Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.09.2015., 12:31   #1
Strah od vozačkog ispita, vožnje...

Evo ovako: imam 23 godine, peta sam godina fakulteta i trebao bih upisati vozački ispit. Već mi i sama pomisao na to stvara toliku nelagodu da ju je nemoguće opisati. Bojim se vožnje (mislim, ne bojim se voziti se s nekim, ni najmanje, nego se bojim uzeti volan u ruke), imam osjećaj da ću biti katastrofalan i da nikad neću položiti vozački. A realno, moram ga položiti jer svaki poslodavac pita imaš li vozačku itd...

Ne znam više šta da napišem, pa pitanje za one kojima se da odgovarati: kako se riješiti tog straha, ili ga barem umanjiti?
Lencar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 12:44   #2
To ti je normalno svatko je imao tremu od vožnje ako prije nije vozio. Sve ti je stvar samopouzdanja i vjere u sebe da ti to možeš i gledat pozitivno ne da odustaješ ako zajebeš nešto. Imaš odovozit 35 sati i pored tebe će bit instruktor tako da će ti i on biti od velike pomoći.

Ja se sjećam sebe kada sam polagao prvi sat kada sam prvi puta sjeo u auto i vozio jest da je bilo katastrofa taj prvi sat bar za mene jer sam se obrukao ali prijeđeš preko toga i dalje samo polako.
freakonleash is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 13:04   #3
Otiđi s nekim tko ti je ok i zna voziti na neki poligon da probaš samo upaliti auto i krenuti, onda će ti već biti lakše kad dođeš do toga u autoškoli. A vožnja je stvar prakse, i ja sam se bojala, sada vozim "po automatizmu", više se ni ne sjećam tog straha, to jednostavno moraš proći. Samo, kako duže voziš bit će sve lakše i lakše.
Crveni Mjesec is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 18:57   #4
Ja sam paničar (u doslovnom smislu) i jaaako sam se bojala vozačkog ispita i vožnje općenito...ali nekako je ta moja želja za vozačkom dozvolom bila jača od svega i pregrmila sam sat po sat i čak i položila sve iz prve...
Išla sam malo sa tatom još i prije nego sa instruktorom, čisto da vidim o čemu se radi, da makar malo dobim taj feeling kako bi sve trebalo izgledati i na taj način sam i smanjila svoj strah...
Samo naprijed, TI TO MOŽEŠ!
__________________
˝A ship in port is safe, but that's not what ships are built for˝.
Calistam is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2015., 16:49   #5
Lencar, potpuno te razumijem, ali baš u cijelosti. Ja znam da sam vozački također iz prve položila, satova vožnje me bilo pomalo strah ali to je sve neusporedivo sa onime što je sada - kad bi mi netko sada rekao da sjednem za volan mislim da bih doživjela živčani slom. Na samu pomisao toga mi se kosa na glavi diže i povraća mi se.
Nakon polaganja nisam nastavila voziti, izašla sam totalno iz prakse i sada za to plaćam živcima. I ja ću se jednom opet morati uhvatiti u koštac sa tim strahom, do tada od auta bježim kao vrag od tamjana
Jaga12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2015., 16:57   #6
Quote:
Lencar kaže: Pogledaj post
... kako se riješiti tog straha, ili ga barem umanjiti?
sjeti se koliko budala s niskim kvocijentom inteligencije vozi u tvojoj okolini. e pa kad mogu oni onda možeš i ti.

ti još nisi ni došao do polaganja vožnje, tako idi korak po korak. nećeš odmah u gužvu, bit ćeš pod nekim stručnim vodstvom tijekom vožnje, naučiti što treba, položiti (položile su i one budale s početka).

i tek kad sjedneš u auto s vozačkom u ruci - tek tad ne znaš voziti. a onda slijede godine iskustva, a ono što najviše trebaš gledati je na ostale sudionike u prometu (do tada već apsolviraš dio gdje je kumplug, gas, kočnica i ostale pizdarije - to postaje mehanika).

strah i uzbuđenje oko vožnje su normalni osjećaji koji nestaju s iskustvom i odvoženim kilometrima. polako, pametno i sve će biti u redu.
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2015., 01:01   #7
Ja sam položio sve iz prve ali bogami sam popio nešto za smirenje prije ispita vožnje

Al dobro ja sam vozio i prije nego što sam imao vozačku, znali smo mi dečki kupiti fićeka
ili peglicu pa se vozikati po kvartu dok ne rikne starudija.
__________________
Kako se to ponašaš!? Nemoj se ponašat!
Altec777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2015., 08:53   #8
U istoj sam situaciji samo što sam ja već počela ići na predavanja. Užasno me strah prometa i drugih vozača, a bojim se da će se taj strah samo pojačati kako se bude bližio trenutak kad ću početi voziti na cesti, prvo s instruktorom, a kasnije sama, još gore. Ne mogu te misli istjerati izglave koliko god si govorila da se opustim. Znam da me nije strah same voznje vec gustog prometa i svih tih pravila na koja treba paziti odjednom.
Ne znam što da ti kažem nego da se pokušaš skulirati. Da mozak može odraditi svoje kad bude trebalo. Sretno!
MyBurden is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2015., 09:49   #9
Quote:
Altec777 kaže: Pogledaj post
Ja sam položio sve iz prve ali bogami sam popio nešto za smirenje prije ispita vožnje

vi što trebate položit bolje ne slijedite ovaj primjer, pogotovo ako i inače ne pijete ništa za smirenje jer takve tablete djeluju na motoričke sposobnosti, a usporeni refleksi i smanjena motorička sposobnost vam sigurno nisu potrebni.

inače, kad sam ja polagala (sa 17, a vozački su mi izdali tek kad sam postala punoljetna) nisam ni znala da postoje tablete za smirenje. uzbuđenje i napetost nisu uvijek stanja koja treba suzbijati u svakoj situaciji. to su prirodne i očekivane emocije. i da, i ja sam položila sve iz prve
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2015., 15:44   #10
Quote:
Azzura kaže: Pogledaj post
vi što trebate položit bolje ne slijedite ovaj primjer, pogotovo ako i inače ne pijete ništa za smirenje jer takve tablete djeluju na motoričke sposobnosti, a usporeni refleksi i smanjena motorička sposobnost vam sigurno nisu potrebni.

inače, kad sam ja polagala (sa 17, a vozački su mi izdali tek kad sam postala punoljetna) nisam ni znala da postoje tablete za smirenje. uzbuđenje i napetost nisu uvijek stanja koja treba suzbijati u svakoj situaciji. to su prirodne i očekivane emocije. i da, i ja sam položila sve iz prve
Imaš pravo.

Al meni čak i na sch terapiji nisu usporeni refleksi i motorika.
Primjer : kad igram košarku s ekipom jedan od najboljiih
igrača sam sa odličnom tehnikom, šutom i skokom. Ajde priznam
obrana mi se neda igrat al mogu ju dobro odigrat kad treba.

Ja sam isto položio sa 17, tada sam bio zdrav, ali bilo me trta
pred vožnju unatoč tableti.
__________________
Kako se to ponašaš!? Nemoj se ponašat!
Altec777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2015., 18:37   #11
Quote:
Altec777 kaže: Pogledaj post

Al meni čak i na sch terapiji nisu usporeni refleksi i motorika.
to si ipak ti, većini ljudi uspore motoriku zato sam i napisala ono. nisam ja ni sumnjala u tebe i da tebe ne ometaju

ti si dobar u košarci, a ja u streljaštvu (jedino iz toga imam osvojena prva mjesta što se sporta tiče).
kako s puškom, tako i tijekom vožnje - full sam usredotočena, opuštena, mirna...teško sam fulala profesiju...
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2015., 00:02   #12
Quote:
Azzura kaže: Pogledaj post
to si ipak ti, većini ljudi uspore motoriku zato sam i napisala ono. nisam ja ni sumnjala u tebe i da tebe ne ometaju

ti si dobar u košarci, a ja u streljaštvu (jedino iz toga imam osvojena prva mjesta što se sporta tiče).
kako s puškom, tako i tijekom vožnje - full sam usredotočena, opuštena, mirna...teško sam fulala profesiju...
Hvala ti

Sport rules!

Trenutno nemam auto i ne fali mi uopće.
__________________
Kako se to ponašaš!? Nemoj se ponašat!
Altec777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2015., 00:45   #13
Quote:
Azzura kaže: Pogledaj post
uzbuđenje i napetost nisu uvijek stanja koja treba suzbijati u svakoj situaciji. to su prirodne i očekivane emocije. i da, i ja sam položila sve iz prve
A iz njegovog posta se da zaključiti kako su uzbuđenje i napetost kod njega izrazito intenzivni, što i te kako može blokirati ili dovesti do nekih neželjnih reakcija u određenim trenutcima.

Inače i sam se mučio sličnim problemom, na svu sreću trema koja je na početku bila izrazito velika jer dotad nisam imao vozačka iskustva je svakim satom vožnje bila manja. Na moju nesreću još uvijek nisam skroz opušten u vožnji, pogotovo u nekim nepredviđenim situacijama jer više manje skroz vozim na istim rutama, tak da praktički napamet vozim.
Uglavnom kad kreneš na sate vožnje vidjet ćeš koliko je zapravo velik broj vozača koji su potencijalna opasnost i ne očekuj od sebe da ćeš bez greške vozit, ja sam evo i neki dan čovjeku oduzeo prednost i da on nije pazio vjerojatno bi se sudarili. Griješit ćeš i drugi će te možda koji put spasit, računaj da će i tebe neko ugrozit, pa ćeš ti možda uspit rješit tu situaciju, takve stvari se jednostavno događaju, a ova intenzivna trema će brže ili sporije vjerojatno nestajat sa svakim satom vožnje.
afos is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2015., 09:56   #14
Zao mi je, ali ako ti je to takva trauma, mozda da ne forsiras?
Susjeda je nedavno polagala vozacki. Zeni u ocima vidis paniku, ali ju starci forsiraju. Zadnji put kada je isla voziti je cak i mama isla s njom Najkrace receno-nadam se da ju necu sresti na cesti dok je ona za volanom. Ikad.

Nije sve za svakoga i ako ti voznja stvara takav osjecaj, mozda bolje da se drzis javnog prijevoza, i zbog sebe i drugih...
Naravno, ako je zelja toliko jaka, pitaj roditelje da te odvedu negdje u pustopoljinu pa vozi dok se ne opustis.
__________________
Assumption is the mother of all f***ups! ~ All that I'm after is a life full of laughter ~
Daphne Doo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2015., 10:22   #15
Quote:
Lencar kaže: Pogledaj post
Evo ovako: imam 23 godine, peta sam godina fakulteta i trebao bih upisati vozački ispit. Već mi i sama pomisao na to stvara toliku nelagodu da ju je nemoguće opisati. Bojim se vožnje (mislim, ne bojim se voziti se s nekim, ni najmanje, nego se bojim uzeti volan u ruke), imam osjećaj da ću biti katastrofalan i da nikad neću položiti vozački. A realno, moram ga položiti jer svaki poslodavac pita imaš li vozačku itd...

Ne znam više šta da napišem, pa pitanje za one kojima se da odgovarati: kako se riješiti tog straha, ili ga barem umanjiti?
Brineš se prije vremena. Ne znaš unaprijed kako ćeš se osjećat kad sjedneš za volan, lako je moguće da ćeš se ugodno osjećat.
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2015., 07:56   #16
Pokusaj pa vidi dal ide.

Mozda budeš vrhunski vozač :- )

U slučaju da ti vožnja bude predstavljala i dalje strah i paniku.
Onda razmisli o korištenju bicikla kao prijevoznog sredstva.
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2015., 20:53   #17
Ako si naučio voziti bicikl, već si pola posla obavio jer se znaš kretati po cesti i imaš iskustva u "prometu". Kad prvi puta sjedneš za volan, ne sumnjam da ćeš se možda malo i tresti, ali to je normalno jer ti se podsvjest susreće sa nepoznatim i ispoljava strah tako da te zaštiti. Nema od čega, jer ti zapravo vrtiš volan, a nogama pomalo pikaš po pedalama dok te instruktor cijelo vrijeme prati i također ima noge na svojim pedalama da može reagirati ako je potrebno. Ne možeš ništa gadno zaribati, a ako ideš fuuuuuul polako, osnažit ćeš i samopouzdanje i vještinu. Samo hrabro!
mahunarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2016., 22:35   #18
Neznam ja sam na motorima(ne skuterima) od kad znam za sebe i kao klinac od 3,4 god sam sjeo tati u krilo pa drzao volan pa sa 9 krenuo samostalno vozit i to kombi . Nije to tako strasno kako si ti mislis
Markor580 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2016., 19:46   #19
...možda je autor u međuvremenu već i položio

Ja sam se jako dugo bojala samo pomisliti na vožnju. Veliki sam paničar i poprilično smotana osoba, i zato sam bila uvjerena da to nije za mene. Dosta je mojih frendova položilo i krenulo odmah u srednjoj, a meni je to bilo ravno vožnji rakete

A onda mi se jednostavno probudila želja za polaganjem, i upisala sam autoškolu prije nego što sam se stigla opet predomisliti. Nisam još počela voziti, ali jedva čekam! Kao što je tu netko već napisao, ide se korak po korak. Doduše, sad se više bojim drugih u prometu... ne znam što će biti kad krenem s vožnjom, sigurna sam da će me uhvatiti trema, sigurna sam da će biti mnogo nezgodnih situacija, ali vjerujem da će uz mnogo prakse sve sjesti na svoje mjesto.

I dalje sam paničar, i dalje sam smotana, ali sam s vremenom naučila bolje kontrolirati sebe i svoje reakcije. Valjda sam jednostavno prije bila prenezrela.

Tako da, dragi Lencare, samo polako. Sigurno nećeš biti najgori vozač na svijetu

I nemoj se tjerati u nešto za što zbilja nisi spreman - koliki ljudi polože reda radi i onda više nikad ne sjednu za volan. To nema smisla.
Pustošnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 09:25   #20
Question

Cao ljudi.. Evo da se javim, pao sam na ispitu iz voznje i to zbog jedne male greske, naravno svoje. Vidio sam da cu dodirnuti cunj vracanjem u startnu poziciju unazad, pola minute pred kraj poligona, kasno smotam kotac i dirnem cunj. A imao sam pravo vratit se naprijed i pomaknut se od cunja, stvarno sam tuzan zbog svoje brzopletosti.

Sad me zanima, jel ima ovdje jos netko da je pao i koliko dugo je cekao novi ispit iz voznje?
Zebi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:29.