's tongue, you are not proving him a liar; you're only telling the world that you fear what he might say." ~ Tyrion Lannister
Archangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 21:06   #4438
Da, poreza plaćaš prema razmjernom djelu godine, doprinosi za svaki mjesec isti. Otvori s 1.11. ili 1.12. ako ti je to bitno..
Poreza ćeš u prvoj godini platiti kao da si u najnižem razredu bez obzira koliko imaš, ali će ti taj iznos gledati kao ogledni za drugu godinu i razred u koji će te staviti. Sve lijepo transparentno pratiš na E-građani.
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 21:30   #4439
2231,25 doprinosi godisnji (za one koji su vec zaposleni) + 1530 porez... jel to podijelim na 12 mjeseci i pomnozim s dva mjeseca (ako otvorim pocetkom idućeg mjeseca)? ili se to nekako drugacije racuna?

i sad recimo napravim u tom vremenu 20.000 kn prometa ili 50.000... sto to znaci za mene iduce godine sto se tice poreznih razreda? ne mislim da cu napraviti jako puno, ali 20ak tisuca bi mogao.
__________________
"When you tear out a man's tongue, you are not proving him a liar; you're only telling the world that you fear what he might say." ~ Tyrion Lannister
Archangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 11:29   #4440
Otvorila sam paušalni obrt preko mjere samozapošljavanja. Sada bih trebala kupiti opremu, pa me zanima uplata PDV-a za tu opremu. Znači na svoj žiro račun sam mislila uplatiti iznos PDV-a od nekih 5000 kuna. Da li taj iznos uplaćujem kao pozajmicu i da li taj iznos ide u knjigu prometa? Isto tako me zanima ako kupujem hosting i domenu PDV računam prema državi kupnje?
Ebony is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:10.