Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.06.2013., 07:55   #61
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Evo, to me buni. Tu stavljaš samo članak oslobođenja (41.1.a), a ne pišeš prijenos porezne obveze. Isto porez plaća kupac u svojoj zemlji.

Ima neko razlikovanje, ali ..... uf! Nikako da ga shvatim kako treba.

Normalno da mislim na odnose između dva registrirana porezna obveznika u VIES bazi, iako to nisam posebno naglasila.
Uh apis,našla sam. Ovaj Zakon doslovno treba čitati od-do,svaki članak jer u članku napišu jedno,a u objašnjenju drugo i sad se ti snađi. Ovak, u čl.79.st.7 piše "u slučaju kada je primatelj DOBARA ili usluga obvezan platiti PDV isporučitelj u računu mora navesti "prijenos porezne obveze" ili "revers charge". Ma što više čitam to me sve više zbunjuje.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2013., 14:33   #62
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Uh apis,našla sam. Ovaj Zakon doslovno treba čitati od-do,svaki članak jer u članku napišu jedno,a u objašnjenju drugo i sad se ti snađi. Ovak, u čl.79.st.7 piše "u slučaju kada je primatelj DOBARA ili usluga obvezan platiti PDV isporučitelj u računu mora navesti "prijenos porezne obveze" ili "revers charge". Ma što više čitam to me sve više zbunjuje.

Upravo po čl.79.st.7. sam i zaključila da se piše "revers charge" i na 41.1.a., međutim gđa Javor (za koju se može reći da stvarno vlada materijom, za razliku od mnogih drugih koji se još "traže") na seminaru kaže da to nije "reverse charge", a meni

... pokušavam razmišljati,.... trostrani posao definitivno je "reverse charge" za sudionika u "sendviću", nema dvojbe....a dalje... skraćeni postupak 42 čini se isto da je, ali da li je već taj tekst o postupku dovoljan pa ne treba ništa pisati.... uf! ....molim znalce da me "dovedu" do ispravnih polazišta u razmišljanju kad treba, a kad ne treba pisati taj tekst na računu.
Bilo bi mi neprijatno "pucati" tekst i gdje treba i gdje ne treba pa da već prvi dan u EU obrukam i sebe i klijenta.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2013., 21:31   #63
Sad mi i na sendviču fali "reverse charge" pa je postao sendvić, a ne mogu više ispraviti.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2013., 09:33   #64
I meni se od svega vrti u glavi
Nadam se da će pravilnik neke stvari pojasniti, a i seminar kojeg imam 05.07.
Već smo si u firmi malo te isporuke u EU "poriktali" tako da veći dio isporučimo najkasnije 27.06. a onda ćemo slijedeću isporuku imati oko 10.07. i nadam se da će nam svima neke stvari biti jasnije.

Mene više muče usluge. Npr. kad fizička osoba, rezident druge zelje članice EU koji nije registriran za potrebe PDV-a nama vrši neku uslugu npr. posredovanja u nekom poslu. Kaj je tu s pdv-om i tko tu kome kaj
Pa onda situacija kad smo podkooperanti na nekom poslu remonta koji se obavlja u drugoj zemlji članici, a mi fakturiramo hrvatskom poreznom obvezniku ... i tako svašta nešto....

Uglavnom veselo je, veselo

Sretno nam svima!
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 09:14   #65
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Na računu imamo sve elemente koje i zakon spominje + posebno istaknut OIB + onaj tekst : Oslobođeno pdv-a prema čl..... s tim da je to sada tekst s člankom starog zakona, a od 01.07. ide tekst tipa: Oslobođeno pdv-a prema čl.....(ne znam sad čl. napamet) direktive 2006/112/EZ (na engelskom) + naš MBS (tako traže naši kupci, a za što im to služi nemam pojma) + broj ugovora ili narudžbe + broj otpremnice.

Račun prate 3 otpremnice: jedna za prijevoznika, jedna za kupca i jedna se potpisana vraća nama natrag.
Sigurno dolazi do te promjene da će se navoditi članak Direktive umjesto dosadašnjeg Zakona o PDV-u? Ne mogu pronaći da je to negdje propisano.. Nisu li te Direktive samo smjernice zakona koje je potrebno ispuniti?
Faint is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 09:48   #66
Može se pisati ili direktiva ili čl. našeg zakona. Tako su nam rekli na seminaru.
A vidim i po ulaznim računima naših dobavljača iz EU, negdje piše direktiva, a negdje čl. njihovog zakona.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 11:17   #67
Aha, ok. Puno hvala
Faint is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2013., 10:07   #68
Quote:
misty marie kaže: Pogledaj post
ako netko zna...

što sve trebam napraviti kad kupimo robu iz EU? dosad mi je špediterka odrađivala taj dio pri uvozu, a sad moram sama, pretpostavljam, obračunati vrijednost robe i na to obračunati pdv. u pdv obrascu ga staviti i kao obvezu i kao pretporez, bez plaćanja istog. zanima me što još moram, da li se na osnovicu obračunavaju i troškovi prijevoza do granice (nema više logike jer nema carine) i koji se popratni obrasci trebaju popuniti, predati...?

saznala sam da nismo obvezni predavati intrastat, jer nam je promet bio manji od 1.700.000,00 kn, kao i da oni sami obavještavaju kad postaneš obvezan. ženskica na intrastat helpdesku carinske uprave je bila vrlo susretljiva i ljubazna.
jeste li Vi sigurni u ovo, da ide i kao obveza i kao pretporez istovremeno u PDV obrazac??? Ja mislim da ide samo kao obveza. Zamislite da stječete robu iz EU, obračunate si na tu robu PDV, i prijavite ga u PDV obrazac u obvezu i u pretporez. Rezultat PDV obrasca bi bio nula! Nema ništa za uplatu - a to nije istina. Treba platiti taj porez pri stjecanju!!! Ako stavite samo u obavezu, onda na PDV obrascu imate taj porez za platiti u tom obračunu, i to mi se čini ok. Dakle, ja mislim da ide samo u obavezu.
trokut is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2013., 10:45   #69
Quote:
trokut kaže: Pogledaj post
jeste li Vi sigurni u ovo, da ide i kao obveza i kao pretporez istovremeno u PDV obrazac??? Ja mislim da ide samo kao obveza. Zamislite da stječete robu iz EU, obračunate si na tu robu PDV, i prijavite ga u PDV obrazac u obvezu i u pretporez. Rezultat PDV obrasca bi bio nula! Nema ništa za uplatu - a to nije istina. Treba platiti taj porez pri stjecanju!!! Ako stavite samo u obavezu, onda na PDV obrascu imate taj porez za platiti u tom obračunu, i to mi se čini ok. Dakle, ja mislim da ide samo u obavezu.
ma skužio sam. u pravu ste. sada ga plaćamo pri uvozu pa ga potražujemo. a poslije 01.07. ga obračunamo i potražujemo u periodu obračuna. bar sam nešto apsolvirao. nadam se
trokut is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2013., 11:54   #70
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Kada se na račun stavlja tekst "prijenos porezne obveze"?
Ja mislila uvijek kada obveza PDV-a prelazi na kupca pa i na oslobođenja (od članka 41. nadalje...), međutim, nije tako, rekoše na seminaru.
Kako to ide?
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Kada je usluga obavljena poreznom obvezniku koji nema sjedište u tuzemstvu, ta usluga ne podliježe oporezivanju u tuzemstvu,jer je usluga obavljena tamo gdje je sjedište primatelja usluge (npr. u Beču) i tada se porezna obveza prenosi na primatelja usluge (revers charge). Kako bi se utvrdilo da korisnik usluge u drugoj zemlji članici nastupa u svojstvu poreznog obveznika,hrvatski izvršitelj usluge mora imati PDV identifikacijski broj primatelja usluge. Tada se na računu piše klauzula "Prijenos porezne obveze" tj. "reverse charge". Tim prijenosom pojednostavljen je postupak obračuna PDV-a ,pa se izvršitelj usluge ne mora registrirati kao porezni obveznik u toj državi gdje je obavljao uslugu. Ako izvršitelj ne dobije PDV identif.broj onda se smatra da je uslugu izvršio krajnjem potrošaču i ta usluga podliježe oporezivanju u RH.
Uh, ima tu svega za proučavati,pa hvala Bogu na forumu da možemo razmijeniti shvaćanja svega ovoga.
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Uh apis,našla sam. Ovaj Zakon doslovno treba čitati od-do,svaki članak jer u članku napišu jedno,a u objašnjenju drugo i sad se ti snađi. Ovak, u čl.79.st.7 piše "u slučaju kada je primatelj DOBARA ili usluga obvezan platiti PDV isporučitelj u računu mora navesti "prijenos porezne obveze" ili "revers charge". Ma što više čitam to me sve više zbunjuje.
uf uf, smijem se nadovezat?
imamo usluge prijevoza vozila koje se fakturiraju poreznom obvezniku sa sjedištem u slovenji i drugome sa sjedištem u srbiji (treća zemlja).
do sada smo ako smo na računu imali prijevoz vozila u inozemstvu navodili klauzulu "ne podliježe oporezivanju prema čl.5.st.4 zakona" na računima za oba partnera.
koliko sam shvatila u oba slučaja od 1.7. radi se o B2B uslugama i dolazi do prijenosa porezne obveze. što bi trebali staviti u klauzulu na računu; oslobođeno po čl.17 ili ne podliježe po čl. 17? i uz to treba navesti i "reverse charge"? tj da li netko zna kako bi trebala u ovom slučaju izgledati klauzula i da li su klauzule na računima prema sloveniji (EU) i prema srbiji (3.zemlja) iste ili postoji neka razlika?

vidim da ste spominjali da bi partneri iz trećih zemalja trebali dostaviti dokaz da su u njihovoj zemlji registrirani kao porezni obveznici?! nas slovenci nisu ništa tražili kad su ušli u uniju pa sad ne znam dali bi mi morali nešto tražiti od ovih iz srbije
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2013., 23:48   #71
Ovo sam kopirala iz provedbene Uredbe Vijeća (EU) broj 282/2011
(vezano za provedbu direktive 2006/112/EZ

(18) Pravilna primjena pravila kojima je uređeno mjesto
isporuke usluga uglavnom ovisi o tome je li kupac porezni
obveznik ili nije, te u kojem svojstvu djeluje. Kako bi se
utvrdio status kupca kao poreznog obveznika, potrebno
je utvrditi kakav dokaz je isporučitelj obvezan ishoditi
kao dokaz od svog kupca.

Kad te Slovenci nisu ništa tražili, možda je bila 2011. godina (prije 15. ožujka), kada ova Uredba nije postojala.

Tu piše da je potrebno utvrditi kakav dokaz je isporučitelj obvezan ishoditi kao dokaz od svog kupca.
Pričekat treba Pravilnik, jer će valjda ovo biti njime regulirano.
Na seminarima su pričali nešto o potvrdi kupca koju mora pribaviti iz svoje (treće) zemlje da je obveznik PDV-a u njoj.
Na seminaru su to ljepše sročili: "da treba pribaviti potvrdu poreznog tijela države u kojoj je korisnik usluge registriran kao porezni obveznik".

Ovo, poreznog tijela države.... razumijem,... ali sve drugo mi je čista paučina.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 00:32   #72
@vejanka
u slučaju Slovenije stavila bih članak 17. stavak 1. (osnovno načelo) i navela "prijenos porezne obveze".

Uslugu sam definirala kao uslugu prijevoza dobara poreznom obvezniku registriranom za potrebe PDV-a (VIES) i primijenila oporezivanje prema općem načelu (prema sjedištu poreznog obveznika, primatelja usluge).

Ali, ... moje "viđenje" uzmi s velikom, velikom rezervom i sve lijepo još provjeri kod većih znalaca.


U slučaju Srbije primjenila bih iste klauzule kao i kod Slovenije i tekst "prijenos porezne obveze", samo se dobro treba raspitati kakav to dokaz treba imati da se radi o poreznom obvezniku (post ispred ovog).
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 00:36   #73
@Darsey,
od tvog mi se primjera još nije stalo vrtiti u glavi.
Sutra je novi dan!
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 07:27   #74
Quote:
trokut kaže: Pogledaj post
jeste li Vi sigurni u ovo, da ide i kao obveza i kao pretporez istovremeno u PDV obrazac??? Ja mislim da ide samo kao obveza. Zamislite da stječete robu iz EU, obračunate si na tu robu PDV, i prijavite ga u PDV obrazac u obvezu i u pretporez. Rezultat PDV obrasca bi bio nula! Nema ništa za uplatu - a to nije istina. Treba platiti taj porez pri stjecanju!!! Ako stavite samo u obavezu, onda na PDV obrascu imate taj porez za platiti u tom obračunu, i to mi se čini ok. Dakle, ja mislim da ide samo u obavezu.
Tako sam i ja shvatila da se obračunava obveza i istovremeno koristi pretporez BEZ NOVČANOG TIJEKA.. Tako su nama na seminrau prezentirali.. Kad se radi o poslovanju sa EU
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 08:19   #75
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
@Darsey,
od tvog mi se primjera još nije stalo vrtiti u glavi.
Sutra je novi dan!

Bit će bolje. Samo polako, čekat pravilnik i ostati cool

A sad idem još jednom provjeriti jel to zbilja moramo svim radnicima vratiti njihove radne knjižice u roku od 3. mjeseca od dana pristupanja EU ili sam nešto krivo skužila
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 08:28   #76
Quote:
trokut kaže: Pogledaj post
jeste li Vi sigurni u ovo, da ide i kao obveza i kao pretporez istovremeno u PDV obrazac??? Ja mislim da ide samo kao obveza. Zamislite da stječete robu iz EU, obračunate si na tu robu PDV, i prijavite ga u PDV obrazac u obvezu i u pretporez. Rezultat PDV obrasca bi bio nula! Nema ništa za uplatu - a to nije istina. Treba platiti taj porez pri stjecanju!!! Ako stavite samo u obavezu, onda na PDV obrascu imate taj porez za platiti u tom obračunu, i to mi se čini ok. Dakle, ja mislim da ide samo u obavezu.
sigurna sam u to. to je jedna od rijetkih stvari u koje jesam.
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 10:03   #77
Quote:
misty marie kaže: Pogledaj post
sigurna sam u to. to je jedna od rijetkih stvari u koje jesam.
je. poslije sam skužio. više se ne plaća "porez pri uvozu" (osim za uvoz iz nečlanica EU) pa onda pretporezom u PDV obrascu traži povrat - nego se sada u PDV obrascu obračuna ta obveza i odmah se u istom obrascu "traži i povrat" kroz stavku pretporeza. hvala na infou.
trokut is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 11:35   #78
Postupak dodjele PDV identifikacijskog broja

"Na početku primjene Zakona o porezu na dodanu vrijednost, a u skladu s prijelaznim i završnim odredbama Konačnog prijedloga Zakona o porezu na dodanu vrijednost, Porezna uprava će tuzemnim poreznim obveznicima koji obavljaju transakcije s inozemnim poreznim obveznicima inicijalno dodijelit PDV identifikacijski broj, dok će ostalim poreznim obveznicima PDV identifikacijski broj biti dodijeljen po podnesenom zahtjevu."

Da li netko zna..
Da li će porezna uprava obavijestiti obveznike kojima inicijalno dodijeli PDV iden.broj ili obveznici sami moraju saznati?
Da li postoji obrazac zahtjeva koji predaju oni tuzemni obveznici kojima ne bude inicijalno dodijeljen broj?
Ukoliko dodijeli PDV iden.broj obvezniku kojem nije potreban da li je taj obveznik obavezan tražiti poništenje?
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 12:30   #79
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
"
Da li netko zna..
Da li će porezna uprava obavijestiti obveznike kojima inicijalno dodijeli PDV iden.broj ili obveznici sami moraju saznati?
Da li postoji obrazac zahtjeva koji predaju oni tuzemni obveznici kojima ne bude inicijalno dodijeljen broj?
Ukoliko dodijeli PDV iden.broj obvezniku kojem nije potreban da li je taj obveznik obavezan tražiti poništenje?
Za poduzetnike koji su do sada poslovali s inozemstvom i za koje porezna ima taj podatak iz pdv obrazaca, porezna će sama napisati rješenja i dostaviti.
Info iz porezne: sve je spremno samo se čekala objava zakona o pdv-u u NN. Kako je taj zakon danas objavljen, uskoro treba očekivati i službenu obavjest o pdv broju.

Za sve ostale postoje upute negdje na stranicama Porezne uprave, a mislim da i referenti već imaju sve konkretne informacije o tehničkim detaljima.
Mi ćemo dobiti automatizmom broj, pa sad nisam išla čitati sve detalje. Al znam da sam negdje vidjela upute.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 13:40   #80
Zna li itko kuda od 1.7. sa npr. storno računima ili odobrenjima na račune izdane po 22,23 ili 0% PDV u prijavi poreza?
Ili takvim računima R2 dobavljača plaćenim nakon 1.7.?
PBDudek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:50.