Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.09.2013., 11:21   #21
Bosanska seljačina Vam je nešto najpokvarenije, najtuplje i najogavnije što je svijet ikada vidio! Svaki dan sam u dodiru sa istima i govorim iz ličnog iskustva!

Urbani Bosanac kao što sam ja je nešto sasvim drugo! Ili Bosanac Katolik gdje je kultura ipak dala svoj doprinost!
Sa druge strane i Zagreb je prepun seljačina pa me možete razumjeti!
fijesta is offline  
Old 20.09.2013., 11:30   #22
Quote:
lakota kaže: Pogledaj post
Nije ništa osobno. Pravi 'Rvat mrzi sve susjede i Bosance i Hercegovce, Srbe, alpske Srbe...
Ono što je meni prava misterija je zašto nitko ne mrzi Mađare? Pa i oni su naši susjedi, zašto bi se oni izvukli?
Nije da nema bas razloga mrzit.Svi malo,malo pa daju povoda.A madjari vidis interesantno...

Sve si mislim da je Vojvodina nasa da bi ih njih mrzili.

Zadnje uređivanje Praznih Ruku : 20.09.2013. at 11:35.
Praznih Ruku is offline  
Old 20.09.2013., 12:16   #23
Ja općenito mrzim ljude, a čak i Bosanci su ljudi.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Old 20.09.2013., 15:37   #24
mađare ni nemoš mrzit. čim čuješ onaj njihov jezik krenes se smijat
Boki000 is offline  
Old 20.09.2013., 16:22   #25
ja sam Bosanac i ne mrzim nikoga direktor firme u kojoj radim je bosanac i jos k tome seljacina neuka koji je toliko glup i slijep da ne vidi dalje od svog penisa a dok su druga dva brata potpuna suprotnost.ne mozemo uprt prstom i reci: "gle ovog Bosanca kako je glup i nekulturan" jer nisu svi isti.
__________________
“Abs is not a sign of power, it's just a sign you're not eating enough.”
RubyAngel is offline  
Old 20.09.2013., 17:06   #26
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Ne brini se ti. Već se je. Ali se bude i još više. A kakav nam je narod vidimo po tome kakvu vladu izabire i kakve peticije radi.
Upoznao sam dosta rvatina ipak jer cijeli život živim tu. Možda se tvoj i moj pojam "dobrog čovjeka" razlikuju.
slažem se sa svim, jedino ne kužim oko pojmj dobrog čovjeka. No to nije ni bitno toliko. Nego, na izbore opće ne idem jer se ništa čestito ne nudi
dominik01 is offline  
Old 20.09.2013., 17:11   #27
Quote:
general Martok kaže: Pogledaj post
Meni je jedini problem kod naših bosanskih Hrvata što se ponašaju muslimanski, bilo kroz izraze, bilo kroz izgled kuća koje bosanske izbjeglice grade u Dalmaciji (a koje izgledaju bosanski), bilo kroz ostavljanje cipela ispred vrata.

Za razliku od bosanskih Srba koji nemaju takve, "muslimanske običaje".
Ovo me iznenađuje. Kod nas u Posavini dobro se razlikovala hrvatska od srpske i muslimanske arhitekture. Raspored gospodarskih zgrada. Izuvalo se zbog prašnjavih cesta, radova u polju... Sad nema Posavine...
dominik01 is offline  
Old 20.09.2013., 17:31   #28
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Pa to je istina, no ne znači niti da su nužno zagrepčanci bolji, ali od kad se doselilo štošta, mnogi zbog kompleksa jer su došli iz vukojebina briju na silu da su bolji od ostalih.
To su u pravilu sve tako relativne stvari i svugdje ima i dobrih i loših ljudi i svakakvih. Ja ne mogu reći da sam imao previše sreće s obzirom na koga sam sve naišao.
Slazem se da.Ljudi podcjenju koliko nesto tako jednostavno moze utjecat na mentalitet cijelog grada.(po mom skromnom misljenju)
Praznih Ruku is offline  
Old 20.09.2013., 17:32   #29
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Ja općenito mrzim ljude, a čak i Bosanci su ljudi.
Znao sam da ima razlog zasto si mi drag.
Praznih Ruku is offline  
Old 20.09.2013., 17:34   #30
Quote:
RubyAngel kaže: Pogledaj post
ja sam Bosanac i ne mrzim nikoga direktor firme u kojoj radim je bosanac i jos k tome seljacina neuka koji je toliko glup i slijep da ne vidi dalje od svog penisa a dok su druga dva brata potpuna suprotnost.ne mozemo uprt prstom i reci: "gle ovog Bosanca kako je glup i nekulturan" jer nisu svi isti.
Joj ti isto pricas svasta.. pa generaliziramo sada.Jesi se ti ko bosanac osjecao diskriminirano? I reci da li ti naglasak bosanski ili se ne moze na prvu skuzit odakle si?

Mozda i naglasak igra ulogu.
Praznih Ruku is offline  
Old 20.09.2013., 17:44   #31
Yep,imam bosanski naglasak ali ne rastezem....zivim i radim sa Bosancima pa se ne mogu bas tako lako rijesiti naglaska
__________________
“Abs is not a sign of power, it's just a sign you're not eating enough.”
RubyAngel is offline  
Old 20.09.2013., 18:06   #32
Hmm innteresantno! Eto ja mogu reć da generalno nevolim bosance.Iako sam znao imat prijatelja bosanaca to da su bosanci se i nije nešto primjećivalo niti je uopće bilo važno zato šta su tu bili od malena i to šta su bosanci je postojalo samo onako kao službeno.I među njima ima različitih profila ljudi kao i svugdje.To je ta jedna vrsta protiv koje nemam ništa.

Druga vrsta je ta za koju nemam niti malo simpatije.Mizerno primitivni,nasilni i glasni bez poštovanja prema ičemu i ikome.
Sad ćete počet aaaaaa ti si iz Zagreba vi ste svi takvi..Ali jebiga kad god bude neka neugodna scena,neko sranje u gradu,neko probadanje na narodnjacima budi siguran da će u ogromnom broju slučajeva tu negdje bit i neki Bosanac koji stoji iza toga.
Neznam kakva je sad situacija ali naprimjer do nedavno većina istaknutijih BBB huligana,znači baš onih psiho likova su bili Bosanci.
Pa onda kad odem na more pa vidim u šta se pretvore mali,lijepi dalmatinski gradići sa krasnom tradicijom pod utjecajem bosanskih pridošlica-padne mi mrak na oči.I zašto bi ih ja generalno onda volio?Ni Bosanci koji su pristojni ljudi nevole Bosance.
GosponProljeće is offline  
Old 20.09.2013., 18:17   #33
Quote:
GosponProljeće kaže: Pogledaj post
..Ali jebiga kad god bude neka neugodna scena,neko sranje u gradu,neko probadanje na narodnjacima budi siguran da će u ogromnom broju slučajeva tu negdje bit i neki Bosanac koji stoji iza toga.
....što je statistički vrlo lako objasniti

http://www.vecernji.hr/vijesti/cak-4...-clanak-407103
dk1 is offline  
Old 20.09.2013., 18:46   #34
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Čak ono malo ljudi što sam upoznao iz Bosne, uglavnom cura, mogu reći da su mi djelovale uglavnom kao daleko normalnije i prirodnije osobe od naših uglavnom taštih, te često i pakosnih glupačetina.
Generaliziranje je jako loša stvar. Možeš biti super čovjek, a i govno bez obzira na nacionalnost.
Ono što sam još odmalena skužio kod drugih naroda, a upoznao sam dok sam bio manji jednog dečka s Kosova (muslimana) s kojim sam si bio jako dobar, te na faxu jednu Makedonku, pa i kasnije tu jednu bosanku, tj. više bosanki. Svi ti ljudi su u sebi imali jednu dozu nevinosti, dobrote i naivnosti koja kod Hrvata ne postoji.
Hrvati su jako često sitne i pakosne duše i umišljene pičketine na kvadrat. Ja sam bosancima i makedoncima često u očima i osmijehu vidio tu neku iskonsku neiskvarenost i naivnost koja se jednostavno ne može nadmetati s nama Hrvatima.

Tu Makedonku s faxa su skoro sve cure iskorištavale da im stalno pomaže s jedne strane, a s druge strane su te iste srale po njoj iza leđa da je seljača i to su činile one najgore ulickane iskompleksirane i isfrustrirane fufe. Makedonki je trebala koja godina da shvati s kime ima posla.

To su naravno samo neka moja iskustva i ne tvrdim da su svi rvati ovakvi i onakvi, kao ni za strance. Nisam upoznao sve ljude ponaosob da bih znao, ali Hrvati si često umišljaju da su nešto veliko, napredno i intelektualno, a u biti su ili veće seljačine ili veće budale od onih prema kojima imaju predrasude.

Najbolji prikaz Hrvata smo mogli vidjeti u seriji "Gruntovčani" i to je na žalost alfa i omega prosječne hrvatske duše.

Kada sam čitao kada su se ono prije koju godinu žalili u nekim novinama da im "Bosanci dolaze pišati u hrvatsko more" bilo mi je muka. A Hrvati ne pišaju u hrvatsko more? Kakvi su to mentalni sklopovi uopće!?

Da ne govorimo o tom hrvatskom lokal šovinizmu i primitivizmu iz manjih krajeva. Ja ne znam kaj si prosječni Hrvat umišlja da jest uopće naspram jednog Bosanca!? Ubermenš?
Ni ja ne volim recimo gledati turske serije kojima nas dave jer mi ne sjeda taj mentalitet što ne znači da možda i turci nisu danas više ljudi od nas velikih rvatina.
Kakve to veze ima sa temom?To već svi znamo i iz one Krležine "Sačuvaj me Bože srpskog junaštva i hrvatske kulture".
Glavno da pričaš protiv generaliziranja pa onda uspoređuješ hrvatski mentalitet općenito s Gruntovčanima koji opisuju samo mentalitet sela Zagorja.
Zagorje nema veze s Dalmacijom niti sa Istrom niti sa Slavonijom i Baranjom niti sa Likom i Gorskim Kotarom,a bogme ni sa Dubrovčanima i svim otočanima.

Također ova nova glupa moda upotrbljavanja riječi rvatska,rvacka,rvatina u apsolutnom svakom kontekstu je postala totalno izlizana i jadna.
GosponProljeće is offline  
Old 20.09.2013., 19:14   #35
Quote:
GosponProljeće kaže: Pogledaj post

Također ova nova glupa moda upotrbljavanja riječi rvatska,rvacka,rvatina u apsolutnom svakom kontekstu je postala totalno izlizana i jadna.

GosponProljeće, kak niste shvatili da je danas kewl, urbano i moderno pljuvati u vlastiti tanjur i po vlastitoj državi/narodu? To je valjda pokazatelj neke intelektualne osviještenosti.

A ono što je UVIJEK najpopularnije je pljuvati po Zagrebu i Zagrepčanima. Jer svi oni znaju da u Zagrebu žive seljačine, da "pravih Zagrepčana" naravno već odavno nema, a ako je kojim čudom neki i preživio, onda je i taj naravno seljačina koji mrzi sve i svisoka gleda na sve .
Bluebell Blues is offline  
Old 20.09.2013., 19:17   #36
Ma tko ih mrzi, čak ih i Srbi u humoru uglavnom simpatiziraju, a kamoli drugi.

Bosanske Hrvate neki u Hrvatskoj mrze, ali isti mrze i Hrvate Slavonije ili Dalmacije, i i to jer općenito svoj narod i sami sebe ne vole
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 20.09.2013., 19:34   #37
Thumbs up

Quote:
GosponProljeće kaže: Pogledaj post
Druga vrsta je ta za koju nemam niti malo simpatije.Mizerno primitivni,nasilni i glasni bez poštovanja prema ičemu i ikome.

Ni Bosanci koji su pristojni ljudi nevole Bosance.
Kako fin opis! Prosto sam fasciniran i ostao bez teksta!
fijesta is offline  
Old 20.09.2013., 19:56   #38
Je strašno ih simpatiziraju,ja bi da sam Bosanac baš bio presretan da me se u svakom vicu opisuje kao glupog,pokvarenog i uvijek apsurdnog....

Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ma tko ih mrzi, čak ih i Srbi u humoru uglavnom simpatiziraju, a kamoli drugi.

Bosanske Hrvate neki u Hrvatskoj mrze, ali isti mrze i Hrvate Slavonije ili Dalmacije, i i to jer općenito svoj narod i sami sebe ne vole
GosponProljeće is offline  
Old 20.09.2013., 20:48   #39
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
Ovo me iznenađuje. Kod nas u Posavini dobro se razlikovala hrvatska od srpske i muslimanske arhitekture. Raspored gospodarskih zgrada. Izuvalo se zbog prašnjavih cesta, radova u polju... Sad nema Posavine...
Riječ je o Hrvatima iz srednje Bosne.
__________________
Moto jednog foruma: Mi jesmo za demokratiju, a ne da svatko priča šta oće. ;)
general Martok is offline  
Old 20.09.2013., 21:43   #40
Kak je fino postavljen naslov teme zašto ˝LJUDI˝ ne vole bosance????
A u koju onda vrstu spadaju narodi iz BiH?
Mislim da među svim balkanskim narodima im primitivaca i seljačina bio dalmatinac,zagorac,prigorac,srbin,bosanac nebitno ako si čovjek i odradiš svoj posao kako treba uopče ne gledam ni vjeru ni naciju a ako me zajebeš da si mi rođeni brat dobiješ nogu u guzicu tak duboko da je osjetiš u grlu
Ja gledam cijelu tu situaciju kroz posao a privatno nisam okružen sa bosancima ali imam ˝domaće˝ ljude koji su još tamo negdje u stolječu sedmom i uopče nemam dobro mišljenje o njima

U isto vrijeme moj prijatelj vodi bitku sa bosancem koji su isto tako u srednjem vijeku jer lik jeftino nabavlja LAMINAT(čitaj plastika) i na to se grije pa cijeli kvart smrdi po skurenoj plastici a nakon što je pozvan komunalni redar taj neandertalac iz bosne prijeti svim susjedima oko sebe

Ja imam drugačiji primjer domaći ljudi moji susjedi ono kultura ljepa kuća sa bazenom bla bla bla lik od kad je napravio kuću krade vodu i puni bazen od 60 kubika vode naravno svaki dan je išla nova voda unutra jer čemu trošiti lovu na pročiščivače i sl kad je voda besplatna
Ove godine su mu našli odvojak na glavnoj cijevi i naravno prvo je mene napao da sam ga kao ja prijavio a iskreno bolio me je qurac od kud mu voda ni na kraj pameti mi nije bilo da je frajer takva lopina a pokazao se je i ko prava lokalna seljačina

Dva primjera sa dvije etničke skupine da li mrzim te ljude? NE da li mi se njihovo ponašanje gadi? DA
Ali markirati ljude prema narodnosti mi je bez veze meni su djela i ponašanje bitnije
BD-zg is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:28.