Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.12.2015., 19:25   #1
Kako prestati djelovati nesigurno?

radim na nekom poslu s ljudima gdje me stalno kritiziraju kako sam nesigurna.
kad trebam predstaviti neke rezultate, iako sve naucim napamet i recem sve opet je dojam na kraju od svih strana da djelujem nesigurno

u radu s s grupom asolescenta isto rekose mi da mi fali sigurnost.
isto tako u svim interakcijskim vezama. nesigurna, smotana

kako se rijesiti toga? kako djelovati siguran?
po cemu kuzite nesigurne ljude?
geste, govor izreke?

hvala.
__________________
upamti: to ja još uvijek
šašav letim i živim.
iowa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2015., 20:48   #2
Rekao bih da je sigurnost vezana uz zadovoljstvo... onaj tko je nezadovoljan sobom je i nesiguran. Kad je čovjek zadovoljan sa samim sobom (npr. napredak na poslu, promjena izgleda (skinute kile, istesano tijelo...), novi partner..) onda tako i zrači te drugi to primjete. Sve mi se čini da većini ljudi treba neki razlog da bi postali zadovoljni sobom. Rijetko tko je zadovoljan eto tako..
spec_K is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2015., 21:07   #3
kazu da se trebaš ponašati kao da si već sigurna osoba. ima nešto u tome.

znači, prouči na webu ili oko sebe kako se fizički ponašaju sigurni ljudi. i to počni kopirati. vidjet ćeš da ćeš nakon nekog vremena to postati pridono ponašanje, a djelovat ćeš sigurnije. shvati to kao ulogu. probaj par dana pa javi.
Biserka32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2015., 21:10   #4
Quote:
spec_K kaže: Pogledaj post
Rekao bih da je sigurnost vezana uz zadovoljstvo... onaj tko je nezadovoljan sobom je i nesiguran. Kad je čovjek zadovoljan sa samim sobom (npr. napredak na poslu, promjena izgleda (skinute kile, istesano tijelo...), novi partner..) onda tako i zrači te drugi to primjete. Sve mi se čini da većini ljudi treba neki razlog da bi postali zadovoljni sobom. Rijetko tko je zadovoljan eto tako..
mediji vas čine nezadovoljnima, to im je cilj. zašto? zato što nesigurni ljudi puno više troše. na što? na odjeću, izgled, frizere, psihoterapeute, skupe stvari....

znači uzrok je u glavi i teškoj medijskoj propagandi koja gazi sve što je normalno. educirajte se o utjecaju medija, pa će vam se biti lakše otrhvati tome. ja vidim generacije koje dolaze i koje su mediji napravili invalidima prije punoljetnosti. nesretni, nesigurni, na lijekovima, terapijama...
Biserka32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2015., 21:45   #5
Mišljenje ljudi koji me slušaju i koji su sa mnom o tome razgovarali je da se nesigurnost vidi u tikovima, poštapalicama, mimici koju radim gotovo stalno. Konkretno cijelo vrijeme petljam nešto s rukama, trljam ruke, mjesim dlanovima, lomim prste. Kad razgovaram:"ovaj", "u principu", "u biti", "bokte", "mmmm(ok, ovo nije ispravna onomatopeja, al onaj zvuk kad ne znaš što ćeš reći)". Stvari kojih ja većinu vremena nisam svjestan, mada su djelomice pod mojom kontrolom, valjda podsvjesno(npr, bokte, iako ne kontroliram u govoru, ipak ne govorim u situacijama gdje je razgovor služben, ili makar mora biti ozbiljan).


Nisam toliko bio svjestan ovih zvukova dok nismo jednom prilikom na edukaciji imali prodajni razgovor pred kamerama. Nisam vjerovao koliko puta sam rekao"ovaj" i "mmmmm"
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2015., 21:59   #6
Zapitaj se, zašto te stalno kritiziraju ...
Slušaj ljude, jako puno onim što kažu govore nešto o sebi .....

Bode li ih tvoja nesigurnost u oči ...... podsjeća li ih na vlastitu nesigurnost ????

??

Vole ljudi to tako, nesvjesno ... kritizirati u drugima ono što ne vole na sebi, znaš ....

Tox is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2015., 22:25   #7
Ako si sigurna u ono što radiš i dobro to znaš - prije svakog nastupa reci sebi one čarobne riječi - JA TO MOGU.
Prvo uvjeri sebe da možeš tj. svoju podsvijest, a onda će drugi shvatiti da ti to stvarno možeš i neće te smatrati nesigurnom.
Sve je u tvom stavu i kako se postaviš sama prema sebi.
Zašto bi drugi bili bolji od tebe i sigurniji u ono što rade? Zato što misle i znaju da mogu, a ti se odmah u startu preplašiš i kažeš da ne možeš.
Sada okreni ploču na drugu stranu i stalno si ponavljaj - JA TO MOGU
My time is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2015., 23:08   #8
Quote:
spec_K kaže: Pogledaj post
Rekao bih da je sigurnost vezana uz zadovoljstvo... onaj tko je nezadovoljan sobom je i nesiguran. Kad je čovjek zadovoljan sa samim sobom (npr. napredak na poslu, promjena izgleda (skinute kile, istesano tijelo...), novi partner..) onda tako i zrači te drugi to primjete. Sve mi se čini da većini ljudi treba neki razlog da bi postali zadovoljni sobom. Rijetko tko je zadovoljan eto tako..
definitivno nism bas zadovoljna sobom istina je to.
Quote:
Biserka32 kaže: Pogledaj post
kazu da se trebaš ponašati kao da si već sigurna osoba. ima nešto u tome.

znači, prouči na webu ili oko sebe kako se fizički ponašaju sigurni ljudi. i to počni kopirati. vidjet ćeš da ćeš nakon nekog vremena to postati pridono ponašanje, a djelovat ćeš sigurnije. shvati to kao ulogu. probaj par dana pa javi.
probat cu javljam rezultate nakon tjedan dana

Quote:
Tox kaže: Pogledaj post
Zapitaj se, zašto te stalno kritiziraju ...
Slušaj ljude, jako puno onim što kažu govore nešto o sebi .....

Bode li ih tvoja nesigurnost u oči ...... podsjeća li ih na vlastitu nesigurnost ????

??

Vole ljudi to tako, nesvjesno ... kritizirati u drugima ono što ne vole na sebi, znaš ....

ima tu istine,
jedna sefica mi je rekla da sam distancirana , a u biti je ona distancirana.
mislim da su to dosta njene projekcije.
__________________
upamti: to ja još uvijek
šašav letim i živim.
iowa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2015., 00:33   #9
Quote:
iowa kaže: Pogledaj post
ima tu istine,
jedna sefica mi je rekla da sam distancirana , a u biti je ona distancirana.
mislim da su to dosta njene projekcije.
Good, poznat ti je pojam projekcija.

Koriste to ljudi, nesvjesno .....
Tox is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2015., 09:20   #10
Quote:
iowa kaže: Pogledaj post
radim na nekom poslu s ljudima gdje me stalno kritiziraju kako sam nesigurna.
kad trebam predstaviti neke rezultate, iako sve naucim napamet i recem sve opet je dojam na kraju od svih strana da djelujem nesigurno

u radu s s grupom asolescenta isto rekose mi da mi fali sigurnost.
isto tako u svim interakcijskim vezama. nesigurna, smotana

kako se rijesiti toga? kako djelovati siguran?
po cemu kuzite nesigurne ljude?
geste, govor izreke?

hvala.
Nesigurnost se inače jako brzo pročita jer te ponajprije odaje govor tijela. Kada smo nesigurni u našim pokretima se osjeća nervoza, spauštamo bradu, prekrižimo ruke kako bi se zaštitili, noge približimo jednu drugoj i odajemo dojam labilnosti, zapravo cijelo naše tijelo se pokušava sakriti i pobjeći iz situacije, glas nam treperi, zamuckujemo, gutamo slinu itd..
Strah nas psihički blokira, dakle trema nam zaokuplja misli, previše razmišljamo o tome kakav dojam ostavljamo na druge i kako da sputamo svoje tjelesne simptome nesigurnosti i straha tako da malo mjesta ostane na razmišljanje o konkretnoj temi.

Nesigurnost dakle treba riješiti jer nas dosta sputava u obavljanju posla i odaje pogrešnu sliku drugima, a dojam je jako važan.

Dakle postavi si pitanja čega te strah kada se imaš obraćati ljudima..
Da li je to sram kako izgledaš (visina, težina, odjeća, izgled), strah od nastupa (strah od treme, nervoza, znojenje, zamuuckivanje), strah od javnih nastupa, strah da nisi dovoljno dobra u svom poslu, strah od pogreške, strah da će te drugi ismijavati, strah od šefa da ne dobiješ otkaz i slično..

U suštini samopouzdane osobe su svjesne da svi griješimo i nakon pogreške idu dalje, čak se i nasmiju samima sebi zbog gluposti koju su uradili jer pogreška nije ništa strašno, ona je ljudska.. mislim Čičku su pale gaće kod presjednice pa nije čovjek umro zar ne, malo smo se svi nasmijali i zabavili i to je sve..
Strahovi su samo u našoj glavi, to su naše glupe iluzije da moramo biti idealni i sve ostalo ne dolazi u obzir. Činjenica je da bi bolje obavljala svoj posao da si sigurna u sebe i nije te strah tuđeg mišljenja. A strah te jer sebe gledaš kroz ogledalo drugih, drugima daje previše važnosti.

Savjet, malo vježbaj govor tijela, bez obzira kako možda glupo zvuči ali kad jednom postaneš svjesna svog zatvorenog položaja tijela koji nosi sa sobom submisivno ponašanje tada ćeš se truditi da mao po malo popravljaš ponašanje, trudit ćeš se da recimo ne križaš ruke već id držiš opušteno, možda imaš olovku u rukama da te nešto "tješi", možda da mjesto grča u vratu i ramenima nastojiš grčiti nožne pristiće i tako rješavati nervozu, u svakom slučaju sa otvorenim govor tijela učiš i um da se prešalta u malo dominantniji i samopouzdaniji film i to pomaže. Isto vrijedi i za glas, ne pričaj pretiho, sramežljivo i sebi u bradu da se sama ne čuješ već otvoreno, slobodno i kao da nešto važno imaš za reći
Ostatak posla je u possvjesćivanju svojih negativnih obrazaca ponašanja, prepoznati zašto previše pažnje daješ tuđem mišljenju, i zašto osjećaš krivnju i strah ukoliko pogriješiš i ne ispuniš tuđa očekivanja.. tada ide rad na sebi gdje učiš postavljati granice, reći ne, i izražavati se slobodno u malim stvarima i postupno sa samopouzdanjem i u problematičnim situacijama...
Uvjek kažem da postoje dvije strane medalje, postoj nesigurne i samopouzdane osobe, sve se to uči ali moraš naučiti i okusiti onu drugu stranu da bi znala kakav osjećaj pruža. Jednom kada osjetiš samopouzdanje i zalaganje za sebe nećeš se vriše vrati na staro jer ćeš postati svjesna koliko si vremena, truda i nervoze trošila na posve nebitne stvari. Svi po defaultu težimo da izrazimo sebe u svakom smislu, stoga nam je samopouzdano ponašanje prirodna stvar, a ako nije to je zato jer nas je netko u to uvjerio...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2015., 09:31   #11
..meni je u takvim situacijama tehnika paradoksalne intencije jako pomogla...
više ne hiperventiliram kad nešto objašnjavam, niti mi srce preskače...
__________________
https://youtu.be/LOLE1YE_oFQ
majica_2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2015., 10:00   #12
Kad te prestane boliti džon što si nesigurna, onda si sigurna
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2015., 12:25   #13
suzi pažnju ili koncentraciju a ostalo isključi, pogotovo negativne sugestije koje su program a koji ti je usađen od strane okoline..doza egizma, na kritike ha ha.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2015., 12:30   #14
Ak ne pocnes vjerovati sama sebi da si bolja niko ti nebude mogel pomoci ak prihvacas tudja misljenja koja ti namecu...
Pocni vjerovati se i stvar rjesena...i drugi budu to primjetili
Akujiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2015., 16:59   #15
obično su nesigurni oni koji previše cijene druge ljude.. kad imaš onaj pristup 'whatever, tko vas jebe' onda to puno lakše ide
Obrigados is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2015., 18:00   #16
Ne da cjene druge nek se iz straha podredjuju drugima da nebudu odbaceni...dok u isto vrjeme sami sebe odbacuju a zato id i svjet odbacuje
Akujiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2015., 20:00   #17
Quote:
iowa kaže: Pogledaj post
definitivno nism bas zadovoljna sobom istina je to.
Sada zvučiš prilično sigurno. Nisi ti nesigurna. To ne postoji. Ti si samo sigurna u svoju nesigurnost. Jer nesigurnost mora proizaći iz sigurnosti, inače ako nesigurnost zasniva svoju postojanost na nesigurnosti - ona kao takva kolapsira.
Misao o nesigurnosti je izgrađena na sigurnosti onoga koji tu misao nalaže.

Daklem, imaš sposobnost da demonstriraš sigurnost.
Opusti se - budi sigurno nesigurna. Nije zabranjeno. U redu je.
Nesigurnost je tendecija sigurnosti da bude veoma pedantna pa pošto to zaziva više analize, i više vremena, to se pričinjava kao nesigurnost.

Budi na usluzi nesigurnosti. Upitaj ju: "Što da činim da ti pružim najbolje iskustvo sebe, nesigurnosti?"
Ili onoj koja je nezadovoljna sobom: "Što da činim da ti pružim najbolje iskustvo sebe?"
__________________
Sweat your prayers, dance your pain, and move on.
Iochannes` is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2015., 05:01   #18
najjednostavnije da prestanes traziti isprike i uvijete za svoju nesigurnost odnosno postanes sigurna .. sve drugo ti je licemjerje i samo ce zakamuflirati tvoju nesigurnost i mozda dati jos vecu motivaciju provokatorima slicne vrste (ovo kaj Tox veli stoji .. osim u slucajevima da trazis nekog savjet i misljenje pa je onda to konstruktivna kritika u najboljoj namjeri )

mislim si .. kako prestati bilo sto?

ako ne nalazis odgovor preformuliraj pitanje odnosno igraj se sa slicnim pojmovima

npr. kako bi sigurna osoba pocela djelovati nesigurno
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2015., 11:18   #19
Quote:
Akujiki kaže: Pogledaj post
Ne da cjene druge nek se iz straha podredjuju drugima da nebudu odbaceni...dok u isto vrjeme sami sebe odbacuju a zato id i svjet odbacuje
potpisujem
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2015., 23:39   #20
Quote:
F.A.Q kaže: Pogledaj post
najjednostavnije da prestanes traziti isprike i uvijete za svoju nesigurnost odnosno postanes sigurna .. sve drugo ti je licemjerje i samo ce zakamuflirati tvoju nesigurnost i mozda dati jos vecu motivaciju provokatorima slicne vrste (ovo kaj Tox veli stoji .. osim u slucajevima da trazis nekog savjet i misljenje pa je onda to konstruktivna kritika u najboljoj namjeri )

mislim si .. kako prestati bilo sto?

a
kadkad kad mi dode neka velika njuska skroz se uspaniccarim.

kako se postaviti da ta osoba nije nitko posebno.
jednom sam cula da si treba imaginirati da vidis starog frenda.
znate li neke druge tehnike ...
__________________
upamti: to ja još uvijek
šašav letim i živim.
iowa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:12.