Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2014., 12:01   #21
Ma ja sam svoga uvijek držala dalje od svih tih nasilnih gluposti. Onda sam shvatila da se on bilo čega što uključuje neku tučnjavu i ozljeđivanje na tv-u zapravo jako boji. I nije to dobro jer se htjela ja to ili ne sa svim tim već uveliko susreće (i preko druge djece). Sad kad ga i pustim da gleda neke crtiće s elementima nasilja (takvih je zapravo u osnovi većina) sjedim s njim i komentiram. To jest neki način da spozna da postoji i zlo na svijetu, ali meni predstavlja problem ta crno bijela priča koju on trenutno može shvatiti. Ima gomila stvari gdje je sve to nekako moralno problematično objasniti djetetu od 3 i pol. (neki se bori ali za dobru stvar a moje dijete komentira ali on se tuče).
Baš vidim da on sam ne može zaključiti tko je tu dobar, a tko zločest.
Gala is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2014., 12:39   #22
MD, ocito se djeca vise ni rata ne znaju igrati. Fuck.

Ja nisam za uljepsavanje bajki, o tome smo vec pricali, moje dijete vec sada slusa i Snjeguljicu i Trnoruzicu, ali Strumfovi su mi oduvijek bili prebolesni. Moj dojam.
__________________
Nikad više nećemo pokušavati razlozima uvjeriti glupana; to je besmisleno i opasno.
nuklea500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2014., 14:25   #23
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Pa ja ne bih voljela da se ikad igra rata
Nisam se ni ja igrala pa šta mi fali?
Mi smo se igrali Švabe i Partizana, lomili rolete kako bi izrađivali puške, imali družine koje su se skitale po šumama i bacali jedni na druge kamenje, šiblje, drva i slično

Danas sam pacifist koji se grozi svih oblika rata i nasilja

Mislim, ne možemo djecu staviti pod staklenu kupolu. Neke stvari im možemo ograničiti koje imamo pod kontrolom, ali ostalo će pokupiti u vrtiću, parku ili kod susjeda.

Nasilnike ne rađaju igre rata, nasilni crtići ili filmovi - nasilnike rađa otuđena i disfunkcionalna obitelj koja u svojoj povijesti sadrži nasilje u bilo kojem obliku.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2014., 15:33   #24
ja kao nestručna osoba bubnut ću i ostat živa
a šta je loše u igri rata? može li netko bit precizniji zaboga? osim što je to igra rata?
meni je to grupna simbolička igra i ako je dijete u dobi od 2,5 godine u stanju sudjelovat u jednoj takvoj igri, čestitke roditeljima, šta drugo reć?

pa i mačići i psići igraju se "borbe", igre mladunčadi na bazi agresivnosti su normalne i bolje mi je da djeca tako izbacuju prirođenu agresivnost nego da šamaraju mamu sa 5 godina ili grizu vršnjake ili tuku mace, ne znam, nisam rekla da će sve to desit ako dijete ne igra rata, ali igra kao igra, ništa specijalno


Quote:
nuklea500 kaže: Pogledaj post
Iskreno, meni je pretjerivanje taj danasnji trend zgrazanja nad djecjim igrama rata. Nisam od onih koji ce za sve i svasta napisati "kako smo mi mogli kad smo bilu mali", ali ratne igrice sigurno razvijaju strategijsko razmisljanje kod djece, poticu na puno kretanja i zabavne su.
Pa vecina poslovnih ljudi je procitala "Umijece ratovanja". To ne znaci da se pripremaju nekoga ubiti, vec samo zele nauciti vise o strategijama primjenjivim i u poslovnom svijetu
Ne mislite valjda stvarno da djeca koja se sakrivaju i iskacu iz zasjeda vicuci "ta ta ta" zbog toga postaju ubojice?
Iskreno bih voljela vidjeti grupicu djece koja veselo trckara i skriva se i vixe "ta ta ta". Umjesto toga vidjam djecu otudjenu od svojih vrsnjaka koja sr igraju sama ili drze mamu/tetu cuvalicu za suknju.
tako da se slažem sa nukleom u ovom postu

današnji mediji su puni crtića koji nisu primjereni djeci, agresivnih i seksističkih poruka, imala sma jedan kolegij na tu temu pa sam se malo sa tim educirala, to je sve priprema za bit član konzumerističkog društva u kojem zaduženi građani rade za šačicu vlastodržaca da bi sebi osigurali namirivanje umjetno nametnutih potreba
svima nama treba i mobitel, i tablet i ovo i ono, a to si obično svi ne mogu priuštit pa se zadužujemo pa robujemo, pa hodočastimo u tržne centre bla bla, roditelji trebaju što više razgovarat o medijskim sadržajima koji se prezentiraju djeci i selektirat ih
__________________
Pakao, to su drugi.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2014., 15:52   #25
možemo i mi igrati igru, što vam je gore: igranje rata ili ovo: http://images6.fanpop.com/image/phot...15-640-539.jpg

__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2014., 00:45   #26
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Pa ja ne bih voljela da se ikad igra rata
Nisam se ni ja igrala pa šta mi fali?
Zar stvarno...bas ni u jednom vidu tako neceg?
Pa cega ste se igrali kao mali?
Quote:
Dragonfly kaže: Pogledaj post
Mi smo se igrali Švabe i Partizana, lomili rolete kako bi izrađivali puške, imali družine koje su se skitale po šumama i bacali jedni na druge kamenje, šiblje, drva i slično
Kauboja i indijanaca?
Rat grudanjem, svaki u svojoj utvrdi?

Quote:
Danas sam pacifist koji se grozi svih oblika i nasilja
Osim ponekad, prigodno.

Quote:
Mislim, ne možemo djecu staviti pod staklenu kupolu. Neke stvari im možemo ograničiti koje imamo pod kontrolom, ali ostalo će pokupiti u vrtiću, parku ili kod susjeda.

Nasilnike ne rađaju igre rata, nasilni crtići ili filmovi - nasilnike rađa otuđena i disfunkcionalna obitelj koja u svojoj povijesti sadrži nasilje u bilo kojem obliku.
Tocno.
Niti ce dijete postati lutkar ako se igra lutkama, niti automehanicar ili vozac Formule 1, ako se igra auticima. A nece (nuzno) biti ni gradjevinar ako su mu legici najdrazi.


Quote:
JustForFun kaže: Pogledaj post
ja kao nestručna osoba bubnut ću i ostat živa
a šta je loše u igri rata? može li netko bit precizniji zaboga? osim što je to igra rata?
meni je to grupna simbolička igra i ako je dijete u dobi od 2,5 godine u stanju sudjelovat u jednoj takvoj igri, čestitke roditeljima, šta drugo reć?

pa i mačići i psići igraju se "borbe", igre mladunčadi na bazi agresivnosti su normalne i bolje mi je da djeca tako izbacuju prirođenu agresivnost nego da šamaraju mamu sa 5 godina ili grizu vršnjake ili tuku mace, ne znam, nisam rekla da će sve to desit ako dijete ne igra rata, ali igra kao igra, ništa specijalno
Imo, nema to bas puno veze s agresivnoscu (osim mozda kod nekog), to je samo igra, koja moze biti i smijesna i saljiva i nemati nikave veze s agresivnoscu...pucam, ubijem te, padnes super zabavno, smijem se, dignes se ozivljena ...i grlimo se...smijuci.
Nema dijete pojma sto je ubijanje, smrt...igra se toga kao i doktora, svemirskih brodova, cirkusa itd.
Sve dok je to samo igra, kao i svaka druga, mislim da se s tim ne treba zabrinjavati.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2014., 09:30   #27
Cijela rasprava od jucer je bila na temu crtica nase mladosti koji su lijepi i nenasilni. Po meni, crtani u kojem macka ili bilo koga drugog svako malo namlate uz prigodan rjecnik, nije nenasilan.

Buduci da te kratke (10-20min dnevno) najcesce gleda i njima je najizlozeniji, radije bih da se sto dulje zadrzi na Peppi, Tomici i slicnima. Dugometrazni su druga stvar, neki stvarno nisu benigni kao sto bi covjek pomislio. Ali njih ne gleda tako puno, obicno je netko s njim, pa uspijemo malo i komentirati.

I zahvaljujuci ocajnoj sinhronizaciji i koristenju dijalekata kod karakterizacije likova, on pola toga ni ne razumije.
no_nic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2014., 11:14   #28
a di ste vi zabrazdile?! nije bitno jesu crtici/likovi gay ili sta ja znam sta, nego jesu li agresivni ili ne. ajmo malo manje off, vise konstrukcije, ok?
__________________
And I'm floating in a most peculiar way
Ani O is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2014., 15:03   #29
Moj sin ne voli nasilne crtiće. "Brezveze" su mu. Ja priznajem da bih voljela da ga ipak malo više zanimaju stvari koje zanimaju drugu djecu, ali šta sad. Zapravo, on voli ideju Spidermana i sličnih, ali ne voli gledati te crtiće. Kad bih mogla naći starog Spidermana (ne znam postoji li to) možda bi mu bilo zanimljivo.

Meni je užasna grafika, sve tamno zeleno, modro, mračno, turobno. Ljudi s velikim kosim očima i malim špicastim nosevima, uvijek je nešto predimenzionirano i pretjerano, na neki, meni, jako neprivlačan način.

A najužasniji mi je tekst i način govora. Osim što govore o stvarima koje dječji mozak ne može razumjeti, govore užasno brzo, i u dijalektima, tako da ne postoji niti jedno dijete u Hrvatskoj koje može razumjeti sav tekst. Kladim se da 90% djece koja to gledaju nemaju pojma o čemu se u crtiću radi. Samo vide da se netko bori, bez da kuže razloge, uzroke, posljedice...

Mrzim da mi dijete bulji u tv, a ne kuži šta gleda. Isto kao da mu čitam Prousta prije spavanja... Na sreću, ni on ne voli buljiti u tv bez smisla. Čak sam već bila zabrinuta da on nije dovoljno pametan, jer ne razumije radnju tih crtića koje sva druga djeca obožavaju. A onda sam se skockala i shvatila da su jedini glupi u toj priči roditelji koji to svojoj djeci puštaju.

Štrumfovi su mi super. Iako sam kao mala više voljela Bipsiće, njih sam baš jako voljela. Stare Štrumfove naši gledaju u vrtiću, i meni je to super. Ta vrsta "nasilja" i Štrumfetin "promiskuitet" su mi čisto ok.

Zadnje uređivanje ZubaTruba : 13.11.2014. at 15:08.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 00:34   #30
Moj je s 4 godine počeo igrati Diablo.
Onda je prešao na Warcraft, ali mu je to bilo preteško jer je strateška igra.
Sad je na pucačinama s nekim zombijima i slično.
A želi igrati i Simse koje ja igram..,.ali to je prekomplicirano za njega.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 12:07   #31
Quote:
Death-of-Art kaže: Pogledaj post
Moj je s 4 godine počeo igrati Diablo.
Onda je prešao na Warcraft, ali mu je to bilo preteško jer je strateška igra.
Sad je na pucačinama s nekim zombijima i slično.
A želi igrati i Simse koje ja igram..,.ali to je prekomplicirano za njega.
Diablo s 4 godine?? Ma DOA stvarno dosta više tog eksperimenta
Daj mu Mortal Kombat to je isto super igrica za djecu.
Gala is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 14:20   #32
Quote:
Gala kaže: Pogledaj post
Diablo s 4 godine?? Ma DOA stvarno dosta više tog eksperimenta
Daj mu Mortal Kombat to je isto super igrica za djecu.
Kakva je to igrica Diablo?
Već kad pričate o Štrumpfovima, moj mali ( 4 g.) ih ne voli jer se boji Gargamela. Obožava Traktor Toma i Peppu Pig, i to jako rijetko gleda,općenito malo gleda crtiće. Čim su ovi neki nasilniji na tv-u, sam pita da promijenim jer se boji
cezar5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 15:45   #33
Quote:
cezar5 kaže: Pogledaj post
Kakva je to igrica Diablo?
Imaš heroja i boriš se protiv demona.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 18:55   #34
Quote:
Death-of-Art kaže: Pogledaj post
Imaš heroja i boriš se protiv demona.
Nije bas tako nevina kak si napisala

Misim da je neorimjerena i za starije djete a kam ne ovak malo
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 21:16   #35
Quote:
Death-of-Art kaže: Pogledaj post
Imaš heroja i boriš se protiv demona.
I? Je li mali krvolocan i nasilan? Hajde malo utjesi Fran

Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Nije bas tako nevina kak si napisala

Misim da je neorimjerena i za starije djete a kam ne ovak malo
Quotala sam vas dvije jer ste mi u nekim krajnostima.

Mislim da je pistolj na vodu extra zabavna igracka, ali ne bih dopustila cetverogodisnjaku da igra diablo. Ma nije ni diablo toliko los, nego sjedenje za kompjuterom

Moja je ovo ljeto sa 2,5 god skuzila 'pam pam pam' s pistoljima od starijih klinaca iz parka. I macevanje s onim star wars stapovima.
Pucanje sam joj dopustila, vec kad macevanje nisam smjela (mogla bi nekome slucajno oci iskopat)

Fran, zabranom ces postici bas suprotno. Ne moras se s njim igrati takvih igara, ako ih ne volis, ali pusti ga da s igra s cim hoce.

Evo ti jedan zgodan text na tu temu, zenska usporedjuje japanske i americke klince. Ameri se generalno zgrazaju nad takvim igrackama/igrama, dok je Japancima to takoreci tradicija, a nu ih kako su fina kulturna neagresivna nacija. Dok u SAD svaki drugi odrasli posjeduje oruzje i nerijetko neki klinac s tim oruzjem divlja po skoli i ubije kolege i profesore.

p.s. Link je s moba, valjda radi svima
__________________
hello how low
bambix is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 21:37   #36
Pa nek se igra al ja mu pusku necu kupit
I zabranila sam svima da mu kupuju

Za spricanje vodom sam nasla isto po funkciji ali ne igleda kao puska, izgleda kao pumpa za bicikl
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 22:36   #37
Moja najvise 'puca' s bananom
__________________
hello how low
bambix is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2014., 09:33   #38
molim vas da se bavite temom, a ne sugovornikom. hvala.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2014., 14:53   #39
Dopisala sam uvodni post..

dakle, ajmo se baviti agresivnoscu (ne samo iz crtica i medija), nego i iz svakodnevnog zivota... ima je svugdje oko nas.
agresija nije isto sto i nasilje, ali vodi nasilju...
djeca agresija, razlikuje se od agresije odraslih.
agresivna djeca nemoraju postati i agresivni odrasli (ja nazalost kroz praksu vidla i neagresvine predskolce koji danas jesu agresivi teenageri - ak nisu agresivni prema drugima, jesu prema sebi, sto je isto lose)
daklem, sa agresijom treba nesto raditi...

ja osobno ne odobravam ono sto su napravili Franceskini baka i djed, iako sam svjesna da je igra rata/borbe, zapravo nesto sto je dio djecackog odrastanja, muska energija, kako vec...
al mislim da te igre djecu ne trebaju uciti odrasli, vec ce djeca sama, kada skupe dovoljno frustracija na igralistu/igri, spontano ispoljiti snagu...ljutnju, bijes, agresiju...
odreagirat ce, nasilno...kako, svaki normalan roditelj zapravo ne zeli da mu dijete reagira, ali ono svejedno tak reagira.
a jbg, dijete od 2-3-4 godine, nema jos dovoljno razvijen govor, nema socijalne vjestine, nema kontrolu emocija..to tek uci.
u toj dobi, ne radi se o destruktivnom nasilju (kakvog je bio zrtva luka rity, kakvo vidjamo kod BBB-a, ili u ratovima), nego je agresivnost naprosto odraz djetetove frustracije koju ne zna drukcije izraziti (pa to radi misicima)
to ne znaci da ju treba ignorirati tj cekati da prodje, al ju ne treba niti sankcionirati odn djetetu nabijati osjecaj krivnje ili izbjegavati sve sto bi moglo potaknut agresiju i odgajati, kak se mnogi muskarci boje za svoje potomstvo, mekusce.


pisala sam uglavnom o djecacima, al isto vrijedi i za djevojcice.
iako je manja vjerojatnost da ce baka i deda nauciti unuku da se igra rata.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2014., 18:24   #40
sad cu ja iz perspektive djeteta kojem su roditelji hipijevski frnjili nosom na "agresiju"
to je jedno velko sranje.
pucanje, igranje rata i slicno, nije to nikakvo zlo. dapace, tim branjenjem se daje tezina takvim igrama, postaju nesto vise od djecjih gluposti.
nista nisu postigli time osim da se igram krisom. da si radim pistolj od legosica jer mi ga nisu htjeli kupiti.
dugo mi je trebalo da prevladam taj osjecaj da je agresija nesto sto se treba skrivati, nesto nepozeljno. sad s odmakom bih rekla da sam imala srecu da nisam to okrenula u autoagresiju.
zbilja smatram da je jako lose uciti djecu da agresiju potiskuju umjesto izbacuju i kanaliziraju na prihvatljiv nacin.
vec dugo zelim julla procitati o toj temi, mislim da se slazemo
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:49.