Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.01.2014., 20:42   #41
Quote:
unicom kaže: Pogledaj post
Za sada je 11.000,00 kn zarade na godinu za studente limit koji ne povlaci nikakve porezne ili druge promjene u statusu. Osim ako recimo za dom ne postoji neki uvjet kao sto je imovinski status, a te stvari ne znam.

Mislim da ovo nije tocno. Do 11.000,00 zaradenih kuna student se moze smatrati uzdrzavanim clanom i kao takav moze biti na roditeljskoj pk.
Student neoporezivo moze zaraditi 50.000,00 kn u jednoj godini. Ako je zaradeno vise od toga oporezuje se kao drugi dohodak
lockme is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 20:46   #42
Tako je, to je tocno. To znam jer su mi to rekli u Student servisu kad sam vadio studentski ugovor za rad preko SC-a
tulipan717 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 20:50   #43
Quote:
tulipan717 kaže: Pogledaj post
Aha, super. Jer meni je cilj otvorit j.d.o.o. ali uz dva uvjeta: da ne gubim studentska prava i da nemoram placati nikakve doprinose sto se tice mirovinskog i zdravstvenog. Ove druge troškove vezane za tvrtku, popout godišnjeg doprinosa za HGK i porez na dobit, to normalno da podrazumjevam da cu platit, kao i troškove računovođe

Što se tice tih 11 000, ako se prijeđe taj prag, onda se gube nekakva sitnija prava koja meni nisu bitna, tipa roditelj onda nemoze primati nekakve doprinose ili nekakv povrat poreza kojeg dobija na račun toga što uzdržava studenta (nešto u tom smislu), i to vrijedi za rad preko SC-a. Ali ja u ovom slučaju nebih zaradio ni kune jer bih svu zaradu držao na računu j.d.o.o., sebi nebi ništa isplatio u obliku plače ili drugih davanja, ako se moze tako

Taj prag znaci jednostavno receno da roditelj na cijem si pk placa manje poreza.

Ne vidim svrhu otvaranja ikakve pravne osobe ako ces drzat prihod na racunu. Mislim, vjerojatno imas neke svoje razloge. Al imas i opciju da se skines sa roditeljske pk sad na pocetku ove godine i lijepo si isplacujes preko ugovora ono sto si zaradio. Ovako ces placat dobit na to na kraju god. Kod studentskih ugovora bitno je i da znas da su troskovi sc-a i doprinosa 17.5%.

O postojanju j.d.o.o.-a ili druge pravne osobe bez zaposlenih sa prihodima ne bi uopce diskutirala
lockme is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 20:54   #44
Quote:
lockme kaže: Pogledaj post
Mislim da ovo nije tocno. Do 11.000,00 zaradenih kuna student se moze smatrati uzdrzavanim clanom i kao takav moze biti na roditeljskoj pk.
Student neoporezivo moze zaraditi 50.000,00 kn u jednoj godini. Ako je zaradeno vise od toga oporezuje se kao drugi dohodak
E, sad i ja znam, pa mogu ici traziti ostalo dalje.
unicom is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 21:03   #45
Quote:
lockme kaže: Pogledaj post
Taj prag znaci jednostavno receno da roditelj na cijem si pk placa manje poreza.

Ne vidim svrhu otvaranja ikakve pravne osobe ako ces drzat prihod na racunu. Mislim, vjerojatno imas neke svoje razloge. Al imas i opciju da se skines sa roditeljske pk sad na pocetku ove godine i lijepo si isplacujes preko ugovora ono sto si zaradio. Ovako ces placat dobit na to na kraju god. Kod studentskih ugovora bitno je i da znas da su troskovi sc-a i doprinosa 17.5%.

O postojanju j.d.o.o.-a ili druge pravne osobe bez zaposlenih sa prihodima ne bi uopce diskutirala
Pa cisto se informiram te gledam da li je to zakonski moguce. Normalno da mi je u interesu placati sto manje doprinosa, tj opcenito imat sto manje troskova, pa zbog toga ispitivam sve opcije. Sto se tice ovoga da bih drzao prihod na racunu to nisam mislio doslovno. Htio bih zapravo vidjet ako postoji neki povoljniji način vađenja novca iz tvrte od isplate place, jer onda treba gledat bruto placu, mirovinsko zdravstveno. Dok mi se opcija da zaposlim npr. prijatelja preko SC-a cini povoljnijom. Preko njegovog SC ugovora isplatim placu jer mi se cini da bi to bilo povoljnije sa ovih 17.% nego da isplacujem sebi ili nekom drugom pravu placu
tulipan717 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 21:07   #46
Bas sam i ja mislila reci isto - kakva svrha od takve firme. Ali s druge strane, ako hoces razviti neki svoj posao uz sto manje pocetne troskove, a nisi na pocetku siguran kako ce to ici...Jedno je sigurno-treba sve dobro prouciti prije bilo kakvog pocetka.
unicom is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 21:09   #47
Ova ideja sa prijateljem studentom ti uopce nije losa.
unicom is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 21:11   #48
Da to se cini povoljnije. Ali u tom slucaju drustvo nema zaposlenih. U godisnjem financijskom izvjestaju troskovi placa zaposlenika ce biti ravni 0 a na prihodima od djelatnosti ces imati xx kuna.

Mozda ce ovako biti jednostavnije: kad imas zaposlenih isplacujes mu doprinose u drzavni proracun, neto pl na racun.
Rad studenta placas kad sc izda racun. Placas sc-u pa on dalje studentu.
lockme is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 21:13   #49
Cisto razmatram sve opcije, al naravno da mi je najbitnije da sve bude po zakonu. A svrha ove moje ideje je pokretanje posla i zarada naravno. Ukratko, mene zanima da li gubim studentska prava ako otvorim jdoo i postoji li neki povoljniji način vađenja te zarade iz firme od isplate prave bruto place. Evo npr ako bih htio isplatit preko SC-a 4000kn, to bi mi zapravo bilo 4700kn. A ako bih isplatio pravu plaču preko radne knjižice, onda bih neto placa od 4000kn bila bruto 5500kn

Zadnje uređivanje tulipan717 : 10.01.2014. at 21:23.
tulipan717 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 21:22   #50
Koliko ja znam ne gubi student nikakva prava ako otvori jdoo ili doo.

Ali promice ti bitno: a to je da jako skoro tvrtke bez zaposlenih nece moci postojati. Sa studentom honorarcem nemas zaposlenih.

Savjete kako izvuc novce iz tvrtke ces tesko pronac na forumu.

Ukupan trosak place za 4.000 neto je cca 6.100,00 ovisno o pk i iznosu prireza.

Razmisli o tome da firmu otvori neki clan obitelji ili prijatelj koji je na birou pa da mozes iskoristiti samozaposljavanje. U tom slucaju drzava sufinancira ukupni trosak place.
lockme is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 21:23   #51
Ps: radna knjizica ne postoji vise a i da postoji nije se nikad nista ni isplacivalo na nju.

Nhf, samo educiram buduceg biznismena
lockme is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 21:30   #52
Hmmm, sigurno je samo jedno-mozes biti vlasnik a da ne izgubis prava. Za sve ostalo nailazim na razlicita misljenja, pa sad ti budi pametan,
unicom is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 21:56   #53
Bez obzira na misljenja na koja ces naici,nacin razmisljanja ti je dobar. Osobno smatram da je studentsko doba najbolje za razvijanje svog posla. Sa'mo jos kad bi nasi zakoni bili normalniji,eh. Eto, sad vise nisam sigurna ni da li student moze biti direktor a da ne izgubi prava. Morat cu se ozbiljnije pozabaviti time, izgleda.
unicom is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 22:08   #54
Quote:
lockme kaže: Pogledaj post
Ps: radna knjizica ne postoji vise a i da postoji nije se nikad nista ni isplacivalo na nju.

Nhf, samo educiram buduceg biznismena
haha ma znam, sad je onaj elektronski zapis (tako nekako). Ma kakvi hf, nemam se sto ljutit, trebam ti samo zahvalit na pomoci. ne volim se zaljetat u ovakve stvari bzvz, bolje da se dobro prvo raspitam prije nego sto krenem u nesto ovakvo, nego da poslje onda bude nekih iznenađenja

@Unicom: a razmisljao sam o opciji da ja osnujem jdoo, a da direktor bude moja majka. kako je zaposlena u drzavnoj firmi, prima mirovinsko i zdravstveno od te firme, tako da joj onda moja firma nebi morala placat te doprinose. tu bih mogao uštedjet koju kunu, jedino sto bi ona onda morala platit porez na drugi dohodak. tako da i tu opciju imam, samo sve to treba provjerit. mislio sam u ponedjeljak ili utorak informirat se malo o ovome u ministarstvu poduzetnistva (valjda tamo treba)
tulipan717 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 22:27   #55
E,pa, cini se da dosta toga znas. Ovo s mamom ti je isto dobro, a sto se tice pravih informacija, e eee, to ti nitko ne kaze sve sto treba. Najcesce moras sam sloziti nekakav slijed od svega sto si cuo. Sto se tice j.d.o.o., on ima neke posebnosti koje bi bilo dobro da zna prije- recimo dio dobiti se mora reinvestirati, ako s temeljnim kapitalom predes 20.000,00 kn prelazi u d.o.o., itd.
unicom is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 22:38   #56
Evo slazem pomalo, dosta sam se bas raspitivao. Evo bas sam danas isao do porezne, cisto da provjerim informacije koje sam nasao na internetu. Prostudirao sam malo zakone koji su mi bitni za ovo i raspitao se malo kod jedne poznanice koja je vec otvorila jdoo. To znam da kad kapital prijeđe 20000kn da tvrtka prelazi u doo, te da se četvrtina dobiti na kraju godine reinvestira. Morao bih jos otic do carine provjerit stope carine za moje proizvode, propise i proceduru carinjenja i eventualne neke druge troskove vezane za to. I finalno odlucit sto cu s osnivanjem jdoo-a, na koga ce glasit i sl
tulipan717 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 22:42   #57
Quote:
tulipan717 kaže: Pogledaj post
haha ma znam, sad je onaj elektronski zapis (tako nekako). Ma kakvi hf, nemam se sto ljutit, trebam ti samo zahvalit na pomoci. ne volim se zaljetat u ovakve stvari bzvz, bolje da se dobro prvo raspitam prije nego sto krenem u nesto ovakvo, nego da poslje onda bude nekih iznenađenja



@Unicom: a razmisljao sam o opciji da ja osnujem jdoo, a da direktor bude moja majka. kako je zaposlena u drzavnoj firmi, prima mirovinsko i zdravstveno od te firme, tako da joj onda moja firma nebi morala placat te doprinose. tu bih mogao uštedjet koju kunu, jedino sto bi ona onda morala platit porez na drugi dohodak. tako da i tu opciju imam, samo sve to treba provjerit. mislio sam u ponedjeljak ili utorak informirat se malo o ovome u ministarstvu poduzetnistva (valjda tamo treba)

Super ideja sa mamom, ali i tu ima ali. Ako ti je mama zaposlena puno radno vrijeme a virujem da je onda ne moze biti zaposlena nigdje drugdje. Jedino pola radnog vremena tamo a pola u tebe. A vjerujem da se to njoj ne isplati.
Kod obrta npr to nije slucaj i ako zelis otvorit obrt to bi upalilo. Mama vlasnik a doprinosi se placaju iz druge osnove.
Al kod obrta postoje neki drugi uvjeti....

U principu ti mozes otvorit firmu kao student i ne imat zaposlenih. Ovako kako si zamislia. I sama suradujem sa firmama koje imaju cak i dobit a nema zaposlenika. Pitanje je do kada tako i koja ce cijena doc na naplatu jednog dana.
lockme is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 22:52   #58
Onda si prakticki sve rijesio. Ovdje na gospodarstvu, ako nisi vidio, imas podforum- jednostavni d.o.o. ili...pa mozes mozda naci neke dodatne informacije. I sretno sa svime,
unicom is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 22:56   #59
Quote:
lockme kaže: Pogledaj post
Super ideja sa mamom, ali i tu ima ali. Ako ti je mama zaposlena puno radno vrijeme a virujem da je onda ne moze biti zaposlena nigdje drugdje. Jedino pola radnog vremena tamo a pola u tebe. A vjerujem da se to njoj ne isplati.
Kod obrta npr to nije slucaj i ako zelis otvorit obrt to bi upalilo. Mama vlasnik a doprinosi se placaju iz druge osnove.
Al kod obrta postoje neki drugi uvjeti....

U principu ti mozes otvorit firmu kao student i ne imat zaposlenih. Ovako kako si zamislia. I sama suradujem sa firmama koje imaju cak i dobit a nema zaposlenika. Pitanje je do kada tako i koja ce cijena doc na naplatu jednog dana.
Moze biti direktor bez zaposlenja, samo onda sve isplate prema njoj se racunaju kao drugi dohodak s obzirom da je drugdje zaposlena.
unicom is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 23:28   #60
ima jedna stvar na koju ne racunas. primjerice, radis i kroz godinu nemas nikakvih troskova, a gomila se zarada.. na kraju godine imas puno love i dode drzava i uzme ti 20%

malo si izracunaj kolko love ti drzava uzme, a ti nemas nikakvih troskova da smanjis dobit...

zatim, kroz j.d.o.o. na kraju godine placas porez na tvrtku, 20% na dobit, zatim mislim da je neki postotak love koji se prebacuje u kapital + turisticki k...
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:45.