Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.06.2014., 12:03   #61
Quote:
bitchy-as-usual kaže: Pogledaj post
Iako je sam uvijek mislila da ovo "u tranzitu" oznacava da je nesto u nekom drugoj zemlji pa dolazi u hr
To je specifičan oblik prodaje robe gdje poduzetnik nabavljenu robu ne uskladištava već ju direktno od dobavljača isporučuje svom kupcu.

Prodaja u tranzitu podrazumijeva kupnju robe i njezinu prodaju bez prolaska kroz skladište trgovca, odnosno izravna prodaja od dobavljača. Kod takve prodaje nije potreban prodajni prostor, a roba se može kupovati i prodavati, u tuzemstvu i u inozemstvu. Veletrgovac robe u tranzitu od dobavljača zaprima račun za robu, te ispostavlja račun krajnjem kupcu, a računovodstveno se evidentira kupnja i prodaja robe.

Ima još situacija koje se koriste na spomen "u tranzitu" .... ali nisu vezana uz web prodaje..

Zadnje uređivanje devilgirl : 03.06.2014. at 12:23.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2014., 12:14   #62
Quote:
City kaže: Pogledaj post
Na tabli pišeš ono što ti piše u rješenju. I OIB također. Nadam se da ti to sve piše i na pečatu?
Nisam jos ni pokrenuo firmu, unaprijed se informiram
technorocker1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2014., 14:40   #63
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
To je specifičan oblik prodaje robe gdje poduzetnik nabavljenu robu ne uskladištava već ju direktno od dobavljača isporučuje svom kupcu.

Prodaja u tranzitu podrazumijeva kupnju robe i njezinu prodaju bez prolaska kroz skladište trgovca, odnosno izravna prodaja od dobavljača. Kod takve prodaje nije potreban prodajni prostor, a roba se može kupovati i prodavati, u tuzemstvu i u inozemstvu. Veletrgovac robe u tranzitu od dobavljača zaprima račun za robu, te ispostavlja račun krajnjem kupcu, a računovodstveno se evidentira kupnja i prodaja robe.
OK, super, ovako sam i radio dosad. Imao sam poznate kupce.

Mene sad zanima ova situacija - ako ja nemam poznatog kupca kojem bi roba odmah po uvozu bila isporučena od strane dobavljača.

Recimo, roba koju sam naručio skladišti se kod dobavljača - sve dok je ja ne fakturiram budućem kupcu.

Ta se roba dobro prodaje, nije baš jeftina, a ja želim imati zalihe, čisto da kupci ne čekaju tjednima - jer odustaju upravo zbog perioda čekanja.

Moram li imati neki ugovor s dobavljačima za takve situacije, ili se sve tretira kako si gore napisala - kao u situaciji kada imam poznatog kupca i roba mu se dostavlja odmah po uvozu?
City is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2014., 16:11   #64
u principu nije problem ako zaista prodajes na taj nacin ali mi teoretiziramo sto ako IMAS skladiste, a ne zelis da znaju da ga imas i da ne moras placati najam.

Ako poslujes po pravilima, nacin postoji ali ako zelis ovo gore onda mislim da nema nacina. Bar ovako razmisljajuci ne vidim ga
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2014., 18:20   #65
Quote:
bitchy-as-usual kaže: Pogledaj post
u principu nije problem ako zaista prodajes na taj nacin ali mi teoretiziramo sto ako IMAS skladiste, a ne zelis da znaju da ga imas i da ne moras placati najam.
Ne b' se štel mešat' u ovo.
City is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2014., 22:35   #66
E pa vidis. To ovog gore zanima jer ako prodaje robu, mora imat skladiste


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2014., 00:40   #67
Quote:
City kaže: Pogledaj post
Na tabli pišeš ono što ti piše u rješenju. I OIB također. Nadam se da ti to sve piše i na pečatu?
Na pečatu je obvezno samo ime tvrtke i sjedište (mjesto), ostalo po volji ali nije obvezno,
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2014., 01:04   #68
Hehe, vidiš, meni su rekli i OIB. Kao ne mora, ali bilo bi poželjno. Pa sad ti znaj.
City is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2014., 08:13   #69
Kolko sam skuzio, ne treba mi MTU za marketing agenciju, a dal postoji minimalan broj m2 koji treba imati posl prostor? Pretpostavljam da mogu racunati na mjesec dana od izbora imena do pocetka rada, ako bi otvarao u vrijeme godisnjih odmora

Sent from my GT-P5110 using Tapatalk
technorocker1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2014., 19:40   #70
za marketing agenciju ti ne treba skladiste jer nemas sto skladistiti.
sto se tice prostora, prema mojim saznanjima, nema nekog ograničenja ili obveze u m2.

naravno, što vecu kvadraturu prijavis, veci ce ti biti porez
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2014., 04:59   #71
ja se izvinjavam sto se dugo nisam javio ... :-)
imao sam posla oko pripreme asortimana u web shopu i korekcija programera.. i njihovih kasnjenja i bla bla i jos malo bla

naravno da se slazem da se nastavi " how to" :-)

upravo sam napisao pismo javnom biljezniku da se interesiram koliko bu mi odrapila da dodam pojam robe u tranzitu i sluzbeno u popis djelatnosti da ne ispadne neka problemcina bez veze.


pitao sam i tetu u poreznoj . mog poreznog referenta za to skladiste..
ona se snebivala.. i pita mene kakvo to ja skladiste trebam kad sam internet tvrtka i prodajem tek kad mi kupac nesto naruci i plati...

a ja velim " pa to ja i vas pitam jer ja fakticki necu imati robe osim ponekad par komada sitnije vrijednosti i to na samo 1-2 dana i to sve mi stane u ormar ...kakvo crno skladiste.... ali zakon veli bla i bla..."

no uglavnom teta se snebivala zakaj kompliciram

samo kaj lako njima to rec. da im uputim pismeni zahtjev garant bih dobio odgovor da trebam imati skladiste... odmah zaborave na snebivanje a ovak usmeno .. svasta mogu reci.
__________________
jesmo.......sve dok jednom nismo "Grunf"
vrageczg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2014., 09:56   #72
Quote:
vrageczg kaže: Pogledaj post
samo kaj lako njima to rec. da im uputim pismeni zahtjev garant bih dobio odgovor da trebam imati skladiste... odmah zaborave na snebivanje a ovak usmeno .. svasta mogu reci.
100%
City is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2014., 23:26   #73
Večer,ljudi! U postupku sam otvaranja jdoo-a. No zbog propalog partnerstva ništa od prije dogovorenog posla. Pošto namjeravani posao neću realizirati ne želim imat nikakav trošak. Ne isplati mi se likvidirat firmu jer košta. Rečeno mi je da nikakv trošak neću imat dok ne počnem obavljati djelatnost, odnosno dok nema nikakvih transakcija preko računa. Zanima me kad otvorim račun u banci za firmu da li i sam trošak vođenja računa firme od strane banke koji će mi bit naplaćen će se računat kao aktivna transakcija te time i početak rada firme iako ne želim da firma radi?

Nisam upućen u knjigovodstvo pa ako netko zna bio bih zahvalan ako mi može odgovoriti.

Zadnje uređivanje MAMINJO-badboy : 09.07.2014. at 00:01.
MAMINJO-badboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2014., 00:50   #74
Da, svaka promjena na racunu je aktivnost pa i trosak banke
technorocker1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2014., 01:14   #75
Kako onda da dovršim proces otvaranje firme s kojom ne namjeravam u skorije vrijeme radit i time ne želim imat nikakav trošak osim troška osnivanja kojeg sam već platio (bilježnik,kapital 10 kn itd.,) bez da otvaram transakcijski račun, kad i sama naplate banke za vođenje računa se vodi kao aktivnost na računu odnosno aktivnost firme?

Zadnje uređivanje MAMINJO-badboy : 09.07.2014. at 01:19.
MAMINJO-badboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2014., 08:46   #76
Ne otvoris racun? Provjeri u banci dal mos otvorit racun gdje nema naknada..ja bi nazvo u hitro.hr i pitao dal mozes tako
technorocker1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2014., 10:57   #77
Quote:
technorocker1 kaže: Pogledaj post
Ne otvoris racun? Provjeri u banci dal mos otvorit racun gdje nema naknada..ja bi nazvo u hitro.hr i pitao dal mozes tako
Zar i takve postoje?????
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2014., 18:16   #78
Vjerojatno ne. I uplata temeljnog kapitala je promjena na racunu.
technorocker1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2014., 23:18   #79
Quote:
technorocker1 kaže: Pogledaj post
Vjerojatno ne. I uplata temeljnog kapitala je promjena na racunu.
je promjena na racunu je al kaj nije u toj prici "prva faktura" u pitanju ?

mada je sve to neka siva zona ovisna o volji inspektora kak bu to tumacio.
mozda je najbolje rijesenje ako imas dokumente o firmi da jednostavno oglasis firmu na prodaju .
to ti je najjefitnije rjesenje ako se nekom ne da cekat 10 ak dana da otvori firmu
nego ju kupi od tebe . bud zasto ( kupac plat itrosak javnog biljeznika i bok
t ise rijesis tereta a on dobije firmu danas
__________________
jesmo.......sve dok jednom nismo "Grunf"
vrageczg is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2014., 01:44   #80
Ili jednostavno ostavis kak je i to je to. Pod uvjetom da nemas fiksnih troskova (placa, rezije, najam)
technorocker1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:19.